Doğum

11 Ağustos 2011, Perşembe | 5346 Kez Görüntülendi

Op Dr Burçak Erzik

Kadın Hastalıkları ve Doğum


 Beğen

dogumda-nefes Her gebenin doğum hikayesi benzersizdir. Yine de, önemli gününüz yaklaşırken neler olabileceğini bilmeniz size bu zorlu ama eşsiz serüveninizde destek olacaktır. Doğum travayı ve doğum genellikle bir düzen içerisinde ilerler; rahim ağzında yumuşama, incelme ve açılma, ardından amniyotik kesenin yırtılması, rahim kasılmalarının daha güçlü ve sık gelerek bebeğinizi doğum kanalında ilerletmesidir. Ancak travay ve doğum her zaman sıralamada şaşırtıcı yer değişikliklerine açıktır.

Doğumun evreleri


Doğum 3 evrede gerçekleşir; 1.evre aktif doğum eyleminin başlangıcından rahim ağzının tam olarak inceldiği ve açıldığı süreyi kapsar. 2.evre bebeğin tam açık poziyondan doğumuna kadar geçen süredir. 3.evre ise plasenta ve zarların ayrılma sürecidir. Doğum travayınız nasıl seyrederse seyretsin, unutmayınız ki sizin ve bebeğinizin sağlığı her şeyden önemlidir

Doğumun 1. Evresi


Doğum travayının işaretleri

Rahim ağzının silinmesi: Effasman Doğum travayının ilk işaretlerinden biri rahim ağzının yumuşaması ve kısalması, yani silinmesidir. Genellikle gebeliğin son haftalarında yumuşama ve silinme başlar. Effasman yüzde ile ifade edilir. Başlangıçta 4 cm uzunluğunda kabul edilen serviks, 2 cm uzunluğa düştüğünde % 50 effase hale gelir. Doğum öncesi % 100 effasman gereklidir.

Rahim ağzının açılması (Dilatasyon): Doğumun erken bulgularından bir diğeri de rahim ağzındaki açılmadır. Dilatasyon 1 ile 10 cm arasında ifade edilir. 3 cm’ye kadar servikal açılma genellikle yavaş gerçekleşir.

Bazı gebeler günler, hatta haftalar boyunca aktif eyleme geçemezler. Aktif doğum eylemi başladığında rahim ağzında açılma hızlanır.

Nişan gelmesi: Gebelikte rahim ağzı dış enfeksiyonlara karşı korunmak için kalın bir mukus tıkacı ile kaplanır. Doğumun 1. evresinin başlaması rahim ağzında silinme ve genişlemeye ve mukus tıkacının kanla karışık atılmasına yol açar. Doğumun ilk işareti olabileceği gibi aktif travaya geçiş günler alabilir.

Amniyotik kesenin açılması: Amniyotik kese bebeği rahim içerisinde koruyan sıvı dolu zardır. Amniyotik sıvı berrak, kokusuz ve vücut ısısındadır. Amniyotik kese açıldıktan sonra doğum için hastaneye yatılmalıdır. Aktif travay 24 saat içerisinde kendiliğinden başlamaz ise suni sancı ile doğum indüksiyonu gerekebilir. Amniyotik kesenin 24 saatten uzun açık kalması bebekte ve doğum sonrası annede ciddi enfeksiyonlara yol açabilir.

Rahim kasılmaları: Gebeliğin son ayında rahimde toplanma ve gevşeme olarak hissedilen “Braxton Hicks” kontraksiyonları doğuma hazırlık ağrılarıdır. Bu kasılmalar;

• Düzenli ve sıklaşan

• Süresi uzayan (30 saniye ile başlar 90 saniyeye kadar uzar)

• Aktivitenizden bağımsız olarak güçlenen bir şekil gösteriyorsa gerçek doğum ağrılarıdır.

Aktif doğum eylemi ortalama olarak 8 saat sürer. İlk doğumlarda 12 – 14 saat kadar sürebilirken, ikinci ve sonraki doğumlarda 4-6 saate kadar düşebilir. Aktif eylem sırasında nefes alma ve rahatlama tekniklerini deneyebilir, ılık bir duş alabilir, yürüyebilir, sallanan sandalyede sallanabilir, yakınlarınızdan sırt ve belinize masaj desteği alabilirsiniz.

