Prematüre bebeklerde akciğer ve kalp sorunu

29 Nisan 2013, Pazartesi | 1606 Kez Görüntülendi
 Beğen 1 anne beğendi

muayene-edilen-bebek Erken doğan bebekler başta akciğer sorunları olmak üzere birçok farklı sağlık sorunu ile karşı karşıya kalırlar. Bebek ne kadar erken doğdu ise bu sorunların sıklığı ve şiddeti o kadar fazladır.

Yeni doğan bebeğin “kronik akciğer hastalığı” (Bronkopulmoner displazi- BPD) doğumdan sonra bebeğin oksijen ihtiyacının son adet tarihine göre 36. haftadan sonra devam etmesi olarak tanımlanmaktadır.

Memorial Ataşehir Hastanesi Çocuk Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. Fazilet Karakoç erken doğan bebeklerde yaşanabilen akciğer sorunları hakkında bilgi verdi.

Kronik akciğer hastalığı nedir? Erken doğan her çocukta olur mu?


Kronik akciğer hastalığı gelişme sıklığı <1000 gr doğan bebeklerde %30, 501-750 gr doğan bebeklerde ise %52 dolaylarındadır. Bebeklerin erken doğması en çok akciğerleri etkilemekle birlikte bu çocuklarda çoğu kez kalp, beslenme ve nörolojik gelişim ile ilgili sorunlarda otaya çıkar ve bu sorunlar birbirini de etkiler.

Hastalığın şiddet dereceleri var mıdır?


Hafif akciğer hastalığı: Bebeğin hastanede yattığı dönemde (doğumdan sonra 36. haftaya kadar) oksijen ihtiyacının devam etmesine rağmen çıkışta oda havasında oksijeni normal olan ve eve giderken oksijen ya da solunum desteği ihtiyacı olmayan bebekler.

Orta akciğer hastalığı: Oda havasında bebeğin oksijeni düşüktür, oksijeni normal değerlerde tutabilmek için az miktarda oksijen desteğine ihtiyaç gösterir (%30’dan az). Bazı bebekler evde oksijeni devamlı kullanırken bazıları ise sadece geceleri ya da beslenme sırasında kullanır.

Ağır BPD: Oda havasında oksijen değerlerini normal olabilmesi için %30’dan daha fazla oksijene ya da bazı cihazlar ile solunum desteği ihtiyacı olan bebeklerdir.

Bebek eve giderken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?  


Kronik akciğer hastalığı olan bir bebek eve gönderilmeden önce değerlendirilmesi gereken önemli noktalar şunlardır:

• Bebeğin uyku sırasında, dinlenme esnasında, beslenme sırasında oksijen ihtiyacı olup olmadığı belirlenmelidir. Bazı bebeklerin eve oksijen ile gitmeleri gerekir. Bazı bebeklerin her zaman bazılarının ise sadece uyku ya da beslenme sırasında oksijen desteğine ihtiyacı vardır

• Eğer bebeğin solunumunda zaman zaman durmalar (Apne) var ise eve gitmeden önce bunun mutlaka kontrol altına alınması gerekir. Bu durumda kullanılan bazı ilaç tedavilerine ek olarak çok riskli durumlarda evde izlem için monitörlerin sağlanması uygun olacaktır

• Hastanın yeterli kilo almaya başlamış olması önemlidir.

• Ağızdan yeterince beslenemeyen hastalarda burundan ya da mideden beslenebilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılması gerekebilir.

• Eve gönderilmesi planlanan hastalarda ailenin evde hastaya verebileceği bakımın değerlendirilmesi de önemlidir. Aile yapısı, ailenin bebeğin bakımı ve tedavinin sağlanmasına yönelik performansı, sağlık sigortası, ailenin yaşadığı bölgenin sağlık kuruluşuna ve hastaneye olan yakınlığı gibi birçok faktör bebek eve gönderilmeden önce dikkatle değerlendirilmelidir.

• Çocuğun bakımı ile ilgilenecek olan kişilere çocuğun bakımı, beslenmesi, kullanmakta olduğu ilaçlar, enfeksiyon kontrol önlemleri, bebeğin rengi, solunum şekli, ısı, nabız, solunum sayısı gibi bulguların takibi için gerekli eğitim verilmelidir. 

