Seksolog ve Cinsel Eğitmen Rayka Kumru ile Anneysen'e özel bir röportaj yaptık!

Rayka Hanım merhabalar, Anneysen.com okuyucuları aslında sizi “Uzmanlarımız” bölümümüzden ve makalelerinizden gayet iy...

Rayka Hanım merhabalar, Anneysen.com okuyucuları aslında sizi bölümümüzden ve makalelerinizden gayet iyi tanıyor. Anneysen.com'un yeni takipçileri için ise tekrar sormak isteriz. Bize kendinizi tanıtır mısınız?

Merhaba... Tabi... Seksolog ve kapsamlı cinsellik eğitmeni olarak çalışmaktayım. Seksoloji alanı insan cinselliğinin bilimsel bir şekilde incelenmesi. Çocuklardan yetişkinlere uzanan farklı gruplarla cinsellik, cinsel sağlık ve cinsellik eğitimi konusunda çalışmalar sürdürmekteyim. Yıldız Teknik Üniversitesi'nde Eğitim Fakültesi bünyesinde Cinsel Sağlık Eğitimi dersi veriyorum ve İstanbul Kültür Üniversitesi'nde Cinsellik ve Sağlıklı İlişkilerin Temelleri isimli bir seminer serisi ve Toplum ve Cinsellik atölyem var. Diğer ana çalışma alanım da ebeveynler. Çocuklarla cinsellik hakkında konuşma konusunda eğitimler ve danışmanlık veriyorum. Akademik anlamda da Avrupa Seksoloji Federasyonu'nun Genç Komitesi'nde araştırma yapmaya devam ediyorum.

Rayka Hanım, çok kısa bir süre önce çocuklara ve ebeveynlere yönelik kitap serinizin ilk kitabı raflarda yerini aldı. Bize, serinizin ve kitabınızın amacı ve içeriği konusunda bilgi verebilir misiniz?

Bildiğim kadarıyla cinsellik konusunda hem ebeveynlere hem de çocuklara yönelik hazırlanmış bir kitap seti yok. Bu kitapların bir set halinde hazırlamamın amacı, bu desteği hem çocuklara anlayabilecekleri bir dilde sunmak hem de ebeyenlere bir rehber oluşturmaktı. Kapsamlı cinsellik eğitimi sadece çocuğun, okulun ya da ebeveynin işi değil; hayatın en temel parçalarından oluduğu için her grubun yapabileceği birçok şey var. Dolayısıla bu mesajı vermek de amaçlarımdan biriydi. Daha detaylı şekilde anlatmak gerekirse, çocuklara didaktik ve emir kipiyle yazılmış mesajlardan ziyade, rengarenk çizimlerle, olumlu bir beden ve kimlik algısı vererek bedenlerini normalleştirmek: Herkesin bedeni var, herkesin bedeni güzeldir ve özeldir mesajını vermekti. Ebeveyn kitabında ise, baştan sona yazılar ve direktiflerle dolu bir metin sunmaktansa, görsel olarak okuması daha zevkli ve kolay bir sunuş ile, kolaylıkla pratik bilgilerin bulunabileceği, sorulara cevapların mevcut olduğu bir kitap hazırlamaktı.

Anne babaların, çocuklarının cinsel eğitimindeki rolü nelerdir?

Cinsel eğitim dendiği zama genellikle akla ergenlikte değişimlerin, mentrasyon ve sevgililerle ilgili mevzuların çocuk ya da gençlere aktarılması gelebiliyor. Bir de, 'ben nereden geldim' sorusu tabi... Bu konular kapsamlı cinsellik eğitimine dahil olsa da, bunlarla sınırlı değil.