Yalancı doğum nedir


Vücudunuzun doğuma hazırlanma süreciyle, gerçek travay arasındaki sınır her zaman çok net değildir. Bazı gebeler haftalar süren ağrılı kasılmalara rağmen aktif doğum eylemine geçmezken, bazı gebeler sadece sırt ağrısı hissederken aktif eylemde olabilirler.

Her gebenin doğum tecrübesi kendisine özeldir. Bu yüzden herhangi bir şüpheniz olduğunda doktorunuza başvurmaktan çekinmeyin. Özellikle 36. gebelik haftasını tamamlamadıysanız doktorunuz preterm doğumu engellemek için önlem almak isteyecektir. 37. gebelik haftasından itibaren genellikle aktif doğum eylemi kendini belli eder. Ancak yalancı doğum eylemi ile hastaneye başvursanız bile asla utanmayın, üzülmeyin. Bunu gerçeği çok yakında gelecek bir eylem için ön alıştırma olarak kabul edin.

Doğumun 2. Evresi


Bebeğin çıkımı: Doğum travayının 2. evresi bebeğin doğum kanalından çıkımıdır. Rahim ağzı tam olarak silinmiş ve 10 cm’ye kadar açılmıştır. Birkaç dakikadan birkaç saate kadar uzayabilir. İlk doğumlarda, epidural anestezi uygulandığında süre daha uzundur. Doğumun bu evresinde her kasılma ile ıkınabilir ve bebeğin doğum kanalında inmesine destek olabilir veya doğal ıkınma hissiniz en kuvvetli hale gelinceye kadar bekleyip enerjinizi saklayabilirsiniz.

Doğumun 3. Evresi


Plasentanın ayrılması: Plasenta ve zarları genellikle 5-10 dakika içerisinde kendiliğnden ayrılır. Nadiren 30 dk’ya kadar uzayabilir. Bu süreçte doğum ağrılarınızı hafiflemiş olarak hissetmeye devam edeceksiniz. Karnınıza yapacağınız masaj kanamanızı azaltacaktır. Epizyotomi uygulandıysa onarımınız 15 dakika sürecektir.

Epizyotomi


Epizyotomi vajina girişinden anüse doğru dik veya 45 derece açıyla dışa doğru uygulanan kesidir. Epizyotomi; ciddi vajinal yırtılma riski yüksekse bebeğin geliş pozisyonu anormal ve çıkım alanını genişletmek gerekiyorsa çıkım anını hızlandırmak gerekiyorsa uygulanmaktadır. Kesi hattına lokal anestezi uygulanır ve bebeğin çıkım anından hemen önce kesi yapılır. İyileşme süreci çok hızlıdır, bir hafta içerisinde gerçekleşir. Yara yeri temiz ve kuru tutulmalıdır. Kabızlık gelişmemesine özen gösterilmelidir.

Doktorunuza bildirmeniz gereken durumlar; ateş yoğun vajinal kanama, kötü kokulu vajinal akıntı, epizyotomi hattında şişme, morarma, dikişlerde ayrılma, idrar yaparken yanma, acı, memede kızarıklık, ısı artışı, bacakta ağrı veya şişme, doğum sonrası depresyon – değişken duygu dalgalanmaları, iştah kaybı, yorgunluk, mutsuzluk, bebeğin bakımını yapamama, kendinize veya bebeğinize zarar verme düşünceleri...

Epidural anestezi doğum


Doğum doğal ama zorlayıcı bir eylemdir. Kendiniz için yeterli ve doğru olan ağrı azaltıcı yöntemi seçmelisiniz. Doğumun ilerleyiş süreci ve sizin ağrıyı algılama biçiminiz yöntemi belirleyecektir.

Naturel doğumlarda gebeler sadece nefes alma ve rahatlama tekniklerini kullanarak ağrı ile baş etmeye çalışır. Belli aralıklarla kas içi uygulanan ağrı kesici enjeksiyonlar, doğumun 2. evresinde pudendal blok zorlu travay ağrılarını tolere edilebilir düzeylere indirebilir.

