Hafta Hafta Hamilelik

6.Hafta Hamilelik


Uzman Görüşü:
Gebelik hormonlarının (HCG, östrojen, progesteron) kan düzeylerinin iyice artması nedeni ile kokulara hassasiyet, özellikle sabahları olan bulantılar artmaya başlamıştır. Bunu biraz da olsa hafifletmek için sabah daha yataktan kalkmadan tuzlu kuru kraker yenmesi ve sonra yataktan kalkılması, yağlı ve baharatlı yemeklerden sakınılması önerilir. Bu önlemlere rağmen bulantılara kusmalar eklenebilir ve hatta anne adayı bir miktar kilo bile kaybedebilir. Bu dönemde bebeğin gelişimi için annenin depolarının yeterli olduğu bilinmektedir. Bu nedenle anne 1-2 kilo kaybetse de genelde çok ciddi bir tedaviye gerek duyulmaz.

Bebeğin ilk kalp atışları

Ve evet sonunda bebeğin ilk fotoğrafını albüme koymanın ve kalp atışlarını görmenin zamanı geldi. Her ne kadar bebeğin ultrason görüntüsünde baş ve gövde kısmı net ayrılamıyor olsa da yaklaşık 5 mm boyutundaki bebek bu haftanın sonlarına doğru ‘c ‘ şeklini almaya başlamıştır. Bu haftanın ortalarında üst ekstremite tomurcuğu (kollar ve ellerin gelişeceği yapı), bundan birkaç gün sonra alt ekstremite tomurcuğu (bacaklar ve ayakların gelişeceği yapı) oluşur. Beyin ve sinir sistemi gelişimine devam etmektedir. Yüz ve göz taslağı oluşmaya başlamıştır ancak bunları ultrason ile ayırt etmek mümkün değildir. Bu haftaya aslında anlam kazandıran kalp taslağının oluşması ve kasılmaya başlamasıdır. Bu kıpırtı annenin bebeğinde fark edebildiği ilk hareket olması ve canlılığı yansıtması açısından çok anlamlıdır. Bu haftada doktorunuz tarafından geniş kapsamlı rutin tetkikler yaptırılacaktır.
 

Hamilelikte beslenme

Doğru beslenmenin temelinde dengeli ve yeterli beslenme vardır. Hamilelikte de önemli olan fazla yemek ve kilo almak değildir. Hamilelik sürecinde temel besin maddeleri olan karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve bunlara bağlı kalori ihtiyacı artmıştır. Ancak bu artış asla aşırı yemenizi gerektirecek kadar değildir. Hamile olmayanlara göre günlük 300 kalori fazla alınması yeterlidir. Bu da her öğünde 1-2 kaşık fazla yemek ile karşılanabilir.
Su tüketimine dikkat etmek çok önemlidir.

Hamilelikte su içme

Günde en az 2-3 litre su tüketimi önemlidir. Sıcak günlerde bu tüketim artırılmalı ve su yerine kahve, çay, meyve suyu tüketiminden kaçınılmalıdır. Yetersiz su alımının annede erken doğumu bile tetikleyebileceği unutulmamalıdır.
 

Hamilelikte tuz alımı

Geçmişte tuz kısıtlamasının hamileliğe bağlı yüksek tansiyon (preeklampsi) diye bilinen hastalığın gelişimini azalttığına inanılıyordu. Ancak günümüzde bu inanışın doğru olmadığı artık biliniyor. Normal miktarda gıdalarla alınan tuz anne için yeterlidir. Yetersiz ya da fazla tuz alımı anne adayının sıvı elektrolit dengesinde bozulmalara yol açabilir.
 
anneysen.com tavsiyesi:
Bu hafta bebeğinizin kalbi atmaya başlıyor. Kalp atışlarının başladığını öğrendiğinizde, içinizde bir canlı taşıdığınızı daha çok hissedecek ve bu mucizeye inanamayacaksınız. Doktorunuz ilk kontrolünüzde, kalp atışlarını dinletmek yerine sadece ekranda gösterebilir, bir sonraki kontrol için sabredin.

