Hafta Hafta Hamilelik

37.Hafta Hamilelik


Uzman Görüşü:
Bebeğin başından poposuna olan uzunluğu (CRL) yaklaşık 35 cm’ye, toplam uzunluğu 47 cm’ye ulaşmıştır. Ağırlığı ortalama 2900 gramdır. Bebek soluk alıp verme egzersizlerine, yeri dar olsa da hareketlerine devam etmektedir. Bebeğin güçlü hareketleri dışarıdan fark edilebilir.
Anne adaylarına her an doğum olabilme ihtimaline karşın bebeğin eşyalarını, annenin geceliği, pijaması, fotoğraf makinesi, diş macunu- fırçası, iç çamaşırı, makyaj malzemeleri, temiz ped gibi ihtiyaçlarını içeren doğum çantalarını hazır etmeleri önerilir.

Doğum kanalının değerlendirilmesi

Bu haftaki takipte özellikle ilk doğumu olan anne adaylarında diğer hafta kontrollerinden farklı olarak, doktor tarafından anne adayının doğum kanalının (pelvis kemiklerinin, çatısının) değerlendirilmesi yapılır. Doğum masasında, normal doğum pozisyonunda yapılan bu muayene biraz ağrılı olabilir. Bu muayene ile doktor annenin doğum yolunun (pelvis kemiklerinin, çatısının) bebeğin geçişine uygun olup olmadığına karar verir. Böylece normal yolla doğum yapamayacak anne adayları belirlenip uygun dönemde sezeryana alınır. Böylece bu haftada doğum şekli belirlenmiş olur. Doğum şekli belirlenmesinden bir sonraki basamak anestezi şeklinin belirlenmesidir(epidural, spinal, genel anestezi). Bu konuda kadın doğum doktoru ve anne adayı haricinde bu işlemi uygulayacak anestezi doktorunun da görüşü alınarak beraberce karar verilir.
 

Doğumun başladığı nasıl anlaşılır?

Normal seyrinde bir gebelikte doğum 37. ile 42. haftalara arasında herhangi bir gün olabilir. O nedenle özellikle ilk defa hamilelik yaşayan anne adayları doğumun başladığını anlayamamaktan korkarlar. Aslında en korkulan şey hastaneye gitmekte geç kalınması durumunda evde veya yolda doğurma ihtimalidir. Doğum başladıktan sonra çok kısa süre içerisinde doğurmak ilk hamileliklerde mümkün değildir. Doğum ancak rahim ağzı açıklığı 10 cm olduğunda gerçekleşir. İlk hamilelikte 1- 1,5 saatte rahim ağzı ancak 1 cm açılır. Yani ilk hamilelikte gerçek rahim kasılmaları başladıktan sonra doğum yaklaşık 10 saat kadar sürer. Onun için evde veya yolda doğurma telaşına gerek yoktur. Bunun yanında hastaneye gitme zamanını bilmek de oldukça önemlidir. Kadın doğum doktorları takip edilen hamileliklerini genellikle 35. haftadan sonra bu konularda uyarırlar. En önemli uyarılar, bebek hareketlerinin azalması (günde 10 defadan az), suların gelmesi (vajenden gelen durdurulamayan su), düzenli kasılmalar (her 10 dakikada 1-2 defa veya daha sık), miktarı ne olursa olsun vajinal kanama, nişan gelmesidir (rahim ağzı hamileliğin başından itibaren vajenden gelebilecek mikroplara karşı bebeği korumak için koyu kıvamlı, jelöz bir yapı ile tıkanmıştır. Doğum başlayıp rahim ağzı açılmaya başlayınca bu yapı vajenden dışarı atılır. Bu duruma da nişan gelmesi denir.) Bu durumlardan herhangi biri ile karşılaşan anne adayı zaman kaybetmeden doktor kontrolüne gitmelidir.
 
