Çocuk Kitapları: Üç Silahşörler

Hikâye 1625 senesinde Fransa’da geçiyor. Gaskonyalı D’Artagnan, Kral XIII. Louis için savaşan silahşörlerden biri olabilmek amacıyla Paris’e gider.

serisi yazarı, Çocuk Kitapları Uzmanı Defne Ongun Müminoğlu; dokuz yaş ve üzerindeki bızdıklar için güzel bir çocuk klasiği <Üç Silahşörler>i tanıtıyor.

Hikâye 1625 senesinde Fransa'da geçiyor. Gaskonyalı D'Artagnan, Kral XIII. Louis için savaşan silahşörlerden biri olabilmek amacıyla Paris'e gider. Altında kemikleri sayılabilecek kadar zayıf atı, üzerinde birbiriyle ilgisi olmayan parçalardan birleştirilerek yapılmış bir kıyafet ile herkesin ilgisini çekiyordu.

Paris'e geldiğinde ilk işi silahşörlerin komutanı Bay de Treville ile tanışmak olacaktı. Aslında Bay de Treville'e babasının verdiği mektubu iletecekti ama maalesef onu da çaldırmıştı. D'Artagnan'ın babası ile komutan tanışıyordu, hem de çocukluklarından itibaren.

D'Artagnan bu esnada son derece yanlış bir şekilde komutanın en güvendiği üç silahşör Athos, Portos ve Aramis ile tanıştı. Üstelik her birinden düello daveti alarak!

Ancak ters bir şekilde başlayan bu tanışma, D'Artagnan'ın Athos, Portos ve Aramis'e sataşanlara karşı savaşması, bu savaş esnasında gücünü ve kılıç kullanma becerisini göstermesiyle bir dostluğa dönüştü.

Kısa zamanda herkes D'Artagnan'ın ününü duydu. O kadar ki kralın kendisi bile onunla tanışmak istedi.

Böylece hayatı birden bire değişen D'Artagnan, Athos, Portos ve Aramis ile tam bir ekip olmuştu.

Kitabın devamında bu dört silahşörün başından geçen maceraları okuyoruz. Birlikte ne kadar kuvvetli olabildiklerini, birbirlerine nasıl da bağlı olduklarını görüyoruz. Gerçek dostluğun tanımı açısından kitapta çok güzel örneklemeler var...

Keyifli okumalar!

Yaş grubu: 9+ yaş
Yazar : Alexandre Dumas
Yayınevi : Arkadaş Çocuk

Yorumlar (0)