serabia

oğlum otistik mi?yardım lütefn.

04.01.2011 |

15 aylık oğlum, zaman zaman, genellikle de sinirlendiğinde bazen de herhangi bir sebep yokken başını yere, duvara, sert olan her yere vurmak istiyor. Engellemek istediğimizde daha çok sinirleniyor ve vuracak seviyeye gelene kadar hırçınlaşıyor. Kendi etrafında dönmeyi ve oyuncaklarını, özellikle de tekerli olan her şeyi döndürerek oynamayı seviyor. Evin içindeki pusetini yatırıp tekerleklerini döndürmeye bayılıyor. 9-10 aylıkken anne, baba, dede kelimelerini çok güzel söylüyordu. Şimdi ise çok nadir kullanıyor, çoğu istediğini işaretle anlatıyor. Söylediğimiz her şeyi çok güzel anlıyor. Ama canı istemediğinde bizim söylediklerimizi duymazdan geliyordu. Adını söylediğimizde ise bazen bakmıyor. Bu konuda kimden yardım alabilirim? Hangi uzmana götürsem tanı konabilir? Okuduğum makalelerde 3 yaşından önce tanı konmuş ve eğitime başlanmış çocuklarda hızlı bir gelişim görüldüğü yazıyordu. Ben de eğer oğlum otizmli ise erken zamanda eğitime başlamasını istiyorum.

merhaba,

oğlunuzun bu tepkileri mutlaka otistik olduğunu göstermez.Ama siz böyle bir şüpheye kapıldıysanız mutlaka hareketlerinde başka farklılıklar da vardır.Bu durumu netleştirmek için en kısa zamanda bir psikiyatra başvurmanız gerekir.Bu konuda iyi bir uzman olmasına dikkat ediniz.Üniversite hastanelerine başvurabilirsiniz.
Erken teşhis otizmde çok önemlidir.Oğlunuz bu konuda eğitim alır ve sizde nasıl davranacağınızı öğrenmiş olursunuz.

Mutlu günler

Anneliği Kolaylaştırıyoruz

Ürün veya hizmet arayın

Ara

Anneysen.com; Anne Cevapları bölümünde sorularınıza tecrübeli annelerden farklı cevaplar bulabilmenizi sağlıyor. 20 bin soru içerisinde arama yapabilir, ya da kendi sorunuzu annelere sorabilirsiniz. Anneysen.com; Uzman Cevapları bölümünde, 30 farklı alandan 100’e yakın uzmana bebeğinizle, çocuğunuzla, kendinizle ve aile yaşantınızla ilgili tüm sorularınızı sorabilmenize olanak sağlıyor. Anneysen.com; Uzman makaleleri ve Videolar bölümünde merak ettiğiniz konularda uzmanların ilgili makalelerinden ve videolarından yararlanabilmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Yemek tarifleri bölümünde bebeğiniz ve tüm aileniz için denenmiş farklı yemek tarifleri bulabilmenizi, Anne Yazıları bölümünde annelerin yazılarını takip etmenizi, Bloglar bölümünde blog yazarı annelerin yazılarını takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Hafta Hafta Hamilelik bölümünde, bebeğinizde ve sizde olan değişiklikleri öğrenmenizi, 40 haftalık hamilelik sürecinde merak ettiğiniz herşeyi takip etmenizi; Ay ay bebek gelişim bölümünde bebeğinizin fiziksel, sosyal, algısal gelişimini ay ay takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Bebek İsimleri bölümünde, binlerce ismin anlamını; İsim Analizi bölümünde ise çocuğunuzun isminin karakterini nasıl etkilediğini öğrenmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Çarşı bölümünde anne ve anne adaylarına ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetler ile ilgili marka ve firmaları tanıma fırsatı sunuyor. Ayrıca, Çarşı bölümündeki firmalar, anneysen.com üyelerine özel indirim fırsatları da sağlıyor.