Çocuk Kitapları: Mektup Arkadaşları

Eskiden mektup arkadaşlarımız olurdu. Okullar, öğretmenler aracı olurdu. Farklı şehirlerden hatta farklı ülkelerden hiç tanışmadığımız arkadaşlar edinirdik. Birbirimizi mektuplarımız aracılığıyla tanırdık.

serisi yazarı, Çocuk Kitapları Uzmanı Defne Ongun Müminoğlu, İpek Ongun'un isimli romanını tanıtıyor.

Eskiden mektup arkadaşlarımız olurdu. Okullar, öğretmenler aracı olurdu. Farklı şehirlerden hatta farklı ülkelerden hiç tanışmadığımız arkadaşlar edinirdik. Birbirimizi mektuplarımız aracılığıyla tanırdık.

Bazıları uzun seneler devam eder, hatta bir noktada fiziken de buluşulurdu. Arkadaşlık farklı bir boyuta geçer, daha elle tutulur hâle gelirdi.

Bazılarıysa zaman içerisinde erir giderdi.

Şimdilerde pek duymuyorum bu tarz mektuplaşmalar. Umarım okullar hâlâ aracı oluyordur. Teknolojinin bu denli ön plana çıktığı çağımızda bir ilaç gibi gelecek herkese eski alışkanlıkları korumak. Çocuklarımız için ise apayrı bir öğreti.

Niye bunu bu şekilde dile getiriyorum? Çünkü size İpek Ongun'un isimli romanından bahsetmek istiyorum.

Nilgün ve Şerife'nin mektuplarla başlayan dostluğu anlatılıyor bu kitapta.

Nilgün İstanbul'da, Şerife ise Mersin'de Menteş Köyü'nde yaşıyor. Birbirinden farklı iki yaşam biçimi Nilgün'ün ve Şerife'nin mektuplarıyla bize sunuluyor.

Peki bu iki öğrenci birbirlerini nasıl buluyorlar?

Her şey Mersin Barbaros İlkokulu öğretmenlerinden Yüksek Hanım'ın önayak olmasıyla başlıyor. Yüksel Öğretmen, işini çok seven, çocuklara güzellikler öğretmeye çabalayan, bunun için yepyeni icatlar geliştiren bir kişi.

Son sürprizi de mektup arkadaşlığı. Heyecanla Yüksel Öğretmen'den gelecek bilgiyi bekleyen çocuklar, öğretmenleri o sabah elinde isimler ve şehirlerle sınıfa girince mutluluktan havaya uçuyorlar!

Tek tek gelip, öğretmenlerinin elindeki torbadan isim çekiyorlar.

Rize'den, İzmir'den, Konya'dan, İstanbul'dan... Hepsinin Türkiye'nin pek çok yerinden arkadaşları oluveriyor.

Ve sonra bakalım o mektuplar neler anlatıyor...


Keyifli okumalar!

Yazar : İpek Ongun

Yayınevi : Artemis

Yaş Grubu : 10+

Yorumlar (0)