TEOG yaklaşırken sınav dönemine özel beslenme önerileri

TEOG sınavına günler kala öğrencilerin yaşadıkları strese, yeme bozuklukları da eşlik edebilir ve beraberinde mide bulantısı, kabızlık, ishal gibi sorunlar da başgösterebilir. Yeterli ve dengeli beslenme ile ise başarı performansını artırabilmek mümkün.

TEOG sınavına günler kala öğrencilerin yaşadıkları strese, yeme bozuklukları da eşlik edebilir ve beraberinde mide bulantısı, kabızlık, ishal gibi sorunlar da başgösterebilir. Yeterli ve dengeli beslenme ile ise başarı performansını artırabilmek mümkün.

Uzman Diyetisyen Sernaz Çakır Ercil, öğrencilerin sınav öncesinde beslenmelerinde nelere dikkat etmeleri gerektiğini belirtti.

1. Ara öğün tüketimine önem verin: Sınavdan önceki günlerde 3 ana ve 3 ara öğün şeklindeki beslenme, kan şekeri düzeylerini düzenleyeceğinden konsantrasyon ve başarı düşüklüğünü önleyecektir.
2. Sınavdan bir gece önceki öğün içeriğine dikkat edin: Sınavdan bir gün önce- özellikle akşam öğününde- sindirimi zor, gaz yapıcı besinlerden uzak durmak gerekir. Aksi takdirde sindirim sıkıntısı, gece uykusunu da etkileyeceğinden öğrenciler sabaha yorgun ve halsiz başlayabilir. Bu durum da sınav başarısını düşürebilir. Sınavdan bir gece önce balık tercih edilmesi, zengin omega 3 kaynağı olması nedeniyle, hafızayı güçlendirir ve sınav konsantrasyonunu artırır.
3. Kahvaltıyı ihmal etmeyin: Sınav sabahında, dengeli bir kahvaltı tüketilmesi hafızayı güçlendirerek öğrencilerin dikkatlerini toplamasını kolaylaştıracaktır. Kahvaltıda peynir, yumurta, süt, tam buğday ekmeği, salata, ceviz gibi besinler tercih edilmelidir. Kahvaltı yapmadan sınava giren öğrencilerde ilerleyen saatlerde kan şekeri düşmesi, acıkma, konsantrasyon güçlüğü, halsizlik gibi sıkıntılar yaşanabilir.
4. Basit karbonhidrattan uzak durun: Özellikle sınav günü ve sınavdan bir gün önce; şeker, çikolata ve hamur işleri gibi besinlerin tercih edilmemesi gerekir. Bu tip besinler kan şekerinde ani iniş çıkışlara yol açabileceğinden öğrencilerin dikkatlerini toplamasını zorlaştırabilir.
5. Probiyotik tüketin: Sınav öncesinde strese bağlı kabızlık ya da ishal durumları yaşanabilir. Sınavdan önceki günlerde probiyotikli besinlerin alınması, bağırsak florasını koruyacağından bu sorunları önleyecektir. Öğrencilerin beslenmesinde probiyotik içerikli yoğurt ya da kefir tercih edilmelidir.
6. Uykunuzu alın: Sınav öncesindeki gece; aşırı kafein alımı, yağlı yiyeceklerin tercih edilmesi, asit içeriği yüksek içeriklerin tercihi öğrencilerin uyku kalitesini etkileyebilir. Yatmadan bir saat önce papatya ya da rezene çayı tüketilmesi rahat bir uyku sağlayacaktır.

Örnek, sınav günü kahvaltı menüsü 1

 • 2 dilim beyaz peynir
 • 1 tane haşlanmış yumurta
 • 2-3 dilim tam buğday ekmeği
 • Domates,salatalık, biber vb.
 • 2-3 tam ceviz içi
 • 1 su bardağı süt (gaz yapmaması için laktozsuz sütler tercih edilebilir)


Örnek, sınav günü kahvaltı menüsü 2

 • 3 yemek kaşığı yulaf ezmesi ile 1 yumurtalı omlet
 • 2 dilim beyaz peynir veya lor peyniri
 • 1-2 dilim tam buğday ekmeği
 • 2-3 tam ceviz içi veya 5-6 tane zeytin
 • Söğüş salata
Yorumlar (0)