< 22.Hafta

23.Hafta Hamilelik (gebelik)

24.Hafta >
Uzman Görüşü:
 
Bu hafta itibari ile anne adayları bebeklerinin hareketlerini çok daha iyi ve güçlü hissetmeye başlarlar. Hatta bebeklerinin hareketlerini dışarıdan karınlarının üstünden bile hissetmeleri mümkündür. Bu durum baba adaylarının da bebeklerinin hareketleri ile tanışmasına olanak sağlar.
 
Bebek yaşama tutunmasını ve dış ortama uyum sağlamasında en kritik noktalardan biri belki de en önemlisi akciğer gelişimidir. Bu haftada bebek akciğerlerinin doğumdan sonra oksijenle dolmasını sağlayacak sürfaktan denilen maddenin üretimi başlar. Pankreas insülin salgılamaya başlamıştır. Göze rengini veren iris oluşmaya başlamıştır. Ancak daha renklenmemiştir. Yani göz rengi belli değildir.

Hamilelik şikayetleri

Hızla büyüyen rahim karın içerisinde hemen üstünde bulunan diaframa baskı yapmaya başlayabilir. Bu nedenle bazı anne adayları nefes darlığı hissetmeye başlayabilirler. Eskiden kolaylıkla yapabildikleri günlük işlerde çabuk yorulduklarını, nefes nefese kaldıklarını hissedebilirler. Bu şikayetler rahmin ve bebeğin büyümesi ile ilerleyen haftalarda artacaktır.
Yine rahmin büyümesi ve ağırlığının artması anne adayının bel kısmındaki omuriliğine binen yükü arttırmıştır. Sonucunda vücudun ağırlık merkezi değişmeye başlar. Anne adayları bu duruma hızlı alışamazlar ve denge problemleri yaşayabilirler. Bu nedenle özellikle denge sıkıntısını artıracak topuklu ayakkabı giyiminden vazgeçilmeli, düz tabanlı ayakkabılar tercih edilmeli. Denge gerektiren sporlar ve hareketlerden uzak durulmaya başlanmalıdır.

 

Bebeğin ters olması (makat geliş)

Hamileliğin özellikle 2. trimesterinde (13-27. haftalar arası) bebek çok hareket etmektedir. Ve bebek içinde yüzdüğü suya göre (amniyos sıvısı) küçüktür, yani hareket etmek için yeri boldur. Bu haftalarda ultrasonda bebeğin ters veya yan yatıyor görülmesi böyle kalacağı anlamına gelmez. Bu haftalarda bebeklerin yaklaşık yarısı ters durmaktadır. Bebek genellikle 35. haftaya kadar defalarca bir ters, bir düz dönecektir. Hangi pozisyonda olursa olsun genellikle 35. haftaya kadar baş aşağı döner. 35. haftadan sonra bebeklerin ancak %3-4’ü ters durmaya devam eder. Ancak 35. haftada bebeğiniz halen ters ise (makat geliş), bu haftadan sonra baş gelişe dönme ihtimali daha azdır.


anneysen.com tavsiyesi:
Bebeğinizin odası için araştırma yapmaya başlayabilirsiniz. Bebeğinize ve evinize uygun bir mobilyayı seçip karar vermeniz kadar, mobilyanın gelip yerleşmesi de vakit alacak. Bu yüzden fazla gecikmemeniz iyi olur. 
 
Bebeğinizin ilk iki yılında en büyük yardımcınız BabyBjörn Ana Kucağı olacak!

Bebeğinizin doğumundan itibaren yaklaşık 2 yaşına kadar (3.5-13 kg) kullanabileceğiniz BabyBjörn Ana Kucağı, ilk aylarda en büyük yardımcınız olacaktır. Bebeğiniz mutlu ve huzurlu şekilde eğlenirken sakin ve doğal bir sallanma ile temel motor becerilerini ve dengesini geliştirmek için de alıştırma yapmış olur. Üstelik oyun, uyku ve dinlenme olmak üzere 3 pozisyona ayarlanabilir. BabyBjörn Balance Ana Kucağı ve diğer tüm BabyBjörn ürünleri için tıklayın.
 
 
 
anneysen.com tavsiyesi: Bebeğinizle bol bol konuşun! O artık sizi duyabiliyor. Doğuma kadar en çok sizin sesinizi duyacak olan bebeğiniz, doğduktan sonra da en çok sizin sesinizle rahatlayacak. Akşamları bir koltuğa oturun, ayaklarınızı uzatın ve yanınıza bir bardak süt ve bir kitap alın. Kitabı yüksek sesle okuyun. Bebeğiniz doğduktan sonra ona uygulayacağınız güzel bir uyku rutininin provasını şimdiden yapın!
 
Bebeğinizin ilk banyoları sizi korkutmasın!

Bebeğinizin banyosu, doğru küvet ve ürünler ile desteklendiği zaman oldukça keyifli bir hale dönüşebilir. Baby&Plus Çok Fonksiyonlu Küvet, suyun sıcaklığı ölçerek bebeğinizin üşümesini veya yanmasını engeller. Çıkarılabilri küvet oturağı ile bebeğinizin gelişimine ayak uydurur. Sadece ebebek’te bulunan ürünü keşfetmek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Hamilelik haftanıza uygun e-bültenleri almak için tıklayın, hemen üye olun!

Hamileliğinizin haftasını seçiniz

< <

Anneliği Kolaylaştırıyoruz

Ürün veya hizmet arayın

Ara

Anneysen.com; Anne Cevapları bölümünde sorularınıza tecrübeli annelerden farklı cevaplar bulabilmenizi sağlıyor. 20 bin soru içerisinde arama yapabilir, ya da kendi sorunuzu annelere sorabilirsiniz. Anneysen.com; Uzman Cevapları bölümünde, 30 farklı alandan 100’e yakın uzmana bebeğinizle, çocuğunuzla, kendinizle ve aile yaşantınızla ilgili tüm sorularınızı sorabilmenize olanak sağlıyor. Anneysen.com; Uzman makaleleri ve Videolar bölümünde merak ettiğiniz konularda uzmanların ilgili makalelerinden ve videolarından yararlanabilmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Yemek tarifleri bölümünde bebeğiniz ve tüm aileniz için denenmiş farklı yemek tarifleri bulabilmenizi, Anne Yazıları bölümünde annelerin yazılarını takip etmenizi, Bloglar bölümünde blog yazarı annelerin yazılarını takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Hafta Hafta Hamilelik bölümünde, bebeğinizde ve sizde olan değişiklikleri öğrenmenizi, 40 haftalık hamilelik sürecinde merak ettiğiniz herşeyi takip etmenizi; Ay ay bebek gelişim bölümünde bebeğinizin fiziksel, sosyal, algısal gelişimini ay ay takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Bebek İsimleri bölümünde, binlerce ismin anlamını; İsim Analizi bölümünde ise çocuğunuzun isminin karakterini nasıl etkilediğini öğrenmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Çarşı bölümünde anne ve anne adaylarına ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetler ile ilgili marka ve firmaları tanıma fırsatı sunuyor. Ayrıca, Çarşı bölümündeki firmalar, anneysen.com üyelerine özel indirim fırsatları da sağlıyor.