Hafta Hafta Hamilelik

31-32-33 Aylık Bebek Gelişimi

31-32-33. Aylarda Bebeğiniz Şunları Yapabilir

Duygu durumlarını anlamaya başlar. Arkadaşının niye kızgın olduğunu, annesinin niye üzgün olduğunu merak eder. 

Sevgi ve güveni anlar. Sizin ve ailenin diğer üyelerinin onu koruduğunu bilir. Bunlar çok önemli kavramlardır ve yaşamının ilk iki yılında ona davranış biçiminizle oluşur. Ona sevgi göstermeniz, ihtiyaçlarına karşılık vermeniz ve güvenliğini sağlamanız; onun temelde mutlu ve iyimser bir çocuk olmasını sağlamıştır. 

Gün boyunca yaptıklarınızı izler ve öğrenir. Gün içinde yapılanları anlar ve başkalarına nasıl davranması gerektiğini de yine sizi izleyerek öğrenir. Evin günlük işlerine yardım etmek ve yetişkin gibi davranmak ister. Oyuncaklarını oynatır ve sizin davranışlarınızı taklit eder. Rol yapmayı sever ve dener. Bunun için ona kendi eşyalarınızı verebilirsiniz. Gözlüğünüz ya da çantanız, onun gözünde yetişkin olmayı simgeler ve çok hoşlanır. Bu tür oyunlar hayatı anlamasına yardımcı olur. 

Kalem Kullanmaya Başlama

Çizgiler çizebilir. Çocuğunuz çizmeye başladığında yazmak için ilk aşamayı gerçekleştirmiş olup bu ilk aşama bile bir çok çocuk için çok zor gelir. Onun hoşuna giden şeyler çizin ve ilgisini çekin. Sizi taklit ederek kalem tutmayı ve çizmeyi öğrenir. Boyaları kullanır ama ondan herhangi bir şeyin resmini yapmasını beklemeyin. Hoşlanıp hoşlanmadığını deneyin ve ona parmak boyası ve büyük (en az A3 veya bir gazete kağıdı büyüklüğünde) boş kağıtlar temin edin. Kullanılmış bilgisayar kağıtlarının temiz yüzleri idealdir. Bu onun için fırça kullanmaktan daha kolay ve geliştirici olur. Su veya çamurla oynuyormuş gibidir. Bir palet veya tabağa bir çok rengin her birinden biraz koyun (siyah favori renktir), boyaları karıştırmasını ve karışımdan hangi renkler çıkacağını görmesini sağlayın.


Bu yaşta kağıda boya sürmek ana konudur. Çocuğunuzun her hangi bir şeyin resmini yapmasını beklemeyin. 
Kurşun kalem ve tükenmez kalemden sakının çünkü onlar yeterinden fazla sivri olup üzerlerine düşülmesi veya yanlışlıkla yüze batması sonucu zarar verebilirler. İstediği sıklıkta çiziştirmesine müsaade edin fakat rahatsız olduğunda ara verin. Çocuğunuza artistik çabalarını önündeki kağıtta sınırlı tutmasını söyleyin, gerçi siz ne kadar tembih ederseniz edin o gene de duvara (zemine veya yepyeni kitabınıza) dayanamayacaktır. Dolayısı ile birkaç defa temizliğe hazır olun, bu amaçla silinebilir boyaları tercih edin. Ama elindeki kalemlerini yemesine müsaade etmeyin.

Bebeğinizin Gelişimini Nasıl Destekleyebilirsiniz?

Arkadaşının neden ağladığını sorduğunda ona basit bir dille açıklama yapın. Duyguların normal olduğunu ve bunları ifade etmenin doğal olduğunu öğretin. 

O sizi taklit ediyor. Nasıl bir insan olmasını istiyorsanız, öyle biri olun. Başkalarına yardım etmeyi, nazik davranmayı, “günaydın” demeyi sizden öğreniyor. Siz ona nasıl davranırsanız, o da diğer insanlara bu şekilde davranır. Ona sevginizi gösterin. Onun için endişelendiğinizi, özen gösterdiğinizi ve koruduğunuzu ifade edin. Böylece empati gibi duygusal kavramları öğrenir. 

