Hamilelik ve emzirme döneminde yenmemesi gereken gıdalar

Emzirme ve hamilelik döneminde beslenme anne ve anne adayı için çok önemlidir. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen gösterildiğinde kilo alımı daha kontrollü olur, emzirme dönemindeki anne sütü ve kalitesi artar.

Emzirme ve hamilelik döneminde beslenme anne ve anne adayı için çok önemlidir. Hamilelik döneminde sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen gösterildiğinde kilo alımı daha kontrollü olacak, emzirme döneminde de anne sütü ve kalitesini artıracaktır.

Uzman Diyetisyen Sernaz Çakır Ercil; hamilelik ve emzirme döneminde hangi gıdaların tüketilmemesi gerektiği konusunda bilgiler verdi.

1. Emzirme ve hamilelik döneminde özellikle kaçınılması gereken gıdalar var mıdır? Çiğ et türündeki gıdalar emzirme döneminde de hamilelikte olduğu gibi sakıncalı mıdır?

Bu dönemler annenin hassas dönemleri olduğu için enfeksiyon riski yüksek besinlerden uzak durmak faydalı olacaktır. Örneğin mantar enfeksiyon riski yüksek bir besin olduğundan zehirlenmelere yol açabilir ve özellikle hamilelik döneminde tüketilmemesi önerilir. Çiğ ete elle temas edildiğinde hamilelik döneminde enfeksiyon riski olabilir. Pastörize edilmemiş yiyecek ve içecekler besin kaynaklı hastalıklara neden olabilir. Bu nedenle özellikle sütün ve yoğurdun pastörize edilmiş olarak tüketilmesine, sebze ve meyvelerin dikkatli yıkanmasına ve sirkeli suda bekletilmesine özen gösterilmelidir. Emzirme döneminde bu durum hamilelik kadar riskli değildir ancak yanlış beslenme ile zararlı etkiler süte geçebileceğinden sağlıklı besinler tercih edilmelidir. Gebelik döneminde civa içeriği yüksek balıklardan uzak durulmalıdır. FDA'nın önerisine göre hamile kadınlar haftada 350 gr. deniz ürünü tüketmelidir ve 1 haftada bu miktarın 180 gr.'ını somon, mezgit ya da yağsız konserve ton balığından sağlayabilirler.

2. Hamilelik ve emzirme döneminde çay-kahve tüketimi nasıl olmalıdır?

Çay ve kahve, yüksek oranda kafein içerdiğinden emzirirken sütten bebeğe geçme ihtimali olabilir, bu durum da bebekte huzursuzluk yaratabilir. Hamilelik döneminde ise besinlerin demir emilimlerini engellediklerinden önerilmez. Bu konu ile ilgili yapılan bir çok çalışma vardır. Genelde çıkan sonuçlara göre günde 200 mg kafeinin anne ve bebeğe zarar vermediği saptanmıştır. Ancak yine de dikkatli tüketmeye özen gösterilmelidir. Çay açık ve şekersiz, kahve ise kafeinsiz olarak tercih edilebilir. Ancak kafeninin sadece çay ve kahvede bulunmadığını unutmamak gerekiyor. Kafein; gazlı içecekler, kakao ve çikolata gibi besinlerde de bulunmaktadır.

3. Bitki çayları anne karnındaki bebeğe zarar verir mi?

Adaçayı, sinameki, fesleğen, keten tohumu, ahududu gibi bazı bitki çayları hamilelik döneminde çok fazla içildiğinde erken doğum riskini artırabildiği için önerilmez. Gebelik döneminde bitki çaylarının kullanımı ile ilgili yapılan yeterli çalışma olmadığı için uzak durulması sağlıklı olacaktır. Zencefil mide bulantısını gidermeye yardımcı olabileceğinden ilk 3 ay ¼ çay kaşığı kadar tüketilebilir.

4. Emziren anneler bitki çayı tüketebilir mi?

<

p>Emzirme döneminde bitki çayı içilmesinin bir zararı yoktur. Ancak zayıflama amaçlı olan bitki çayları yerine süt artırıcı ve gaz giderici olanları tercih etmek daha sağlıklı olacaktır. Rezene, papatya, ısırgan otu çayı ve anason emzirme döneminde hem süt artırıcı hem de gaz giderici olarak güvenle kullanılabilir.

5. Bebekte gaz yapması olasılığına karşı emziren anneler hangi yiyeceklerden uzak durmalıdır?

Kuru fasülye, nohut, barbunya, kereviz, enginar, karnabahar, pırasa, brokoli, lahana, portakal, kavun ve kiraz gibi besinler gaz yapabilir. Ancak bu durum kişiden kişiye değişebilir. Örneğin portakal bir annede gaz sıkıntısı yaratırken başka bir annede yaratmaz. Bu nedenle eğer özellikle gaz yapıcı etkisi bilinen bir yiyecek varsa dikkatli tüketilmelidir. Süt yine aynı şekilde gaz yapıcıdır, eğer böyle bir durum varsa laktozsuz sütler tercih edilebilir

6. Anne adaylarının ve emziren annelerin gıda zehirlenmesi açısından dışarıda yemek yerken nelere dikkat etmesi gerekir?

Anne adayları ve emziren anneler mümkün olduğunca evde yemek yemeye ve güvendikleri yerlerden alışveriş yapmaya özen göstermelidir. Ancak dışarıda yemek yenilmesi gerekiyorsa yine güvendikleri, hijyeninden emin oldukları restoranlarda yemek yemeye dikkat etmelidirler. Tavuk gibi hızlı bozulabilecek yiyecekler ve nasıl yıkandıklarından emin olamadığımız için salatalar dikkatli tüketilmelidir.

Yorumlar (0)