Hafta Hafta Hamilelik 5.Hafta
Hafta Hafta Hamilelik 7.Hafta
Hamileliğinizin Haftasını

GamzeDuru
Şuan 6.haftadayız,yukarda yazılan kusma dışında aşırı derecede tiksinme var,balık,et,ağır kokulu kızartma türü yiyemiyorum,kalp atışlarını duymak dünyanın en güzel duygularından biri.bugün kalp atışını video ya çektim,dinledikçe bütün sıkıntım gidiyor.Darısı isteyenlerin başına ;)
12/10/2011 18:33
yarennazz
su an 6 hafta 4 günlük olduk cok şükür mide bulantısı kusma sorunları yasamıyorum ama inanılmaz koku alıyorum we bu beni mahfediyo
23/02/2012 19:29
b.gulsen
biz de tam bugün 6. haftamıza girdik. hafif bir bulantı yaşayabiliyorum ama şu an beni o kadar rahatsz etmiyor. ben de kalp atışlarını ekranda görebildim ama dinleyemedim maalesef:( yne de çok güzel bir duygu. içinde büyüyen bi canlı..mükemmel...
23/04/2012 16:07
mavisevdamm
bugün tam 6.haftamızdayız mide bulantım iştahsızlık had safhada kraker peynir dışında hiçbşey yiyemiyorum kalp atışlarını duymak için sabırsızlanıyorum 22 arlıkta ilk itmiştim bir ay sonra gel dedi 22 ocak gelsin bir an önce zaman geçmiyor
31/12/2012 17:08
esta
3.bebeğim geliyor ve ben o kadar mutsuz, yorgun, ağrılı hissediyorum ki kendimi. sürekli ağlıyorum. sanki hiç geçmeyecekmiş gibi...
05/01/2013 19:06
eda892
merhaba en son adet tarihim 18 şubat 19 mart beta hcg değerim 35,56, 21 mart 35,56, 26 mart 642,80 28 mart 1360 29 mart 1860 bebeğimin kesesibi doktorumuz vajinal ultrason yolu ile görebildi daha çok küçük olduğunu 20-25 günlük bi gebelik olduğunu söyledi 8 nisan günü kontrolüm var o zaman bebeğin kesesi normal ultrason yolu ile görülür mü, bebeğin kalp atışlarını duyabilr miyiz ve bebeğim ne kadarlık olmuş olur ? cevaplarsanız çok memnun olurum ilginiz için teşekkürler
03/04/2013 12:53
belnay
merhaba benimde ilk hamileliğim 6. haftadayız midem bulanıyor yorgun ve bitkinim hep uykum geliyor ocak ayını sabırla bekliyorum :)
15/06/2013 11:26
prensmsn
Benim hıc mıgde bulantım yok hıc bısey hıssetmiyorum
26/07/2013 19:23
brrkbr
benim de hamileliğim 6 haftasında ama ben de hiç birşey hissetmiyorum mide bulantım çok hafif oluyor hiç bir kokuya karşı da etki hissetmiyorum bu normal mi arkadaşlar kalp atışları için daha doktora gitmedim geçen hafta gittiğimde 2 haafta sona gel kalp atışlarını bakacaz demişti şu anda da duyulabilir mi
08/10/2013 11:59
ferdaali
6hafta 5günlük hamileyim ikinci bebeğim olacak inşallah mide yanmalarından çok şikayetçiyim.allah sağlıkla kucağımıza almayı nasip etsin.
20/10/2013 09:24
gulcangunes
Ben ikinci bebeğime hamileyim ilk bebeğimi doğuma 13 gün kala kordon dolanması sebebiyle kaybettım suan 6 haftalık hamıleyım ewet çok mutluyum ama bır taraftan da aynı şeyi bir daha yaşarmıyım korkusu benı mahvediyor.
19/11/2013 00:42
sadikerden
herkese merhaba bende yakında baba olacagım bende bazı şeyleri öğrenmek istiyorum bu arada eşim de bu gibi şikayetleri çekiyor ve ayrıca kendini çok kötü hissediyor huzursuz yanı bişey olacak korkusu var bu gibi şikayetler de normalmidir .
24/12/2013 12:15
gizem0101
bende 6 hafta üç günlük hamıleyım yavas yavas baş donmesi basladı tavuk ve balıktanda tiskınmeye basladım bırgun çok yıyorum bırgun hiç yiyesım gelmıyor ve çok uykum gelıyor
09/04/2014 21:43
hanifep
merhba benim ilk bebegim onu ilk gördüğüm anda tarifsiz hisler içerisine girdim bu hafta kalp atışlarını dinleyecegim hafif bir mide bulantısı var halsizlik ve uyku halide cabası Allah herkese hayırlı dogum nasip etsin:)
01/06/2014 11:46
esmerbal
şuan 6 + 3 günlük hamileyim ve bebeğimin kalp atışlarını henüz duyamadım kesemiz 17.66 mm'lik oldu ve dooktorum 20 mm olduğunda kalp atışlarını duyabileceğimizi söyledi yardımcı olurmusunuz birde kan sulandırması için clxane 0.4 kullanıyorum daha önce 2 düşüğüm oldu
14/06/2014 20:57
anneysen.com'un içeriği, sadece bilgilendirmeye yöneliktir ve bire bir olarak çözüm, sonuç, hukuki görüş, tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımamaktadır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemektedir. Uzmanlar’ın kendilerine sorulan sorulara verdikleri cevaplarla, diğer tüm yorum ve yazılarının sorumluluğu tamamen kendilerine aittir. Aynı konuda uzman olan kişilerin aynı konuda birbiriyle çelişik cevap verebildiği haller olabilir ve bu doğaldır. Bu gibi durumlar anneysen.com'u bağlamaz ve bu tür bir şart altında tüm sorumluluk tamamen ilgili uzmanlara aittir. Uzman görüşleri sadece tavsiye niteliğindedir, gerekli görüldüğünde ilgili uzmana başvurmanız önerilir.
 
