< 28.Hafta

29.Hafta Hamilelik (gebelik)

30.Hafta >
Uzman Görüşü:
 
Bebeğin ağırlığı yaklaşık 1200 grama ulaşmıştır. Başından poposuna olan uzunluğu CRL yaklaşık 27 cm’ye, toplam boyu 37 cm’ye ulaşmıştır. Bebek vücut ısısını ayarlama yeteneğini kazanmıştır. Bebek kendi kan hücrelerinin üretimini hızla sürdürürken bu hafta itibari ile kendi bağışıklık hücreleri bebeğin kendi antikorlarını üretmeye başlamıştır. Bu haftaya kadar bebeğin kanında sadece anneden gelen antikorlar bulunmaktaydı.

Anne adayında gebelik hormonları yanında bebeğin salgıladığı birtakım hormonlar ile anne adayının göğüslerinde oluşmaya başlayan değişiklikler hız kazanmıştır. Süt üretiminin başladığını gösteren bulgular olabilir. İlk süt olan kolostrum gelişi gözlenebilir.
 
Doğum sonrasında anne sütünüzü saklamanız gerektiği durumlar için şimdiden hazırlıklı olun!

Anne sütünüzü, BPA içermeyen, PP hammadeden üretilen ve annelere 4'lü set halinde sunulan Mamajoo anne sütü saklama kaplarına direkt olarak sağabilir, kapatma halkalarını takıp üzerine tarihi not alarak buzdolabı veya dondurucuda saklayabilir ya da biberon emziğini takarak  bebeğinizi hemen besleyebilirsiniz. Mamajoo %0 BPA PP Anne Sütü/ Mama Saklama Kabı ve Mamajoo %0 BPA PP Kapatma Halkası Seti ve tüm Mamajoo ürünleri için tıklayın.
 Hamilelikte kasılma ve kramplar

Anne adaylarının vücutlarında birtakım değişimler devam etmektedir. Ağrıları artmış olsa da anne adayları hafif egzersizlere devam etmelidir. Anne adayları bacaklarında kasılmalar ve kramplar hissetmeye başlayabilirler. Bunun sıklıkla nedeni vücuttaki kalsiyum ve magnezyum arasındaki dengesizliktir. Bu şikayeti rahatsız edici düzeyde olan anne adayları doktorlarına başvurmalıdır. Sıklıkla magnezyum başlanması ile şikayetlerde azalma saptanır.

 
Magnezyum hamilelikte neden önemlidir? Öğrenmek için tıklayın.

 

Hamilelikte hemen doktora başvurulması gereken durumlar

* Vajinal kanama (hangi haftada hangi miktarda olursa olsun)

* 38 derece ve üzeri ateş

* Sürekli kusma, ishal

* Vajenden su gelmesi

* Yapılan tansiyon takiplerinde 130/80 üzeri tansiyon (en az 5 dakika istirahat sonrası ve idrara sıkışık değilken ölçülmüş olmalı)

* Yüzde, elde, kollarda geçmeyen ödem (ayaklarda ve bacaklardaki ödem normaldir)

* Düşme, karın bölgesine travma alma

* Sürekli olan karında sertlik hissi, gevşeme olmaması

* Sık gözlenen bayılmalar

* Uzun süreli baş ağrısı, gözün önünde ışıklar görülmesi (sıklıkla tansiyon yüksekliği ile birliktedir)

* Azalmış bebek hareketleri (bebeğin günde 10’dan az hareket etmesi)

* Düzenli aralıklarla gelen kasılmalar (bu kasılmalar kendilerini kasık ağrısı ile de gösterebilir)

* İdrar yaparken yanma, sık idrara çıkma

* Tüm vücutta yaygın kaşıntı, vücutta sararma

* Karnın sağ üst bölgesinde şiddetli ağrı

 

Hamileliğinizi rahat geçirmenizi sağlayacak pijamalar…

Hamileliğinizin sonlarına doğru ağırlaştığınızı ve geceleri zor uyumaya başladığınızı biliyoruz… Bu dönemde hamile pijamaları tercih ederek, rahatınıza destek olmanız mümkün. Bebefox Dantelli Hamile Pijaması, hem şık hem de rahat tasarımı ile tam da aradığınız ürün! Anne adaylarının tercihi Bebefox Dantelli Hamile Pijaması’nı buraya tıklayarak ebebek’te keşfedebilirsiniz.

anneysen.com tavsiyesi:

Doğum yapacağınız yönteme karar verirken doktorunuzdan bilgi almanın yanı sıra, tecrübeli annelerin görüşlerine başvurmak da faydalıdır. Yine de, her anne adayının doğum öyküsünün farklı olacağını, hiçbir hamileliğin ve doğumun birbirine tam olarak benzemediğini aklınızdan çıkarmayın. Doğru olduğunu zannettiğiniz kulaktan dolma fikirleriniz, iyice bilgi sahibi olduktan sonra değişebilir. Bu yüzden kararınızı doktorunuzla birlikte vermeniz en iyisidir.

 

Hamilelik haftanıza uygun e-bültenleri almak için tıklayın, hemen üye olun!

Hamileliğinizin haftasını seçiniz

< <

Anneliği Kolaylaştırıyoruz

Ürün veya hizmet arayın

Ara

Anneysen.com; Anne Cevapları bölümünde sorularınıza tecrübeli annelerden farklı cevaplar bulabilmenizi sağlıyor. 20 bin soru içerisinde arama yapabilir, ya da kendi sorunuzu annelere sorabilirsiniz. Anneysen.com; Uzman Cevapları bölümünde, 30 farklı alandan 100’e yakın uzmana bebeğinizle, çocuğunuzla, kendinizle ve aile yaşantınızla ilgili tüm sorularınızı sorabilmenize olanak sağlıyor. Anneysen.com; Uzman makaleleri ve Videolar bölümünde merak ettiğiniz konularda uzmanların ilgili makalelerinden ve videolarından yararlanabilmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Yemek tarifleri bölümünde bebeğiniz ve tüm aileniz için denenmiş farklı yemek tarifleri bulabilmenizi, Anne Yazıları bölümünde annelerin yazılarını takip etmenizi, Bloglar bölümünde blog yazarı annelerin yazılarını takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Hafta Hafta Hamilelik bölümünde, bebeğinizde ve sizde olan değişiklikleri öğrenmenizi, 40 haftalık hamilelik sürecinde merak ettiğiniz herşeyi takip etmenizi; Ay ay bebek gelişim bölümünde bebeğinizin fiziksel, sosyal, algısal gelişimini ay ay takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Bebek İsimleri bölümünde, binlerce ismin anlamını; İsim Analizi bölümünde ise çocuğunuzun isminin karakterini nasıl etkilediğini öğrenmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Çarşı bölümünde anne ve anne adaylarına ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetler ile ilgili marka ve firmaları tanıma fırsatı sunuyor. Ayrıca, Çarşı bölümündeki firmalar, anneysen.com üyelerine özel indirim fırsatları da sağlıyor.