Senin Çocuğunun İsveç’tekilerden Neyi Eksik: Ikea Farkıyla Çocuğunun Odasını Donat!

Doğruya doğru, Ikea ülkemize geldi ve dekorasyon anlayışımızı ciddi şekilde değiştirdi. Sade tasarımları, işlevsellikleri, eğlenceyi ön plana çıkaran anlayışlarıyla çocuk odaları için de harika ürünleri var.

İsveç'in bağrından kopup gelen Ikea'nın çocuk odalarında fark yaratan, fonksiyonel ve tatlış ürünlerden bir demet yaptık. Senin çocuğunun Anton'dan, Kevin'den, Oscar'dan ne eksiği var?

Küçüklüğüne geri dönme isteği uyandıracak maviş çocuk odası

1- Oyun mutfağı

Taklit, biz yetişkinler için dalga geçme ya da komiklik olsa da çocuklar için çok önemli bir öğrenme yolu. Çocuklar taklit yoluyla dış dünyayı, duygu ve düşünceleri algılar, içselleştirirler. Ikea'nın DUKTIG oyun mutfağı, tam da bu amaçla üretilmiş eğitici ve yaratıcı oyuncaklardan.

Çocuğun bu komple mutfakla televizyondaki aşçılar gibi yemek yapma oyunu oynayabilir. Çocuğuna minicikken yemek yapma şevki kazandıracak oyuncak mutfakta neler var neler:

  • Musluğu ve eviyesi çok gerçekçi.
  • Pilli ışık diyotları otomatik açılıp kapanıyor.
  • Çocuğunun mutfak aletlerini koyması için dolapları tam açılıyor.
  • Ocak aydınlatması açılıp kapanıyor ve ısınmadan genel bir aydınlatma sağlıyor.
  • Ve bomba: Çocuğunla birlikte büyüyor. Ayakların yüksekliği 3 farklı pozisyona göre ayarlanabiliyor.
Malzemeler Ebatlar
Ana malzeme: MDF, huş ağacı kontrplak, şeffaf akrilik vernik, boya Genişlik: 72 cm
Kapak: MDF, boya Derinlik: 40 cm
Pencere: Akrilik plastik Yükseklik: 109 cm
Eviyeler/bataryalar/ayak/kulp: Polipropilen plastik
Çubuk: Çelik, renkli toz boya
Masa üstü: ABS plastik, polipropilen plastik

"Bunun daha ucuzu yok mu?" dersen, NYBAKAD oyun mutfağına bakabilirsin.

2- Saklama ünitesi

Tüm sevimliliğine rağmen bir çocuk odasını savaş yerine çeviren şey, kesinlikle oyuncak dağınıklığıdır. Ikea'nın TROFAST saklama üniteleri, oyuncakları düzenlemek için çok kullanışlı bir ürün. Saklama ünitesinin alçak olması; çocuğunun oyuncaklarını toplamasını, kutulardan alıp oynamasını, eşyalarını istediği gibi düzenlemesini sağlar. Basamaklarına başka oyuncaklarını da dizebilir.

Ikea'nın en sevilen ürünlerinden olan bu saklama çözümü, bize göre hem seni hem de miniğini mutlu edecek çocuk odası dekorasyon fikirleri arasında 10 numara 5 yıldız.

Malzemeler Ebatlar
İskelet: Masif çam ağacı, renkli şeffaf akrilik vernik Genişlik: 94 cm
Saklama kutusu: Polipropilen plastik Derinlik: 44 cm
Yükseklik: 91 cm

Şirinliğin ve huzurun çocuk odası hali

3- Bebek evi

Duvardaki ev şeklindeki raf, aynı zamanda oyuncak da olabiliyor! Çocuğun oyuncak bebekleri için bu bebek evinin içinde farklı yaşam alanları yaratabilir, hatta oyuncakları birbirlerine komşuculuk oynamaya bile gidebilir! İstersen kitapları, bibloları, kutuları ve oyuncakları için duvara asıp raf olarak da kullanabilirsin.

Malzemeler Ebatlar
Ana malzeme: Masif çam ağacı, renkli şeffaf akrilik vernik Genişlik: 58 cm
Arka panel: MDF, akrilik bazlı boya Derinlik: 22 cm
Üst kısım: Masif çam ağacı, akrilik bazlı boya Yükseklik: 59 cm

4- Tekerlekli oyuncak kutusu

Ikea uzmanlarının oyuncak toplama sorununa getirdiği başka bir akıllıca çözüm de FLISAT tekerlekli oyuncak kutusu. Çocuğun oyuncaklarını bu kutuya koyarak istediği yere kolaylıkla taşır, hatta bu iş onun için eğlenceli bir oyuna dönüşür.

Ahşap malzemesi ile hem sağlıklı hem de çok sade. Farklı tarzlardaki çocuk odası takımlarıyla uyum sağlar, çok hoş.

Malzemeler Ebatlar
Ana malzeme: Masif çam ağacı, renkli şeffaf akrilik vernik Genişlik: 39 cm
Taban: MDF, akrilik bazlı boya Uzunluk: 44 cm
Yükseklik: 31 cm

5- Duvar lambası

Ay şeklindeki bu SMILA duvar lambası; yumuşak ışığı, iki yönde monte edilebilir olması, enerji tasarruflu ampullerle kullanılabilmesi ile çok kullanışlı ve ekonomik.

Erkek ya da kız çocuk odasında rahatlıkla kullanabilir, ufacık bir dokunuşla çocuğunun odasında farklı bir etki yaratabilirsin. Selamlar Anton, Kevin ve Oscar. Havalar nasıl oralarda? Bizimki gayet yerinde!

Malzeme Ebatlar
Polipropilen plastik Genişlik: 22 cm
Derinlik: 7 cm
Yükseklik: 31 cm
Kordon uzunluğu: 2.5 m

YAZAR

Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği'nden mezun oldu. Uzun yıllar çokuluslu firmalarla "sahada pazarlama" projeleri yürüttü. Hamileliği sırasında anne ve bebek sektörü ile tanıştı. 2012'de sevgili oğlunun doğumu sonrasında; öğrendiklerini ve tecrübe ettiklerini diğer annelerle paylaşmak üzere Anneysen.com'da dijital içerik üretmeye başladı. En çok bebek alışverişi ve yenilikçi bebek ürünleri konusunda yazmayı seviyor. Yazarımızın güvenilir kaynaklara başvurarak hazırladığı bu yazının ve Anneysen.com'da yer alan diğer içeriklerin yayına çıkmasında katkıda bulunan uzmanlara teşekkür ederiz.