< 21.Hafta

22.Hafta Hamilelik (gebelik)

23.Hafta >
Uzman Görüşü:

Bebek yaklaşık 500 gram ağırlığa ulaşmıştır. Artık tam bir küçük insan modeli şeklindedir. Bebeğin kaş ve kirpiklerinin oluşumu da tamamlanmıştır. Uyku uyanıklık periyotları biraz daha düzene girmiştir.
 
Rahim ve içerisindeki bebeğin anne adayının karnındaki ağırlığının artması ile toplardamarlara yaptıkları baskı artmıştır. Bu nedenle özellikle yataktan yeni kalkılan sabah saatlerinde bacaklarda ve ayaklarda şişlikler gözlenebilir. Uzun süreli ayakta durmak şikayetleri artırır. Genellikle gün içerisinde hareket edildikçe bu şikayet geriler ve normale döner. Hafif, kısa süreli yürüyüşler ve gün içinde ayakları kalça seviyesinin üzerine uzatmak bu şikayetlerin gerilemesine yardımcı olacaktır.

Hamilelikte hemoroid (basur)

Benzer nedenlerle anne adaylarının bir kısmında bacaklardaki varisler belirginleşmeye başlayabilir, makat bölgesindeki damarların da varisleşmesi ile hemoroid (basur) oluşumu izlenebilir. Hamilelik sırasında barsak hareketlerinin azalması nedeni ile sık görülen kabızlık şikayeti de hemoroid (basur) oluşumuna katkıda bulunur. Ağrı oluşturabileceği, gebelik ilerledikçe şiddetini artırabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Kadın doğum doktoruna danışılarak gerekirse ilaç başlanması istenebilir.

Hamileyken düşme veya karna darbe alma

Anne karnında bebekler tahmin edilenden çok daha iyi korunmaktadır. Annenin leğen kemikleri (pelvis kemikleri), cilt, ciltaltı yağ dokusu, karın kasları, rahim (tamamen kas tabakasından oluşmaktadır), bebeğin içerisinde yüzdüğü su (amniyos mayi) bebeği dış etkilerden korumaktadır. Özellikle amniyos mayi gelen darbeler için bir hava yastığı görevi görmektedir. Yine de risk hiçbir zaman sıfır değildir. Hamileliğin haftasına ve gelen darbenin şiddetine göre risk her zaman az da olsa vardır. Bebek açısından en tehlikeli dönem kaza sonrası ilk 24 saattir. En büyük tehlike ise darbenin şiddeti ile bebeğin eşinin (plasenta) rahim duvarından ayrılması ve bebeğin beslenemeyerek hayatını kaybetmesidir. Bu nedenle böyle bir kaza durumunda anne adayının doktora başvurması ve doktor tarafından 24 saat gözetimde tutulması önerilir.
 
Hem bebeğinize hem de size rahat bir uyku sunmak için!

Özellikle yenidoğan bebekler için tasarlanmış Chicco Next2Me beşik, fileli bölmelerinden annenin bebeği, bebeğin de anneyi görmesini sağlayarak oluşabilecek ani durumların önüne geçer. İki frenli tekerlek ve iki kaydırmaz ayağı ile bebeğinizi güvende tutar. En uygun fiyatı ile ebebek’te keşfetmek için buraya tıklayabilirsiniz.
 
 
anneysen.com tavsiyesi:

Bebeğiniz için müzik dinlemeye ne dersiniz? Kendi hoşlandığınız müzikler bebeğinizi de keyiflendirebilir. Yine de, fazla sert olmayan tınılar ve klasik müzik bebeğiniz için daha iyi olacaktır. Bebeğinizin ince sesleri daha iyi duyabileceğini unutmayın.

Bebeğinizin odasını hazırlamaya başlayabilirsiniz. Doğumdan sonraki ilk aylarda, kendi yatağınıza bitişik koyarak, kullanabileceğiniz bebek yatağını incelemek ve satın almak için tıklayın. 

Hamilelik haftanıza uygun e-bültenleri almak için tıklayın, hemen üye olun!

Hamileliğinizin haftasını seçiniz

< <

Anneliği Kolaylaştırıyoruz

Ürün veya hizmet arayın

Ara

Anneysen.com; Anne Cevapları bölümünde sorularınıza tecrübeli annelerden farklı cevaplar bulabilmenizi sağlıyor. 20 bin soru içerisinde arama yapabilir, ya da kendi sorunuzu annelere sorabilirsiniz. Anneysen.com; Uzman Cevapları bölümünde, 30 farklı alandan 100’e yakın uzmana bebeğinizle, çocuğunuzla, kendinizle ve aile yaşantınızla ilgili tüm sorularınızı sorabilmenize olanak sağlıyor. Anneysen.com; Uzman makaleleri ve Videolar bölümünde merak ettiğiniz konularda uzmanların ilgili makalelerinden ve videolarından yararlanabilmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Yemek tarifleri bölümünde bebeğiniz ve tüm aileniz için denenmiş farklı yemek tarifleri bulabilmenizi, Anne Yazıları bölümünde annelerin yazılarını takip etmenizi, Bloglar bölümünde blog yazarı annelerin yazılarını takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Hafta Hafta Hamilelik bölümünde, bebeğinizde ve sizde olan değişiklikleri öğrenmenizi, 40 haftalık hamilelik sürecinde merak ettiğiniz herşeyi takip etmenizi; Ay ay bebek gelişim bölümünde bebeğinizin fiziksel, sosyal, algısal gelişimini ay ay takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Bebek İsimleri bölümünde, binlerce ismin anlamını; İsim Analizi bölümünde ise çocuğunuzun isminin karakterini nasıl etkilediğini öğrenmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Çarşı bölümünde anne ve anne adaylarına ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetler ile ilgili marka ve firmaları tanıma fırsatı sunuyor. Ayrıca, Çarşı bölümündeki firmalar, anneysen.com üyelerine özel indirim fırsatları da sağlıyor.