Çocuklarda hastalık ve seyahat sonrası bozulan uyku düzeni

Hayatımızın olmazsa olmazlarıdır hastalıklar, seyahatler, zaman zaman isteğimizle veya isteğimiz dışı değişen düzenler…

Hayatımızın olmazsa olmazlarıdır hastalıklar, seyahatler, zaman zaman isteğimizle veya isteğimiz dışı değişen düzenler... Bu gibi durumlarda uyku sıkıntısı yaşayan bebeklerin düzenlerinde bazen daha büyük bozulmalar, uyku problemi yaşamayan bebeklerde ise birden hallaç pamuğu gibi bir düzen bozulması yaşanabilir.

Uyku Meleği Uyku Koçu Ömür Atalı Özden, bunların doğal bir süreç olduğunu belirterek ebeveynlere bilgiler verdi.

Uyku Meleği danışmanları olarak Kim West Metodu ile uyku eğitiminin ilk 15 gününde, çocuklara kendi kendine uyuma alışkanlığı kazandırılmaya çalışılan bu dönemde uyku saatleri ve mekan konusunda ailelerden bir miktar daha hassas davranmalarını isteriz. Ancak, sonrasında ailelerin dışarıda da çocuklarını uyutabileceklerini ve eve kapanmamalarını da eklemeyi ihmal etmeyiz. Aynı zamanda tatil, hastalık gibi dönemlerde de uykuları nasıl tekrar düzene sokabileceklerini anlatırız.

Karşılaşabileceğiniz belli başlı senaryolar ve uyku düzenini oluşturmak için bu senaryolara uygun kuralları ise şu şekilde sıralayabiliriz:
1. Çocuğunuz harika uyuyor, hiçbir problem yok. Ancak, birden bire bir hastalık geçirdi, hastalık dönemi uzun sürdü ve o deliksiz annesiz babasız uykuya dalabilen çocuk artık sizsiz uyuyamaz oldu. Ne yapmalısınız?
Hastalık dönemlerinde olabildiğince esnek davranmak gerekir. Burda önemli olan sağlıklı bir şekilde çocuğun hastalığını atlatabilmesidir. Uyku Meleği danışmanları olarak kullandığımız ''Shuffle'' sistemi sayesinde bu eğitimi istediğimiz aşamasından tekrar tekrar bozulan düzenler sonrası uygulayabiliyoruz. Bu aşamada en önemli olan şey; hastalık geçtikten sonra, hastalık dönemindeki esnekliklerin devam etmemesi ve istikrarlı bir şekilde sistemi tekrar uygulamaktır.

2. Çocuğunuzun zaten bir düzeni yok ve siz uyku eğitimi vermeye karar verdiniz fakat çok kısa bir süre sonra tatile çıkacaksınız ya da siz tam uyku eğitimi vermeye karar vermişken çocuğunuz hastalandı ise ne yapmalısınız?
Bu ve benzeri durumlarda önce hastalığın geçmesini veya çok yakın zamanda tatile çıkılacak ise dönüş tarihini beklemeniz önerilir. Çünkü çocuklar yeni bir düzene çok çabuk alışırlar. Uyku eğitiminin 3. gününde tatile gidip, aynı yatağı paylaşacak, aynı odada uyuyacak veya uyku saatlerine dikkat edemeyecekseniz uyku eğitimine başlamanız önerilmez. Aynı şekilde hastalık dönemi de uyku eğitimine başlamak için doğru bir zaman değildir.

3. Çocuğunuza uyku eğitimi vermiştiniz. Çocuğunuz uzun süredir kendi kendine uyuyor ve hiçbir sıkıntısı yok. Tatile gitmenize az bir zaman kaldı ve siz stres içinde uyku düzeni bozulacak mı diye düşünüp kaygılanıyorsanız çözümü kolay.
Öncelikle kendinizi strese sokmayarak tatilin tadını çıkarmaya bakın. Ne de olsa tüm yıl bunu beklediniz. İkinci olarak da tatilden döndüğünüzde tatildeki alışkanlıklarınızı uygulamayın. mesajınız net ve kesin olmalı. Artık evdesiniz ve evdeki eski düzeninize geri dönüyorsunuz. İlk birkaç gün zorlanabilirsiniz. Sandalye sisteminin ilk uygulandığı zamandaki gibi 3'er gün ara ile değil daha kısa sürede odadan çıkarak kısa zamanda eski uyku ve ev düzeninize kavuşabilisiniz.
Gece boyu kesintisiz uykular dilerim.

Yorumlar (0)