Hafta Hafta Hamilelik

25.Hafta Hamilelik


Uzman Görüşü:
Bebeğin ağırlığı yaklaşık 700 grama ulaşmıştır. Başından poposuna olan mesafesi yaklaşık 21 cm’ye ulaşmıştır. Artık tat alma duyusu gelişmiştir. Duyduğu bazı seslere karşı hareketlerini hızlandırarak, göz kırparak cevap vermeye başlamıştır. İlk solunum egzersizlerine de başlamıştır. İçinde yüzdüğü sıvıyı (amniyos sıvısı) akciğerlerine alıp vermeye başlamıştır.
 

Erken doğum sancıları

Anne adayı büyüyen rahmin sinirlere bası yapması, rahmi tutan bağların içindeki sinirlerin gerilmesi, vücudun ağırlık merkezinin değişmesi ile belki haftalardır bel ve kasık ağrısı hissetmektedirler. Ancak bu şikayetler kadın doğum doktoru için farklı bir anlam ifade etmeye başlamıştır. Doktorlar bu haftalarda başlayabilen erken doğum sancılarını tanımaya gayret ederler. Erken doğum tehdidinde sıklıkla anne adayı belli aralıklarla karınlarında toplanma, sertleşme ve kramp tarzı ağrılar hissederler. Bu toplanma olayını anlamak için anne adayı avucunun içi ile karnına dokunarak bekleyebilir. Bu sancılar sırasında karınlarının avuçlarının altında toplandığını hissedeceklerdir. Bu sancıların geldiği dönemler dışında karınları yumuşaktır ve ağrıları hafiflemiştir (yani erken doğum sancıları düzenli aralıklarla gelir). Fakat nadiren de olsa erken doğum sancıları belli belirsiz kasık ve bel ağrılarını taklit edebilir. Doktorların yapması gereken de bunları birbirinden ayırt etmektir. Bu nedenle ultrasonla rahim ağzı boyunu ölçmek, anne adayını rahim kasılmalarını kaydeden bir makineye bağlamak (NST- non stres test, ileriki haftalarda bebeğin kalp atışlarını ve rahim kasılmalarını birlikte kaydetmek için kullanılacaktır) gibi ek yöntemler kullanacaklardır. Eğer erken doğum tehdidini düşündürecek sancılar saptanır ise gerekli tedavi ayaktan veya hastaneye yatırılarak uygulanacaktır. Erken doğum tehdidi saptanmaz ise anne adayı bu ağrıları azaltacak öneriler ile gönül rahatlığı ile evine gönderilecektir. Fırsat buldukça dinlenmek, uzun süre ayakta kalmamak, ılık duş almak, bacak ağrılarını azaltmak için kan göllenmesini azaltacak varis çorapları kullanmak önerilerin başında gelir.
 

Erken doğan bebeklerin yaşaması

Şu bilinmektedir ki, bebek iyice olgunlaşana kadar anne karnında kaldığı fazladan birkaç saat bile onun için çok değerlidir. Yaşama ve sağlıklı olma şansını artırır. Yoğun bakım şartlarının ve personelin çok iyi olduğu koşullarda bu haftalarda doğan bazı bebeklerin yaşatılabildikleri bilinmektedir. Ancak bu haftalarda doğan bebeklerde ileri yaşantılarında zihinsel ve sinirsel ( görme, duyma.. gibi) problemler çıkabileceği bilinmektedir. Bu çocuklar gelişimleri sırasında yakın takipte olmalıdırlar.
 
anneysen.com tavsiyesi:
Babaların da hamilelik yaşayabileceğini duymuş muydunuz? Başka türlü ifade etmek gerekirse, bazı babalar anne adayının yaşadığı değişimleri fazlasıyla içselleştirip benzer belirtiler yaşayabiliyor. Karnında şişkinlik hisseden, aşeren, midesi bulanan babalar için yapılabilecek fazla bir müdahale bulunmasa da, yalnız olmadıklarını söylemek onları bir nebze rahatlatabilir!

