/ / / / 14 aylık kızım kendi saçlarını çekiyor ve yüzünü tokatlıyor.
/ / / 14 aylık kızım kendi saçlarını çekiyor ve yüzünü tokatlıyor.
/ / / 14 aylık kızım kendi saçlarını çekiyor ve yüzünü tokatlıyor.
nehirecrin

14 aylık kızım kendi saçlarını çekiyor ve yüzünü tokatlıyor.

06.10.2010 |

14 aylık bir kızım var. Kızım, bazen ben, anneanne ve babaanne gibi aile yakınlarımızın saçlarını çekiyor. Bunu oyun olarak yapıyor ve yaparken de çok eğleniyor. Bazense durup kendi saçını çekiyor ve yüzünü tokatlıyor. Zaman zaman sinirli hareketleri de oluyor. Yapmaması için güzel sözler söylüyorum, kendini cici yap diyorum ama bu huyundan vazgeçiremiyorum. Ev ortamımız huzurlu, yüksek sesle bile konuşan birer anne-baba değiliz. Kendine zarar vermesinden, sinirli bir çocuk olmasından endişe ediyorum. Ne yapmam gerekiyor? Sizce yaklaşımım ne şekilde olmalı?

merhaba,

bu yaşlarda bu tür davranışlar gözlenir.sizin vereceğiniz tutumla da ortadan kalkar.

kızınız vurduğunda vurulan kişi kesin ve net bir şekilde hoşlanmadığını ifade edip vurmasını engellemesi gerekir.bu yaştaki çocukların kelime dağarcığı fazla olmadığı için konuşmalardan çok karşısındakinin beden diline dikkat eder.hoşlanmadığınızı belli edip canınızın yandığını belli ediniz.bunu her yaptığında tekrar ediniz.ama kesinlikle öfkeli ve sinirli olmayınız.

bu engellemeleri yaşadığında kendisine bunu uygulayabilir.böylece igiyi üstüne çeker ve sizi bu şekilde etkilemeye çalışabilir.bu durumda engellemeye çalışmak yerine yanından uzaklaşabilrsiniz veya hiç böyle bir davranış göstermemiş gibi dikkatini başka yöne çekebilirsiniz.

çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmeye çalışınız.her gün mutlaka birlikte oyun oynayınız, kitap okuyunuz, kelime dağarcığını geliştirici kitaplara bakınız.

sağlıklı günler

Bizi takip edin