5 soruda gebelikte hangi ağrılar tehlikeli hangileri tehlikesizdir!

Gebeliğin ilk haftasından başlayarak doğuma kadar görülebilen ağrıların bir kısmı göz ardı edilebilir, bir kısmı ise mutlaka takip edilmelidir. Peki hamilelik döneminde görülen hangi ağrılar tehlikeli hangileri ise tehlikesizdir?

Gebeliğin ilk haftasından başlayarak doğuma kadar görülebilen ağrıların bir kısmı göz ardı edilebilir, bir kısmı ise mutlaka takip edilmelidir. Peki hamilelik döneminde görülen hangi ağrılar tehlikeli hangileri ise tehlikesizdir?

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, doktora gidip gitmeme konusunda tereddüt eden anne adaylarına yönelik olarak gebelikte ağrı rehberi hazırladı.

1. Gebelikte ağrılar normal midir?
Vücudun pek çok değişim geçirdiği gebelik süresince ağrılar söz konusu olabilir. Vücut büyüyen yaşama adapte olmaya çalışırken gebelikte kilo artışları bile bazı rahatsızlara sebep olabilir.

2. Gebelikte karşılaşılan keskin ağrılar normal midir?
Gebelikte en çok karşılaşılan keskin ağrılar karında, kasıklarda ve rahim etrafında hissedilen, adet hissi veren ağrılardır. Bu keskin ağrılar çok rahatsız edici olsa da gebelikteki normal değişimlerle ilgildirler. Çoğunlukla kabızlık, gaz ve şişkinlik sebepli olan ağrıların bazıları rahmin genişlemesine bağlı olarak meydana gelen kramplardan veya rahmi yerinde tutan yuvarlak bağ ağrısından da kaynaklanabilir. Yuvarlak bağ ağrısı, gebeliğin ikinci üç ayında hissedilir ve karnın tek veya her iki yanında keskin bir ağrıyla ortaya çıkar.

3. İlk gebelikte bir ağrının normal bir ağrı mı komplikasyondan kaynaklanan bir ağrı mı olduğunu anlamak kolay mıdır?
Özellikle ilk gebeliklerde komplikasyondan kaynaklanan bir ağrı ile normal bir ağrının ayrımı yapmak hem büyük bir stres kaynağıdır hem de çok zordur.

4. Hangi tür ağrılar dış gebelik ya da düşük habercisidir?
Gebelikte çoğu ağrı normalse de medikal tedavi gerektirecek acil durumları akıldan çıkarmamak gerekir. Erken gebelik döneminde ve lokal olarak kasıkta hissedilen ağrı dış gebelikten kaynaklanabilir. Düşük gerçekleşmesi durumunda da kramplar ve kramplara bağlı şiddetli ağrılar görülebilir.

5. Gebelikteki hangi ağrılar tehlikeli ağrılardır?
Normal bir gebeliğe de eşlik edebilen ağrıların aşağıdaki belirtilerle birlikte görülmesi ise tehlike habercisidir:
Ağrı;

  • Bulantı, kusma, bol kanama, ateş ve titremeyle beraberse,
  • Dinlenmeye rağmen kesilmiyor ve devam ediyorsa,
  • Yürümeyi, konuşmayı veya soluk almayı güçleştiriyorsa tehlikelidir.


Gebelikte normal ağrıları gidermek için neler yapılabilir?
Normal gebeliğin bir parçası olabilecek, komplike olmayan ağrıları gidermek için:

  • Gebeliğe uygun germe egzersizleri,
  • Nefes alma ve nefes kontrol etme egzersizleri,
  • Uyku ve oturma pozisyonu değişiklikleri ve
  • Hareket etmek önemlidir.

Alınan bu önlemlere rağmen gitgide yoğunlaşan ağrı varsa ve bu ağrı günlük aktiviteleri engelleyecek şekilde ise mutlaka doktorla iletişime geçilmesi gerekir.

Yorumlar (0)