Varisten nasıl korunabiliriz?

Varis pek çok kadının kabusu, yapılan bazı hatalı davranışlar da varis oluşumunu tetikliyor. Medical Park Tarsus Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı

Varis pek çok kadının kabusu, yapılan bazı hatalı davranışlar da varis oluşumunu tetikliyor. Medical Park Tarsus Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Okan Dost, varislerden ve olumsuz sonuçlarından korunmak için sıcaktan kaçınmanın yanı sıra, giysi seçiminden, spor yapmaya ve beslenmeye kadar birçok konuya dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Varis nedir


Bacak toplardamarları, genişleme sonucu kanı kalbe geri götürme fonksiyonlarını kısmen yitirir. Bunun sonucunda oluşan göllenmeyle, toplardamarlar kıvrımlaşarak şişer ve ciltten kabarık bir hale gelir. İşte kabarık hale gelen bu oluşuma varis denir. Ailesinde venöz hastalık bulunanlar, kronik öksürüğü olanlar, kabızlık sorunu yaşayanlar, kilo fazlası olanlar, uzun süre ayakta kalanlar, yüksek topuklu ve dar kıyafet giyenler risk grubundadır.

Varis belirtileri


Bacak damarlarında belirginleşme, damarların ciltten kabarıklaşmayla birlikte kıvrımlı hal almaları, ağrı, kaşıntı, kramplar varisin belirtileridir. Özellikle yaz aylarında varisten korunma için sıcaktan uzak durmaya önem verilmesi gerekir.

Op. Dr. Dost, sıcaktan korunmayla ilgili şöyle konuştu: "Banyo ve duşun mümkün mertebede ılık suyla yapılması, duş veya banyodan çıkmadan önce ayak bileğinden başlayarak kasıklara kadar soğuk su uygulanması faydalı olur. Yaz aylarında denize girildiği zaman bacakları kumlara gömmek ve direkt güneş ışınlarına maruz kalmak damarların genişlemesine ve içlerinde kanın birikmesine yol açar. Daha çok gölgede dinlenilmeli ve mümkün olduğu kadar deniz içerisinde vakit geçirilmelidir. Suda hareket halinde olunacağı için toplardamarlar çok daha kolay boşalacaktır ve soğuk suyun etkisiyle içerisindeki basıncın düşmesi de ciddi bir rahatlama sağlayacaktır. Kaplıcaları özellikle sıcaktan korunması gereken bu hastalara önermiyor ve kaçınmalarını tavsiye ediyoruz.''

Varis ve beslenme


Varisten korunmak için sıcaktan uzak durmanın yanı sıra giyim, beslenme ve spor da önemli. 2-5 cm arası topuğa sahip olan ayakkabılar tercih edilmeli, daha yüksek ya da düz taban ayakkabılardan kaçınılmalı. Rahat giyecekler tercih edilmeli, karın içi basıncı artıran kıyafetlerden ve özellikle de korse giyinmekten kaçınılmalıdır.

Pantolon ve eteklerin bel kısmı çok sıkı olmamalı, kemer kullanımında kemer fazla sıkmamalıdır. Beslenme şekillerinin de kabızlığa yol açma veya fazla miktarda yeme ile oluşabilecek karın içi basıncı artıran yeme şekilleri dolayısıyla varis gelişimde etkili olabilir.

Kilolu hastaların mutlaka uygun diyeti yapması gerekir. Egzersiz yapmak da koruyucu önlemler arasında yer alır. Yarım saatten uzun süre oturmamalı veya ayakta hareketsiz durmamalıdır. Tempolu yürüyüş yapılması gereken egzersizlerin başında gelir.

Yorumlar (0)