Çocuğunuzun kaygısız bir sınav geçirmesi için öneriler

Çocukların geleceklerinde önemli bir oynayan Seviye Belirleme Sınavı (SBS)'na kısa bir süre kaldı. Sınav öncesi aileleri en çok endişelendiren şey ise ge

Çocukların geleceklerinde önemli bir oynayan Seviye Belirleme Sınavı (SBS)'na kısa bir süre kaldı. Sınav öncesi aileleri en çok endişelendiren şey ise gelecek telaşı ve çocuklarının yaşamının olumsuz etkilenme olasılığı. Küçük yaştan itibaren dershaneler ve özel derslerle yoğun bir tempoda çalışan öğrenciler sürekli olarak birbirleriyle ve kendileriyle yarış halinde. Bu yoğun tempo ve yarış düzenine bazı öğrenciler daha rahat adapte olurken, diğerleri ise oldukça zorlanıyor ve hatta kaygıları nedeniyle bildiklerini dahi unutacak hale gelebiliyorlar. Uzmanlar, sınava hazırlık süreci ve hemen sınav öncesinde kaygı yoğun ise mutlaka profesyonel destek alınması konusunda aileleri uyarıyor.

Sınavlarda başarısız olmanın en önemli nedenlerinden biri sınav sırasında aşırı kaygı duyulmasıdır. Araştırmalar gösteriyor ki, az miktarda kaygı kişiyi yapacağı iş için motive edip performansını artırırken; aşırı kaygı, kişinin motivasyonunu büyük ölçüde azaltıyor ve bu da performansını düşürüyor.


Çocuğunuz bunları yapıyorsa dikkat!


Estevia Boğaziçi Tıp Merkezi Uzman Klinik Psikolog Begüm Akıncı açıklamasında bulundu.


Stresle başa çıkmanın yolları


Ailelerin çocuklarının profesyonel destek almaları gerekliliğine ek olarak açıklamalarda bulunan Psikolog Begüm Akıncı; "Öğrenmenin ve keşfetmenin keyfi, yerini sınavda üst sıralarda olabilmeye bırakıyor. İyi bir sınav derecesi, kıran kırana bir rekabet, okul-dershane ve özel dersler arasında bir de büyümeye çalışmak.

Buradan bakıldığında çocuk ve gençlerin işleri hiç de kolay değil ve başarılı başa çıkma yolları geliştirmek şart. Kaygı, belirsizlik içeren durumlarda genel olarak artıyor. Sınav da öğrenci için belirsiz bir durum. Bu nedenle öğrencinin, kendinin neyi başarabileceğini; bugüne kadarki başarılarıyla birlikte değerlendirip kendinden beklentilerini de benzer oranlarda oluşturması son derece önemli.

Neyi başarabileceğine dair fikri olmadan başarısız olacağına inanmak sadece önyargı olabilir. Gerçekçi hedefler koyulması ve sürekli daha başarılı olduğunu düşündüğü diğerleriyle kendisini kıyaslayıp umutsuzluğa kapılmamak önemli. Bunun dışında; sınav öncesi uykunun düzenli hale getirilmesi, böylece yorgunluk ve dikkatin zayıflaması gibi etkilerden bedeni ve zihni uzaklaştırmak, ani kaygı yükselişlerinde ise derin ve yavaş birkaç nefes alıp yine yavaş bir şekilde verilerek vücudun gevşetilmeye çalışılması son derece önemlidir." dedi.
Yorumlar (0)