Hafta Hafta Hamilelik

34.Hafta Hamilelik


Uzman Görüşü:
Bebeğin başından poposuna olan uzunluğu yaklaşık 31 cm’ye, toplam uzunluğu 45 cm’ye ulaşmıştır. Ağırlığı ortalama 2100 gramdır. Bu hafta itibari ile bebeğin hızlı kilo alma dönemi başlamıştır. 3. trimester başından itibaren (28. hafta) haftada yaklaşık 100 gram alan bebek artık haftada 200-250 gram alacaktır. Yeri daralan bebek doğum öncesi duruşunu almaya başlamıştır. Boyun öne doğru bükülmüş, çene göğüs kafesine yaslanmıştır. Bacaklar bağdaş kurar gibi dizlerden bükülmüş, dizler iyice karına doğru çekilmiştir. Kollar da dirseklerden bükülmüştür. Bu duruşa ‘fleksiyon postürü’ denir. Bebek sıklıkla sırtını annenin sol tarafına dayamıştır. Erkek bebeklerin testisleri tamamen skrotum (testis torbaları) içerisine inmiştir.
 

Artan hamilelik şikayetleri

Ağırlaşan ve büyüyen rahim nedeni ile oluşan kasık ağrısı, bel ağrısı, mide yanması, bacaklarda şişlik gibi şikayetlere artan kilolar nedeni ile hareket etmekte zorlanma, uykusuzluk da eklenmiştir. Buna rağmen tamamen hareket kısıtlamak özel durumlar dışında (çoğul gebelik, erken doğum tehdidi gibi) önerilmez. Hafif yürüyüşler ve mümkün ise yüzme kendini daha iyi hissetmeyi sağlayabilir. Yatmaya yakın saatlerde yemek yenmemesi, kafeinli içeceklerden kaçınılması ve ılık bir duş alınması kaliteli bir uyku uyumaya yardımcı olabilir.
 

İkiz gebelikler ve riskleri

Hamileliğin riskleri rahim içindeki bebek sayısı ile doğru orantılı olarak artmaktadır. Günümüzde tüp bebek uygulamalarının artması ile çoğul gebelik taşıyan anne adaylarının sayıları da artmaktadır. Bu anne adayları daha yakından takip edilmekte, takip sıklıkları normal seyrinde tekil gebeliklere göre daha sık olmaktadır. Çoğul gebeliklerde;
- Hamileliğin ilk 3 ayında görülen bulantı kusmalar daha sık ve daha şiddetli görülmektedir.
- Hamileliğin ilk 3 ayında daha yüksek oranda görülen düşük tehdidi çoğul gebeliklerde rahim içerisindeki bebek sayısı ile doğru orantılı artmaktadır.
- Hamileliğin erken dönemlerinde ve son dönemlerde daha sık görülen halsizlik ve yorgunluk daha sık ve daha şiddetli olmaktadır. Bunun ana nedeni çoğul gebelik taşıyan anne adaylarında hamileliğe bağlı oluşan kansızlığın daha şiddetli görünmesidir.
- Tek gebeliklerde beklenen hamilelik süresi 40 hafta üzerinden hesaplanırken ikiz gebeliklerde bu süre 37 hafta, üçüz gebeliklerde 33 hafta olarak hesaplanma eğilimindedir. Yani çoğul gebeliklerde erken doğum riski daha yüksektir. Bunun nedeni de rahmin taşıyabileceğinden daha fazla yükü taşımaya çalışması ile açıklanabilir. Bu nedenle çoğul gebelik taşıyan anne adayları 3. trimester başından itibaren (28. hafta) aktivitelerini kısıtlamaları açısından uyarılırlar.
- Plasenta previa (bebeğin eşinin (plasenta) rahim ağzını kapatması) ihtimali çoğul gebeliklerde artmıştır.
- Anne adayının besin ihtiyacı tek gebeliklere göre artmaktadır.
- Annenin sezaryen ihtimali artmıştır. Üçüz ve daha fazla bebek taşıyan hamileliklerde kesin doğum şekli sezaryen iken ikiz gebeliklerde yaklaşım farklı olabilmektedir. Bazı doktorlar tarafından ikiz gebeliklerde sezaryen doğumu tercih ederken, bazı doktorlar bebekleri duruşları uygun ise (bebeklerin ikisi de baş geliş ise) normal doğumu tercih etmektedir.
- Anne adaylarında gebeliğe bağlı şeker hastalığı ve gebelik zehirlenmesi (preeklampsi) ihtimali artmıştır.
- Doğum sonrası kanama riski artmıştır. Rahim bir kas kütlesidir, doğum sonrasında kanamayı kasılarak durdurmaktadır. Hamilelik boyunca normalde taşıyabileceğinden daha büyük bir hacim taşımaya gayret eden rahim doğum sonrasında kasılmakta zorlanabilir. Bu durumda anne adayları daha fazla miktarda kan kaybedebilir.
 