anneysen.com tavsiyesi:
Doğumdan sonraki mutfak işlerini hafifletmek için buzluğa pratik ve sağlıklı yiyecekler depolayabilirsiniz.
Emzirme konusundaki temel bilgilere muhtemelen sahipsiniz. Yine de bebeğiniz doğduğunda unutmamanız gereken ayrıntı, çocuk doktorunuz tavsiye etmedikçe mama desteğine başlamamanız gerektiğidir. Bebeğinizin ağlaması her zaman doymama belirtisi olmayacaktır. Mama verme kararını uzmanlara bırakmalı, sütünüze güvenmeli, bol sıvı almalı, stresten uzak durmalı ve sık sık dinlenmelisiniz. Bunları sağladıktan sonra sütünüz gittikçe artacaktır. Doğumdan sonraki ilk günlerde farklı kişilerden duyacağınız görüşler kafanızı karıştırmasın. Siz olumlu düşünün yeter.

Hafta Hafta Hamilelik 36.Hafta
Hafta Hafta Hamilelik 38.Hafta
Hamileliğinizin Haftasını

FahriyeA
Karnımın daha da büyüdüğünü, ağırlaştığını ve iyice hantallaştğımı yani hareketsiz kaldığımı düşünüyorum. Selülit problemini ne kadar da masaj yapsam ve su içsem hamilelikten sonra ancak giderebileceğimi biliyorum. Şimdi çatlat göremiyorum fakat doğum sonras ortaya çıkıp çıkmayacağını merak ediyorum. Onu görmeme her geçen gün daha az kaldığını düşünerek heyecanlanıyorum.
14/08/2011 17:18
meltembulut
kemiklerimin ağrısı beni çok zorluyor.ilaç içmeme rağmen geçmedi.artık doğsun istiyorum.ve birde uykum çok bölünüyor.
06/12/2011 23:13
pinarsan
Ben bu haftada doğum yaptım. Kızımı normal doğumla 37. haftasında doğurdum.
01/03/2012 08:27
GamzeDuru
Kuzucuk bu hafta iyice aşağıya yerleşti,geçen hafta doktorumun beni paniğe sokmasından sonra hastane ve doktor değiştirdik,3 günde 1 nst ye giriyoruz herşey yolunda kilo 3.400 hareketleri artık herkes tarafında görülüyor :)) 38+3 olunca doktorum sezeryan yapacak.heyecan DORUK ta ;)
06/05/2012 14:36
ilknur_suzen
uyku sorunum çok var rahat uyuyamıyorum 37+5 geceleri evin içinde dolaşıyorum herkes uyurken ben sabah olsun diye dua ediyorum bu uyku sorunları sanırım doğduktan sonrada oluck çünkü kızımın tekmeleri uyandırıyor anne uyan diyor hayırlısıyla sağ salim doğursam son haftalar hiç geçmiyor artık :)
27/06/2012 18:54
zeynepkagan
şu anda tam 37 hafta olduk:))zaman gittikçe azalıyor ve ben çok heycanlıyım.mide yanmam had safhada inşallah kızımda sağlılklıdır ve büyüyordur.az kaldı allahım sağlıkla evladımı kucağıma almayı nasip et aminn..
04/08/2012 11:04
nesli08
çook heyecanlıyım:((((( minik oğluma sağsalim kavuşacağım günü iple çekiyorummmmm. geceleri wc ihtiyacı ve susama dışında pek uyanmıyorum. ama artık oturunca kalkamıyrm kaLkınca oturamıyorum:)
11/10/2012 19:36
belladonna
tam 37 haftalık olduk fakat önceki gün gittiğim kontrolümde Dr. um bütün piskolojimi alt üst etti daha öncelerde bacak boyu kısa dedi 3 ay öyle geçti birden normale dönmüş dedi bu haftada plasenta çok yaşlanmış 40. haftada olması gerektiği gibi dedi yine beni üzdü uyku uyuyamıyorum artık haftalık takip edecekmiş bakalım budefa ne dicek ben bu hafta çooooooooooook üzüldüm!!!
15/11/2012 18:11