Ebeveynlerin çok daha gündelik ve bazen de bilinçli şekilde ortaya çıkmayan alanlarda rolü çok büyük. Örneğin beden algısı oluşturulması, cinsiyet rollerine ve insan ilişkilerine dair kodların belirlenmesinde ebeveynler çok önemli bir rol oynuyor. Bir ailede beden utanılacak bir şey olarak mı aktarılıyor mesela çocuklara? Ebeveynlerin 'kız çocuklar' ve 'erkek çocuklar'ın yapıp yapamayacağı bazı davranış, hobi, meslek seçimi, duygu ifadesi gibi kodları ve kalıpları çocuğun kendi karakteri, ilgi alanları ve gelişimini nasıl etkiliyor? Çocuk, ailesine başına olumsuz bir olay geldiğinde danışabilecelek yakınlığı hissediyor mu? Bunların hepsi aslında cinsellik eğitiminin birer parçası.

Ebeveynlerin rolü çok büyük, çünkü çocuklar hayata dair en elzem konuları ebeveynlerden öğreniyorlar, onlara güveniyorlar ve onları örnek alıyorlar. En ideali bir diyaloğun oluşturuluyor olması. Bedene doğru isimler ile hitab etmek mesela. Penis, vulva, testis, meme... Bu cinsellik eğitiminin en temel taşlarından biri. Özel bölgelerin ve sağlıklı davranışların konuşulması, çocuğun özel alanına saygı duyulması, aile değerlerine uygun şekilde, fakat hiçbir şekilde çocuğu korkutmadan ve rencide etmeden cinsellikle ilgili bilgilerin aktarılıyor olması tabi ebeveynlere düşüyor. Ebeveynler çocuklara bir referans vermedikleri zaman, çocuk oradan buradan duyduğu doğru ya da yanlış bilgileri esas kabul ediyor. Bu da hem aileler hem de çocuğu olumsuz etkileyebiliyor.


Toplumumuzda cinsel eğitimde öncelikle nelerin eksik ya da yanlış olduğunu düşünüyorsunuz?

İnsanlık unsuru çok eksik. Yani, çocuklar sanki insan değil de, yetişkinlere ait birşey gibi görülüyor. İstemedikleri davranışlara zorlanabiliyor, istemedikleri insanların kucaklarına oturtuyor ve erişmeleri aslında hakları olan birçok konuya erişimleri kesiliyor. Burada tabi ki birilerini suçlamak ya da bunu ebeveynlere yüklemek gibi bir amacım yok, olamaz da. Bizim kültürel yapımız da buna çok elverişli.

Bir de cinsel eğitime bakışta çok yanlışlar var. Cinsel mitler ve cinsellik eğitimi ile ilgili mitler alanında çalışan kişilerin en büyük bariyerlerinden biri düşünüyorum. Detaylı şekilde anlatmam gerekirse örneğin, bedene uydurma isimler ile hitap etmek; ülkemizin her yöresinden farklı bir isim çıkıyor neredeyse cinsel organlar için. Pazardaki meyve isimlerden kumaş isimlerine kadar, anlamsız harf öbeklerinden obje isimlerine birçok isim takılıyor cinsel organa. Bu cinsellik eğitiminin ailede başlaması adına çok büyük bir eksiklik. Doğru isimler kullanmak çok önemli. Hem çocukların bedenlerini doğru tanımaları, hem bunun utanılacak bir şey olmadığı ve normal olduğu hem de bu organlara dair iletişim kurabilmeleri açısından çok önemli. Yani aslında cinsel istismarın engellenmesi ya da olan bir durumun aktarılabilmesi için önemli.

Anneler kitabınızı nereden satın alabilirler?

Anneler, babalar, anneanne, babaanne ve dedeler, ayrıca çocuklarla çalışan profesyoneller kitabımı internet üzerinden ya da kitapçılardan temin edebilir. D&R, Remzi, Nezih ve İnkilap kitapevlerinde mevcut. Kitap ile ilgili duyuru ve bilgileri takip etmek için de www.benidebedenimideseviyorum.com'u ziyaret edebilirler.Rayka Hanım verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederiz. Çocukları için cinsel eğitime nereden başlayacağını bilemeyen, cinsel eğitimde nelerin doğru nelerin yanlış olduğunu merak eden annelerin kitabınızdan oldukça faydalanacağını düşünüyor ve tüm annelere kitabınızı öneriyoruz.

Yorumlar (0)