anneysen.com tavsiyesi:
Hamileliğin erken dönemlerinde hiç gelmeyecekmiş gibi gelen doğum zamanının yaklaşması ile özellikle ilk hamileliğiniz ise bir miktar stres yaratabilir. Endişe yaratan konuların doktorla paylaşılması, sorulara cevap bulunmasını ve rahatlamanızı sağlayabilir.
Doğumu haber vereceğiniz yakınlarınızı cep telefonunuzda ve mail listenizde gruplayın. Bebeğiniz doğduktan sonra, bunu yapmış olmanız işinizi kolaylaştıracaktır. 
 
Hafta Hafta Hamilelik 33.Hafta
Hafta Hafta Hamilelik 35.Hafta
Hamileliğinizin Haftasını

GamzeDuru
Doktor kontrolümüzde suyumuzun az olduğu görüldü daha çok su içmeliymişim 2 lt yeterli olmuyor demekki,artık evdeyim tekme tokat beni döven oğlumla odasını hazırlıyoruz,tavsiye bu haftalarda sadece kendinize vakit ayırın başka hiçbir işe girişmeyin ;)Ben çalıştığım için bebişin hazırlıklarını bu haftalara bıraktım,belim ve dizim felaket ağrıyor ama bu işleride yapmam gerekiyor,32 den sonra dinlenicek şekilde planlamanızı alışverişinizii yapın ;)
16/04/2012 23:54
angel104233
bende hala çalışıyorum 37 haftaya kadar da çalışacam ama gittikçe zorlaşıyo hiç bir sey yapmasanız bile yoruluyorsunuz evde olsam gün içinde uzanıp bi dinlenirdim ama malesef dört gözle bekliyorum artık izine ayrılmayı bende alışverişi tamamladım ama bebek odası daha gelmedi onları nasıl yerleştiririm bilmiyorum
24/05/2012 12:59
eylem.ozge
Bu gunler benim icin oldukca zor geciyor.Ani hormon degisiklikleri bir anda sicak basmasi, bir anda soguk hissi..Tasikardi..Isin kotusu ben amerikada yasiyorum ve burda doktor hasta iliskisi turkiye de ki gibi degil, turkiye de doktoruna her an ulasbailiyorsun burda cep telefonlarini vermiyorlar..Eger acil bir durum olursa gece vakti acile giidyorsun..Artik vucudumun hazir oldugunu hissediyorum dogumu sabirsizlikla bekliyorum...Allah herkesin yardimcisi olsun..
28/08/2012 02:57
Ketti
Bende stress var,cok korkuyorum dogumdan .bir yandan bebeyimi cabucak kucagima almak istiyorum bir yandan da,cok korkuyorum.gece uyuyamiyorum,cabuk yoruluyorum,sikildim bir an once gelsin istiyorum.
05/11/2012 12:25
selinsu87
hamilelikten artık sıkılmaya başladım diyebilirim.yatarken dönemiyorum yattığım yerden kalkamıyorum ve en kötüsü günüm tuvalette geçiyor :( kasılmalarım başladı oda ayrı bi dert
21/05/2013 23:55
mavisevdamm
34+2 yiz bugün. karnımın çok gerildiğini hissediyorumdaha nekdar gerilecek merak ediyorum. geçleri sağa sola dönmekten uyku problemi çok çekiyorum. hala çalışmaya devam ediyorum ama bu hafta epey zorlandığımı hissettim eğer iyi olmazsam maalesef bırakacağım. birde ellerimin uyuşması çok canımı yakıyor sürekli uykumdan uyandırıyor ve şiddeti yüzünden ağladığımda oluyor bükemiyorum bir şey tutmaya kalksam elimden düşüyor :(
17/07/2013 13:04
LAYLANR
AGIRLAŞTIK İYİCE ARA SIRA NEFES KESİLMESİ.. SERT HAREKETLERİ OGLUŞUMUN COK CAN YAKIYYOR.. UYKUSUZLUK SIK İDRARA CIKMA.. CİLTTEKİ DEGİŞİKLİK ZOR ZORRR...
