Okay Temiz ile anneysen.com'a özel röportaj yaptık!

Okay Bey, tüm Türkiye'nin çok iyi tanıdığı bir sanatçısınız. Okay Temiz Ritim Atölyesi'ni ne zaman kurdunuz? Yak...

Okay Bey, tüm Türkiye'nin çok iyi tanıdığı bir sanatçısınız. Okay Temiz Ritim Atölyesi'ni ne zaman kurdunuz?
Yaklaşık 16 yıl önce kurdum.

Ritim atölyeleriniz hangi yaş gruplarına hitap ediyor?
Ritim atölyesi her yaş grubuna hitap ediyor.

Ritim atölyeleri hangi yaş gruplarına hangi faydaları sağlıyor? Bu faydaların günlük hayata, akademik hayata ya da ilişkilere yansıması nasıl oluyor?
Özellikle çocukların kişisel gelişimine, dikkat dağınıklığına, grup çalışmasına yatkınlığına ve bilincine destek vermesi amaçlanan atölyede özellikle çocukların bu çalışmalar sırasında rehabilite edilmesine, hiperaktif enerjilerini enstrümanlar aracılığı ile dışarı yaymalarına katkı sağlıyor. Aynı sistemle ruhsal dengelerinin oturmasını ve kişisel yeteneklerini keşfetmelerini destekliyor. Değişik yaş gruplarına hitap eden ritim çalışmaları doğru karar verebilme yeteneğini geliştirirken günümüz yaşam temposunda gözden kaçırdığımız kendi ruhumuzla buluşmaya, bedenimizle bağ kurmamıza ve en önemlisi bazı rahatsızlıkların bize hiç ya da daha geç ulaşmasına yardımcı olabiliyor. Sağ beyin sol beyin ve uzuvlar arasındaki denge, görsel, işitsel ve dokunsal duyularımız arasındaki koordinasyon için büyük önem taşıyor.

Ritim atölyelerine katılan çocuklarda en çok gözlenen değişimler neler oluyor?
Ritim matematik gibi yaptığımız davranışları destekler ve bizi tamamlayarak duyularımızı harekete geçirir. Özellikle çocukların gelişim dönemlerinde göz, kulak ve eller arasındaki koordinasyonlar gelecek yaşamlarındaki adımlarında büyük katkı sağlar. Duyduğu ritimleri aynı şekilde aktarabilme, zamanlama, tempoyu yakalayabilme, müzikle hareket edip durabilme, dinlemeyi öğrenme, bir enstrüman çalabilmeyi öğrenme ritim eğitiminin temel taşlarını oluşturur. Bu çalışmalar sonucunda çocuk üzerinde zamanlama duygusu, konsantrasyon süresinin artması, hafızanın gelişmesi, duyulan ritmin ya da müziğin beyin, kulak ve ellerle koordinasyonunun sağlanması, dinlemeyi öğrenmesi, grup çalışmasına yatkınlığının artması gibi çok önemli gelişimler gözlemlenir. Çocuğun bir grup içerisinde birey olarak uyum sağlaması; özgüveninin gelişmesinde, sosyalleşmesinde, kendi yeteneklerini keşfetmesinde, paylaşmayı öğrenmesinde, kendini kontrol edebilmeyi, durabilmeyi öğrenmesinde büyük önem taşıır.

Ritim eğitimi almak bir çocuğun enstrüman çalmasını, müziği sevmesini sağlar mı? Ritim eğitimi çocuğun müziğe adım atması için bir başlangıç mıdır?
Kesinlikle evet.. Çocukların gelişim dönemlerinde farklı müziklerle tanışması ilerleyen yaşlarında farklı kültürlere, farklı kişiliklere daha olumlu yaklaşıp tıpkı ritimde olduğu gibi farklıkları ayırarak daha zengin bir karaktere sahip olurken, seçtikleri yollarda daha uzun süreli ve hevesli yol almalarını sağlamaya yardımcı olabilir. Yaşamlarında kazandıkları disiplin ise es geçilemeyecek kadar önemli bir ayrıntıdır.

Hangi özelliklere sahip çocuklar ritim atölyelerinden daha fazla yarar görüyor?
Müzik ve ritim özellikle, dikkat dağınıklığı olan, grup çalışmalarına adapte olmakta zorluk çeken ya da spastik engeli olan çocuklar için önemlidir. Ancak bu eğitim sürekli olması gerekir. Uyum sağlama sorunları olan ya da kendi yeteneklerini keşfetmesi beklenen çocuklar için bu çalışmalar gereklidir.

Ritim atölyelerine katılan çocuklar haftada kaç saatlik eğitim alıyor?
Haftada 1 kez en az 20 kişi olacak şekilde oluşan gruplara eğitim vermekteyim. Atölyemize ebeveynleri ile gelen çocuklar korunaklı ve güvenli bir ortamda bu eğitimi alabilmektedir. Zaman zaman aileleri ile birlikte katıldıkları sınıflar da talebe göre eğitime açılabilmektedir. Yaş grubu atölyemizdeki eğitimlerde 10-13 yaş olarak belirlenmiştir. Diğer yaş gruplarına kendi alanlarında özel planlanan ve verilen bütçelerle eğitim verilebilmektedir.

Farklı gelişim gösteren çocuklar için de ritim atölyeleriniz var. Farklı gelişim gösteren çocukların ritim atölyelerinden kazanımları nelerdir?
Yıllarca spastik çocukların gelişimine katkı sağlamak üzere eğitimler verdim. Özellikle bu rahatsızlıkları yaşayanlar son derece zor güvenirler. Öğrenme eksiklileri doğru iletişim kurularak farklı bir çalışma ile sağlanabilir. Sevgi ve bütünlük duygusu ve ritim aşkıyla çok engel aşılabilir.

Okay Bey verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederiz. Çocuklarının gelişimi için farklı etkinlikler arayan anneler bu röportajdan çokça faydalanacak, ritmin ve müziğin önemine bir kez daha inanacaklardır.

Okay Temiz Ritim Atölyesi ile ilgili detaylı bilgi almak ve kayıt için tıklayın!

Yorumlar (0)