Emzirmeden biberonla beslemeye geçiş

Biberona geçmeden önce emzirme düzeni oturuncaya kadar beklemek en iyisidir; memeden biberona geçişi daha kolaylaştıracak bazı faydalı püf noktaları vardır.

Bebeğinizi biberonla tanıştırmadan önce bebeğinizin 3-4 haftalık olmasını beklemeniz gerekir. Eğer iş hayatına dönmeyi planlıyorsanız, biberonla beslemeye işe başlama tarihinden en az iki hafta önce başlamanız ileride çıkabilecek ufak tefek sorunları önceden çözebilmenize olanak verecektir.

Bebeğinizin bir biberondan beslenmeye alışması bir süre alacaktır. 

Memeden biberona pürüzsüz geçişle ilgili önemli püf noktaları:

  • Bebeğinize biberonu normal beslenme saatinden biraz geç verirseniz biraz daha aç olacak ve ilgi gösterecektir.
  • Bebeğinizi ilk defasında başka birinin beslemesine izin verin; böylece bebeğinizin kafası neden emzirmediğiniz konusunda karışmaz.
  • Başka biri bebeğinizi ilk defa biberonla beslediğinde evde olmamaya çalışın. Bebekler, annelerinin kokusunu en az 6 metreden alırlar ve siz başka bir odadayken bile yakınında olduğunuzu bilirler.
  • Eğer bebeğinizle yeterince yakın kucaklaşırsanız, biberonla besleme de fiziksel olarak emzirme kadar keyifli olabilir

Bazı bebekler bir biberondan beslenirlerken emzirme pozisyonunda tutulmaktan hoşlanırken, bazıları bu pozisyona ilgi göstermezler.

Bazı bebekler anneleri evde değilken çok fazla yemezler; eğer bütün gün bebeğinizden uzaksanız, geceleyin sık sık uyanmaya başlayabilirler. Böyle bir durumda şaşırmayın ve bebeğinizle tekrar yakınlık kurmak için böyle sessiz ve yakın zamanlardan yararlanın.

Eğer bebeğiniz biberonla beslenmeyi reddederse, şu teknikleri deneyebilirsiniz:

  • Bebeğinizin emziğine benzer bir biberon emziği kullanın.
  • Biberon emziğini ılık suyla ısıtarak daha çekici hale getirin.
  • Biberon emziğinin üzerine biraz anne sütü sürün. Bebeğiniz anne sütünün tadını alınca, daha fazla içmek için emmeye başlayabilir.
  • Bebeğinizin biberon emziğiyle oynayarak onu tanımasına izin verin.
  • Bebeğinizi farklı bir pozisyonda tutmayı deneyin. Bebeğinizi yarı dik oturabileceği bir bebek sandalyesine veya araç koltuğuna oturtun ve ona doğru bakarak biberonla besleyin.
  • Bebeğiniz biberonu tutmaya alıştığında, onu normal besleme pozisyonunda tutabilirsiniz.
Lütfen verilen bilgilerin sadece genel tavsiye niteliğinde olduğunu ve hiçbir şekilde profesyonel doktor tavsiyesinin yerine geçemeyeceğini unutmayınız. Eğer sizde veya ailenizde veya çocuğunuzda ciddi veya inatçı veya özel doktor tavsiyesi gerektiren belirtiler veya durumlar söz konusuysa, lütfen bir doktora görünün. Philips AVENT ve anneysen.com verilen bilgilerden yararlanmanın yaratabileceği herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.