Hafta Hafta Hamilelik

36.Hafta Hamilelik


Uzman Görüşü:
Bebeğin başından poposuna olan uzunluğu (CRL) yaklaşık 34 cm’ye, toplam uzunluğu 46 cm’ye ulaşmıştır. Ağırlığı yaklaşık 2700 gramdır. Bu haftanın sonunda akciğer dahil tüm organları fonksiyon yapmaya başlamıştır.
Teorik olarak hamilelik süresi 40 hafta olarak hesaplandığından bu hafta itibari ile anne adaylarının doğumuna 4 hafta kaldı. Daha önce sezaryen ile doğum yapanlar için bu süre yaklaşık 1,5 hafta daha kısa (eski sezaryenli anneler genel olarak 38 hafta 5 günlük olduklarında planlı olarak sezaryene alınır). Fakat şu bilinmelidir ki erken doğumlar bir kenara bırakıldığında doğum 37 hafta ile 42 hafta arasında herhangi bir zamanda gerçekleşebilir. Anne adayları bu hafta itibari ile her an doğuma hazır olmalıdırlar.
Bu haftada doktor tarafından yapılan takipte NST (non stres test) çekilir ve bebeğin sularının (amniyos mayi) durumuna bakılır. Eğer bebeğin kilosuna bir aydan önce bakılmış ise bebeğin ölçüleri ve kilosu da ultrason ile değerlendirilir.
Bu haftadan sonra anneye fiziksel olarak rahatsızlık vereceğinden ve bebeğe enfeksiyon bulaştırma ihtimali olabileceğinden cinsel ilişki yasaklanır.

Angajman

Bu haftanın başında rahim artık en yüksek konumuna ulaşmıştır. Akciğerlere, mideye yaptığı baskı iyice artmıştır. Ancak bu haftanın sonlarına doğru anne adayları karınlarının üst taraflarında ciddi bir rahatlama hissederler, karınları aşağı doğru yer değiştirmiştir. Artık nefes almak daha kolaydır, mide yanması şikayetleri, kaburgalarda hissettikleri acı azalmıştır. Bunun nedeni özellikle ilk hamileliği olan kadınlarda leğen kemiklerinin (pelvis kemikleri, doğum yolu) iyice gevşemesi ve hazırlık sancılarının etkileri ile bebeğin kafasının doğum kanalına girmesidir. Bu olaya ‘angajman’ denir.

Sık idrara çıkma

Bazı şikayetlerin azalması yanında doğum kanalına inen bebek başının idrar torbasına (mesane) bası yapmaya başlaması nedeni ile hamileliğin ilk haftalarında olduğu gibi sık idrara çıkma şikayeti gözlenir. Anne adayları gece rahat uyumalarına izin vermeyecek kadar sık idrara çıkma ihtiyacı duyabilirler. Bu durumu azaltmanın yolu yatmaya yakın sıvı alımını kısıtlamaktır.
 

Kordon dolanması

Bebeğin boynuna kordon dolanması nadir görülmeyen bir durumdur. Hamileliklerin yaklaşık %20-25’inde doğum esnasında en az 1 kez kordon dolanması gözlenmektedir. Anne karnında sıklıkla doopler ultrason (kan akımlarının izlenebildiği) ile boyun etrafında kordonun (kan akımının) görülmesi ile tanınır. Bir kısmı ise ancak doğum sırasında fark edilmektedir.
Kordon dolanması sıklıkla doğum sırasında ciddi bir probleme yol açmaz. Ancak saptanması halinde doğum süreci yakından takip edilmelidir. 2’den fazla dolanma varsa veya kordon normalden kısa ise (normal boyu 50 cm’dir) normal doğum sırasında bebeğin başı aşağı doğru inerken kordon gerilip sıkışabilir ve bebeğe giden kan azalacağından bebeğin kalp atışları bozulabilir. Bu durum nadiren de olsa 1 defa kordon dolanması olan ve kordon boyu normal olan bebeklerde de gözlenebilir. Kalp atışlarında bozulma devam ederse bebeğin sezaryenle doğurtulması gerekebilir.
 