alpay
Bugün tam 36 haftalık oldum hamileliğin gayet çok iyi gidiyor allahıma çok şükür bende bebeğimde sağlıklı artık son ayımıza girdik çok heycan var.Allahım tüm anne adaylarına önce sağlık versin hayırlısından bebişlerini kuşağına almayı nasip etsin yüce rabbim tüm anne adaylarına kolay doğumlar nasip eder inşallah.
19/11/2012 13:39
emcesiel
(36+:4 )zor bir gebelik dönemi geçirdim.erken dogum riskini 27 haftadan beri yasıyorum.geceleri wc ye tasınmaktan uyku uyuyamıyorum.Buna ragmen hayırlısıyla kızımı kucagıma alacagım gunun sabırsızlıgını yasıyorum.rabbim tüm anne adaylarının bebeklerini kucaklarına saglıklı bir şekilde almalarını nasip etsin.yasanan bütün zorluklara ragmen anne olmanın heycanı ve sevinci hiç birşekilde kıyaslanamaz.
01/12/2012 01:38
gamze_buglem
37 haftalık oldu benimde minik kızım.ama bütün gece uyutmuor benii:(
wc de yasıorm sankı bi wc odaklı yasıorz.
su son haftalar geçsede minik kuzumu kucağıma alsammm:)
14/03/2013 17:05
nohutcan
37. haftadayım garip bir duygu bebeğimi çok merak ediyorum ama artan bel ağrılarım yüzünden geceleri sürekli wc ye gitmek için yatağımdan kalkmak çok ağrılı oluyor :( çatlaklar ve kramplar da KDV si. bu ağrılı günler bütün heyecanımı yok etti. oğlum resmen canıma okuyo.
19/03/2013 10:57
NILPELIN
Geceleri eşimle paylaştığım yatakta ben 1 , bacaklarımın arasına koyduğum yastık 2 , karnımın altına koyduğum yastık 3 , bel boşluğuma koyduğum yastık 4 ve benim minik kızım 5. Zavallı eşim bu kadar kalabalıkla uğraşırken bir de ben onu sabaha kadar Wc ye gidip sağa sola dönerken ah uh diyerek uyutmuyorum . Bebeğim tüm bunlara değer...
21/03/2013 12:57
edadoruk
37+3 günlük hamileyim oğlum olcak rabbim hayırlısıyla nasip ederse çok heyecan verici az zaman kaldı nasıl doğum yapıcam nasıl emziriceğimi düşündükçe kalbim duracak gibi oluyo:)bu nasıl mutluluk onu görmeden ona asığım resmen kilo aldım sürekli wcye gitme durumları beni yorsada istediğim duamı yasıyorum şikayet etmiyorum rabbim hayırlısıyla bebişlerimizi kucağımıza almaYI nasip eylesin(amin)
03/04/2013 01:11
tuanna03
36+4 haftalik olduk geceleri bel agrisi ve eklem agrilari uyutmuyor gecenin cogunu oturarak geciriyorum allah tum anne adaylarina kolay dogum nasip etsin...
11/03/2014 23:21
anneysen.com'un içeriği, sadece bilgilendirmeye yöneliktir ve bire bir olarak çözüm, sonuç, hukuki görüş, tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımamaktadır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemektedir. Uzmanlar’ın kendilerine sorulan sorulara verdikleri cevaplarla, diğer tüm yorum ve yazılarının sorumluluğu tamamen kendilerine aittir. Aynı konuda uzman olan kişilerin aynı konuda birbiriyle çelişik cevap verebildiği haller olabilir ve bu doğaldır. Bu gibi durumlar anneysen.com'u bağlamaz ve bu tür bir şart altında tüm sorumluluk tamamen ilgili uzmanlara aittir. Uzman görüşleri sadece tavsiye niteliğindedir, gerekli görüldüğünde ilgili uzmana başvurmanız önerilir.
 
