Çocuklar ve kurallar

Çocuklar 24-35 ay döneminden itibaren aile ve çevredeki kuralları anlamaya başlarlar.  Sınırlar, kurallar, içgüdüleri kendilerini araştırmaya iten çocukla

Çocuklar 24-35 ay döneminden itibaren aile ve çevredeki kuralları anlamaya başlarlar. Sınırlar, kurallar, içgüdüleri kendilerini araştırmaya iten çocukların zarar görmemeleri için çok önemlidir. Tabiki bu kuralların sayısı ve tutarlılığı da çok önemlidir. AÇEV (Aile Çocuk Eğitim Vakfı- www.acev.org) konuyla ilgili önemli bilgiler veriyor.

Kurallar aile içinde başlamalı

Bazı aileler çocuklarına engel olmayı veya üzmeyi istemedikleri için sınırlar ve kurallar koyamazlar. Fakat çocuklar hayatlarında sınırlar olmazsa öğrenemezler. Aile içinde kuralları öğrenemeyen çocuklar okul hayatlarında ve arkadaşları ile olan ilişkilerinde de kuralları öğrenemez ve sorunlar yaşayabilirler. Örneğin, karşıdan karşıya geçerken el tutmak istemeyen bir çocuk için, el tutma kuralını mutlaka koymak gerekir. Ayrıca koyulan sınırların, kuralların çocuğa açıklanması gerekir.

Sınırlar çocuğa ne öğretir?

Sınır koymak, çocuklara hayatta "evet" ve "hayır"ların olduğunu öğretir. Önemli olan bu "hayır" ve "evet" leri birer öğrenme deneyimine dönüştürmektir. Çocuğun kedinin kuyruğunu çekmesine izin verilmez ama ona kedileri nasıl sevmesi gerektiği öğretilebilir.

Neler yapmalısınız?

• Çocuğunuza hangi davranışların kabul edilir hangilerinin olmadığını belirtin. Ondan ne beklendiğini bilirse kendini güvende hisseder.

• Güvenli olmayan bir davranışa engel olun, sarılın ve neden istemediğinizi söyleyin. Örneğin, "Hayır, masaya tırmanmak yok, düşebilirsin". Ses tonunuzdan "hayır"ı anlayacaktır. Ona sarıldığınız için de onunla ilgilendiğinizi ve onu korumak istediğinizi anlayacaktır.

• İstenmeyen davranış yerine ne yapabileceğini sınırlar çerçevesinde söyleyin. Seçenek verin. Örneğin "Tırmanmak istiyorsan, koltuğa tırmanabilirsin".

• Davranışlarınızla örnek olun. Bilin ki çocuklar sizin her davranışınızı taklit ederler. "Hayır" dediğinizde sebebini açıklayın.

• Çocuğunuzun bakımı ile ilgilenenlere tüm bu sınır ve kuralların çocuğun gelişimi için çok önemli olduğunu da vurgulayarak onların da bu konuda bilinçlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yorumlar (0)