Siz de yemeyen bebek annelerinden misiniz?

Bebek beslenmesi pek çok annenin üzerinde en çok durduğu ve endişelendiği konulardan biridir, hele de bebeğiniz iştahsız bir bebekse….

Bebek beslenmesi pek çok annenin üzerinde en çok durduğu ve endişelendiği konulardan biridir, hele de bebeğiniz iştahsız bir bebekse....

Medicana Bahçelievler Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Alper Özkılıç, 0-2 yaş bebek beslenmesi konusunda annelere 10 maddede bilgiler verdi.

Dış dünyaya ilgisi artan bebekler besin maddelerine karşı da ilgi göstermeye başlar, yetişkinlerin yediklerine dikkat eder. Bu dönemde bebeğin dama zevkinin artması için besin maddelerine dokunması, besinleri ayrı ayrı ağzına götürmesi ve besinlerin tadına bakması önemlidir.

1. Bebeğinize yiyecekleri bulamaç olarak değil hafif pütürlü olarak ve tek tek verin. Böylelikle bebeğiniz pütürlü yiyeceklere kolayca alışacak değişik yiyecekleri keşfederek yemekten keyif almaya başlayacaktır.
2. İştah probleminin temelini tüm yiyecekler karıştıralarak hazırlanan bulamaçlar ve katı gıdalara geçişte yapılan zorlamalar oluşturmaktadır. Bebeğinizi asla zorlamayın!
3. Bebeğinize yemek yeme alışkanlığı kazandırırken sabırlı olun. Başlangıçta bebeğiniz yiyeceklerden bir çay kaşığı kadar deneyecek bazen de reddedecektir. Bunu kabul edin. Aksi halde stresiniz ve kaygılarınız bebeğinizi de etkiler.
4. Bebeğinize zaman tanıyın.
5. Bebeğinizi yedirirken kirlenmeye hazırlıklı olun.
6. Bebeğiniz bazen az bazen de daha fazla yiyebilir. Bebeğinizin her zaman aynı miktarlarda yememesi sizi endişelendirmesin.
7. Bebek beslenmesinde sorun olarak karşımıza çıkan bazı süreçlerin geçişin doğal parçası olduğunu unutmayın.
8. Bebeğinizin kendi kendisini besleyebilmesi için cesaretlendirici olun. Bu şekilde daha az besleneceğini düşünmeyin.
9. Bebeğinizi farklı tadlardaki besinleri sunmaya devam edin. Yemek istemediğinde ısrar etmeyip daha sonra değişik seçenekleri sunmaya devam edin. Bir yemeği yemediğinde hemen ayrı bir seçeneğe geçmeyin. Acıkmasına ve yemeği kendisinin talep etmesine izin verin.
10. Bir yaşına gelen bir bebek evde pişen her yemeği yiyebilir duruma gelir. Onunla birlikte yemeğe oturmanız hem ailenin bir arada olabileceği zaman yaratılabilmesi için önemlidir hem de bebeğinizin yetişkinlere bakarak kendi kendine yemek yemeğe başlaması konusunda iyi bir deneyimdir.

Unutmayın ki yetersiz beslenme malnütrisyon ve çeşitli hastalıklara yol açarken aşırı beslenme de diyabet ve obezite riskini yükseltir. Bu nedenle çocukların hem dengeli hem de yeterli beslenmesine özen gösterilmeli, çocuklar hazır meyve suları, gofret, cips ve çikolata gibi abur cuburlardan uzat tutulmalıdır.

Yorumlar (0)