• Ailenin acil durumlarda  yapılması gerekenler ile ilgili bilgilendirilmesi  ve yeniden canlandırma eğitimi alması gerekmektedir. 

Tekrar hastaneye yatmaları gerekir mi?


Erken doğan ve kronik akciğer hastalığı olan bebekler tüm bu önlemler rağmen özellikle hayatın ilk iki yılında sıklıkla zatüre, bronşiolit gibi solunum sistemi hastalıkları nedeni ile tekrar hastane yatışına ihtiyaç duyarlar. Tekrar hastaneye yatış ihtiyacı evde oksijen kullanan ve ağır akciğer hastalığı olan bebeklerde daha fazladır

Solunum yolu enfeksiyonlarından nasıl koruyalım?


RSV virüsü bu bebeklerde hastane yatışlarının önemli bir sebebidir ve gerekli durumlarda RSV enfeksiyonundan korunmak için çocuklara kış boyunca aylık olarak yapılan bazı ilaçların (Palivizumab) kullanımı önerilmektedir.

RSV dışında, Adenovirus, İnfluenza AB gibi (grip etkenleri) de bu çocuklarda solunum yolu enfeksiyonlarına yol açabilir.

Bu bebeklerde mevsimsel grip (İnfluenza) salgınları hayatı tehdit edecek kadar ciddi durumlara yol açabilir. Bu neden ile bebek 6 aydan büyük ise grip aşısının yapılması, 6 aydan küçük ise de evde bebek ile teması olan kişilerin grip aşısı yaptırmaları önerilmektedir.

Tekrarlayan hırıltı atakları olur mu?


Erken doğan çocuklarda özellikle hayatın ilk iki yılında acil servise başvuruya neden olan hırıltı ataklarına sıklıkla rastlanır. Bu bebekler acil servise öksürük hırıltı nefes darlığı şikayetleri ile başvurduklarında astımlı hastalara benzer şekilde nefes yolundan verilen ilaçlar ile tedavi edilirler.

Reflü olur mu? Beslenmede dikkat etmemiz gerekenler nelerdir?


BPD li bebeklerde değişik çalışmalarda %18.4 ile %63 arasında reflü (besinlerin ve mide içeriğinin mideden yemek borusuna geri kaçışı) sıklığı bildirilmiştir. Bu bebeklerde reflü zaten var olan solunum şikayetlerini arttırabilir. 

Erken doğan ve kronik akciğer hastalığı olan bebeklerde emme yetersiz olabilir ve emme/yutma arasında koordinasyon bozukluğu bulunabilir. Bu durumun erken dönemde tanınması ve tedavisinin planlanması hem beslenme ve büyümenin devamı hem de akciğer sorunlarının önlenmesi açısından önemlidir.

Reflüyü önlemek için aileye basit bazı öneriler:

• Yatış pozisyonu önemlidir. Bebeğin başı ile gövdesi arasında 45 derece açı olması gerekir. 

• Bebeğin az az ve sık olarak beslenmesi uygun olacaktır.

• Gerekli durumlarda reflü için bazı ilaç tedavileri önerilebilir.

• Alınan her türlü önleme ve yoğun ilaç tedavisine rağmen şiddetli reflü bulguları devam eden ve solunum bulguları belirgin olan az sayıda hastada reflü cerrahi olarak tedavi edilebilir.

Kalp sorunları olur mu?


Büyüme gelişmesi yavaş olan ve uzamış oksijen ihtiyacı olan bebekler mutlaka kardiyolojik açıdan değerlendirilmelidir. Sonuç olarak erken doğan ve kronik akciğer hastalığı olan (doğumdan sonra bebeğin oksijen ihtiyacının son adet tarihine göre 36. haftadan  sonra devam etmesi) bebekler özellikle hayatın ilk yıllarında bronşit, zatürre, hırıltı atakları vb gibi hastalıklar ile acile başvurabilir. Hastanın değerlendirilmesi sebebin bulunması ve en kısa sürede gerekli tedavilerin planlanması önemlidir.

