Bakıcı seçerken

O gün gelip de ilk yavrunuzu kucağınıza sadece siz alırken başkasına bırakmak hiç de kolay değildir. Artık karar verdiniz bir bakıcısız bu iş olmayacak, neler

O gün gelip de ilk yavrunuzu kucağınıza sadece siz alırken başkasına bırakmak hiç de kolay değildir. Artık karar verdiniz bir bakıcısız bu iş olmayacak, neler yapılmalı bilemediniz, ajansdan arama, yakınlara danışmak, şirkettekilere sormak ... Eğer tam olarak bakıcı tutmaya karar veremediyseniz sadece görmek için işe başlamanız sadece o günü ertelemenize yardımcı olur. Derken o gün geldi mülakat günü!

Bakıcı seçerken nelere dikkat edilmeli


Şirketlerin işe alım birimleri eleman alırken hem zaman hem de para kaybetmemek için doğru işe doğru insanı koymak isterler. Bakıcılıkta iş için biraz farklı bir içerik söz konusudur. Fakat neticede yapılacak alım prosedürleri aynısından başlar:

İşe alım adımında bir bakıcının 1/3 geçmişine, 1/3 davranış değerlendirmesine 1/3 mülakat ile karar verilir.

Bakıcı görüşmesinde sorulması gereken sorular


Neden bakıcılık yapmak istiyorsunuz, motivasyon alanınızın içinde böyle bir iş tipi var mı?

Severek mi bakıcılık yapıyorsunuz?

Bu işle ilgili en çok hoşunuza giden şey nedir ?

Ne zamandır aynı işi yapıyorsunuz?

* Başkalarına da bu işi yapmasını tavsiye eder misiniz?

Giriş ve tanışma cümleniz tabii ki önem taşıyor, ilk once kendini beğendirme ve beceriklilik anlamında çok fazla abartılı olabilen bir bakıcıdan, sorulan sorularla anlaşılacak yetenek ve ilgi alanlarını bulabilirsiniz. Her insanın dışardan gözüken bir normal davranışı bir de değişik çevrelere girdiğinde değişen stres davranışı vardır.

Kişinin normal davranışlarını sergilemesi için de belli ihtiyaçları vardır bakıcınızın da sizden belli ihtiyaçları olacaktır. Önce emniyet, sonra sağlık (gerekli sağlık testlerinin sizle beraber alındığını varsayıyoruz), sonra yetenek, sonra yemek yapmak temizlik yapmak gelmelidir.

Size her ne kadar ev işlerinde de yardımcı olacak birisini arasanız da onun önceliği ve ilk alanı bir bebek için uygun sağlık ve kafa yapısında olup olmadığıdır.

Belki bu yazı pek çok değerleri bakıcılıkta uzun yıllar çalışmış kişilere de ulaşabilir. Ne olursa olsun, anne olarak ilk soru her zaman sevgi dolu ve sorumluluk sahibi olması gerektiğidir.

Evde danışmadan yapmayacagınız şeyler nelerdir?

Size en çok hangi konuda güvenebiliriz?

Sağlık, ruhsal dengeler ve yetenekleri konuşmak sırası ile gelmelidir. Bir bakıcı aynı anda hem çok iyi bir aşçı hem çok iyi bir temizlikçi hem de çok iyi bir bebek bakıcısı olamaz. Ortalamada nerede nasıl sonuçlandığı, evin kurallarına uygun olup olmadığına bakılarak süreçler belirlenir devam eder veya sona erer. Kişinin kendisine ve odasına gösterdiği önemden bebeğinize nasıl göstereceğini anlayabilrsiniz.

Size davranış ve sorgulama biçiminden kendisine de nasıl davranılması gerektiğini anlayabilirsiniz.

Bakıcınızın diş sağlığı


Bu konuda da bilgi sormanızı veya görüntüdeki fark edilen aksaklıklara dikkat etmenizi öneriyoruz. Bebekler her türlü yeni gördüğü nesneye dokunmak koklamak ağzına sokmak isterler.

Bakıcınız sabırlı mı


Eğer ağlıyorsa nedeni vardır, karnı aç, kucak ihtiyacı var, gazı var, altı ıslak ...ya da ne? Bunlara karşı deneyimli ve sabırlı olan birisi olması tercih edilebilir. Sabırlı olmak bir bebek bakıcısı olmanın en belli başlı olmazsa olmazlarıdır. Tıpkı hijyen ve sefkat gibi. Deneyim ve denge de çok önemli. Mülakat süresince izin kullanma zaman dilimleri, evde tam olarak ondan ne beklendiği ama öncelikli olarak, başka ek sorumlulukları da konuşulmalıdır.

Referans veya alımdan önce hiç bir bilgi alamayacağınız bir bakıcı tutmanızı önermiyoruz, son ayrıldığı yerden iyi bir şekilde iyi ayrılmasa bile onun hakkında bir tek bilgi size karar vemenizde veya uygunluğunu anlamanızda yardımcı olur.

Sağlık problemlerini dikkatlice sormanız ve hatta beden diline de dikkat etmeniz gerekmektedir. Ellerinde titreme var mı, bazı sorularınıza alınıyor mu, stress yönetimini yapabiliyor mu, aşırı yükte nasıl tepki gosterecek, ev içinde uyum ve rahat olabilecek mi?

Sağlıkla ilgili ilaç veya sigara kullanımı var mı? Ne zaman bırakmış? Sabah erken kalkma veya uyanamama problemi var mı? Eğer gece de bebeğinizi teslim edecekseniz bu önemlidir. Sağlık ve isteklilik konusu uygun olduktan sonra diğerlerine geçebilirsiniz.

Eğitime açık ve kuralları anlayabilen esnek birisi de size çok yardımcı olacaktır. Bazen bizler kendi annemizin eski yöntemlerine karşı çıkarken dışardan birinin ellerine teslim etmede tabi ki zorlanacagız ama kuralları koyup, güvenip ama kontrol edip bunun da üstesinden gelebilriz.

Bir bebeğin nasıl siz yokken beslendiğinin en iyi kanıtı çöpteki bezidir, biliyor muydunuz? Hafta sonları nereye gidilecek izin gunlerinde, burada yakınları var mı? İlk yardım ve çocuk yetiştirmede deneyimi var mı? Kendi çocuğu olup olmaması da tabii ki önemlidir. Tam olarak evdeki davranış ve sorumluluklarında ne bekleniyor, ana kurallar neler, tek tek açıklamak gerekmektedir. Gördüğünüz üzere ücret hiç geçmedi. Her evin kuralı ve düzeni farklıdır. Her bebeğin ihtiyacı ise aynıdır: Sevgi... Bunu unutmayalım...