mojna223 anne sorusu cevapladı: "YNT:kürtaj sonrası hamilelik"
eymennaim anne sorusu cevapladı: "YNT:gunaydin"
ceydata uzman makalesi beğendi: "Okul öncesi dönem ve matematik "
mojna223 anne sorusu sordu: "gunaydin"
eymennaim anne sorusu cevapladı: "YNT:içe dönük meme ucu"
eymennaim anne sorusu cevapladı: "YNT:nasil tanistiniz.....?"
Hopecum anne sorusu cevapladı: "YNT:içe dönük meme ucu"
burcuymr anne sorusu sordu: "içe dönük meme ucu"
ayseonur anne sorusu cevapladı: "YNT:kızımı kucagıma aldım arkadaslar"
selindefne uzman sorusu cevaplandı: "Soz dinlemeyen asi cocuk"
dream3 anne sorusu cevapladı: "YNT:nasil tanistiniz.....?"
meleklerimm anne sorusu cevapladı: "YNT:kızımı kucagıma aldım arkadaslar"
meleklerimm anne sorusu cevapladı: "YNT:göbek bağı $$$"
canan06 uzman sorusu cevaplandı: "dil geçikmesi"
bikom anne sorusu cevapladı: "YNT:kızımı kucagıma aldım arkadaslar"
bikom anne sorusu cevapladı: "YNT:nasil tanistiniz.....?"
bikom anne sorusu cevapladı: "YNT:göbek bağı $$$"
bikom anne sorusu cevapladı: "YNT:ağrısız doğum"
bikom anne sorusu cevapladı: "YNT:hamileligimin 7. haftasindayim"
mrwpdr anne sorusu cevapladı: "YNT:göbek bağı $$$"
smteslanur anne sorusu cevapladı: "YNT:hamileligimin 7. haftasindayim"
smteslanur anne sorusu cevapladı: "YNT:ağrısız doğum"
bikom anne sorusu cevapladı: "YNT:ağrısız doğum"
bikom anne sorusu cevapladı: "YNT:göbek bağı $$$"
bikom anne sorusu cevapladı: "YNT:cocugumun hastaligi"
meleklerimm anne sorusu cevapladı: "YNT:ağrısız doğum"
meleklerimm anne sorusu cevapladı: "YNT:cocugumun hastaligi"
meleklerimm anne sorusu cevapladı: "YNT:göbek bağı $$$"
mirac2013 anne sorusu cevapladı: "YNT:Merhaba Anneler"
hicranae anne sorusu cevapladı: "YNT:ağrısız doğum"
hicranae anne sorusu cevapladı: "YNT:demir ilacı"
hicranae anne sorusu cevapladı: "YNT:göbek bağı $$$"
bikom anne sorusu cevapladı: "YNT:göbek bağı $$$"
mujah anne sorusu cevapladı: "YNT:nasil tanistiniz.....?"
mrwpdr anne sorusu sordu: "göbek bağı $$$"
almiramm anne sorusu sordu: "mama"
bikom anne sorusu cevapladı: "YNT:demir ilacı"
seherderin anne sorusu sordu: "demir ilacı"
bikom anne sorusu cevapladı: "YNT:9 ayda uyku"
kelebos anne sorusu cevapladı: "YNT:Merhaba Anneler"
kelebos anne sorusu cevapladı: "YNT:Merhaba Anneler"
kelebos anne sorusu cevapladı: "YNT:Acil cevap bekliyorumm alt degistirme hakkinda."
kelebos anne sorusu cevapladı: "YNT:9 ayda uyku"
eymennaim anne sorusu sordu: "nasil tanistiniz.....?"
eymennaim anne sorusu cevapladı: "YNT:Acil cevap bekliyorumm alt degistirme hakkinda."
Didemia anne sorusu cevapladı: "YNT:Acil cevap bekliyorumm alt degistirme hakkinda."
utku04 uzman sorusu cevaplandı: "SÜNNET SONRASI PENİSİN İÇERİ GÖMÜLMESİ"
AHMET-ASEL anne sorusu sordu: "cocugumun hastaligi"
