Gebelik döneminde yapılması önerilen 8 spor!

Hareketsiz bir gebelik, anne adayına yüksek kan basıncından fazla kilolara, şeker hastalığına yatkınlıktan ağrı ve kramplara pek çok olumsuzluğu beraberinde getirebilir. Aslında gebelik hareket etme zamanıdır.

Hareketsiz bir gebelik, anne adayına yüksek kan basıncından fazla kilolara, şeker hastalığına yatkınlıktan ağrı ve kramplara pek çok olumsuzluğu beraberinde getirebilir. Aslında gebelik hareket etme zamanıdır. Ruhsal anlamda anne adayını mutlu eden egzersiz doğum sonrasındaki iyileşme sürecini de kısaltarak hamilelikte alınan kiloların daha kolay verilmesine yardımcı olur.

Medical Park Göztepe Hastanesi Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, anne adaylarına hamilelikte spor hakkında bilgiler verdi.

Gebelik döneminde sporu doktorunuza danışın!

Egzersiz yapmaktan korkmak anne adaylarının en büyük yanılgılarından birisidir. Gebelik ağrılarından ve sızılarından, gebeliğin yan etkilerinden korunmak ve kurtulmak için egzersiz yapmak en iyi yoldur. Ancak tabi ki doktora danışmak ihmal edilmemelidir.

Gebelikte ne sıklıkla egzersiz yapılabilir?

Gebelik ile ilgili tıbbi bir problemin olmadığı durumlarda, her gün en az 30 dakika egzersiz yapılması önerilir. 30 dakika orta hızda yürüyüş ve 10'ar dakikalık periyotlarla 3 kez merdven çıkmak en basit şekli ile iyi bir egzersiz şeklidir. Unutulmamalıdır ki tüm kardiovasküler egzersizler; kan dolaşımını hızlandırır, kas tonusunu ve esnekliği artırır.

Gebelik döneminde önerilen 8 spor dalı nelerdir?

1. Yüzme: Su egzersizleri ve yüzme gebelik dönemi için en ideal spordur. Anne adayı, suyun kaldırma kuvveti sayesinde kendisini daha hafif ve hareketli hisseder. Ek olarak su, bulantıyı azaltır ve şiş eklemlere, pozisyon ağrılarına iyi gelir.

2. Aktif yürüyüş: Fit ve zinde olmak için en kolay egzersiz yürüyüştür. Gebelik dönemi boyunca yürüyüş yapılabilir. Rahat bir spor ayakkabı ve rahat bir giysi ile yapılması önemlidir.

3. Pilates: İç enerjinin dışa vurumunu sağlayan, duruşu düzelten, kasları hem güçlendirerek ve hem de uzatarak bel ve sırt ağrılarını ortadan kaldıran pilates gebeliğe uygun bir spordur.

4. Yoga: Anne adayı için en ideal sporlardan biri hamile yogasıdır. Gevşeme, esneklik ve derin soluma ile doğum maratonuna harika bir hazırlık sağlar. Ancak, sıcak odada yapılan sından kaçınmak gerekir.

5. Koşu: Kontrollü ve ara ara hız azaltılarak yapılan koşunun metabolizmaya katkısı yüksektir. Dikkat edilmesi gereken ise yere sağlam basmak ve eklemleri incitmemektir.

6. Dans ve grup egzersizleri: Temposu düşük danslar ve aerobik egzersizleri hem mutluluk hormonlarınızı harekete geçirir hem de kalp atışınızı hızlandırır. Ancak büyüyen karnın dengeyi bozabileceği unutulmadan, denge merkezini korumak önemlidir.

7. Salon Bisikleti: Kalp atışını güçlendirmek, kasların doğal gerginliğini korumak için en iyi sporlardan biri olan salon bisikletinde hızın kişiye göre ayarlanabilmesi mümkündür. Ancak hamileliğin ilerleyen zamanlarında salon bisikleti yapmak isteyen gebelerin doktorlarına danışması önemlidir.

8. Ağırlık kaldırma: Hamilelik öncesinde de ağrılık kaldıranlar, hamilelik döneminde her zamanki kaldırdıkları ağırlıklardan daha düşük ağırlık kaldırabilirler. Çalışma setlerinin 3'ü geçmemsi ve her sette 10 kez ağrılık kaldırmak yeterlidir. Tercih edenler makinaları da kullanabilirler. Ağırlıksız tekrar egzersizlerinde ise doğru pozisyonlarda nefes alıp verme unutulmamalıdır.

Yorumlar (0)