Hafta Hafta Hamilelik 24.Hafta
Hafta Hafta Hamilelik 26.Hafta
Hamileliğinizin Haftasını

Narsistanbul
karnımda bazen uykum arasında daha çok hissettiğim kısa süreli kramplar oluyor...
04/10/2011 15:20
aysnn
ellerimde ve ayaklarımda şişlikler oluyor ........
12/12/2012 13:11
Nursav
İçimde kıpır kıpır bir kız cocugunun hayalını kuruyorum ;))
12/01/2013 17:19
ZzeynepPp
tekmelerini daha çok hissediorum oğluşumun :)
22/01/2013 20:35
selinsu87
benim kızım sürekli ters durduğu için kasıklarımı tekmeleyerek geçiriyor zamanını ve böyle yaptığı için erken doğum riskim oluştu :( rahimi inceltmiş bacak kadar boyuyla
18/03/2013 11:01
arzu88
Allah herkeze anne olmayı nasip etsin çok güzel bir duygu oğluşumu kucağıma almak için sabırsızlaşıyorum :)
03/05/2013 09:25
mavisevdamm
yarın 25 haftalık oluyoruz , tek sıkıntım mide yanması tıkanıp nefes alıp vermekte zorluk çekmem oğlumun hareketleri daha güçlü artık zaman zaman dokunmadan bile bakınca tepikleri belli oluyor:)
12/05/2013 20:25
zuzuay
daha sık acıkmaya başladım ve geciktiğimde yemek yemeğe fenalık hissi bayılma hissi had safhada oluyorve tabii birde gece yatarken zorlanmalar başladı:))
08/07/2013 19:14
gelsen
artık 25 haftallık olduk oğlumla daha cabuk yoruluyorum ve sık acıkıyorum
09/07/2013 16:26
tevafuk
bu hafta kızımın tekmeleri canımı okuyor valla kıpır kıpır hele geceleri hiç uyumuyorum daha 3 ayım var ne yapacam merakla bekliyorum bakalım mevlam ne eyler ne eylerse güzel eyler...
27/07/2013 17:17
ayseselcuk
bu hafta oğlumun tekmelerini daha çok hissetmeye başladım. birde ellerim ve ayaklarım şişmese, bacaklarıma kramp girmese başka bir şikayetim olmayacak ama.
01/10/2013 15:20
tuanna03
mide yanmalarım cok cabuk yoruluyorum ve nefes almam daralıyor özellikle geceleri yatınca alah herkesi kazasız kurtarsın.
18/12/2013 22:36
emfat
Bebesime bi an once kawusmak istiyorum hersey guzel gidiyo allaha sukur herkese kolay dogumlar diliyorummm ..
21/01/2014 22:25
dream3
bu hafta daha iyi hissediyorum kendimi..kramp ve yanma şikayetim azaldı inşallah devam etmez bundan sonra...bebeğimin hareketleriher geçen gün daha da güçleniyor.2 haftadır tek problemim normal sınırlarda olan iştahım bu hafta itibariyle inanılmaz arttı..yemek yiyorum ama hiç doymuyorumm..bunu nasıl düzene sokacağım bilmiyorum çok kilo almak istemiyorum çünkü :((