Ona geliştirmeye çalıştığı yeni becerileri için cesaret verin. Denediği her şeyde güvenliğini sağlayın. Yaşına uygun ve kendisine zarar vermeyecek boyalar seçin.  

Bebeğiniz ve Oyun

Oyun oynamak dünyayı anlamasının ve öğrenmesinin en iyi yoludur. Evin günlük işleri çocukların taklit ettiği birkaç erişkin faaliyetinden biridir. Başlangıçta çocuk eşyaların tozunu almak ister, daha sonra yemek pişirme, temizlik ve çocuk bakımı gibi ev içi sorumlulukları erişkin biri gibi denemek isteyecektir. Her hangi bir oyun grubu ve çocuk bakımı merkezinde “ev köşesi” en popüler mekandır. 
Birlikte müzik dinleyin. Ritim duygusu doğuştandır fakat müzik aynı zamanda öğrenilebilir bir şeydir. Onunla çocuk müzikleri dinlediğiniz gibi, beğendiğiniz her türlü müziği de dinleyebilirsiniz. El çırpın, dans edin. Ona ses çıkarabileceği nesneler verin. Yaşına uygun ve doğru aralıklara sahip bir klavye alabilir, birlikte sesleri tonlamayı deneyebilirsiniz.

Çocuğunuz için oyunun en önemli çeşitlerinden biri başkası olmak – rol yapmaktır. Çocuğunuz sizin ev içi rolleriniz yanında gözlediği hemen hemen herkesin rollerini deneyecektir. Giyinmek de bu gibi oyunlara yardımcı olur fakat çocuğunuz hiçbir zaman “itfaiyeci” veya “hemşire” cinsinden giyinme eşyalarını ne isteyecek ne de ihtiyaç duyacaktır. Bunun yerine en azından karakterini belirleyecek sahne donanımına ihtiyacı olacaktır. Onun birilerini taklit edebilmesi için eski bir çantanızı, ceketinizi, gözlüğünüzü veya şapkanızı onun kullanımına sunabilirsiniz. Bu tür roller hem onun hayal gücünü genişletecek hem de gerçek hayat hakkında daha çabuk tecrübelenmesini sağlayacaktır.

Çocuklar için oyuncak nasıl seçilmeli

Çocuklar enerjik küçük insanlardır dolayısı ile oyuncaklarının ve aktivitelerinin onun enerjisini yönlendirecek şekilde olmasına özen gösterin. Aynı zamanda onun gelişen zihnini zorlayıcı oyuncaklar seçin. 

Ona yaşına uygun oyuncaklar alın. Bu zihinsel ve fiziksel gelişimini destekler. Yumuşak tüylü hayvan oyuncaklar ve oyuncak bebekleri çok bebekçe veya cinse uygun değil diye reddetmeyin. Genelde çocuğunuz sanal arkadaş oyununun bir başka çeşidini de kişileştirdiği bu bebek veya hayvanlarla oynayacaktır. Çocuğunuz onları katı disipline sokmaya uğraşır, sizin bağırdığınızdan fazla bağırır ve hatta oyuncağa şaplak atarsa şaşırmayın. Çocuklarınız kendilerini yetişkin yerine koyarken ebeveynliğin sevimli yönleri yanında zorlayan taraflarını da deneyecektir. 

Binilen oyuncaklar: Çocuğunuz hala üç tekerlekli bisiklet gibi yürütülebilen tekerlekli oyuncakları sevecektir. (Pedal hala baş edebileceğinden biraz fazla olabilir). İyi dengeli binilebilen oyuncaklara bakın. 

Toplar: Favori oyuncaklardır, çocuklarınız hedeflerine atabileceği için daha da favoridirler. Ufak şeyler daha iyi olur. Bir kağıt sepetini pota olarak hazırlayın ve yakın mesafeden kimin içine atış yapabileceğini gözleyin. Veya bahçede iki kale hazırlayıp çocuğunuzun bir çeşit futbol oynamasını sağlayın.

Sanat araçları: Çocuğunuzun yaratıcı olmasına müsaade edin. Evinizin içinde kirletebileceği bir alanı ona ayırın. Onun artistik kabiliyetini gökyüzü, çimenler ve hatta yağmurun sesini benzetmesi gibi bazı şeyleri bile çizerek göstermesini isteyebilirsiniz. 