İlgili Uzman Makaleleri
hisar_cocuk_kalp
Çocuklarda kalp hastalıklarına dikkat! Ülkemizde her yıl yaklaşık 12 bin çocuk kalp hastalığı ile doğuyor. Doğuştan kalp hastalığı problem devamı...
 Beğen 1 anne beğendi 749 kez görüntülendi
ilk yillarda beslenme ve büyüme
İlk yıllarda beslenme ve büyüme Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı, Çocuk Gastroenteroloji ve Beslenme Uzmanı Prof. Dr. Benal Büy devamı...
 Beğen 2 anne beğendi 2374 kez görüntülendi
premature
Prematüre bebek bakımında 10 hassas nokta Dünyaya zamanından önce gelen bebek doğumu pek çok sorunu beraberinde getiriyor. Normalde 40 hafta devamı...
 Beğen 2 anne beğendi 1285 kez görüntülendi
premature
Prematüre bebek tedavisinde bez bebekler yüz güldürüyor Dünyaya erken gelen bebeklerin tedavisinde bez bebek müjdesi.  Atatürk Üniversitesi Sağlık Bi devamı...
 Beğen 725 kez görüntülendi
yere-bakan-cocuk
Çocuklarda görülen Hurler Sendromu 1:100.000 doğumda görülebilen, ağır klinik tablo gösteren bir doğumsal metabolizma hastalığı olan H devamı...
 Beğen 561 kez görüntülendi
Erken doğan bebekler ciddi miyop riski taşıyor Sayıları her geçen gün biraz daha artan prematüre (erken doğum) bebekler aynı zamanda farklı sağlık devamı...
 Beğen 842 kez görüntülendi
kalp
Her 100 bebekten 8’i doğuştan kalp hastası Dünyada yeni doğan her 1000 bebekten 8’inde doğuştan kalp rahatsızlığı görülüyor. Bu oran göz devamı...
 Beğen 6227 kez görüntülendi
yenidogan-aglayan
Her 100 bebekten 8’i doğuştan kalp hastası Dünyada yeni doğan her 1000 bebekten 8’inde doğuştan kalp rahatsızlığı görülüyor. Bu oran göz devamı...
 Beğen 6175 kez görüntülendi
premature
Prematüre bebek tedavisinde Kanguru Bakımı Anne karnında gelişimini tamamlamadan dünyaya gelen prematüre bebekler ve ebeveynleri doğdukları an devamı...
 Beğen 673 kez görüntülendi
yenidogan-anne
Çocuklarda görülen kalp hastalıkları Çocuğunuzda kalp hastalığı olan anneler ve babalar endişelerinizi büyütmeyiniz. Prof. Dr. Cafer Tay devamı...
 Beğen 2 anne beğendi 922 kez görüntülendi

anneysen.com'un içeriği, sadece bilgilendirmeye yöneliktir ve bire bir olarak çözüm, sonuç, hukuki görüş, tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımamaktadır. Burada sunulan içerikler anneysen.com veya uzmanlar tarafından cevaplanan soruların derlenerek Site Yöneticisinin adıyla yayınlanmasıyla ya da uzmanlar tarafından yazılmış makalelerin uzman imzasıyla yayınlanmasıyla oluşturulmaktadır. Buradaki bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemektedir. Uzmanlar’ın kendilerine sorulan sorulara verdikleri cevaplarla, diğer tüm makale, yorum ve yazılarının sorumluluğu tamamen kendilerine aittir. Aynı konuda uzman olan kişilerin aynı konuda birbiriyle çelişik cevap verebildiği haller olabilir ve bu doğaldır. Bu gibi durumlar anneysen.com'u bağlamaz ve bu tür bir şart altında tüm sorumluluk tamamen ilgili uzmanlara aittir. Uzman görüşleri sadece tavsiye niteliğindedir, gerekli görüldüğünde ilgili uzmana başvurmanız önerilir. anneysen.com internet sitesinde yer alan tüm içerikler Anneysen Bilişim Teknolojileri Reklam Yayıncılık ve İletişim Hizmetleri A.Ş. ne aittir. İlgili içeriklerin izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin kopyalamak suretiyle yayınlaması halinde ilgili kişiler hakkında hukuki ve cezai işlem başlatılacaktır.
 
