/ / ÇOCUK GELİŞİMİ, 1 - 2 YAŞ
Anadolu Sağlık Merkezi ile Sağlık

ÇOCUK GELİŞİMİ, 1 - 2 YAŞ

16.12.2011 |

12.AY


Tutunarak ayağa kalkar, sıralar. Yardımla yürür. Baş parmağı ve işaret parmeğını kullanarak küçük eşyaları tutabilir. Birkaç kelime söyler. Mama, baba, anne, dede gibi sözcükleri bilinçli olarak kullanır. Kitaplardaki resimlere ilgi gösterir. Eşyaların ismini öğrenmeye çalışır.


Uykuya, yemeğe itiraz edebilir. Hatalı davrandığında üzülür. Beğenilen hareketi yineler. 


15. AY


Tek başına rahat yürür, koşmaya çalışır. Geri geri yürüyebilir. Eğilerek yerden istediği şeyi alır. Basit emirleri yetine getirir.


Kaşıkla kendini besleyebilir. Fincandan içebilir. Giyinirken yardım eder. Kalemle çizgi çizebilir.


Dört-altı sözcük söyler. Basit soruları anlar. Sorulduğunda bedeninin bir yerini gösterir. İsteklerini işaret ederek gösterir.


Büyükleri taklit etmeyi sever. Anneyi babayı taklit ederek ev işi, bebek bakımı gibi oyunlar oynar. Kendisi yürürken arabayı itip, çekerek hareket ettirir. Topla oynar. Nesneleri uygun şekillerde boşluklara yerleştirebilir. Oyuncakları tanımak için ağzına götürmez. Ortadan kaldırılan oyuncağın kaybolmadığını bilir, zihninde o oyuncak kalır, gördüğünde hatırlar.


Sadece kendisiyle ilgilenilmesini ister. Anne babanın ilgini çekmek için gülümseme, kahkaha atma, dokunma, çekiştirme, ağlama, bağırma gibi hareketler yapar.


Önerdiğiniz şeyleri yapmayı reddeder. İnatçıdır.


18. AY


Koşar. Yardımla merdiven çıkabilir. Sandalye ve koltuklara tırmanmaya çalışır. Meraklı bir şekilde çevreyi keşfeder. Yürürken oyuncak taşıyabilir.


Yemeğini tek başına yiyebilir. Ev içinde anneye yardımcı olmaya çalışır.


On sözcük söyler. Resimleri tanır. Parmağı ile resimleri gösterir. Anne babanın kitapla ilgili sorularına göstererek yanıt verir.  Kitap sayfalarını doğru yönde çevirir.


Renkleri tanır. Oyuncakları ayırt etme ve benzer özelliklerini fark etmeye başlar.


Karalama yapar.


İki üç küple kule yapar. Telefon, anahtar gibi nesnelerin düzgün kullanımını bilir. Araba, at gibi üzerine binilen oyuncaklardan hoşlanır. Topu ayağı ile itebilir. Müzikle dans eder.


Altını ıslattığında ya da kaka yaptığında haber verebilir.


Kızınca, istediği olmayınca tepki gösterir, hırçınlaşır. Huysuzluk nöbeti yapabilir.


24. AY


İyi yürür, koşar. Zıplar. Her basamağa iki ayağı ile basarak merdiven inip çıkabilir. Uzaktaki bir nesneye tek eli ile uzanabilir. Çok hareketlidir. Her şeyi inceleyip, tanımak, öğrenmek ister. Her şeyi tek başına yapmak ister.


Ben, sen kavramlarını bilir. Yüzün bölümlerini tanır. 20 kelime söyler. Dişlerini fırçalamaya başlar.


Kitap sayfalarını çevirir. Kitapta tanığı nesnelerin adını söyler. Masal dinlemekten hoşlanır.


İki sözcüklü cümle kurar.


Tuvalet eğitimine hazır olabilir.


Kolay kızar, öfkelenir, sabırsızdır.  Yabancılardan utanır. Paylaşmayı sevmez. Kendinden büyüklerle oynamak hoşuna gider.


Sağ ya da sol el tercihine başlayabilir.


12-24 ay arası çocuğun fiziksel gelişimi


Çocukların 12-24 ay arasında fizik gelişimleri ilk 1 yaşta görülene göre daha yavaştır.


1-2 yaş arasında 2-2.5 kg tartı alımı olur. Boy uzaması ise bu sürede 10-12 cm dir.


1-2 yaş arası çocuklarda aylara göre beklenen en düşük ve en yüksek tartı (gram) ve boy (cm) değerleri tabloda verilmektedir.                 


 


           YAŞ (AY)                                     TARTI  (gr)                                          BOY (cm)12. ay7.000 –12.00064,5-8015. ay7.700- 13.00068-84.518. ay8.250- 13.70071-88.521. ay8.700-14.40073.5-9224. ay9.150- 15.10076.5-95 


Siz Ne Düşünüyorsunuz?

nihanne güzel bilgiler :) Her ay "ne yapacak, ne değişecek" diye takip etmek heyecanlı oluyor. Beğen Şikayet Et

Anneliği Kolaylaştırıyoruz

Ürün veya hizmet arayın

Ara

Anneysen.com; Anne Cevapları bölümünde sorularınıza tecrübeli annelerden farklı cevaplar bulabilmenizi sağlıyor. 20 bin soru içerisinde arama yapabilir, ya da kendi sorunuzu annelere sorabilirsiniz. Anneysen.com; Uzman Cevapları bölümünde, 30 farklı alandan 100’e yakın uzmana bebeğinizle, çocuğunuzla, kendinizle ve aile yaşantınızla ilgili tüm sorularınızı sorabilmenize olanak sağlıyor. Anneysen.com; Uzman makaleleri ve Videolar bölümünde merak ettiğiniz konularda uzmanların ilgili makalelerinden ve videolarından yararlanabilmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Yemek tarifleri bölümünde bebeğiniz ve tüm aileniz için denenmiş farklı yemek tarifleri bulabilmenizi, Anne Yazıları bölümünde annelerin yazılarını takip etmenizi, Bloglar bölümünde blog yazarı annelerin yazılarını takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Hafta Hafta Hamilelik bölümünde, bebeğinizde ve sizde olan değişiklikleri öğrenmenizi, 40 haftalık hamilelik sürecinde merak ettiğiniz herşeyi takip etmenizi; Ay ay bebek gelişim bölümünde bebeğinizin fiziksel, sosyal, algısal gelişimini ay ay takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Bebek İsimleri bölümünde, binlerce ismin anlamını; İsim Analizi bölümünde ise çocuğunuzun isminin karakterini nasıl etkilediğini öğrenmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Çarşı bölümünde anne ve anne adaylarına ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetler ile ilgili marka ve firmaları tanıma fırsatı sunuyor. Ayrıca, Çarşı bölümündeki firmalar, anneysen.com üyelerine özel indirim fırsatları da sağlıyor.