sedefcan anne sorusu cevapladı: "YNT:kızımı kucagıma aldım arkadaslar"
Hopecum anne sorusu cevapladı: "YNT:kızımı kucagıma aldım arkadaslar"
Hopecum anne sorusu cevapladı: "YNT:Acil cevap bekliyorumm alt degistirme hakkinda."
antalya10 anne sorusu cevapladı: "YNT:Acil cevap bekliyorumm alt degistirme hakkinda."
antalya10 anne sorusu sordu: "bebeğim ve uçuk"
eymennaim anne sorusu cevapladı: "YNT:Acil cevap bekliyorumm alt degistirme hakkinda."
ela-59 anne sorusu cevapladı: "YNT:kızımı kucagıma aldım arkadaslar"
ceydata uzman makalesi beğendi: "Prematüre bebeklere özel bakım"
ceydata uzman makalesi beğendi: "Erken doğan bebekler ciddi miyop riski taşıyor"
ceydata uzman makalesi beğendi: "Prematüre bebek tedavisinde Kanguru Bakımı"
ceydata uzman makalesi beğendi: "Prematüre bebek bakımında 10 hassas nokta"
Didemia anne sorusu cevapladı: "YNT:ağrısız doğum"
laleercan anne sorusu sordu: "ağrısız doğum"
ayseonur anne sorusu cevapladı: "YNT:planlı sezeryan için 37+6 çok mu erken"
atahan21 uzman makalesi beğendi: "İlk yıllarda çocuğu besleme sorunları"
bikom anne sorusu cevapladı: "YNT:9 ayda uyku"
Hopecum anne sorusu cevapladı: "YNT:9 ayda uyku"
Hopecum anne sorusu cevapladı: "YNT:planlı sezeryan için 37+6 çok mu erken"
Didemia anne sorusu cevapladı: "YNT:9 ayda uyku"
Hopecum anne sorusu cevapladı: "YNT:sivilcelerle basım dertte"
Didemia anne sorusu cevapladı: "YNT:9 ayda uyku"
ceydata uzman makalesi beğendi: "Herkesin ilk aşkı annesidir! "
Hopecum anne sorusu cevapladı: "YNT:9 ayda uyku"
bikom anne sorusu cevapladı: "YNT:planlı sezeryan için 37+6 çok mu erken"
bikom anne sorusu cevapladı: "YNT:9 ayda uyku"
meraklikiz34 anne sorusu cevapladı: "YNT:sivilcelerle basım dertte"
meraklikiz34 anne sorusu cevapladı: "YNT:ek besin"
meraklikiz34 anne sorusu cevapladı: "YNT:ek besin"
ceylincim anne sorusu cevapladı: "YNT:9 ayda uyku"
Didemia anne sorusu cevapladı: "YNT:9 ayda uyku"
ceylincim anne sorusu cevapladı: "YNT:9 ayda uyku"
Didemia anne sorusu cevapladı: "YNT:9 ayda uyku"
ceylincim anne sorusu cevapladı: "YNT:ek besin"
xxayxx anne sorusu cevapladı: "YNT:kızımı kucagıma aldım arkadaslar"
emrelif anne sorusu cevapladı: "YNT:en iyi korunma yöntemi"
Gokseny anne sorusu cevapladı: "YNT:sivilcelerle basım dertte"
esraik anne sorusu cevapladı: "YNT:en iyi korunma yöntemi"
ayseonur anne sorusu cevapladı: "YNT:planlı sezeryan için 37+6 çok mu erken"
emrelif anne sorusu cevapladı: "YNT:ek besin"
ceylincim anne sorusu cevapladı: "YNT:ek besin"
meraklikiz34 anne sorusu cevapladı: "YNT:planlı sezeryan için 37+6 çok mu erken"
Hopecum anne sorusu cevapladı: "YNT:en iyi korunma yöntemi"
bikom anne sorusu cevapladı: "YNT:planlı sezeryan için 37+6 çok mu erken"
aasskk anne sorusu cevapladı: "YNT:kürtaj sonrası hamilelik"