10 soruda bebek banyosu

Bebek banyosu özel bir dikkat gerektirmektedir. Bebek banyosu

Bebek banyosu özel bir dikkat gerektirmektedir. Bebek banyosu ve dikkat edilmesi gerekenleri Hisar Intercontinental Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İzlem Göçmen anlattı.1-Bebekler doğduktan kaç gün sonra yıkanabilir?

Bebekler 2-3 günlükten itibaren istenirse her gün yıkanabilirler. Mevsime göre bebeği üç günde bir yıkamanız da yeterli olacaktır.

2- Göbek kordonu düşmeden yıkanabilir mi?

Göbek kordonu düşmemiş ve yeni düşmüş bebekler hiç çekinmeden yıkanabilirler. Yalnızca banyo öncesi ve kurulandıktan sonra göbekleri yüzde70'lik alkol ile temizlenmelidir.

3- Bebek yıkanırken nasıl tutulmalıdır?

Yenidoğan döneminde yatırır pozisyonda 20-30 derece açı olacak şekilde yıkamanız uygundur. Vücudunu yıkarken; bebeği kolunuzla omzu ve boynunu destekleyerek, bir elinizle koltuk altından diğer elinizle ya kalçalarından ya da bacaklarından kavrayın ve banyo küveti içindeki suya, önce ayak ve bacaklarını daldırarak yavaşça tüm vücudunu başı dışarıda kalacak gibi sokun. Suya alıştırmak için ilk olarak vücudunun yıkanması daha uygun olacaktır. Vücudunun yıkanması bittikten sonra baş bölgesini yıkayıp ardından duru suyu döküp banyodan çıkarabilirsiniz.

4- Yıkamak için kaç kişi gereklidir?

2 kişi yeterlidir, bir kişi bebeği tutarken diğer kişinin suyu dökmesi uygun olacaktır.

5- Banyo suyunun sıcaklığı nasıl olmalıdır?

Bebeğin yıkanacağı suyun sıcaklığı 36-38 derece civarında olmalıdır. Termometreniz yoksa suyun sıcaklığını dirseğinizi suya değdirerek de kontrol edebilirsiniz. Bebeğinizi yıkadığınız odanın sıcaklığının da 25-26 derece olması gerekir.

6- Banyo süresi ne kadar olmalıdır?

Banyo süresinin ise 5-6 dakika olması yeterlidir. Bebek 6 aylığı geçtikten sonra banyoda oyun oynamaktan da zevk alacağı için banyo süresini uzatabilirsiniz.

7- Bebeği aç karnına mı tok karnına mı yıkamalı?

Banyo bebek beslendikten yaklaşık 2 saat sonra yaptırılmalı ve zamanı uyku saati öncesine denk getirilmelidir. Aç karnına yaptırdığımızda çok huzursuzlanabilir, beslendikten hemen sonra yaptırırsak kusabilir.

8- Nasıl bir şampuan tercih edilmelidir?

Bebekler için özel üretilmiş Ph 5.5 olan veya nötr sabun ve gözleri yakmayan şampuan kullanabilirsiniz. Tüm vücudunu bir kez sabunlamanız yeterli olacaktır.

9- Kulağa su kaçırmamak için neler yapılması gerekir?

Banyo sırasında bebeğin kulağına su kaçmasının hiçbir zararı yoktur. Hatta kulak salgılarının ıslanıp yumuşamasını ve daha rahat atılmasını sağlar, tıkaç oluşmasını engeller. Kulağına su kaçmasın diye çeşitli kulak tıkaçları kullanmanıza gerek yoktur.

10- Banyo sonrası üşümesin diye kalın giydirmek gerekir mi?

Banyo sonrası tüm vücudunu ve cilt boğumlarını pamuklu havlu ile yumuşak hareketlerle kurulayın. Kulağını kurulamak için sadece dıştan havlu, tülbent veya bir parça pamuk kullanın. Kesinlikle kulak yoluna pamuklu çubuklar uygulamayın, emmeyin. Banyo öncesi tüm kıyafetleri hazırda bulundurun, kurulama sonrası kıyafetlerini giydirdikten sonra oda ısısına göre normalde giyindiğinden bir kat fazlasını giydirebilirsiniz.

Yorumlar (0)