22/02/2014 13:20
kimimki
bazen hamile olduğumu bile unutuyorum her şey çok iyi gidiyor sadece karnım artık eskisi gibi değil gerilmeye başladı sanırım bebiş hızlı büyüyor
19/03/2014 17:12
ecemelek
benim uykuda krampların çok oluyor bebişin günü gününü tutmuyor..bazen inanılmaz hareketli bazen sanki yorgun gb sakin hareket ediyor.. boyu kılosu en son ki muaynede 22 haftalıkken iyidi. kilosu 600gr... boyu 31cm di doktor boyu uzun. kilosuna normal dedi
29/03/2014 18:41
mehmane
salam men 25 heftelik hamileyem.mende bel agrisi cox guclu olur.biraz ocx hereket eden kimi agridan dayana bilmirem.bu sizce normaldi.evvelceden tesekkur edirem
14/04/2014 15:03
Oskee
Sevgili Mehmane elbette bel ağrıların çok normal ama ben hamileliğimin 4. ayından beri hamile yastığı kullanıyorum bel ve sırt destekli ve inan bana hiç bel ağrım olmuyor.. Geç kalmış sayılmazsın bence hemen bir tane al ve onunla yat farkı göreceksin.. 4. aya kadar çok kötü ağrılarım vardı hiçbirşeyim kalmadı..
16/04/2014 13:30
Oskee
Ben 25. haftamı bitiriyorum bugün ve dün ayrıntılı ultrasona girdik; sırf aklımızda bir soru işareti kalmasın, herhangi bir rahatsızlığı varsa erken tedbir alalım diye.. Çok şükür birşey çıkmadı ama 4 boyutlu ultrasonun keyfini anlatamam :) Karnınızdaki bebeğinizi o şekilde görmek farklı bir bağlılık yaratıyor..Bu arada oğlumuzun boyu yaklaşık 35 cm olmuş ve ağırlığı tam 870 gramdı.. Bizimki kilo ve boyda baya önden gidiyor hadi hayırlısı :)
16/04/2014 13:33
eelifimm
s.a. bende 25. haftamı bıtırmek uzereyım seker yuklemesı yaptıran varmı ?yararı yada zararı nedir acaba :((
12/08/2014 12:29
anneysen.com'un içeriği, sadece bilgilendirmeye yöneliktir ve bire bir olarak çözüm, sonuç, hukuki görüş, tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımamaktadır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemektedir. Uzmanlar’ın kendilerine sorulan sorulara verdikleri cevaplarla, diğer tüm yorum ve yazılarının sorumluluğu tamamen kendilerine aittir. Aynı konuda uzman olan kişilerin aynı konuda birbiriyle çelişik cevap verebildiği haller olabilir ve bu doğaldır. Bu gibi durumlar anneysen.com'u bağlamaz ve bu tür bir şart altında tüm sorumluluk tamamen ilgili uzmanlara aittir. Uzman görüşleri sadece tavsiye niteliğindedir, gerekli görüldüğünde ilgili uzmana başvurmanız önerilir.
 
