Anne sütü olmazsa olmaz

Türkiye sağlık konusunda yeni bir uygulamaya merhaba demeye hazırlanıyor. nı hayata geçirecek olan Sağlık Baka

Türkiye sağlık konusunda yeni bir uygulamaya merhaba demeye hazırlanıyor. nı hayata geçirecek olan Sağlık Bakanlığı, proje ile bağışlanacak sütleri saklayıp ihtiyaç duyan bebeklere ulaştırmayı hedefliyor.

Psikolojik rahatlık sağlıyor


Liv HOSPITAL Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölüm Başkanı Prof. Dr. İpek Akman, bir bebeğe kendi annesinin sütü yetmediğinde pastörize edilmiş banka sütü kullanmanın en iyi beslenme yöntemi olduğunu söylüyor.


Anne sütünün faydaları saymakla bitmiyor


İpek Akman, şöyle devam ediyor: Dünya Sağlık Örgütü tüm bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesini, 2 yaşına kadar da ek gıdalarla birlikte emzirmenin sürdürülmesini öneriyor. Hiç kuşku yok ki anne sütü hem prematüre hem de zamanında doğmuş bebek için en ideal besin. Anne sütü bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılayan ve sindirimi kolay bir besin olmasının yanında bağışıklık sistemini güçlendiren antikorlar ve hücreler de içeriyor. Üstelik hiçbir formül mamada bu antikorlar ve bağışıklık hücreleri de bulunmuyor.>


Anne sütü bankası ile ilgili süreç


Akman, süt bankası ile ilgili şu bilgilendirmeyi yapıyor: Anne sütüyle AİDS virüsü (HIV) ve sitomegalovirüs (CMV) enfeksiyonları bulaşabileceğinden pastörize edilmemiş sütler bebeklere verilmemelidir. Anne sütü vericileri CMV, HIV, HBV, ve HCV enfeksiyonları için taranmalı ve taramalar süt bağışı sürdüğü müddetçe 3 ayda bir tekrarlanmalıdır. Anne sütü biyolojik bir ürün olduğu için vericiler kan bankasına bağış yapan kişiler gibi sıkı bir şekilde taranırlar. Ayrıca süt vericilerinin sigara, alkol ve ilaç kullanmaması gerekir. Süt bankası anne sütüne Holder pastörizasyonu uygular. Anne sütü 30 dakika süreyle 63 dereceye kadar ısıtılır, bu sürenin sonunda hızla soğutularak (3.75 C/dk) 10 derecenin altına getirilir. Böylelikle anne sütü 15- 45 derece arasında çok kısa bir süre kalır ve bakteri üreme riski azalır. Anne sütü pastörize edildikten sonra dondurulur ve istek yapan hastanelere donmuş şekilde transfer edilir. Banka sütü kullanılmadan önce süt verilecek bebeğin ailesinden yazılı onay alınmalıdır.>


Pastörize edilmesi gerekir


Pastörizasyon işlemi ile sütte bulunabilecek tüm virüsler ölür. Bu işlem ne yazık ki sütteki bazı bağışıklık hücrelerinin (lenfosit) ölmesine, antikor miktarının yaklaşık olarak yüzde 25 azalmasına ve sindirime yardımcı enzimlerin aktivitelerinin kaybına yol açar. Sütün besin değerinde ise bir değişiklik olmaz. Tüm bunlara rağmen banka sütü ile beslenen bebeklerde enfeksiyonlar formül mama ile beslenenlerden daha az görülür. Kendi annesinin sütünü alamayan bebekler için pastörize edilmiş banka sütü en iyi alternatiftir.


Anne sütünün faydaları


- Anne sütü bebek için en doğal ve ideal besindir.


- Bebeğin ilk 6 aydaki (D vitamini hariç) tüm besin ihtiyacını karşılar.


- Her zaman hazır, temiz ve uygun ısıdadır.


- Doğumdan sonra gelen sarı süt (Kolostrum) taşıdığı antikor ve bileşimiyle bebeğinizi hastalıklara karşı korur, bağışıklık sisteminin gelişmesini kolaylaştırır.


(Örneğin ishal, zatürree, orta kulak iltihabı, alerjik hastalıklar görülme riski azalır.)


- Anne sütünün sindirimi kolaydır. Anne sütü alan bebeklerde pişik, karın ağrısı ve kabızlık daha az görülür.


- Anne sütü ile beslenen bebeklerde ileri yaşlarda gelişebilecek şeker hastalığı, astım, alerjik hastalıklar, obezite, koroner kalp hastalıkları gibi kronik hastalıların oluşma riskinin daha az olduğu görülmüştür.


- Anne sütü tüm organ ve sistemlerin büyümesini düzenleyen büyüme faktörü içerir.


- Emzirme bebeğin diş ve çene sağlığı için yararlıdır.


- Anne sütü bebeğin ruhsal, bedensel ve zeka gelişimine yardımcı olur.


- Anne sütü, anne ile bebek arasındaki psikolojik bağı kuvvetlendirir, doğal bir sakinleştiricidir.


Emzirmenin anneye yararları


- Rahmin daha kısa sürede toparlanmasını sağlar.


- Erken emzirmeyle doğum sonrası kanamalar çabuk kesilir.


- Memelerde şişme, iltihaplanma olmaz; anne loğusalık dönemini rahat geçirir.


- Emziren annelerde meme ve rahim kanserine yakalanma riski daha azdır.


- Menopoz sonrası kalça kemiği kırığı riskini azaltır.


- Hamilelik döneminde oluşan fazla kiloları daha kolay verirler.
Yorumlar (0)