Vurmalı aletler: Bu yaş müziğin dansı, dönmeyi, zıplamayı ve hatta bağırmayı çağrıştırdığı bir yaştır – dolayısı ile tambur,davul veya ritm çubukları çok ilgisini çeker. Farklı tip müzikler çalmayı deneyin ve çocuğunuzun size katılmasını sağlayın.

Çocuk boyu ev eşyaları: Dramatik oyunlar için oyuncaklar gerçekçi olmalıdır. Dolayısı ile birkaç takım kap-kacak, tencere ve plastik yiyecek satın alın. Bir masa ve sandalyeler ayarlayarak çocuğunuzun çay partileri ve akşam yemekleri vermesini sağlayın. Küçük bir süpürge hatta elektrikli süpürge edinerek temizliğin de bir eğlence olmasını temin edin.

İnşaat oyuncakları: Çocuğunuz şimdilerde inşaata meraklı olabilir. Büyük Lego blokları veya birbirine geçmeli parçalardan oluşan oyuncakları dikkate alın. Çocuğunuz muhteşem otobüsler, trenler, çiftlikler, evler ve daha bir çok şey inşa edebilir. 

Yap bozlar: Çocuğunuzun yeni el becerileri yeni birçok oyun olanaklarını mümkün hale getirmiştir. Birkaç kabı kolayca iç içe yerleştirebilir, dört beş parça yap bozları başarabilir, plastik bir evin kapısını plastik anahtarla açabilir, dantel, önlük ve toka takılı bir oyuncak bebeği soyup giydirebilir.

Son olarak, çocuğunuzla mümkün olduğu kadar konuşun ve ona kitap okuyun. Ne kadar fazla konuşma duyarsa beyni o kadar fazla gelişecek ve uzun dönemde yazma dahil her türlü iletişim becerileri bundan fayda görecektir.

Bebekler Televizyon İzleyebilir mi?

Televizyon seyretmesine izin verebilirsiniz. Fakat televizyonun bir çocuk bakıcısı olmadığını unutmayın ve televizyonu sizin gözetiminizde ve katkınızla izlemesini sağlayın. Günde 30 dakikayı geçmeyin, program seçiminde yaşına uygun eğitici programları tercih edin. Bilhassa siz veya çocuğa bakan kişinin de birlikte seyretmesi koşuluyla. Televizyonun fazlası çocuğunuzun dış dünya ile ilişkilerini bozar, çünkü onları ikinci plana atar. Televizyon ekranına yapışık olan çocukların çoğu onu seyretmemektedir fakat daha ziyade ses, renk ve hareket ile ipnotize olmuşlardır. 

Aşı Takvimi

30 ayda Hepatit A aşısı 2.dozu yapılmışsa bu aylardan sonra 4 yaşa kadar aşı yoktur. Bazı hekimler 4 yaşında yapılan Difteri-boğmaca-tetanoz-çocuk felci karma aşı tekrarını ilkokul 1. sınıfa da bırakabilirler.

31-32-33 Aylık
Bebeğinizin Ayını

Bebeğinizin fiziksel, sosyal, algısal gelişimini bu bölümde inceleyebilir, aşı takviminde olması gereken aşılarını takip edebilirsiniz. Bebeğinizle ilgili diğer annelere sorularınızı Annelere Sor bölümümüzde, uzmanlara sorularınızı ise Uzmanlara Sor bölümünde sorabilirsiniz.


anneysen.com'un içeriği, sadece bilgilendirmeye yöneliktir ve bire bir olarak çözüm, sonuç, hukuki görüş, tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımamaktadır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemektedir. Uzmanlar’ın kendilerine sorulan sorulara verdikleri cevaplarla, diğer tüm yorum ve yazılarının sorumluluğu tamamen kendilerine aittir. Aynı konuda uzman olan kişilerin aynı konuda birbiriyle çelişik cevap verebildiği haller olabilir ve bu doğaldır. Bu gibi durumlar anneysen.com'u bağlamaz ve bu tür bir şart altında tüm sorumluluk tamamen ilgili uzmanlara aittir. Uzman görüşleri sadece tavsiye niteliğindedir, gerekli görüldüğünde ilgili uzmana başvurmanız önerilir.
 
