Kendine uzman: Annelik her ünitesi birbirinden zor bir müfredat!

Uykusuzluktan yüzünüzde her daim Cadılar Günü makyajı sabit duran, emzirme geceliği milli kıyafetiniz olmuş, kocanız dahil etrafınızdaki her şeyi süt veren inek şeklinde gördüğünüz bir haldeyken, birileri sürekli gelir ve size şu cümleyi söyler;

adında amatör bir annenin itirafları kitabı ve , , , , adlarında yetişkinleri şaşırtan sorular üreten parlak fikirli çocuklara özel 5 hikaye kitabı yazarı, 3 çocuk annesi Dicle Keskinoğlu; anneliği anlatıyor:

Uykusuzluktan yüzünüzde her daim Cadılar Günü makyajı sabit duran, emzirme geceliği milli kıyafetiniz olmuş, kocanız dahil etrafınızdaki her şeyi süt veren inek şeklinde gördüğünüz bir haldeyken, birileri sürekli gelir ve size şu cümleyi söyler; . O anki ruh halinizle, söyleyen kişinin üzerine yürümek, evin kapısını göstermek ya da kafa atmanız son derece anlaşılabilir. Nitekim hepimizin başına geldi. Yakın çevrenizde sürekli gördükleriniz göreceklerinizin teminatıdır sloganı ile dolaşıp, tazecik anneleri eskitmeyi borç bilen arkadaşlar mevcut. Yalnız sorun şu ki; kızlarım büyüdükçe anladım; bu arkadaşlar meğerse bir sosyal sorumluluk projesinin bir üyesiymiş. Hatta onlar bir nevi kamu spotuymuş da ben bilememişim. Bir gün bu cümleyi kuracağım asla aklıma gelmezdi; onlar gerçekten de en kolay günlerimizmiş!

Bebeğimizin; göğsümüzde, kucağımızda, en fazla yan odada sabit durduğu günler muhtemel problemler en fazla inatçı bir gaz, çok fazla gelen bir çiş ya da bir türlü çıkmayan bir kakaymış. Tabii iç kazınması, oda ısısının talepler doğrultusunda olmaması, ani seslerle peydah olan ürkmeleri de sayarsak, iki elim parmağını geçmezmiş. Aynı sebepler bizi uykusuz bıraksa da hepi topu buymuş işte. Biz de görmemişliğin verdiği etkiyle bunları bir şey sanmışız. Değilmiş! Meğerse her şey çocuklar ilk adımını atmaya başladığında kendini gösteriyormuş. O ilk adım meğerse gerçek dünyaya ilk adımmış. Hele ki ikili ilişkilerin başladığı gün önemli bir milatmış. Anne, anne olduğunu çocuğunun ilk problemlerine çözüm ararken anlarmış.

İnsanlık için küçük hanemin için büyük problemler

Hali hazırda mini minnacık bir bebeğim, yakında 4 ve 6 yaşına basacak iki de kızım var. Genel olarak uykusuzum. Gözaltımda, her görene dedirten iki adet halkam var. Şayet ileride bir gün uyursam geçeceğine eminim, ancak tarih veremiyorum. Yorgunum. Ama beden yorgunluğum, bebeğimin bünyeme kattığı yorgunluk, hiç önemli değil. Azıcık uyusam geçer. Ancak ruhum ciddi anlamda yorgun. Sebebi kızlarım ve her geçen gün aralarına bir yenisi eklenen problemleri. Problem dediysek, incir çekirdeğini doldurmayan, insanlık için küçük ancak hanemizin genel huzurunu bozacak uyduruk sorunlar. Başlığımız bir sabah okula gitmeyi protesto etme olurken, başka bir sabah kardeşle taht kavgası olabiliyor. Diğer sabah evdeki mevcut menüyü beğenmemeyken, başka bir gün arkadaş ile şiddetli geçimsizlik, efendime söyleyeyim rüyada mor fil görme gibi türlü sorunlar gözlenebiliyor. Çözüm, anahtar, derman ise yalnız ve sadece . Üstelik ben sadece 6 yaşa kadar olan ünitelere hakimim. Bir de 6 yaşındaki kızımla ilişkimi görüp yine demekten kendini alamayan arkadaşlar var. Neler neler, hakikaten merak etmiyor değilim. Nitekim hali hazırda beynim ve ruhum bitik. Programımızın bu zamana kadarki akışı bana yetti. Ancak şunu da biliyorum ki; annelik ters piramit şeklinde ilerliyor. Önce en sivri yerden başlıyor gitgide zorlaşayarak genişleyerek, üçgene doğru yol alıyorsunuz. Eğitim hayatından başka bir örnek vermek gerekirse, her ünitesi daha da zorlaşan kazık bir ders de diyebiliriz. Allah sağlık versin yeter ki, bütünlemeye kalmadan, sınıf tekrar yapmadan mezun olalım, başka ne isteriz!

Yorumlar (3)