Hafta Hafta Hamilelik

33.Hafta Hamilelik


Uzman Görüşü:
Bebeğin başından poposuna olan uzunluğu (CRL) yaklaşık 30 cm’ye, toplam uzunluğu 44 cm’ye ulaşmıştır. Ağırlığı ortalama 1900 grama ulaşmıştır. Bebeğin içerisinde yüzdüğü amniyon sıvısının miktarı bu haftadan sonra artmaz. Amniyon sıvısının varlığı hem bebeği dış ortamın etkilerinden, travmalardan korumaktadır hem de bebeğin akciğerlerinin ve diğer dokularının gelişimi açısından çok önemlidir. O nedenle kontroller sırasında ultrason yapan doktor tarafından amniyon sıvı miktarı gözlenir ve kaydedilir. Amniyon sıvısı bebek tarafından yutulur ve kanına karışır. Daha sonra böbreklerden süzülerek bebeğin idrar yapması ile tekrar dışarı atılır.
Hamilelik hormonlarından progesteronun yanında relaxin denilen başka bir hormonun daha salgılanmaya başlanması ile anne adayının düz kaslarındaki gevşemeye eklemlerindeki yumuşama ve gevşeme de eklenir. Eklemlerdeki bu yumuşama özellikle sabit kemiklerden oluşmuş ve doğum sırasında bebeğin içerisinden geçeceği leğen kemiklerini de (pelvis kemikleri) etkilemektedir. Böylece leğen kemikleri (pelvis kemikleri) bebek içerisinden geçerken bebeğe zarar vermeden esnemeye izin verecektir. Bunun yanında kemikler arasındaki bu gevşeme anne adaylarının yürüyüşlerinde de değişikliğe neden olur. Halk arasında ördek benzeri bir yürüyüşten bahsedilir. Anne adayı elleri belinde, karnını öne çıkararak ve bacaklarını normalden fazla açarak yürümeye başlar. 

Plasenta previa

Özellikle daha önce doktor takipleri sırasında bebeğin eşinin (plasenta) doğum kanalının girişini (rahim ağzını) kapattığı konusunda uyarılan anne adayları dikkatli olmalıdırlar. Bebeğinin eşinin rahim ağzını kapattığı bu duruma ‘plasenta previa’ denir. Rahim ağzı da artık doğuma hazırlanmaktadır. Bu anne adayları bu haftadan başlayarak önlerindeki birkaç hafta içerisinde açık kırmızı kanama ile karşılaşabilirler. Bu durumda doktorları ile hemen bağlantıya geçip muayene olmaları gerekmektedir. Bebeğin akciğerlerinin tam olarak gelişiminin tamamlanmadığı bu dönemde doktorun amacı anne adayını takibe alarak kanamasını kesmek ve bebeği biraz daha anne karnında bekletmeye gayret etmek olacaktır. Kanamanın durmadığı durumlarda acil sezaryen gerekebilir. Kanama durdurulsa bile bu bebeklerin doğum kanalına geçişi bebeğin eşi (plasenta) tarafından engellendiğinden bu anne adaylarının normal doğum şansı bulunmamaktadır. Anne adayları belli aralıklarla kontrollere çağrılacak ve uygun zamana sezaryen randevusu verilecektir.
Daha önce myomektomi ameliyatı olan, daha önce sezaryen olan, ikiz gebelik taşıyan, doğum sayısı fazla olan anne adaylarında plasenta previa görülme ihtimali artmıştır.
 

Bebeğin suyunun azalması

Bebeğin amnios suyunun az olması (oligohidramnios), amnios sıvısının miktarının 2 litreden az olmasıdır. Ancak ultrason ile amnios sıvısının toplam hacmini ölçmek mümkün değildir. Bunun yerine karnın dört bölgesinden yapılan ölçümler 5 cm’in altında saptanırsa bebeğin sularının az olmasından (oligohidramnios) bahsedilir.
Sıklıkla nedenleri; bebekte böbrek ve idrar yolları anomalisi (amnios mayisini oluşturan en önemli şey bebeğin idrarıdır), bebeğin günlerinin geçmesi (bebeğin günlerinin geçmesi ile plasenta (bebeğin eşi) yaşlanır, bebeğe giden kan azalır, bebek az idrar çıkarır), bebekte gelişme geriliği, bebeğin sularının gelmesi’dir. Ancak bir kısım vakada herhangi bir neden bulunamaz.
Bebek için ciddi bir durumdur. Amnios mayi bebeğin akciğer gelişimi için önemli bir unsur olduğundan bu bebeklerde akciğer gelişimi gecikir. Rahim içinde bebeğe kalan alan azalacağından kordon sıkışabilir ve bebeğin kalp atışlarında bozulma saptanabilir.
Hamileliğin bulunduğu hafta uygunsa (37. haftadan büyükse) zaman geçmeden doğurtulması denenmelidir. Hafta uygun değilse sık aralıklarla yakından takip edilmelidir.
Suyu az olan (oligohidramios) bebeklerin sezaryena alınması zorunlu değildir. Ancak takipler sırasında kalp atışlarında ciddi bozulmalar gözlenirse –ki kalp atışlarında bozulmalar suyu az olan bebeklerde sıktır- en doğru karar sezaryen olacaktır.
 
anneysen.com tavsiyesi:
Geceleri yatmadan önce bebeğinize masal okumaya ne dersiniz? Uyumanın zor olduğu bu son haftalarda masal okumak, sesinizi duymaktan hoşlanan bebeğinizi olduğu kadar sizi de rahatlatacaktır. Hem yeni masallar ezberlemek sonradan işinize yarayabilir!
Bu haftalarda el ve parmaklarınızda uyuşma ve karıncalanma hissedebilirsiniz. Vücudunuzun sıvı tutulumundan kaynaklanan bu uyuşmalar doğumdan sonra zamanla kaybolacaktır. İleri safhada olduğunu hissediyorsanız doktorunuza danışın.