Doğum ağrıları tolere edilemeyecek düzeydeyse epidural blok uygulanabilir. Aktif doğum eylemi başladıktan sonra (servikal açıklık 3-4 cm’ye ulaştığında) spinal kanalın dışında epidural boşluğa bel omurga hizasından bir iğne ile girilir. İğne içerisinden yerleştirilen kateter sabitlenir ve iğne çekilir. Doğum eylemi süresince belli aralıklarla analgezik madde kateter aracılığıyla verilir.

İlk ilaç uygulamasını takiben 20 dakika içerisinde rahatlama başlar. Karın alt yarısı ve doğum kanalında ağrı hissi bulunmaz. Yürüyebilir, bacaklarınızı rahatlıkla oynatabilirsiniz. Ikınma hissi çok baskılandığından doğumun 2. evresi uzayabilir. Kasılmalarla koordineli bir şekilde ıkınmanız istenecektir. Doğumdan sonra 6 – 12 saat içerisinde kateteriniz çekilecektir.

Sezaryen ile doğum


Sezaryen bebeğin annenin karın duvarı ve ardından rahime yapılan kesiler aracılığyla doğurtulduğu cerrahi bir doğum şeklidir. Şu durumlarda sezaryen ile doğum normal vajinal doğuma oranla siz ve bebeğiniz için daha güvenli olabilir.

Doğum travayınız ilerlemiyorsa sezaryen ile doğumun en sık sebebidir, düzenli kontraksiyonlara rağmen servikal açılma ve silinme yetersiz kalır bebeğinizin kalp ritminde bozulma varsa yetersiz oksijenizasyonu ve fetal distresi gösterir.

Bebeğiniz anormal pozisyonunda doğum kanalına yerleştiyse makat, ayak, yan, yüz geliş.

Çoğul gebelikse, plasentanızda problem varsa, plasenta previa gibi plasetanın doğum kanalının önüne yerleştiği veya plasenta abruptio gibi plasentanın doğum gerçekleşmeden rahim duvarından ayrılması gibi durumlarda. Kordon sarkamsı mevcutsa, bebeğiniz iri veya baş çapı genişse, eski sezaryenli gebe iseniz. Sağlık probleminiz varsa -kontrol altında olmayan kalp hastalığı, yüksek tansiyon, aktif genital herpes veya HPV enfeksiyonu varsa- bebeğinizin sağlık problemi varsa, vajinal doğumda travmatize olabilecek yapısal bir bozukluk varsa.

Sezaryen öncesi, acil durumlar haricinde en az 6 saatlik açlık süresi gerekmektedir. Operasyon öncesi bağırsak ve mesanenin boşaltılması, bir damar yolu açılarak sıvı desteği verilmesi gereklidir. Tam kan sayımı, kanama – pıhtılaşma testleriniz ve serolojik taramanız yapılacaktır.

Operasyon öncesi anestezi doktorunuz ile sezaryen sırasında uygulanacak anestezi tipini belirleyebilirsiniz. Genel anestezi uygulaması tam uyku hali oluşturur. Rejyonel anesteziler ise spinal / epidural veya kombine olarak uygulanabilir ve vücudunuzun alt yarısının uyuşuk ve ağrı hissiz olmasını sağlar.

Bu şekilde uyanık olur ve bebeğinizin ilk ağlamalarını duyabilir, onu hemen görebilirsiniz. Acil durumlarda genel anestezi tercih edilir. Operasyon ortalama olarak 40 – 60 dakika kadar sürer. Ağrı kontrolü için doz kontrollü ağrı pompaları tercih edilir. Operasyondan 6 saat sonra sağlık personeli eşliğinde ilk yürüme yapılır ve sulu gıda ile beslenme başlar. Hastanede kalma süresi 2-3 gündür.

Doktorunuza bildirmeniz gereken durumlar; ateş (38 dereceyi geçen ateş), yara yerinde akıntı, kızarıklık, ısı artışı yoğun vajinal kanama kötü kokulu vajinal akıntı idrar yaparken yanma, acı memede kızarıklık, ısı artışı bacakta ağrı veya şişme doğum sonrası depresyon, iştah kaybı, yorgunluk, mutsuzluk, bebeğizin bakımını yapamama, kendinize veya bebeğinize zarar verme düşünceleri...