bikom anne sorusu cevapladı: "YNT:hata mı yapıyorum"
GULBG anne sorusu sordu: "aktivite"
ayseonur anne sorusu cevapladı: "YNT:HAMİLELİK"
duyquseln anne sorusu sordu: "hata mı yapıyorum"
duyquseln anne sorusu sordu: "hata mı yapıyorum"
ayseonur anne sorusu cevapladı: "YNT:bebeğim zayıf"
selenefe anne sorusu cevapladı: "YNT:HAMİLELİK"
duyquseln anne sorusu cevapladı: "YNT:bebeğim zayıf"
kbrahsyn anne sorusu cevapladı: "YNT:bebeğim zayıf"
duyquseln anne sorusu cevapladı: "YNT:nefret ediyorum kaynanamdan peki ya siz?"
ayseonur anne sorusu cevapladı: "YNT:bebeğim zayıf"
silifke59 anne sorusu sordu: "süt"
kbrahsyn anne sorusu cevapladı: "YNT:bebeğim zayıf"
kbrahsyn anne sorusu cevapladı: "YNT:HAMİLELİK"
bikom anne sorusu cevapladı: "YNT:nefret ediyorum kaynanamdan peki ya siz?"
Xejanim anne sorusu cevapladı: "YNT:2 YASINDA KIZIM KONUSMUYOR..! 😢"
mih.k anne sorusu cevapladı: "YNT:nefret ediyorum kaynanamdan peki ya siz?"
mih.k anne sorusu sordu: "HAMİLELİK"
Fermans anne sorusu sordu: "Şokkk fiyata... Chicco travel sistem"
mih.k anne sorusu cevapladı: "YNT:YARDIMMM"
tubaavci anne sorusu cevapladı: "YNT:sigaradan kurtulamıyorum:("
tubaavci anne sorusu cevapladı: "YNT:sigaradan kurtulamıyorum:("
ayseonur anne sorusu cevapladı: "YNT:bebeğim zayıf"
bikom anne sorusu cevapladı: "YNT:YARDIMMM"
Gokseny anne sorusu cevapladı: "YNT:YARDIMMM"
Gokseny anne sorusu cevapladı: "YNT:konuşma"
alisa.bodrum uzman sorusu cevaplandı: "tirot"
fatosezra anne sorusu cevapladı: "YNT:Alışveriş"
kbrahsyn anne sorusu cevapladı: "YNT:doğum"
mih.k anne sorusu cevapladı: "YNT:doğum"
kbrahsyn anne sorusu cevapladı: "YNT:sezeryanda forseps kullanılır mı"
kbrahsyn anne sorusu cevapladı: "YNT:doğum"
bikom anne sorusu cevapladı: "YNT:nefret ediyorum kaynanamdan peki ya siz?"
kbrahsyn anne sorusu cevapladı: "YNT:sezeryan olmus anneler "
EsraZehraa anne sorusu cevapladı: "YNT:YARDIMMM"
kbrahsyn anne sorusu cevapladı: "YNT:sezeryan olmus anneler "
simay000 anne sorusu sordu: "2 yas beslenme"
bikom anne sorusu cevapladı: "YNT:Alışveriş"
simay000 anne sorusu cevapladı: "YNT:sezeryan olmus anneler "
xlime anne sorusu cevapladı: "YNT:doğum"
simay000 anne sorusu cevapladı: "YNT:doğum"
simay000 anne sorusu cevapladı: "YNT:sezeryanda forseps kullanılır mı"
baloncuk anne sorusu sordu: "YARDIMMM"
esraik anne sorusu cevapladı: "YNT:sezeryanda forseps kullanılır mı"
duyquseln anne sorusu cevapladı: "YNT:Alışveriş"
kbrahsyn anne sorusu sordu: "sezeryanda forseps kullanılır mı"
bikom anne sorusu cevapladı: "YNT:sigaradan kurtulamıyorum:("
bikom anne sorusu cevapladı: "YNT:sigaradan kurtulamıyorum:("
Gokseny anne sorusu cevapladı: "YNT:Alışveriş"
elifutku anne sorusu cevapladı: "YNT:doğum"
elifutku anne sorusu cevapladı: "YNT:Alışveriş"
kbrahsyn anne sorusu sordu: "doğum"