Hafta Hafta Hamilelik 32.Hafta
Hafta Hafta Hamilelik 34.Hafta
Hamileliğinizin Haftasını

beety
ayaklarımda şişmeler oldu . bu benm 2.ci hamileliğim ilki sezryndı aynen şişmiştim ödem olmuştum.şimdi yine ödem oldum backlarım ayaklarım çok fena oldu .yüzümdede şişlikler vr.gecede uyumakta zorlanıyorum . sık sık uyanıp tuvalete gidiyorum:/çok zor geçiyor artık depresyona girdim valla:/
08/07/2012 11:49
eylem.ozge
benim de vucudum odem yapti ozellikle ellerim ve ayaklarim..Kasilmalarim daha baslamadi bebegimin harektelerini oldukca rahat hissediyorum.Kendisi pek hareketli :)
Sadece cok uyumaya basladim..Ogleden once kalkamiyorum, kahvaltidan sonrada muhakkak tekrar uyumak istiyorum,Bu normal midir?
21/08/2012 23:32
sefim
merhaba ,ben de özellikle bu hafta ağırlaştığımı hissetmeye başladım yürümekte ilk aşamada zorlanıyorum fakat sonrasında normale biniyor,çok çabuk yoruluyorum ve nefesimin yetmediğini düşünüyorum,henüz vücudumda şişlikler oluşmadı bu güzel bir durum tabi ama şimdilik:))
07/11/2012 15:49
goncafem
benim ödemim yok.bel,kasık ve kuyruk sokumumda ağrılarım var ve bebeğiminde başı aşagıda.ilk bebeğimi 36 haftalık doğurdum korkuyorum erken gelecek bebeğim diye
21/12/2012 20:35
gozhhdee
benim gece mide ekşimelerim inanılmaz oluyor tek zorluğum o okadar ağırlaşmadım hergün yürüyüş iyi geliyor ödemde çok sarkıttığım zaman ayaklarımı oluyor ufak bir şişlik.bebğim çok hareketli canımı acıtıyor bazen sığamadı karnıma
28/12/2012 15:51
sonmezposet
benim de sorunum vajinamda yanmalar oluyor belimin sağ tarafına ağrı giriyor ama tatlı ağrılar giriyor yürüyüş yap iyi gelir diyorlar aksine yürüyemiyorum bile zorlanıyorum yürürken sanki bebeğim vajinamdan çıkıcakmış gibi hissediyorum bu arada 33+3 günlük gebeyim lütfen bilgisi olan arkaşlar bana yardım edin şimdiden çok teşekkür ederim cevaplarınız için
03/01/2013 11:05
ece16
bnde 33+3 hamileyim. yürüyş faln yapmıyorum kasıklrıma ağrılar giryoo we cok sancı giryo acaba bu sanclar norml mi ?
13/01/2013 18:53
SenemEce
ben de 33. haftadayım. ayaklarımda ödem hafif şişlik oluyor. ama altına yastık koyup dinlendirince hemen geçiyor. benim de hareketlerim yavaşladı,bu haftaya kadar düzenli yürüyen ben,artık hemen nefes nefese kalıyorum.o yüzden artık bol bol uzanıyorum,uzanırken bebeğime de müzik dinletiyorum,hikayeler okuyorum. doğuma kadar oyalanıyoruz işte :))
17/01/2013 17:03
serraazra
slm benimde bebişim 32+5 günlük 2.gebeliğim ilkinde hiç şikayetim yoktu ama bunda belim ve kaburgalarım ağrıo :(birde bi şey sormak istiyorum 2 gün önce kontrola gittim 2023 gr dı 43 cm di acaba bu değerler iyimi anneme az geldi :( ondan soruyorum
25/01/2013 02:08
sema.taha
slm bende 33.deyımgecelerı ellerımde ayaklarımda kasılmalar oluyor.uyusuyor bazen gnduz ış yaparken bıle fark edıyorum .doktor magnezyum verdı ıcıyorum bıraz hafıfledı gbı.bır an once bu zamanların gecıp bebegımı kucagıma almak ıstıyorum.şime ve ödemim sımdılık yok.sag tafafa yatmaktanda olabılıyormus bılgınıze.doktorlsr sol tarafa yatın dıyorlar..
04/02/2013 19:31
emine25
slm bnde 33 haftalık hamileyim benimde belimin sağ tarafı çok ağrıyo özellikle geceleri bide kasıklarım sebebi ne olabilir ?
12/08/2013 11:41
deryagkmn
slm bende 33 haftalık hamıleyım..Bende şişlik yok şuan ilk hamileliğim anca kendimi ağırlaşmış hissedıyorum..Hamilelik zormuş :)
27/10/2014 02:26
anneysen.com'un içeriği, sadece bilgilendirmeye yöneliktir ve bire bir olarak çözüm, sonuç, hukuki görüş, tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımamaktadır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemektedir. Uzmanlar’ın kendilerine sorulan sorulara verdikleri cevaplarla, diğer tüm yorum ve yazılarının sorumluluğu tamamen kendilerine aittir. Aynı konuda uzman olan kişilerin aynı konuda birbiriyle çelişik cevap verebildiği haller olabilir ve bu doğaldır. Bu gibi durumlar anneysen.com'u bağlamaz ve bu tür bir şart altında tüm sorumluluk tamamen ilgili uzmanlara aittir. Uzman görüşleri sadece tavsiye niteliğindedir, gerekli görüldüğünde ilgili uzmana başvurmanız önerilir.