İlgili Uzman Makaleleri
SGA babies
Bebeğiniz zamanında ama küçük dünyaya geldiyse bakımı önemli Bebeğiniz tam zamanında doğmasına rağmen beklenenden çok daha düşük kiloda dünyaya gelebilir. Bu du devamı...
 Beğen 1371 kez görüntülendi
homeopa
Hamilelikte ve doğumda homeopati desteği Homeopati, bedenin kendi iyileşme gücünü harekete geçiren bir şifa yöntemi olup cerrahi müdahale ge devamı...
 Beğen 2 anne beğendi 788 kez görüntülendi
doula
Doula, doğum destekçisi kimdir? Doğum; anne ve bebeğin her açıdan bir bütün olduğu doğal fizyolojik bir süreçtir. Eski çağların ann devamı...
 Beğen 1118 kez görüntülendi
kalcacikigi
Doğuştan kalça çıkığını erken dönemde yakalamak çok önemli Doğum civarında ya da doğumdan kısa bir süre sonra gerçekleşen kalça çıkığı; uyluk kemiğinin başını devamı...
 Beğen 4 anne beğendi 1573 kez görüntülendi
normal mi sezaryen mi
Bebek için de anne için de en sağlıklısı normal doğum Normal doğum, kadının doğal vücut yapısı nedeniyle en sağlıklı doğum şeklidir. Fiziksel bir zorunlu devamı...
 Beğen 8 anne beğendi 2101 kez görüntülendi
hipnodogum
Bir doğal doğum felsefesi: HypnoBirthing HypnoBirthing, HipnoDoğum, Mongan Metodu, bir doğum tekniğinden çok bir doğal doğum felsefesidir. B devamı...
 Beğen 6 anne beğendi 1698 kez görüntülendi
baba adayi
Baba adayının doğum sürecindeki 8 kaygısı... Baba adaylarının doğum ile ilgili doğum öncesindeki en temel kaygıları anne adayının yolda doğurmas devamı...
 Beğen 3 anne beğendi 2688 kez görüntülendi
emziren anne kilo verme
Emziren anneler için 8 adımda kilo kontrolü!
Sernaz Çakır Ercil ( Beslenme ve Diyet)
Yeni doğum yaptınız ve bir bebeğiniz var. Sütünüz yeterli olacak mı? Hamilelik sırasında aldığınız devamı...
 Beğen 2 anne beğendi 7030 kez görüntülendi
dogum sonrası vucudun toparlanmasi
Doğum sonrasında vücudun toparlanması Doğum sonrasında yaşanabilecek sezaryen ve spinal anestezi ağrıları, ödem ve şişlikler, varis ve he devamı...
 Beğen 4 anne beğendi 8428 kez görüntülendi
dogum sonrasi kilolari
Doğum sonrasında verilemeyen kilolar ve estetik cerrahi yöntemleri Değişen beslenme alışkanlıkları, hareketsizlik ve doğum yöntemi olarak sezaryenin yaygınlaşması gib devamı...
 Beğen 4 anne beğendi 2170 kez görüntülendi

anneysen.com'un içeriği, sadece bilgilendirmeye yöneliktir ve bire bir olarak çözüm, sonuç, hukuki görüş, tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımamaktadır. Burada sunulan içerikler anneysen.com veya uzmanlar tarafından cevaplanan soruların derlenerek Site Yöneticisinin adıyla yayınlanmasıyla ya da uzmanlar tarafından yazılmış makalelerin uzman imzasıyla yayınlanmasıyla oluşturulmaktadır. Buradaki bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemektedir. Uzmanlar’ın kendilerine sorulan sorulara verdikleri cevaplarla, diğer tüm makale, yorum ve yazılarının sorumluluğu tamamen kendilerine aittir. Aynı konuda uzman olan kişilerin aynı konuda birbiriyle çelişik cevap verebildiği haller olabilir ve bu doğaldır. Bu gibi durumlar anneysen.com'u bağlamaz ve bu tür bir şart altında tüm sorumluluk tamamen ilgili uzmanlara aittir. Uzman görüşleri sadece tavsiye niteliğindedir, gerekli görüldüğünde ilgili uzmana başvurmanız önerilir. anneysen.com internet sitesinde yer alan tüm içerikler Anneysen Bilişim Teknolojileri Reklam Yayıncılık ve İletişim Hizmetleri A.Ş. ne aittir. İlgili içeriklerin izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin kopyalamak suretiyle yayınlaması halinde ilgili kişiler hakkında hukuki ve cezai işlem başlatılacaktır.
 
