1 - 3 Yaş Çocuk Eğitiminde Annelere Tavsiyeler

Uzun zamandır buradan siz değerli anne ve anne adaylarına Çocuk Eğitimi konusunda birkaç söz söylemek istiyordum... Geleceğimi...

Uzun zamandır buradan siz değerli anne ve anne adaylarına Çocuk Eğitimi konusunda birkaç söz söylemek istiyordum... Geleceğimizin teminatı çocuklarımızı yetiştirirken dikkat etmemiz gereken konular hayatın olağan akışkanlığı içinde kaybolup gidiyor kimi zaman... Kaybolan aslında çocuk eğitiminde dikkat etmemiz gerekenler , nasıl yetişirmeliyimler, güzel ahlakı nasıl verebilirimler değilde nedense hep geleceğimiz oluyor.... Bu düşünceler ışığında biricik yavrularımızı eğitirken aşağıdaki konulara özellikle dikkat etmenizi tavsiye ediyorum;

1. 1 - 3 yaş dönemini geçirmekte olan yavruya, deneylerini yaşayabileceği güvenli, elverişli bir ortam ve yeterli olanaklar sağlanmalıdır. Çocuk eğitiminde Zarar vermeye ve tahrip etmeye değil fakat doğrudan doğruya keşfetmeye ve öğrenmeye yönelik olan etkinliklerini kısıtlama yerine, zarar görebilecek, kırabilecek türde eşyaları kaldırmak veya koruma altına almak daha doğrudur. Çocuk ev içinde, hiç değilse kendine ait bir odada özgür davranabilmelidir. Çocuk Eğitimi verilirken çocuğun zarar görmemesi için bütün önlemlerin titizlikle alınması zorunludur. Bunlar arasında: Elektrik prizlerinin kapatılması, soba ve benzeri gereçlerin sakınca oluşturmayacak biçimde yerleştirilmesi, el altında jilet, makas, şiş, bıçak, iğne gibi kesici ve batıcı araç gereçlerin, kibrit ve çakmakların, ilâçların, çamaşır suyu, deterjan gibi kimyasal maddelerin bırakılmaması sayılabilir. Bu dönemdeki çocuk eğitimi konusunda artık her an tedbirli ve dikkatli olmak zorundasınız. Kapıları hızla ve anîden açıp kapamamalısınız. Çocuğunuz arkasında olabilir. Siz bir çekmeceyi veya kapıyı kapatırken o küçük parmaklarını araya sokmuş bulunabilir. Masanın veya sehpanın örtüsünü çekerek üzerine bıraktığınız sıcak çayla veya çorbayla yanabilir.


2. 1-3 Yaş çocuk eğitimi döneminde yaşadığı dünyayı keşfetmeye, maddeyi ve özelliklerini öğrenmeye yönelen çocuğun bu eğilimine yardımcı olunmalıdır. Evde işe yaramayan ve çocuğa zarar verici özellik taşımayan çeşitli nesneler bu amaçla kullanılabilir. Birbirinin içine girebilen çeşitli büyüklükte boş ilâç kutuları, tahta kaşıklar, plâstik bilezikler, ipe dizilmiş boş makaralar bu amaç için uygundur. Ayrıca değişik büyüklükte birkaç top, üst üste, yan yana konulabilen, birbirine geçebilen bloklar, mum boya, ambalaj kâğıdı, çocuklara verilmeli, beceri gösterdikçe de tatlı sözlerle teşvik edilip yüreklendirilmelidir.

3. Bu çocuk eğitimi döneminde Desteklenmesi gereken etkinliklerden biri de konuşmadır. Çocukla ilgilenildiği zamanlarda onun anlayıp anlamadığını düşünmeden. tatlı bir dille, yalın, basit ve kısa cümlelerle sürekli konuşulmalıdır. Bebeksi, yarım konuşmaya itibar edilmemeli, 'çocuğun yanlış söylediği sözcükler, onun kullandığı biçimde değil, doğru telaffuzu ile konuşulmalıdır. Çocuğun konuşmasına, söylediklerine, sorularına ilgi gösterilmeli, bundan hoşlanıldığı belli edilmelidir.