05/08/2013 21:39
sevecenim
karnım yırtılacakmış gibi zaten bu haftalarda yasanması olağan olan herşeyi bende diğer anne adayları gibi yaşıyorum allah herkesi sağ salim kurtarsın inş.
14/08/2013 14:09
tugcemil
yeniyim bura ben hamisler 34 haftalim yattim yerde dinemiyorum belim agiryo hele is yapsam evi temizlesem bi gun yuruyemiyorum cok kotu agiryo belim gunun her dakikasi vc de gecmesi ayri dert Allah yardimcimiz olsun
24/12/2013 16:41
erhanyusuf
gecelerim zaten uykusuz geçiyordu şimdi daha çok uykusuz kalıyorum dönmekte çok zorlanıyorum. çalışıyorum tüm gün 37. haftaya kadarda çalışıcam inş. iyi kalabilirim. Bebeğimin odasını hazırlamaya başladım kıyafetlerinide yıkayıp ütülerim yavaş yavaş.. bakalım artık Allah herkese kolay doğum nasip etsin sağlılklı evlat nasip etsin.. Aminnnn
20/02/2014 11:03
irememirkaan
Okududugum yorumlardaki butun sıkıntıları bende yasiyorum.ama yinede rabbime sukur bu durumu yasamayanlar var.
07/05/2014 07:23
yasmnn
34. Haftaya girdim geceleri uykusuz kalıyorumarartık mide yanmasına birde ağrı eklendi.. ama olsun oğluşum için değer. Rabbim herkese kolay doğum nasip etsin inşallah bebeklerimizi sağlıkla kucağımiza alırız
21/08/2014 21:59
ozov
bende 34. haftama girmiş bulunmaktayım. kızımın hareketlerinden dolayı gece uyumakta zorlansamda genede aşırı uyku problemim yok çok şükür. çantamız yatağımız ciclerimiz herşeyimiz hazır şükür ki tek eksiğimiz kızımız. rabbim hepimizi hayırlısıyla bebeklerimize kavuştursun inş. :)
17/09/2014 13:33
tubaavci
Bende aynı şikayetlerdeyim:)birde sabahları ellerim şişmiş uyanıyorum hamilliğim boyunca çalışmadım çalışsaydım cok zor olurdu sanırım uyumak zor gece mutlaka uyanıyorum bi yerde surekli oturamıyorum bebegımın tekmeleri en guzeli ama artık çok sert vuruyo acıtıyo surekli dönüp duruyorum
23/11/2014 05:27
tubaavci
Bende aynı şikayetlerdeyim:)birde sabahları ellerim şişmiş uyanıyorum hamilliğim boyunca çalışmadım çalışsaydım cok zor olurdu sanırım uyumak zor gece mutlaka uyanıyorum bi yerde surekli oturamıyorum bebegımın tekmeleri en guzeli ama artık çok sert vuruyo acıtıyo surekli dönüp duruyorum
23/11/2014 05:27
anneysen.com'un içeriği, sadece bilgilendirmeye yöneliktir ve bire bir olarak çözüm, sonuç, hukuki görüş, tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımamaktadır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemektedir. Uzmanlar’ın kendilerine sorulan sorulara verdikleri cevaplarla, diğer tüm yorum ve yazılarının sorumluluğu tamamen kendilerine aittir. Aynı konuda uzman olan kişilerin aynı konuda birbiriyle çelişik cevap verebildiği haller olabilir ve bu doğaldır. Bu gibi durumlar anneysen.com'u bağlamaz ve bu tür bir şart altında tüm sorumluluk tamamen ilgili uzmanlara aittir. Uzman görüşleri sadece tavsiye niteliğindedir, gerekli görüldüğünde ilgili uzmana başvurmanız önerilir.