Çocuğunuzun oynadığı oyun parkları sağlığı açısından riskler içeriyor mu?

Çocukların araba lastiğinden yapılmış salıncaklara bindiği zamanları hatırlıyor musunuz? Bu lastikler artık başka amaçlar için kullanılıyor. Geri dönüştürülmüş araba lastikleri çocuk oyun parkları zemin kaplamalarında en çok tercih edilen malzeme haline geldi.

Çocukların araba lastiğinden yapılmış salıncaklara bindiği zamanları hatırlıyor musunuz? Bu lastikler artık başka amaçlar için kullanılıyor. Geri dönüştürülmüş araba lastikleri çocuk oyun parkları zemin kaplamalarında en çok tercih edilen malzeme haline geldi.

Çocuğunuz oyun parklarında çimlerin üzerinde mi yoksa lastikten yapılmış bir zemin üzerinde mi oynuyor?

1960'lı yıllarda öncelikle spor sahaları için geliştirilmiş suni kaplama malzemeleri son yıllarda oyun parkları zeminlerinde de kullanılmaya başlandı. Bu da oyun parklarında oynayan çocukların ayağını çime, toprağa basma ihtimalini azalttı.

Peki, oyun parklarının zeminlerinde kullanılan, geri dönüştürülmüş maddelerden yapılmış bu malzemelerin kullanımı güvenli mi?

Ev, ofis ve çocuk yaşam alanlarını tasarımı yapan Mimar Funda Varlık ve İç Mimar Oya Çavdar çocuk oyun parklarında kullanılan malzemeler hakkında bilgiler verdi.

Araba lastikleri kauçuk ağacından elde edilen doğal kauçuk içerdiği gibi;

  • Polisiklik aromatik hidrokarbonlar (PAH'ler),
  • Hormonları etkileyen kimyasallardan olan ftalatlar,
  • Uçucu organik bileşikler (VOC'ler) ve
  • Sağlık olumsuz etkileyen ya da etkilediği düşünülen diğer bazı kimyasallar içermektedir.


PAH kansere yakalanma riskini artırıyor!

ABD Çevre Koruma Ajansı'na (EPA) göre; gaz, petrol, çöp atıkları ya da kömürün yanması sonucu ortaya çıkan kimyasallarla kirlenmiş havayı solumak kişinin kansere yakalanma riskini artırır. Toksik Maddeler ve Hastalık Kayıt Ajansı'na (ATSDR) göre ise PAH'ler kansere yakalanma riski yanında yeni doğan bebeklerdeki doğum kusurları riskini artırmaktadır.

Park zeminlerinin çocuk sağlığı üzerindeki potansiyel zararlarını incelemek için; Kaliforniya Çevre Koruma Ajansı (OEHHA) tarafından yapılan laboratuvar çalışmalarında, çocukların ufalanmış lastik parçalarını çiğneyerek ya da onlara dokunarak, dokunduktan sonra ellerini ağızlarına götürerek bu materyallerle temas etmelerinin ardından salınan ve çocuklara zarar verebilecek kimyasal seviyelerini değerlendirdi. Numunelerde "krizen" olarak bilinen PAH'lerden biri OEHHA tarafından öngörülen risk seviyesinin üzerinde çıktı ve bu durum çocuklarda kanser gelişimi riskini artıran bir faktör olarak kabul edildi.

İspanya'da yapılan bir araştırmada çocuk oyun parklarının zeminlerinden alınan lastik malçların çoğunda yüksek seviyelerde zararlı kimyasallar olduğu sonucuna varıldı. Şehir merkezinde sayılabilecek dokuz parktan alınan 21 numunenin analizi sonucunda, tüm numunelerin en az bir tehlikeli kimyasal içerdiği ve birçoğunun da yüksek seviyelerde birkaç PAH kimyasalı içerdiği tespit edildi. Tanımlanan bazı PAH'lerin (25 ºC- 60 ºC) farklı sıcaklıklarda havaya karışabildiği görüldü. Bu da çocukların bu maddeleri solunum yoluyla vücutlarına alma riskini doğuruyordu.

2015 yılında yapılan bir araştırmada ise alınan 9 farklı numunede 96 çeşit kimyasal bulunmuş. Kimyasallardan yüzde 20'sinin kansere yol açma ihtimali olduğu ve kimyasalların büyük kısmının da tahriş ediciler (irritantlar) olduğu belirlenmiş. Bunlardan yüzde 37'sinin deride tahriş edici etki bırakan, yüzde 24'ünün astıma sebebiyet verecek şekile solunum yollarını tahriş eden ve yüzde 27'sinin de gözleri tahriş eden etki yaptığı sonucuna varılmış.

Çocuğunuzu oyun parklarındaki zararlı kimyasallardan korumak için neler yapabilirsiniz?

1. Birden fazla yakın park alternatifiniz var ise çocuğunuz için zemini geri dönüştürülmüş lastik parçalarından ya da toksik suni çimden yapılmış parkları tercih etmeyin.
2. Parktan eve döndüğünde çocuğunuzun üzerinde ufalanmış lastik parçaları varsa kıyafetlerini eve girmeden çıkarın.
3. Oyun parkından döndükten sonra ve her yemek öncesinde muhakkak çocuğunuzun ellerini yıkayın/yıkatın.
4. Yerel yöneticileri oyun parklarında geri dönüştürülmüş lastik veya solunum ya da temasla çocuk sağlığını tehdit eden materyaller yerine ahşap parçalarından yapılan zeminler konusunda ikna etmeye çalışın.

Unutmayın; kimyasallara maruz kalmak yetişkinlere nazaran çocuklara daha fazla zarar vermektedir. Bu durum, hem küçük bedenlerde maruz kalınan kimyasal oranlarının yüksek olmasından hem de çocukların vücutlarının hala gelişme aşamasında olmasından kaynaklanmaktadır.

Yorumlar (0)