Bebeklerde Pişiğe Neden Olan 9 Acımasız Durum

1,5-2 yaşına kadar her gün bezlenen bebeklerin popoları pişik olmasın da ne yapsın? Hemen cevap verelim: Havalandırılsın, nemlendirilsin, temiz tutulsun ve düzenli olarak pişik önleyici ürün sürülsün.

Bebeklerde pişik nedenlerini bilirsen miniğinin yumuşacık ve hassas teninde meydana gelen can yakıcı kızarıklıkları da önleyebilirsin. O zaman hemen başlayalım.

1. Uzun uyku saatleri ve düzenli olarak değiştirilmeyen bezler

Uzun süre idrara ve dışkıya maruz kalan bebeklerin pişik olması neredeyse kaçınılmaz. Hatta pH değerinden dolayı dışkının tahriş yapma özelliği idrarınkine göre daha fazladır. Ayrıca idrar ve dışkı karıştığında oluşan üreaz (bir çeşit enzim), bebek cildinin pH oranını daha da yükseltip pişik riskinin artmasına sebep olur.

Bu yüzden ishal olan ve altları düzenli olarak değiştirilmeyen bebekler daha çok pişik oluyor. Aynı şekilde uzun uyku saatleri de alt değiştirme sıklığını azalttığından pişiğe daha fazla ortam hazırlayabiliyor.

Fakat şunu söyleyelim: Bezini düzenli olarak değiştirmek ve altını temiz tutmak da tek başına pişiği önlemeye yetmeyebilir. Pişik önleyici merhemlerden sürmeyi alt değiştirme rutininin parçası haline getirebilirsin.

2. Katı gıdaya geçiş

Katı gıdaya geçiş ve diş çıkarma dönemi her bakımdan sancılı olabiliyor. Katı gıdaya geçen bebekler yeni besinleri yemeye başladıkça, dışkılarının içeriği ile miktarı da değişebiliyor ve pişik ihtimali artabiliyor.

Asitli gıda, asitli dışkı demek. Bebeğine aynı gün içerisinde portakal, mandalina, kivi, domates, ıspanak, maydanoz gibi asitli gıdalardan verirsen pişik ihtimalini artırabilirsin, dikkat!

3. Diş çıkarma dönemi

Diş çıkarma döneminde bebeğinin kızaran, kaşınan ve hassaslaşan diş etleri yüzünden beslenme düzeni de bir hayli değişir. Bu beslenme bozukluğu da beraberinde ishal gibi durumları getirebilir.

Ayrıca diş çıkarma döneminde salya artışı nedeniyle bebeğinin bağırsakları daha hızlı çalışır ve ishal olma ihtimali yine söz konusu olabilir.

Bebeğinin yoğun dışkılaması ve buna maruz kalması da pişik sorununu tetikler. Yani bebeğinin altını sık sık değiştirmen yine büyük önem taşıyor.

4. Sürtünme sonucu tahriş olan pamuksu ten

Vücuda sımsıkı yapışan bezler ve giysiler, bebeklerin hassas tenini tahriş edip pişiğe neden olabiliyor O yüzden ufaklığa %100 pamuklu giysilerden ve hava alan, çok sıkı olmayan bebek bezlerinden almalısın.

5. Bakteri veya mantar enfeksiyonu

Bebek bezinin kapladığı alan, yani kalça, uyluk ve genital bölge en savunmasız bölgedir. Çünkü mantarlar böylesi sıcak ve nemli ortamlarda üremeye bayılırlar.

Bebeklerde pişik ve mantar en istenmeyen ikililerden biri. Bakteri veya mantarlardan kaynaklanan pişikler, genellikle derinin kat yapan kısımlarında başlar. Döküntünün etrafına dağılmış olan kırmızı benekleriyle de minikleri bir hayli rahatsız eder. Bu yüzden bebeğinin bez bölgesini havalandırman çok önemli.

6. Antibiyotik kullanmak

Antibiyotikler, bağırsaklardaki hem iyi hem de kötü bakterileri öldürüyorlar. Eğer iyi bakteriler doğru oranda bulunmazsa mantar enfeksiyonu meydana gelebiliyor.

Bebeğini emziriyorsan senin aldığın antibiyotiğin etkisiyle bile bebeğin mantar enfeksiyonu olabilir. Mantar da yukarıda bahsettiğimiz gibi bebeklerde pişik yapabiliyor.

7. Bez bölgesini yanlış ürünlerle temizlemek

Bebeğin çiş ya da dışkısını yaptığında daha pratik olduğu ve artık bir alışkanlık haline geldiği için genellikle ıslak mendil kullanıyor ya da şampuan gibi malzemelerle temizliyor olabilirsin. Ama bu ürünler içerisindeki tahriş edici maddeler bebeğinin cildinin doğal yapısının bozulmasına neden olur. Bunların ciltte kalıntı yapması da pişik oluşumunu tetikler. Bebeğinin cilt yapısına uygun, tahriş edici maddeler içermeyen temizleyiciler kullanmaya özen göstermelisin.

8. Alerjik bünye

Pişik için başlı başına bir neden olmasa da alerjik bebeklerin ciltleri, normalden de hassastır. Bu yüzden bebeğin senin pişiği önlemek adına kullandığın bazı ürünlerin içerisinde bulunan parfüm, koruyucu gibi tahriş edici ajanlara karşı da daha duyarlı olabilir. Bu da alerjik bebeklerin bez bölgesinde pişik ihtimalini arttırabilir.

9- Pişiği engellemek için önceden önlem almamak

Aslında bu konudaki en acımasız durum, pişik sorunu için önlem almaman! Ama gördüğün gibi yukarıdaki durumlara dikkat ederek pişiği büyük ölçüde önleyebilirsin. Yani “Bebeklerde pişiğe ne iyi gelir?” sorusunun yerine “Pişiği önlemek için ne yapmalıyım?” diye sorsan daha doğru olur.

Bebeğinin bezini sık değiştirmen, beslenmesine, temizliğine dikkat etmen, bez bölgesini havalandırman, bebeğinin cildindeki nem oranını doğru seviyede tutman çok önemli. Ama pişik önleyici bir ürün kullanman da bu noktada çok önemlidir. Yapılan bir araştırma sonucunda önleyici bir ürün kullanılmayan bebeklerin %83,7’sinde pişik sorununun geliştiği gözlemlenmiş. (1)

Doğru pişik önleyici ürünü her alt değiştirmede kullandığın takdirde, pişik riskini büyük ölçüde azaltabilirsin. Bebeğinin cildini nemlendiren, koruyucu ve toksik madde içermeyen, dermatolojik olarak test edilmiş pişik önleyici bir merhem için de hemen yardımcı olalım: O Bir Kahraman Bepanthol Baby Pişik Önleyici Merhem’ in Mükemmel Koruma Sağlayan 9 İdeal Özelliği

*(1) Arıkan D, Alemdar DK. Çocuklarda Bez Dermatiti Görülme Sıklığının ve Yapılan Uygulamaların İncelenmesi, TAF Prev Med Bull 2013;12(4):409-416.

Kaynak:

Ateş E., “Modern Bebek Bakımı”, Doğan Kitap, 2009

Cook W., Johnson R., Krych E., “Bebeğinizin İlk Yılı Rehberi”, Eksik Parça Yayınları