smteslanur anne sorusu cevapladı: "YNT:Günüm geçti"
EsraZehraa anne sorusu cevapladı: "YNT:Alışveriş"
EsraZehraa anne sorusu cevapladı: "YNT:Günüm geçti"
Yusufefe7 anne sorusu sordu: "Alışveriş"
esraik anne sorusu cevapladı: "YNT:Günüm geçti"
kbrahsyn anne sorusu cevapladı: "YNT:sezeryan olmus anneler "
kbrahsyn anne sorusu cevapladı: "YNT:bebeğim zayıf"
kbrahsyn anne sorusu cevapladı: "YNT:bebeğim zayıf"
Dokuma97 anne sorusu sordu: "Günüm geçti"
Dokuma97 anne sorusu cevapladı: "YNT:nefret ediyorum kaynanamdan peki ya siz?"
baloncuk anne sorusu cevapladı: "YNT:nefret ediyorum kaynanamdan peki ya siz?"
Florya uzman sorusu cevaplandı: "Erken doğum"
babacik uzman sorusu cevaplandı: "bel ağrısı"
gulerleyla uzman sorusu cevaplandı: "kalp atışı"
smteslanur anne sorusu cevapladı: "YNT:konuşma"
smteslanur grup yazışması yaptı: "YNT:Misafirlerinize hazır kurabiye ikram eder misiniz?"
ugurummmmm anne sorusu cevapladı: "YNT:nefret ediyorum kaynanamdan peki ya siz?"
cagocago anne sorusu sordu: "konuşma"
ayseonur anne sorusu sordu: "bebeğim zayıf"
smteslanur anne sorusu cevapladı: "YNT:nefret ediyorum kaynanamdan peki ya siz?"
tubaavci anne sorusu cevapladı: "YNT:sigaradan kurtulamıyorum:("
smteslanur anne sorusu cevapladı: "YNT:icimdeki sykinti problemi"
Yusufefe7 anne sorusu cevapladı: "YNT:nefret ediyorum kaynanamdan peki ya siz?"
smteslanur anne sorusu cevapladı: "YNT:nefret ediyorum kaynanamdan peki ya siz?"
smteslanur anne sorusu cevapladı: "YNT:sigaradan kurtulamıyorum:("
smteslanur anne sorusu cevapladı: "YNT:2 YASINDA KIZIM KONUSMUYOR..! 😢"
smteslanur anne sorusu cevapladı: "YNT:kızım"
ugurummmmm anne sorusu sordu: "kasnakta dantel"
balnur anne sorusu cevapladı: "YNT:8aylik oglum"
balnur anne sorusu cevapladı: "YNT:sezeryan olmus anneler "
meri93 anne sorusu sordu: "8aylik oglum"
duyquseln anne sorusu cevapladı: "YNT:EK GIDAYA NASIL DEVAM ETMELİYİM :)"
duyquseln anne sorusu cevapladı: "YNT:EK GIDAYA NASIL DEVAM ETMELİYİM :)"
Gokseny anne sorusu cevapladı: "YNT:EK GIDAYA NASIL DEVAM ETMELİYİM :)"
GOKIDTOPRAK anne sorusu cevapladı: "YNT:EK GIDAYA NASIL DEVAM ETMELİYİM :)"
elifutku anne sorusu cevapladı: "YNT:EK GIDAYA NASIL DEVAM ETMELİYİM :)"
kbrahsyn anne sorusu cevapladı: "YNT:sezeryan olmus anneler "
feyyza anne sorusu cevapladı: "YNT:EK GIDAYA NASIL DEVAM ETMELİYİM :)"
feyyza anne sorusu cevapladı: "YNT:süt"
feyyza anne sorusu cevapladı: "YNT:Bebek ve emzik "
GOKIDTOPRAK anne sorusu cevapladı: "YNT:EK GIDAYA NASIL DEVAM ETMELİYİM :)"
senemveirmak anne sorusu cevapladı: "YNT:sezeryan olmus anneler "
sturm anne sorusu cevapladı: "YNT:kızım"
bikom anne sorusu cevapladı: "YNT:Bebek ve emzik "
Arel01 anne sorusu sordu: "Ek gıda "
duyquseln anne sorusu cevapladı: "YNT:süt"
duyquseln anne sorusu cevapladı: "YNT:EK GIDAYA NASIL DEVAM ETMELİYİM :)"