Asetilkolin anne sorusu cevapladı: "YNT:Seçim"
gamze_li anne sorusu cevapladı: "YNT:kist !"
elifemel anne sorusu cevapladı: "YNT:uyku"
ceylincim anne sorusu cevapladı: "YNT:Seçim"
emrelif anne sorusu cevapladı: "YNT:Seçim"
deryatumay anne sorusu cevapladı: "YNT:devlet hastaneleri"
ngul11 anne sorusu cevapladı: "YNT:Seçim"
Didemia anne sorusu cevapladı: "YNT:devlet hastaneleri"
saveill anne sorusu cevapladı: "YNT:nötropeni eksikliği"
cgnmmm anne sorusu sordu: "devlet hastaneleri"
tbsmr anne sorusu sordu: "EL MORARMASI ÇOK ACIL CVP VERIN LUTFEN"
bebekck anne sorusu cevapladı: "YNT:cevappp :)"
bebekck anne sorusu cevapladı: "YNT:cevappp :)"
AZARA grup yazışması yaptı: "YNT:16 aylık oğlum hiç birşey yemiyor"
kaos302 anne sorusu cevapladı: "YNT:Seçim"
sturm anne sorusu cevapladı: "YNT:Seçim"
sturm anne sorusu cevapladı: "YNT:21 aylık kızım inanulmaz vurdum duymaz"
dream3 anne sorusu cevapladı: "YNT:uyku"
sturm anne sorusu cevapladı: "YNT::)"
Sefkatlianne anne sorusu cevapladı: "YNT::)"
kaos302 anne sorusu cevapladı: "YNT:Dogum Sonrasi "
ceylincim anne sorusu cevapladı: "YNT:21 aylık kızım inanulmaz vurdum duymaz"
ozlem2304 anne sorusu cevapladı: "YNT:uyku"
ozlem2304 anne sorusu cevapladı: "YNT:uyku"
Didemia anne sorusu cevapladı: "YNT::)"
sturm anne sorusu cevapladı: "YNT:21 aylık kızım inanulmaz vurdum duymaz"
Sefkatlianne anne sorusu sordu: ":)"
Palyaco anne sorusu cevapladı: "YNT:21 aylık kızım inanulmaz vurdum duymaz"
gmertyucelt anne sorusu sordu: "concord Neo araba hk "
kaos302 anne sorusu sordu: "kardeşe hazırlık"
ceylincim anne sorusu cevapladı: "YNT:21 aylık kızım inanulmaz vurdum duymaz"
Palyaco anne sorusu cevapladı: "YNT:3 yaş doğum günü"
kaos302 anne sorusu cevapladı: "YNT:pisik onleyici krem"
erendeniz anne sorusu sordu: "uyku"
Palyaco grup yazışması yaptı: "YNT:merhaba arkadaşlar"
duyquseln anne sorusu cevapladı: "YNT:evde faaliyet"
Palyaco grup yazışması yaptı: "YNT:Doğum Günü Organizasyonları"
Palyaco grup yazışması yaptı: "Doğum Günü Organizasyonları"
m.msb2012 anne sorusu cevapladı: "YNT:evde faaliyet"
Asetilkolin anne sorusu cevapladı: "YNT:Dogum Sonrasi "
deryagkmn anne sorusu cevapladı: "YNT:Hamilelik"
deryagkmn anne sorusu cevapladı: "YNT:Seçim"
iremsezer anne sorusu cevapladı: "YNT:21 aylık kızım inanulmaz vurdum duymaz"
meleklerimm anne sorusu cevapladı: "YNT:Dogum Sonrasi "
mertmmm anne sorusu cevapladı: "YNT:Dogum Sonrasi "
Asetilkolin anne sorusu cevapladı: "YNT:Kendi kendine uykuya dalma"
meleklerimm anne sorusu cevapladı: "YNT:aglama nobeti"
