/ / / toplumsal kuralları tanıma ve kurallara uyma becerisi
/ / / toplumsal kuralları tanıma ve kurallara uyma becerisi
/ / / toplumsal kuralları tanıma ve kurallara uyma becerisi

toplumsal kuralları tanıma ve kurallara uyma becerisi

26.11.2010 |

7 yaşında bir kızım var. Bu sene yeni okula başladı. Geçen sene sağlık sorunlarım nedeniyle anaokuluna gönderemedim. Derslerimiz oldukça iyi, ama öğretmenimiz kızım için toplumsal kuralları tanıma ve kurallara uyma becerisi geliştirilmeli dedi. Sınıftaki diğer çocukların hemen hemen hepsi anaokuluna gitmiş. Hepsi de öğretmenimize karşı açık çocuklar. Kızım ise öğretmeninden biraz uzak ve ondan çekiniyor. Sadece ona karşı değil bize karşı böyle olsa da öğretmeni, onun gibi çocukların derslerinde başarılı dahi olsalar çekingen ve içlerine kapanık olmalarından dolayı ileride zorlanabileceklerini söyledi. Bu konuda benim ne yapmam gerekiyor?

merhaba,

kızınızın çekingen ve içe kapanık olduğunu yazmışsınız.Ancak aynı zamanda toplumsal kurallara uymadığını ifade ediyorsunuz.Toplumsal kurallardan neyi kastettiğinizi anlayamadım.Çekingen çocuklar ürkek oldukları için genellikle otoriteye karşı gelmezler ve uyarılmamak için kurallara uyarlar.

Otoriter, kuralcı ve çocuğunu koruyup kollayan ailelerin çocukları genellikle çekingen, ürkek ve içe kapanık olurlar.Bu durum da hemen ortadan kalkmaz.Sizler evde daha esnek davranabilir, kızınızın başarabileceği görevler vererek kendine güvenmesi için adımlar atabilirsiniz.Eğer koruyucu ve isteklerini önceden farkeden bir anne iseniz bunlardan vazgeçebilirsiniz.Kendi isteklerini dile getirmesi ve yaşayarak öğrenmesi için fırsatlar verebilirsiniz.

Okulda da öğretmeni kızınıza aynı şekilde destek olabilir.Bu tür çocukların zamana ve sabra ihtiyaçları vardır.Yaşayarak öğrenecek ve arkadaşlıklar kuracaktır.Öğretmenin dediği gibi ileride çok problem olmayabilir.Yazılılarda daha başarılı, sözlülerde ürkek ve korkak olabilir.

Huzurlu günler.

Bizi takip edin