Çocuğunuz yarıyıl tatilinde ne kadar ödev yapacak?

Yarıyıl tatili yaklaşırken, öğrenciler de yoğun temponun ardından dinlenme hayalleri kuruyor. Peki, çocuğunuz karnesini aldıktan sonra tatilde yeteri kadar dinlenebilecek mi? Çocuğunuzun tüm tatili ödev ile mi geçecek yoksa hiç ödev yapmayacak mı?

Yarıyıl tatili yaklaşırken, öğrenciler de yoğun temponun ardından dinlenme hayalleri kuruyor. Peki, çocuğunuz karnesini aldıktan sonra tatilde yeteri kadar dinlenebilecek mi? Çocuğunuzun tüm tatili ödev ile mi geçecek yoksa hiç ödev yapmayacak mı?

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Nazende Ceren Öksüz, tatil döneminde ödevler konusunda anne babalara önerilerde bulundu.

Tatil döneminde verilen ev ödevlerinin, çocuğun gelişimi üzerinde önemli etkileri bulunmaktadır. Rekabetin artması çocukların gelişimsel düzeylerinin üzerinde görevlerinin olmasına, bu da çocuklarda depresyona, kaygı bozukluğu problemlerinin yaşanmasına neden olabilmektedir.

Fazla ödev sorumluluğu çocuğun üretkenliğini kısıtlar!
Tatil döneminde çocuğun fazla ödev sorumluluğunun olması

  • Çocukların doğasında var olan üretkenliği kısıtlar,
  • Çocukları görev odaklı ve tek tip bireyler haline getirir.


Ödeve yaklaşım konusunda anne babalara 4 öneri!
Anne babaların tatil ve tatilde ödeve yaklaşımları için aşağıdaki maddeleri akılda tutmalarında fayda vardır.
1. Çocuğunuz tatilde olduğunu anlasın: Çocuk tatilde ise onu hissetmelidir. Tatildeki çocuğun ev ödevleri nedeni ile boğulması, tatilden keyif alamaması umutsuzluğa ve kafa karışıklığına neden olur. Tatil boyunca çocuktan ders çalışması istenmemeli ve beklenmemelidir. Tatilde bütün gün ders çalışacaksa çocuğunuz, neden tatil oldu?
2. Ödevin sorumluluğu geliştirdiğini unutmayın: Tatilde hiç ödevin olmaması da doğru değildir. Bazı çocukların sorumluluk duygularının geliştirilmesi önemlidir. Tatilde hiç sorumluluğun olmaması tatil sonrasında adaptasyonu zorlaştırır. Çocuğun, az da olsa ödev sorumluluğun olması zihinsel egzersiz, algılama ve dikkat becerilerinin gelişimini sağlar.
3. Çocuğunuzun yeteneklerini ve güçlü yönlerini keşfedin: Çocuklar olağanüstü bir üretkenliğe ve enerjiye sahiptir. Çocukların yetişkinlerde olduğu gibi zihinsel kalıpları yoktur. Bu sebeple çocuğu gerek sanatsal gerekse fiziksel faaliyetlere yönlendirerek yeteneklerini ortaya çıkarmak böylelikle çocuğun akademik başarısı için de gerekli olan öz disiplininin ve zihninin gelişmesine yardımcı olmak önemlidir. Çocuğunuz belki sizin hayalinizde yetiştirmek istediğiniz çocuk olmayabilir, ancak yeteneği doğrultusunda mutlu ve başarılı bir insan olabilir. Bu yüzden çocuğunuzu aşırı doz ödevlerle baskılamamanız gerekir.
4. Mutlu çocuklar yetiştirin: Unutulmamalıdır ki; anne babaların amacı hırslı ve mutsuz çocuklar yerine bulunduğu şartlardan ve ortamından memnun, mutlu çocuklar yetiştirmek olmalıdır.

Yorumlar (0)