Bursa'da çocuklarla gezilebilecek 7 doğa rotası

Bursa; gerek İstanbul'a yakınlığı ve gerek deniz gerekse kara ulaşımının kolaylığı, Osmanlı İmparatorluğu'nun önemli şehirlerinden biri v...

Bursa; gerek İstanbul'a yakınlığı, gerek deniz gerekse kara ulaşımının kolaylığı, Osmanlı İmparatorluğu'nun önemli şehirlerinden biri ve ilk başkenti olması nedeniyle tarihi dokusunun zenginliğinin yanında Yeşil Bursa adından da anlaşılabileceği üzere doğal zenginlikleri ile de önemli bir şehirdir.

Bursa'da ailece gezilebilecek yerler nereleridir?

1. Botanik Parkı
Bisiklet yollarından koşu yollarına yürüyüş yollarından çocuk oyun alanlarına pek çok farklı etkinliğin yapılabileceği Botanik Parkı'nda çok çeşitli ağaçları, gülleri, çalıları, bitkileri, Fransız Bahçesi, İngiliz Bahçesi ve Japon Bahçesi gibi farklı bahçeleri ve eski Bursa evlerinin birebir uygulamalarını görmek mümkündür.

2. Hayvanat Bahçesi
Aslan barınağı, su kuşları kafesi ve Afrika savanası Avrupa'nın en iyi örnekleri arasında yer alan Bursa Hayvanat Bahçesi yaklaşık 200.000 m2'lik bir alanda kurulmuştur. Türk mimarisini yansıtan Cumalı Kızık evlerinin oldukça dikkat çekici olduğu hayvanat bahçesinde ayrıca çocuk hayvanat bahçesi bölümü de bulunmaktadır.

3. Teleferik yolu ile Uludağ
Uludağ Türkiye'nin olduğu kadar Bursa'nın en önemli turizm merkezlerinden biridir. Kış aylarında kış sporları için, yaz aylarında ise temiz havası, muhteşem yeşilliği ve manzarası için tercih edilebilir. Uludağ'a teleferik ile çıkmak ise farklı bir tercübe yaşatır, eşsiz Yeşil Bursa manzarasını panaromik bir şekilde görebilmeyi sağlar üstelik özellikle çocukları rahatsız edebilecek virajlı dağ yolundan gitmekten çok daha kısa ve eğlencelidir.

4. Hüdavendigar Parkı
Bursa'nın en yeni parklarından biri ve 510.000 m2'lik büyüklüğü ile en büyük parkı olan Hüdavendigar Parkı'nda tenis kortlarından yüzme havuzuna, çocuk oyun parklarından spor salonlarına, köprülerden göletlere pek çok etkinlik olanağı mevcut!

5. Cumalıkızık Köyü
Eski Bursa evlerinin arasında gezilerek yöresel lezzetlerin tadına bakılabileceği sevimli bir tarihi köy olan Cumalıkızık Köyü yaklaşık 1300'lü yıllarda kurulmuştur. Bursa'nın mutlaka görülmesi gereken yerlerindendir.

6. Tirilye
Marmara Denizi'ne kıyısı ile Eski bir Rum kasabası olan Tirilye, tarihi dokusu ile eşsiz bir yer. Zengin balık mutfağı ve dünyaca bilinen zeytini ile harika lezzet duraklarına rastlamak mümkün!

7. Gölyazı Köyü
Tarihi, Roma Dönemi'ne kadar uzanan, Uluabat Gölü'nü çevreleyen Gölyazı Köyü günbatımının en güzel şekilde izlenebildiği, sandal turlarının yapılabildiği çok güzel bir balıkçı köyüdür. Bursa'nın sembol çınar ağaçlarından biri olan, doğal anıt ve koruma altındaki Ağlayan Çınar ise hikayesi ile iç sızlatırken gölgesinde içilen bir demli çay büyük bir huzur verir.

Yorumlar (0)