bikom anne sorusu cevapladı: "YNT:Aşırı kaşıntı"
Didemia anne sorusu cevapladı: "YNT:UYKU DÜZENİ"
duyquseln anne sorusu cevapladı: "YNT:UYKU DÜZENİ"
duyquseln anne sorusu cevapladı: "YNT:UYKU DÜZENİ"
zey123 anne sorusu cevapladı: "YNT:akıl verin kızlar bana"
ozlem2304 uzman sorusu cevaplandı: "isim analizi"
Gokseny anne sorusu cevapladı: "YNT:ek gıda için öneri"
duyquseln uzman sorusu cevaplandı: "gece uykusu"
mray08 uzman sorusu cevaplandı: "ilkokula başlayıp başlamama"
ELVIN_2607 anne sorusu sordu: "UYKU DÜZENİ"
arzuufuk uzman sorusu cevaplandı: "sorumun devamı"
arzuufuk uzman sorusu cevaplandı: "Düzenimiz Bozuldu, uyku gitti!"
Gokseny anne sorusu cevapladı: "YNT:sabır-ı sukutt"
serapzeyno anne sorusu cevapladı: "YNT:Aşırı kaşıntı"
nshmt uzman sorusu cevaplandı: "özgüven eksikliği"
rukiyenur anne sorusu cevapladı: "YNT:Aşırı kaşıntı"
sturm anne sorusu cevapladı: "YNT:Aşırı kaşıntı"
bikom anne sorusu cevapladı: "YNT:Aşırı kaşıntı"
mih.k anne sorusu cevapladı: "YNT:Aşırı kaşıntı"
duyquseln anne sorusu cevapladı: "YNT:Aşırı kaşıntı"
ismican anne sorusu cevapladı: "YNT:İkinci bebek zamanı"
laleymn anne sorusu cevapladı: "YNT:hamilelikte cilt problemleri"
ismican anne sorusu cevapladı: "YNT:sabır-ı sukutt"
baloncuk anne sorusu sordu: "sabır-ı sukutt"
elifutku anne sorusu cevapladı: "YNT:ek gıda için öneri"
serapzeyno anne sorusu sordu: "Aşırı kaşıntı"
elifemel anne sorusu cevapladı: "YNT:emzirmeyi nasıl bıraktırabilirim ?"
sturm anne sorusu cevapladı: "YNT:akıl verin kızlar bana"
ERENAYDIN 2. el ürün ekledi: "SANDALET"
nshmt uzman sorusu cevaplandı: "kızarıklık"
aysin.ozen anne sorusu cevapladı: "YNT:hamilelikte cilt problemleri"
nisecuk anne sorusu cevapladı: "YNT:hamilelikte cilt problemleri"
bikom anne sorusu cevapladı: "YNT:emzirmeyi nasıl bıraktırabilirim ?"
ekin_has anne sorusu cevapladı: "YNT:emzirmeyi nasıl bıraktırabilirim ?"
Tugcepoyraz anne sorusu cevapladı: "YNT:acik öğretim"
duyquseln anne sorusu cevapladı: "YNT:ek gıda için öneri"
laleymn anne sorusu sordu: "hamilelikte cilt problemleri"
duyquseln anne sorusu cevapladı: "YNT:acik öğretim"
babykalbim grup yazışması yaptı: "selam..."
glsema anne sorusu cevapladı: "YNT:akıl verin kızlar bana"
Tugcepoyraz anne sorusu cevapladı: "YNT:acik öğretim"
bikom anne sorusu cevapladı: "YNT:ek gıda için öneri"
osmanebrar grup yazışması yaptı: "Muhammed ümeyr için fetih okuyalim "
melekasiye anne sorusu sordu: "ek gıda için öneri"
bikom anne sorusu cevapladı: "YNT:Katı Gıdalara Geçiş"
dalyaanne anne sorusu cevapladı: "YNT:Katı Gıdalara Geçiş"
begumkaan anne sorusu cevapladı: "YNT:6 Haftalık bebeğimin kalp atışını duyamadım"
ozlemrah54 anne sorusu cevapladı: "YNT:6 Haftalık bebeğimin kalp atışını duyamadım"
niluferince anne sorusu cevapladı: "YNT:Katı Gıdalara Geçiş"
nshmt uzman sorusu cevaplandı: "özgüven eksikliği"
ceylincim anne sorusu cevapladı: "YNT:Katı Gıdalara Geçiş"
ngul11 anne sorusu cevapladı: "YNT:Katı Gıdalara Geçiş"
Ecem1 uzman sorusu cevaplandı: "eşim"
Kovski anne sorusu cevapladı: "YNT:İkinci bebek zamanı"
dream3 uzman sorusu cevaplandı: "kizimin isim analizi"
SEMAMERT uzman sorusu cevaplandı: "çocuklarımın isimlerini yorumlayabilirmisiniz"
niluferince anne sorusu sordu: "Katı Gıdalara Geçiş"
baloncuk anne sorusu cevapladı: "YNT:akıl verin kızlar bana"
mih.k anne sorusu cevapladı: "YNT:sat ile ultrason tarihi farklı"
ozlemrah54 anne sorusu cevapladı: "YNT:sat ile ultrason tarihi farklı"
deniz444 uzman sorusu cevaplandı: "bta hcg değeri artışı hakkında "
dominik uzman sorusu cevaplandı: "YARDIM"
can_ates anne sorusu cevapladı: "YNT:sat ile ultrason tarihi farklı"
Gokseny anne sorusu cevapladı: "YNT:hazır meyveli yoğurt"
glsema anne sorusu cevapladı: "YNT:akıl verin kızlar bana"
glsema anne sorusu cevapladı: "YNT:acik öğretim"
Didemia anne sorusu cevapladı: "YNT:hazır meyveli yoğurt"
melisim.21 anne sorusu cevapladı: "YNT:Bebeğinizle ne tür oyunlar oynuyorsunuz?"
duyquseln anne sorusu cevapladı: "YNT:hazır meyveli yoğurt"