anneysen.com tavsiyesi:
Geceleri sık idrara çıkmaktan şikayetçi olabilirsiniz. Gece boyunca birkaç kere yaşayacağınız bu durum, aslında bebeğiniz doğduktan sonra bir süre yaşayacağınız gece uyanmaları için antrenman sağlar. Doğumla ilgili endişeleriniz aklınıza takılıyor ve tekrar uyumanızı güçleştiriyorsa, doğum yapacağınız hastaneye doğumdan önce bir ziyaret yapmayı düşünebilirsiniz. Ortama alışmanız bakımından rahatlatıcı olabilir.   
Hafta Hafta Hamilelik 35.Hafta
Hafta Hafta Hamilelik 37.Hafta
Hamileliğinizin Haftasını

deryasavas
özellikle geceleri mide yanmalarım hatta kusmalarım oluyor.ilk aylarda yaşanan kusmaları ben son bir iki haftadır yaşamaya başladım.çok rahatsızlık verici.bir de çalışan bir kadın olduğumdan geceleri deliksiz uyuyamamak sabah o uykusuzlukla işe gitmek hayli yorucu oluyor.işyerinde son 2 haftam.ama kasıklarımda basınç iyiden iyiye kendini göstermeye başladı.o yüzden hareket etmek hatta nefes alıp vermek bile hayli güç.gebeliğin sanırsam en zor haftalarındayım.Allah tüm anne adaylarına yardım etsin.Anneliğin ne kadar da zor olduğunu daha şimdiden fena halde hissediyor yaşıyorum...
10/01/2012 16:35
maygemini
Keşke iş yerinden daha erken ayrılabilmiş olsaydın. Ben 33. haftamda ayrıldım daha rahat edebilmek için..
31/01/2012 13:51
FTUBA
ERKEN DOĞUM RİSKYLE SÜREKLİ YATIYORUM. GENEL OLARAK İYİYİM FAKAT GECE UYKULARIM AYAK BİLEKLERİMİN SANCISI YÜZÜNDEN SÜREKLİ KESİLİYOR.AYNI SORUNLARU YAŞAYANLAR VAR MI ?
25/08/2012 13:09
aycaasya
özeliklede kalçalarımın ağrısıyla uyumakta zorlanıyorum. uzunsüre yan yattığımda rahatsızllığım dahada artıyor doktorum 36 hafta içinde bu şikayetlerimin olabileceğini söyledi
09/09/2012 03:17
raperin
ben 36 haftalıgım bendede aynı şikayetler var çok sık idrara çıkıyorum bende fakat ben çok su tüketiyorum sabaha karşı ancak uyuya biliyorum
24/12/2012 01:21
yagmurcukk
NST de bebeğin kalp atış hızının yüksek olmasının sebebi ne olabilirki
10/01/2013 19:19
schey
karnım acayip gerginleşti evet idrara çıkmam dahada sık oluyo mide bulantımda öldüroo en başa yeniden döndüm sanki.. bide iyiym diyorum hiç belli olmadan başım dönüyo gözümün önü kararıyo , artık yanlız haraket etmekdende korkuyorum
02/07/2013 02:10
elifatihm
36+3teiz oqlusumla saq qöqus kafesmden asaqı aqrılar yasıorum oturdukça daha da artıo aqrı ve belime vuruo ve çok sık idrara çıkıorum baska skayetm yok çok skur oqlumu bklıom sabrsızlıkla.
18/09/2013 12:42
umutyolcusu
çok susuyorum,içiyorum,bu sefer sık sık lavaboya gidiyorum,bu hafta hamilelik daha da zorlaşmaya başladı
22/10/2013 00:24
erdemliiiii
bende 36.haftamdayım sürekli bel ağrısı yaşıyorum,mide ağrılarım oluyor,ama bu durum son aylarda normal olarak kabul edilmekteymiş.
25/12/2013 20:53
anneysen.com'un içeriği, sadece bilgilendirmeye yöneliktir ve bire bir olarak çözüm, sonuç, hukuki görüş, tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımamaktadır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemektedir. Uzmanlar’ın kendilerine sorulan sorulara verdikleri cevaplarla, diğer tüm yorum ve yazılarının sorumluluğu tamamen kendilerine aittir. Aynı konuda uzman olan kişilerin aynı konuda birbiriyle çelişik cevap verebildiği haller olabilir ve bu doğaldır. Bu gibi durumlar anneysen.com'u bağlamaz ve bu tür bir şart altında tüm sorumluluk tamamen ilgili uzmanlara aittir. Uzman görüşleri sadece tavsiye niteliğindedir, gerekli görüldüğünde ilgili uzmana başvurmanız önerilir.