Gebelik çatlaklarını önlemek ya da azaltmak nasıl mümkün olur?

Gebelik, bir kadın için vücudunun pek çok değişime uğradığı, çok farklı bir dönemdir. Çatlaklar da çoğu kadının bu dönemde en büyük endişelerindendir.

Gebelik, bir kadın için vücudunun pek çok değişime uğradığı, çok farklı bir dönemdir. Çatlaklar da çoğu kadının bu dönemde en büyük endişelerindendir. Eczacı Duygu Kart, gebelik çatlakları ve kullanılabilecek ürünler hakkında bilgiler verdi.

Cilt çatlakları hangi renklerde ve vücudun hangi bölgelerinde görülür?

Ciltte ortaya çıkan çatlaklara stria gravidarum denir. Çatlaklar erken dönemde pembe-mor renkli iken zamanla beyaz renge döner. Genellikle karnın alt kısmında olmak üzere göğüslerde, uyluklarda, bel ve kalça bölgelerinde görülebilir.

Gebelik çatlakları

Gebelikte oluşan çatlaklar genellikle kalıcıdır ancak erken dönemde bazı tedavi yöntemleri ile azaltılabilir. Özellikle gebeliğin son 3 ayında çok belirgin olarak görülebilmektedir.

Hamilelik döneminde oluşan çatlakların nedenleri: Hormonal değişimler, genetik faktörler, derinin kuruması, gerilmesi ve ani kilo artışı olabilir.

Yapılan araştırmalar, gebelik çatlaklarının siyah tenli kadınlarda çok görülmediğini ancak beyaz tenli kadınların %75-85'inde görüldüğünü göstermektedir. Ayrıca annesinde çatlak olan kadınların hamilelik çatlağı olma ihtimali de yüksektir. Gebelikte hiçbir ürün kullanmamasına rağmen çatlağı olmayan kadınlar olduğu gibi her şeye dikkat edip çok çeşitli ürün kullandığı halde çatlağı olan gebeler de olabilir. Çatlağın genetik yapıyla ilgili olduğunu unutmadan alınabilecek önlemlerle çatlak oluşumunu mümkün olduğunca azaltmak mümkündür.

Gebelik çatlaklarını önlemek ya da azaltmak için;

  • Fazla kilo almak mekanik gerginliğe neden olarak ciltte çatlamalar yaratabildiğinden gebelikte çatlakları önlemek için aşırı ve kontrolsüz kilo alımından kaçınılmadır.
  • Gebeliğin 4. ve 5. aylarından itibaren cildin düzenli bir şekilde nemlendirilmesi alınabilecek önlemlerden biridir. Nemlendirici özellikli ürünler günde iki kere mutlaka düzenli olarak kullanılmalıdır. Nemlendiricinin, su tutucu özelliği olan ve cildin üst tabakasını destekleyen bir ürün olmasına da dikkat edilmelidir. Böylece çatlak ihtimali azaltılabilir. Hamilelikte çatlak oluşumunu önleyebilmek için kaliteli ürünler kullanılması önemlidir.
  • Bol su içmek, meyve ve sebze tüketimine dikkat etmek yani dengeli beslenmek de hamilelik çatlaklarının oluşumunu engellemek açısından önemlidir. Proteinden zengin gıdalar almak, A,C ve E vitaminlerinden zengin beslenmek, düzenli uyumak, çay, kahve ve sigaradan uzak durmak, basit egzersizler veya yürüyüşler yapmak unutulmamalıdır.


Sadece çatlak önleyici ürünleri değil anne, anne adayları ve bebeklerin cilt bakımında kullanabileceği pek çok farklı ürünü Turuncu Kasa'da bulabilirsiniz!

Çatlak önleyici ürünleri temin edebileceğiniz Turuncu Kasa size her zaman yardımcı olabilecek ve çok geniş ürün yelpazesine sahip bir sitedir. Sağlığın ve müşteri memnuniyetinin ilk sırada olduğu Turuncu Kasa, e-ticaret sektöründe kaliteyi ve güveni birlikte sunmaktadır.

Turuncu Kasa'da ürünler uygun fiyat koşulları ile ve ayrıntılı ürün açıklamaları ile sunulur. Bu da size büyük kolaylık sağlamaktadır. Pek çok markaya ait, çatlakların görünümlerini azaltmaya yardımcı ürünler ve nemlendiriciler bulunmaktadır. Anne ve anne adaylarının cilt bakımında kullanılabileceği ürünler, sağlıklı bir süreç geçirmelerine yardımcı olacaktır.

Turuncu Kasa'daki anne ve bebek ürünlerini görebilmek için tıklayın.

Yorumlar (0)