baloncuk grup yazışması yaptı: "YNT:gurbetde anne olmak zormuşş"
zeyzeytan uzman sorusu cevaplandı: "Yatak odamı düzenleyemiyorum..."
duyquseln anne sorusu cevapladı: "YNT:bebisimi nasıl doyurabilirim"
utkuemine uzman sorusu cevaplandı: "sünnet"
pziyanok uzman sorusu cevaplandı: "oğlumun oyun oynarken sinirlenip kusması"
Kutayim grup yazışması yaptı: "YNT:gurbetde anne olmak zormuşş"
glsema anne sorusu cevapladı: "YNT:bebisimi nasıl doyurabilirim"
duyquseln anne sorusu cevapladı: "YNT:bebeğim"
duyquseln anne sorusu cevapladı: "YNT:yardım lütfen"
Kutayim anne sorusu cevapladı: "YNT:ailemle problemim var"
duyquseln anne sorusu cevapladı: "YNT:yardım lütfen"
duyquseln anne sorusu cevapladı: "YNT:bebisimi nasıl doyurabilirim"
glsema anne sorusu cevapladı: "YNT:bebisimi nasıl doyurabilirim"
maked Yeni uzman makalesi eklendi: "Çocuğunuzun kahramanı olun! "
bikom anne sorusu cevapladı: "YNT:bebisimi nasıl doyurabilirim"
glsema anne sorusu cevapladı: "YNT:bebisimi nasıl doyurabilirim"
glsema anne sorusu cevapladı: "YNT:bebisimi nasıl doyurabilirim"
bikom anne sorusu cevapladı: "YNT:ek gida"
glsema anne sorusu cevapladı: "YNT:bebisimi nasıl doyurabilirim"
smteslanur anne sorusu cevapladı: "YNT:bebeğin doğuşundan itibaren ilk 3 ay"
esra.ergen82 anne sorusu cevapladı: "YNT:bebisimi nasıl doyurabilirim"
smteslanur anne sorusu cevapladı: "YNT:bebeğim"
esra.ergen82 anne sorusu cevapladı: "YNT:sünnet"
esra.ergen82 anne sorusu cevapladı: "YNT:ek gida"
smteslanur anne sorusu cevapladı: "YNT:Anaokulu seçiminde nelere dikkat ettiniz?"
bikom anne sorusu cevapladı: "YNT:bebisimi nasıl doyurabilirim"
bikom anne sorusu cevapladı: "YNT:bebisimi nasıl doyurabilirim"
glsema anne sorusu cevapladı: "YNT:bebisimi nasıl doyurabilirim"
bikom anne sorusu cevapladı: "YNT:bebisimi nasıl doyurabilirim"
glsema anne sorusu cevapladı: "YNT:bebisimi nasıl doyurabilirim"
maked Yeni uzman makalesi eklendi: "“Okul” denince aklınıza ne gelir? "
bikom anne sorusu cevapladı: "YNT:bebeğim"
bikom anne sorusu cevapladı: "YNT:yardım lütfen"
bikom anne sorusu cevapladı: "YNT:yardım lütfen"
glsema grup yazışması yaptı: "YNT:su an oturdugun yermı geldıgın ermı?"
kbrahsyn anne sorusu cevapladı: "YNT:bebeğim"
bikom anne sorusu cevapladı: "YNT:bebisimi nasıl doyurabilirim"
glsema anne sorusu cevapladı: "YNT:bebisimi nasıl doyurabilirim"
annnnne anne sorusu cevapladı: "YNT:bebisimi nasıl doyurabilirim"
glsema anne sorusu cevapladı: "YNT:bebisimi nasıl doyurabilirim"
duyquseln anne sorusu cevapladı: "YNT:yardım lütfen"
duyquseln anne sorusu cevapladı: "YNT:yardım lütfen"
bikom anne sorusu cevapladı: "YNT:bebisimi nasıl doyurabilirim"
glsema anne sorusu sordu: "bebisimi nasıl doyurabilirim"
glsema anne sorusu sordu: "bebisimi nasıl doyurabilirim"
Yusufefe7 anne sorusu cevapladı: "YNT:bebeğim"