melek. anne sorusu cevapladı: "YNT:karşılaştırma"
melek. anne sorusu cevapladı: "YNT:buhar makinesi kullanan var mı?"
cicicansu anne sorusu cevapladı: "YNT:bıldırcın yumurtası "
melek. anne sorusu cevapladı: "YNT:bıldırcın yumurtası "
aysemer anne sorusu cevapladı: "YNT:bingildak oynamasi"
kutaynannesi anne sorusu cevapladı: "YNT:buhar makinesi kullanan var mı?"
tubabilici anne sorusu cevapladı: "YNT:rota aşısı"
fmsarp anne sorusu sordu: "karşılaştırma"
simay000 anne sorusu cevapladı: "YNT:Anneler Günüüüüü :)"
acemianne82 anne sorusu cevapladı: "YNT:buhar makinesi kullanan var mı?"
simay000 anne sorusu cevapladı: "YNT:buhar makinesi kullanan var mı?"
elifatihm anne sorusu cevapladı: "YNT:Anneler Günüüüüü :)"
simay000 anne sorusu cevapladı: "YNT:Anneler Günüüüüü :)"
zehrayigit anne sorusu sordu: "bıldırcın yumurtası "
Azeynep2013 anne sorusu cevapladı: "YNT:buhar makinesi kullanan var mı?"
Azeynep2013 anne sorusu cevapladı: "YNT:bingildak oynamasi"
melek. anne sorusu cevapladı: "YNT:buhar makinesi kullanan var mı?"
Azeynep2013 anne sorusu cevapladı: "YNT:buhar makinesi kullanan var mı?"
fatcan anne sorusu cevapladı: "YNT:buhar makinesi kullanan var mı?"
haayat anne sorusu cevapladı: "YNT:hastahane?"
rumu anne sorusu cevapladı: "YNT:buhar makinesi kullanan var mı?"
deryatumay anne sorusu cevapladı: "YNT:devam sütü"
deryatumay anne sorusu cevapladı: "YNT:buhar makinesi kullanan var mı?"
balnur anne sorusu cevapladı: "YNT:buhar makinesi kullanan var mı?"
fatma111 uzman sorusu cevaplandı: "Saç Boyatmak"
esrem uzman sorusu cevaplandı: "kızımın korkusu"
sibel34 uzman sorusu cevaplandı: "üçlü test"
elifatihm anne sorusu cevapladı: "YNT:Anneler Günüüüüü :)"
tufanalim anne sorusu cevapladı: "YNT:Anneler Günüüüüü :)"
afmk anne sorusu cevapladı: "YNT:Kreş mi bakıcı mı ? "
aysemer anne sorusu cevapladı: "YNT:bingildak oynamasi"
Azeynep2013 anne sorusu cevapladı: "YNT:Kreş mi bakıcı mı ? "
elifatihm anne sorusu cevapladı: "YNT:buhar makinesi kullanan var mı?"
melek. anne sorusu sordu: "buhar makinesi kullanan var mı?"
Azeynep2013 anne sorusu cevapladı: "YNT:bingildak oynamasi"
Azeynep2013 anne sorusu sordu: "Oyunca saklama"
melek. anne sorusu cevapladı: "YNT:bingildak oynamasi"
melek. anne sorusu cevapladı: "YNT:Anneler Günüüüüü :)"
melek. anne sorusu cevapladı: "YNT:kapalılık"
AnnelikGuzel anne sorusu cevapladı: "YNT:kapalılık"
cgdmcetin anne sorusu cevapladı: "YNT:GECE UYKUSU "
elifatihm anne sorusu cevapladı: "YNT:Anneler Günüüüüü :)"
aysemer anne sorusu sordu: "bingildak oynamasi"
Azeynep2013 anne sorusu cevapladı: "YNT:Anneler Günüüüüü :)"
ugurummmmm anne sorusu cevapladı: "YNT:Anneler Günüüüüü :)"
aysemer anne sorusu cevapladı: "YNT:kapalılık"
Azeynep2013 anne sorusu cevapladı: "YNT:kapalılık"
