Melis Yüksel Müzik ve Sanat Stüdyosu'nun kurucularından Bedri Kağan Koçak ile röportaj yaptık!

Kağan Bey merhabalar, Melis Yüksel Müzik ve Sanat Stüdyosu'nda hangi yaş gruplarına ve hangi branşlarda eğitimler veriyorsun...

Kağan Bey merhabalar, Melis Yüksel Müzik ve Sanat Stüdyosu'nda hangi yaş gruplarına ve hangi branşlarda eğitimler veriyorsunuz?

Merhaba. 0-3 ve 3-6 yaş grupları için erken yaş müzik ve dans eğitimlerimiz bulunuyor. 5 yaşından itibaren de bireysel enstrüman dersleri için adaylarımızı değerlendiriyoruz. Öğrenmenin yaşı yok ama öğrencimiz ile hedeflerde kesişiyor muyuz, burası önemli.

Erken yaş müzik eğitimi kapsamında Müzik Yolucuları (veli ile birlikte katılınılan solfej-nota okuma eğitimi) ve Küçük Ritimler (Carl Orff'un yarattığı metod ile ritim eğitimi) programlarını gerçekleştiriyoruz. Bireysel enstrüman dersleri olarak: piyano, keman, bateri, klasik gitar, elektro ve bas gitar, akustik gitar, saksafon, klarnet ve şan aktif derslerin yapılmakta olduğu branşlar. Ek olarak 2 – 3 kişilik grup derslerimiz de bulunmakta.

Müziğin çocuk gelişimine katkıları nelerdir? Müzik eğitimine başlayan küçük çocuklarda gözlenen gelişimler hangi yönlerde oluyor?

Bu soru, bugün akademik alanda bir çok araştırmanın konusudur. Araştırma sonuçları, müzikle ilgilenen çocukların dil ve okuma becerilerinin arttığını, hafızalarının yaşıtlarına göre daha kuvvetli olduğunu, matematiksel ve mantıksal zekalarının yine müzikle ilgilenmeyen çocuklara kıyasla daha ileride olduğunu gösteriyor. Bunlara paralel olarak farkındalığın ve oto-kontrolün arttığı, sosyal ve özgüvenli çocuklar olarak yetiştikleri gözlemlenmiş ve akademik başarılarının da tüm bunların sonucu olarak arttığı tespit edilmiştir.

Müzik eğitimi konusunda ailelere önerileriniz nelerdir? Çocuğunun müzik eğitimi almasını isteyen bir ailenin nelere dikkat etmesi, hangi yolları izlemesi gerekli?

Ağaç yaşken doğrulur! Her ne kadar sözün aslı eğilir olsa da, yazar ve NLP uzmanı babam Salim Koçak'ın kitabının adı olan demek birçok şeyi ifade ediyor aslında. Müzik kulağı da erken yaşta geliştirilebilen bir konu. Çoğu aile, eğitime başlatmak için çocuklarının büyümesini bekliyor. Oysa ne kadar erken yaşta başlanırsa, başarı o kadar kolay geliyor. Çocuklar küçükken ne verirseniz alıyor.

Birçoğumuz, anne – baba olduğumuz zaman belki de küçükken isteyip de fırsat bulamadığımız imkanları çocuklarımıza sunmak istiyoruz. Elbette tartışılmaz bir iyi niyetle yola çıkıyoruz ancak kendimiz sanattan uzak dururken, çocuklarımızın hevesle bağlanmalarını bekleyemeyiz. Çocuklarının müzik eğitimi almasını isteyen ailelere önerimiz, konuya sadece çocuklar açısından bakmamaları, ailece sanatla iç içe olmalarıdır.

Çocuğun enstrüman çalmak için ilgisinin mi kabiliyetinin mi olması öncelikli? Çocuğun müziğe olan ilgisini ya da kabiliyetini aileler nasıl gözlemleyebilirler?

Sevgi en büyük motivasyon kaynağıdır. Ne kadar yetenekli olursak olalım sevmediğimiz birşey ile uğraşmayız. Çocuklarda bu durum çok daha geçerli malum. Bu sebeple öncelik ilgisinin, sevgisinin olmasıdır. Yetenek, yapabileceklerinin hızını ve sınırını etkileyen bir faktördür. Bir önkoşul değildir. Müzik kulağı da el becerisi de öğrenilebilen, geliştirilebilen hususlar.

Ailenin çocuklarında yetenek tespiti yapması şart değildir. Bu konuda uzman eğitmenlerden destek alınmasını doğru buluyoruz. Örneğin bizler müzik eğitimine yeni başlayacak çocuklarımız için uyguluyoruz ve her hafta bir enstrumanı tanımalarını sağlıyoruz. Ardından branşa karar veriyoruz.

Aile, çocuğunu emanet edeceği eğitmenlerin birikim ve deneyimini araştırmalı. Dediğim gibi, çocuklar ne verirseniz onu alıyor, sadece kurum değil seçimi de çok önemli bir faktör.

Çocuklara olabildiğince küçük yaşta müzik sevgisini aşılamak ve hayatlarında müziğin yer etmesini sağlamak gerekiyor. İyi alışkanlıklar büyüdüklerinde yanlarında kalacak olan en güzel şeyler.

Eğitim alan öğrencilerinizin amacı ileride konservatuar eğitimi almak mı?

Öğrencilerimizin bir bölümü konservatuara hazırlık amaçlı gelmekteler ve her bir kişinin düzeyi doğrultusunda alanında uzman eğitmenlerimiz tarafından özenle hazırlanan programlarımız neticesinde birçok başarıya ortak olmak bizlerin en büyük motivasyonu. Bunun dışında hobi amaçlı, meslek edinme amaçlı, son zamanlarda oldukça populer olan müzik yarışmalarına hazırlanma amaçlı gelen öğrencilerimiz var.

Hangi yaş gruplarında en az kaç saatlik eğitime gerek duyulmaktadır?

Tamamen öğrencimizin ihtiyacı doğrultusunda ders programımızı oluşturmaktayız ancak konservatuara hazırlık dışında, genel uygulamada haftada bir saat uygulama bir saat de solfej dersine katılım yeterli olmaktadır.

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederiz. Bu röportajın; müzik ve dans eğitiminin çocuklarının gelişiminde önemli bir rolü olduğunu düşünen/ inanan annelere mutlaka faydası olacaktır.

İlginize teşekkür ederiz. Herkese sanat dolu günler dileriz..

Yorumlar (0)