TEOG öncesinde ailelere 9 öneri!

Ebeveyn için sınavlar, genel olarak, sadece öğrencinin durumunu gösteren bir basamak değil, tüm ailenin gelecek planlarının bir parçası demek.

ERA Kolejleri Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü'nden Uzman Psikolog Aslı Kanizi, en az çocukları kadar heyecanla sınavı bekleyen ailelere önerilerde bulundu.

Ebeveyn için sınavlar, genel olarak, sadece öğrencinin durumunu gösteren bir basamak değil, tüm ailenin gelecek planlarının bir parçası demek. Ancak öğrencinin yoğun çalışma temposu ve yaşadığı stresin büyüklüğü göz önüne alınarak beklentiyi çok yüksek tutmamak, öğrenciyi rahatlatarak kaygı seviyesini azaltmak önemli. Çünkü öğrenci, sınava sadece kendi beklentileri ile değil ailesinin de tüm beklentileri ile giriyor.

TEOG öncesinde anne baba olarak neler yapmalısınız?
1. Çocuğunuzun sınavdan bir gün önce ders çalışmayı bırakmasını sağlayın. Sınava sakin ve huzurlu girmek sınav başarısını da etkilemektedir.
2. Çocuğunuz kaygı yoğunluğu ve aşırı stresten dolayı aşırı yemeğe yönelebilir. Çocuğunuz, özellikle sağlığı bozabilecek yağlı ya da soğuk içeceklerden uzak durmasına özen gösterin.
3. Sınav öncesinde çocuğunuzun yorucu aktiviteler yapmasına engel olun. Sınav öncesinde nelerden uzak durması gerektiği konusunda çocuğunuza hatırlatmalarda bulunun.
4. Sınav arifesinde, çocuğunuz ile birlikte keyifli ve rahat aktiviteler yapın. Sizin huzurlu olmanız, çocuğunuza destek olmanız, güven duyduğunuzu ve sevginizi göstermeniz onu da olumlu yönde etkileyerek kaygısını azaltmasına yardımcı olur.
5. Sınav motivasyonunu bozacak faaliyetlerden ve ortamlardan (televizyon programları, aile ve arkadaş konuşmaları gibi) uzak durması konusunda çocuğunuzu yönlendirin.
6. Çocuğunuz üzerinde baskı oluşturmamak için, onu başkaları ile mukayese etmeyin.
7. Sınav sabahında uykusunu iyi almasını sağlamak için sınav öncesindeki hafta boyunca çocuğunuzun uyku düzenine dikkat edin.
8. Öncesinde iyi bir kahvaltı ile çocuğunuzun sınav girmesini sağlayın. Kaliteli ve sağlıklı bir kahvaltı hem zihni açar hem de kan değeri düşüklüğüne bağlı oluşabilecek konsantrasyon bozukluğu, mide bulantısı ve denge kaybı gibi olası sorunların oluşmasını engeller.
9. Çocuğunuza onu sevdiğinizi, sınav sonuçları ne olursa olsun bunun asla değişmeyeceğini hem sözlerinizle hem de davranışlarınızla hissettirin. Unutmayın ki bu dönemde çocuğunuzun en çok sizin sevginize ve desteğinize ihtiyacı var.

Yorumlar (0)