ugurummmmm anne sorusu cevapladı: "YNT:kapalılık"
ozlem2304 anne sorusu cevapladı: "YNT:kapalılık"
deryatumay anne sorusu cevapladı: "YNT:saç beyazlaması "
ozlem2304 anne sorusu cevapladı: "YNT:kapalılık"
deryatumay anne sorusu cevapladı: "YNT:çıkmayan ferrum lekeleri:("
gerden anne sorusu cevapladı: "YNT:gırtlağım sökülüyorrrrrrrrrr"
afmk anne sorusu cevapladı: "YNT:kapalılık"
deryatumay anne sorusu cevapladı: "YNT:gırtlağım sökülüyorrrrrrrrrr"
deryatumay anne sorusu cevapladı: "YNT:sizce ANNELIK nedir..sadece 1CÜMLEYLE anlatin!!"
tufanalim anne sorusu cevapladı: "YNT:kapalılık"
deryatumay anne sorusu cevapladı: "YNT:Anneler Günüüüüü :)"
deryatumay anne sorusu cevapladı: "YNT:kapalılık"
simay000 anne sorusu cevapladı: "YNT:Anneler Günüüüüü :)"
elifatihm anne sorusu sordu: "Anneler Günüüüüü :)"
tufanalim anne sorusu cevapladı: "YNT:kapalılık"
ozlem2304 anne sorusu cevapladı: "YNT:kapalıl��k"
tufanalim anne sorusu cevapladı: "YNT:kapalılık"
simay000 anne sorusu cevapladı: "YNT:kapalılık"
tufanalim anne sorusu cevapladı: "YNT:kalça kireçlenmesi"
tufanalim anne sorusu cevapladı: "YNT:Kreş mi bakıcı mı ? "
ceylincim anne sorusu cevapladı: "YNT:kalça kireçlenmesi"
tufanalim anne sorusu sordu: "kapalılık"
tufanalim anne sorusu cevapladı: "YNT:kkk aşısı"
tufanalim anne sorusu cevapladı: "YNT:herkeze bir oneride bulunmak istiyorum!!"
tufanalim anne sorusu cevapladı: "YNT:turkiyede bebeklerd hangi ilactan veriyorlar?"
ceylincim anne sorusu cevapladı: "YNT:camasır"
simay000 anne sorusu cevapladı: "YNT:sizinde beliniz agriyormu?? :("
simay000 anne sorusu cevapladı: "YNT:turkiyede bebeklerd hangi ilactan veriyorlar?"
simay000 anne sorusu cevapladı: "YNT:herkeze bir oneride bulunmak istiyorum!!"
simay000 anne sorusu cevapladı: "YNT:sizce ANNELIK nedir..sadece 1CÜMLEYLE anlatin!!"
simay000 anne sorusu cevapladı: "YNT:GECE UYKUSU "
Azeynep2013 anne sorusu cevapladı: "YNT:kkk aşısı"
Azeynep2013 anne sorusu cevapladı: "YNT:rota aşısı"
kutaynannesi anne sorusu cevapladı: "YNT:rota aşısı"
ozlem2304 anne sorusu cevapladı: "YNT:sizce ANNELIK nedir..sadece 1CÜMLEYLE anlatin!!"
cgdmcetin anne sorusu cevapladı: "YNT:GECE UYKUSU "
burcueren anne sorusu cevapladı: "YNT:sizce ANNELIK nedir..sadece 1CÜMLEYLE anlatin!!"
melek. anne sorusu cevapladı: "YNT:peki ya BABALIK nasil bir DUYGU?? :)"
elifatihm anne sorusu cevapladı: "YNT:rota aşısı"
cerenkrm anne sorusu sordu: "Kreş mi bakıcı mı ? "
gerden anne sorusu sordu: "gırtlağım sökülüyorrrrrrrrrr"
ozlem2304 anne sorusu cevapladı: "YNT:devam sütü"
tataria anne sorusu cevapladı: "YNT:vitamin"
hayat2012 anne sorusu cevapladı: "YNT:GECE UYKUSU "
evriimm anne sorusu cevapladı: "YNT:Doğumgünü"
feyzaedna uzman sorusu cevaplandı: "beslenme"