emircik anne sorusu cevapladı: "YNT:yardım lütfen"
mericebru anne sorusu sordu: "ek gida"
bikom anne sorusu cevapladı: "YNT:yardım lütfen"
kbrahsyn anne sorusu sordu: "bebeğim"
duyquseln anne sorusu cevapladı: "YNT:yardım lütfen"
DERAN anne sorusu sordu: "3 YASINDAKI OGLUM TUVALETE GITMIYOR"
bikom anne sorusu cevapladı: "YNT:yardım lütfen"
duyquseln anne sorusu cevapladı: "YNT:butık bebek"
duyquseln anne sorusu cevapladı: "YNT:yardım lütfen"
simay000 anne sorusu cevapladı: "YNT:butık bebek"
duyquseln anne sorusu cevapladı: "YNT:Anaokulu seçiminde nelere dikkat ettiniz?"
bikom anne sorusu cevapladı: "YNT:yardım lütfen"
ismican anne sorusu cevapladı: "YNT:çocuklarda alerjitesti nasıl yapılıyor?"
duyquseln anne sorusu sordu: "yardım lütfen"
sturm anne sorusu cevapladı: "YNT:çocuklarda alerjitesti nasıl yapılıyor?"
ismican anne sorusu cevapladı: "YNT:çocuklarda alerjitesti nasıl yapılıyor?"
sturm anne sorusu cevapladı: "YNT:çocuklarda alerjitesti nasıl yapılıyor?"
ozlem2304 anne sorusu cevapladı: "YNT:bebeğin doğuşundan itibaren ilk 3 ay"
bikom anne sorusu cevapladı: "YNT:hangi marka mama kullanmaliyimm???"
bikom anne sorusu cevapladı: "YNT:bebeğin doğuşundan itibaren ilk 3 ay"
ismican anne sorusu cevapladı: "YNT:çocuklarda alerjitesti nasıl yapılıyor?"
Gokseny anne sorusu cevapladı: "YNT:bebeğin doğuşundan itibaren ilk 3 ay"
duyquseln anne sorusu cevapladı: "YNT:bebeğin doğuşundan itibaren ilk 3 ay"
simay000 anne sorusu cevapladı: "YNT:Anaokulu seçiminde nelere dikkat ettiniz?"
karasaniye anne sorusu cevapladı: "YNT:hangi marka mama kullanmaliyimm???"
utkuemine anne sorusu sordu: "sünnet"
Kovski anne sorusu sordu: "Bebek Bakımı Kitapları"
safayaz uzman sorusu cevaplandı: "yardımcı olun."
Meltem.88 anne sorusu sordu: "bebeğin doğuşundan itibaren ilk 3 ay"
emfat anne sorusu cevapladı: "YNT:süt "
emfat anne sorusu cevapladı: "YNT:hangi marka mama kullanmaliyimm???"
duyquseln anne sorusu cevapladı: "YNT:butık bebek"
anneysen anne sorusu sordu: "Anaokulu seçiminde nelere dikkat ettiniz?"
simay000 anne sorusu cevapladı: "YNT:süt "
kbrahsyn anne sorusu cevapladı: "YNT:butık bebek"
kbrahsyn anne sorusu cevapladı: "YNT:süt "
emircik anne sorusu cevapladı: "YNT:Sezeryan sonrası korse kullanımı"
simay000 anne sorusu sordu: "butık bebek"
bikom anne sorusu cevapladı: "YNT:menenjit aşısı"
bikom anne sorusu cevapladı: "YNT:grip oldum"
prenses58 anne sorusu cevapladı: "YNT:çocuklarda alerjitesti nasıl yapılıyor?"
emircik anne sorusu cevapladı: "YNT:tuvalet alışkanlığı"
bikom anne sorusu cevapladı: "YNT:ailemle problemim var"
ekin_has anne sorusu cevapladı: "YNT:menenjit aşısı"
simay000 anne sorusu cevapladı: "YNT:Sezeryan sonrası korse kullanımı"
emircik anne sorusu cevapladı: "YNT:ailemle problemim var"
emircik anne sorusu cevapladı: "YNT:süt "