meleklerimm anne sorusu cevapladı: "YNT:kızım 14 ayına girmek uzere ve hala yurumuyor.."
meleklerimm anne sorusu cevapladı: "YNT:Hamilelik"
buket_zeynep anne sorusu cevapladı: "YNT:özlem.. yüreğine dokunacak bunnlar... "
ceylincim anne sorusu cevapladı: "YNT:21 aylık kızım inanulmaz vurdum duymaz"
mertmmm anne sorusu cevapladı: "YNT:Kendi kendine uykuya dalma"
fatimebebek anne sorusu sordu: "kızım 14 ayına girmek uzere ve hala yurumuyor.."
fatimebebek anne sorusu cevapladı: "YNT:aglama nobeti"
meleklerimm anne sorusu cevapladı: "YNT:Kendi kendine uykuya dalma"
fatimebebek anne sorusu cevapladı: "YNT:Kendi kendine uykuya dalma"
deryagkmn anne sorusu cevapladı: "YNT:Genetik"
ceylincim anne sorusu cevapladı: "YNT:Kendi kendine uykuya dalma"
Hopecum anne sorusu cevapladı: "YNT:Kendi kendine uykuya dalma"
Asetilkolin anne sorusu sordu: "Kendi kendine uykuya dalma"
tugce67 uzman sorusu cevaplandı: "isim analizi istiyorum"
Asetilkolin grup yazışması yaptı: "YNT:sereblal palsi"
ozlem2304 anne sorusu cevapladı: "YNT:özlem.. yüreğine dokunacak bunnlar... "
Asetilkolin anne sorusu cevapladı: "YNT:pisik onleyici krem"
buket_zeynep anne sorusu cevapladı: "YNT:özlem.. yüreğine dokunacak bunnlar... "
ilayefe uzman sorusu cevaplandı: "kilo almak"
dream3 anne sorusu cevapladı: "YNT:Hamilelik"
enraa anne sorusu cevapladı: "YNT:cok acill anneler."
Meleimm anne sorusu sordu: "Hamilelik"
Hopecum anne sorusu cevapladı: "YNT:mamaya tamam mi devam mi ???"
Hopecum anne sorusu cevapladı: "YNT:mamaya tamam mi devam mi ???"
Hopecum anne sorusu cevapladı: "YNT:Genetik"
Hopecum anne sorusu cevapladı: "YNT:Dogum Sonrasi "
Hopecum anne sorusu cevapladı: "YNT:aglama nobeti"
pelin-berkay anne sorusu cevapladı: "YNT:Bebeğinizin ismine ne zaman ve nasıl karar verdiniz? "
m.msb2012 uzman sorusu cevaplandı: "23 aylik oglum icin"
zsoam uzman sorusu cevaplandı: "fikrinize ihtiyacım var "
meleklerimm uzman sorusu cevaplandı: "☺️"
beril1705 anne sorusu cevapladı: "YNT:21 aylık kızım inanulmaz vurdum duymaz"
beril1705 anne sorusu cevapladı: "YNT:mamaya tamam mi devam mi ???"
dream3 anne sorusu cevapladı: "YNT:Dogum Sonrasi "
beril1705 anne sorusu cevapladı: "YNT:Seçim"
beril1705 anne sorusu cevapladı: "YNT:aglama nobeti"
semanin anne sorusu cevapladı: "YNT:21 aylık kızım inanulmaz vurdum duymaz"
semanin anne sorusu sordu: "aglama nobeti"
KraLicee06 anne sorusu cevapladı: "YNT:Dogum Sonrasi "
beril1705 anne sorusu cevapladı: "YNT:Dogum Sonrasi "
Didemia anne sorusu cevapladı: "YNT:Dogum Sonrasi "
KraLicee06 anne sorusu sordu: "Dogum Sonrasi "