4. Bu çocuk eğitimi döneminde Çocuğa hareket özgürlüğü tanımak etkinliklerine kısıtlama koymamak için ev içinde ne kadar uygun ortam sağlanırsa sağlansın çocuğun tüm davranışlarının onaylanması da mümkün değildir. Ona yapabileceği şeylerin yanı sıra yapmaması gerekenler de anlatılmalıdır. Olumlu davranışlarının yüreklendirici teşvik edici sözlerle istendiği beğenildiği anlatılırken olumsuz davranışlarının karşısında da asık dargın bir yüzle Hayır! denilerek onaylanmadığı belirtilmelidir. Böylece çocuk, hangi davranışlarının doğru, hangi davranışlarının yanlış olduğunu öğrenecektir.

5. 1 -3 yaş çocukluk evresinde çocuğun kazandığı en önemli , davranış gelişimlerinden biri de, tuvalet eğitimi , yani çiş ve dışkı kontrolüdür.Çocuk eğitim döneminde Bu konu genellikle çocukla ana-baba arasında sürtüşmelere neden olur. O ana kadar tüm gereksinmeleri anında karşılanan, istekleri, dilekleri sürekli olarak yerine getirilen çocuktan, ilk kez doğal eğilimlerine ters düşen bir şeyi yapması istenmekte, hatta çocuk, bunun için zorlanmaktadır. Burada, seslenme gibi tamamen doğal ve refleksler düzeyinde Süregelen bir olgunun irade gücüyle denetlenmesi, geciktirilmesi söz konusudur. Bu denetimin yerine getirilebilmesi için öncelikle çocuğun belirli bir olgunluğa erişmesi zorunludur. Zihinsel açıdan kendinden ne istendiğini anlayıp kavrayabilmeli, gereksinimini haber verebilmelidir. Bunun yanı sıra, fizikî açıdan da ayağa kalkabilmeli ve oturağına oturabilmelidir.

Çocuk eğitimi konusunda belkide en önemli husus şudur ki ; Gerekli olgunluğun kazanılmasından önce yapılacak zorlamalar yarar yerine zarar getirir. Bazen de, yalnız çocukluk döneminde değil, yetişkinlikte dahi yaşanılan kaygıların nedeni olur. Duygusal ve cinsel sorunlara yol açar.

Tuvalet eğitimi için yapılacak baskı, zorlama, sert tavır, tehditkâr eğitim, ceza, dayak, korkutma gibi eylemler, çocukta tamamen ters tepkilere yol açar, olumsuz ve zararlı sonuçlar doğurur. Çocukta tuvalet denetimini reddetmeye, karşı koyma ve saldırganlık eğilimlerine, panik ve korku davranışlarına, cinsel tedirginlik ve endişelere neden olabilir.

Çiş ve dışkı denetiminin çocuğa kazandırılmasında: sevecen, sabırlı ve özenli bir eğitim uygulanırsa, istenilen amaca sürtüşme ve çatışmalara neden olmadan ulaşmak mümkün olur. Öncelikle çocuğun kendinden ne istendiğini kavraması gerekir.

Bundan sonra, istenildiği biçimde davrandıkça, övücü sözlerle, sevilerek veya sevdiği bir şekerle ödüllendirilerek davranışının onaylandığı, beğenildiği anlatılır. Bu yönde davranmaya teşvik edilir. Böylece çocukta; bir sürtüşmeye, zıtlaşmaya, benliğini korumaya, ana babaya karşı koymaya yönelik tepkilere neden olunmadan önemli bir aşama sağlanmış olur.

1 – 3 Yaş Çocuk Eğitimi Döneminde Annelere Tavsiyeler konulu yazımı burada sonlandırıyorum. Şunu unutmayın ki ; çocuğu eğitmek ile büyütmek arasında kı farkı insan içine çıktığında anlarsınız. Ondan dolayı sürekli kendinizi geliştirmenizi bol bol kitap okumanızı tavsiye ediyorum. Bu başlık içinde yer vermek istemediğim ama mutlaka okumanızı önerdiğim kitap listesine ulaşmak için buraya ( http://www.alimanne.com/cocuk-egitimi-nasil-olmali.html ) bakabilirsiniz.... sağlıcakla kalın....

Yorumlar (0)