Hafta Hafta Hamilelik

18.Hafta Hamilelik


Uzman Görüşü:
Daha önce doğum yapmış anne adayları için bu hafta bebek hareketlerinin fark edildiği haftadır. İlk hamileliği olan anne adaylarının ise bu duyguyu yaşamaları için önlerinde yaklaşık 2 haftaları daha vardır.
Bebeğin gelişimi hızla devam etmektedir. Başından poposuna olan mesafesi (CRL) 140 mm’ye, ağırlığı yaklaşık 200 grama ulaşmıştır. Yumuşak olan kemikleri sertleşmeye başlamıştır. Erkek bebeklerde prostat neredeyse tamamen gelişimini tamamlamışken, kız bebeklerde yumurtalıklarda ilk yumurta hücreleri gelişmeye başlamış, uterus (rahim) normal şeklini almıştır. Bebeğin cildi verniks caseosa denilen kremsi koruyucu bir tabaka ile kaplanmaya başlamıştır. Bunun görevi bebeğin cildini sürekli maruz kaldığı sudan korumaktır. Bebeğin kalbinde dört odacık görüntüsü oluşmuştur ancak kalp gelişimini daha tamamlamamıştır. Bebeğin kalp atış hızı normal erişkin bir bireyin neredeyse iki katıdır (120-140/dakika) ve kendi vücuduna günde yaklaşık 25 litre kan pompalamaktadır.

Ortostatik hipotansiyon

Anne adayının kan hacmi artmış, bunun yanında damar duvarlarındaki kasları dahil düz kaslarında gevşeme belirginleşmiştir. Bu nedenle özellikle ikinci trimesterde (13.-27. haftalar arası) anne adaylarının tansiyonları normale göre düşük kaydedilir. Artmış kan hacmi nedeni ile kalbin iş yükü de arttığından ani vücut şekil değişikliklerine (yatar pozisyondan aniden oturur pozisyona geçmek, oturur pozisyondan aniden ayağa kalkmak gibi) kalbin vereceği yanıt gecikebilir. Ani tansiyon düşüklüğü nedeni ile baş dönmesi ve baygınlık hissi yaşayabilir. Buna ortostatik hipotansiyon denir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında uzanmak ve ayakları yüksek bir yere uzatarak istirahat etmek uygun davranış olacaktır. Bu şikayetler sık olmuyorsa ve bilinç kaybı gibi sonuçlar doğurmuyorsa gebeliğe zarar vermesi beklenmez. 
 

Hamileyken araba kullanmak

Anne adayının karın kasları, rahim kasları, bebeğin içinde yüzdüğü amniyon sıvısı, bebeği zararlı olabilecek dış etkilerden çok iyi korumaktadır. Hamilelikte araba kullanmayı, özellikle karnın iyice büyüdüğü haftalara kadar kısıtlamanın bir gereği yoktur. Son haftalarda karın artık iyice büyüdüğü için araba kullanımı sırasında direksiyona çok yakın kalmaktadır. Bu durumda normalde risk oluşturmayacak çok hafif kazalarda bile karnın direksiyona çarpma ihtimali artmaktadır. Bu nedenle bu dönemlerde çok gerek olunmadıkça araba kullanmamak önerilmektedir.
Araba kullanımı sırasında kesinlikle emniyet kemeri takılmalıdır. Emniyet kemeri takılırken kemer karnın üstünden asla geçirilmemelidir. Bir kolu kalça hizasından karnın altından geçerken diğer kolu kalça hizasından yukarı doğru karnın yanından ve üstünden geçmelidir. Böylece bir kaza durumunda emniyet kemerinin direkt karna basınç uygulaması ve bebeğe zarar verme ihtimali en aza indirilmiş olur.
 

Hamileyken uzun süreli yolculuk yapmak

Daha önce erken doğum hikayesi bulunmaması, kanama şikayetinin olmaması, çoğul gebelik (çoğul gebeliklerde erken doğum ihtimali yüksektir bu nedenle daha dikkatli olunmalıdır) olmaması durumunda doğuma yakın son haftalar hariç (kesin bir hafta sınırı bulunmamakla birlikte 35. haftadan sonra kadın doğum doktoruna muayene olduktan sonra yolculuk kararı verilmesi uygundur) uzun süreli seyahatte ciddi bir sakınca bulunmamaktadır.
Hamilelerde damarlar etrafındaki kaslar dahil düz kaslarda gevşeme olduğundan, uzun süreli hareketsiz kalma durumunda özellikle bacaklarda yer çekiminin de etkisi ile kan toplanması gerçekleşir. Bu durum ayaklarda şişmeye ve ağrıya neden olur. Bu hareketsiz süre uzar ise bacaklarda damarlar içinde kan göllenmeleri ve pıhtılaşma olabilmektedir. Bu pıhtılar daha sonra koparak akciğer gibi hayati organlarda tıkanıklıklara ve ciddi problemlere yol açabilmektedir. O nedenle uzun süreli yolculuklarda kendi arabaları ile seyahat eden anne adayları 1.5-2 saatte bir durup mola vermeli ve kısa yürüyüşler yapmalıdır. Mola aralarında araç içerisinde de bacak hareketleri ve egzersizleri ile kan dolaşımını canlandırmalıdırlar. Otobüs yolculuklarında ise tüm molalarda otobüsten inmeli ve yürüyüş yapmalıdırlar. Yine mola aralarında araç içerisinde bacak egzersizleri ile kan dolaşımını canlandırmalıdırlar. İki koltukta tek başlarına oturmaları mümkünse ara ara bacaklarını diğer koltuğa uzatarak dinlendirmelidirler.

Hamileyken uçağa binmek

Hamilelikte uçak yolculuğunun da benzer şekilde doğuma yakın haftalar olmadığı (36. haftadan sonra birçok uçak firması hamileleri uçağa almamaktadır. Nedeni anneye veya bebeğe gelecek zarar değil, havada gerçekleşecek olası bir doğum nedeniyle risk almak istememeleridir), erken doğum hikayesi, kanama, çoğul gebelik (erken doğum daha sık gözlenmektedir) olmadığı sürece bir sakıncası yoktur. Yolcu uçaklarında kabin basıncı sabit olduğundan anne adaylarını basınç konusundaki endişeleri yersizdir. Ancak diğer ulaşım araçları ile benzer şekilde anne adayları 1.5 saatte bir kalkıp dolaşmalı, aralarda da oturdukları yerden bacak egzersizleri yapmalıdır. Uçak yolculuklarında bir diğer önemli husus havayolu şirketlerinin uygulamalarıdır. Birçok havayolu şirketi 7. aydan sonra (28. hafta) uçuş yapmakta sakınca olmadığına dair doktor raporu istemektedir. Ve bu raporun süresi 7 günden eski olmamalıdır.
 
anneysen.com tavsiyesi:
Bebeğinizin hareketlerini hissetmek için sabırsızlanıyorsunuz. Hareketleri hissetmenizle birlikte, bebeğinize odaklanmanız ve ilk haftaların sıkıntılarını unutmanız daha kolay olacak. İlk “tekme”yi hissettiğiniz tarihi hatıra olarak bir kenara not almayı unutmayın!
Dolaşım sisteminizdeki değişikliklerle birlikte tansiyonunuz daha düşük seyretmeye başlayabilir. Rahatsızlık verecek boyuta geldiğinde ölçüm yaparak bu değeri not alın ve ayaklarınızı yukarı kaldıracak şekilde uzanın.
Hafta Hafta Hamilelik 17.Hafta
Hafta Hafta Hamilelik 19.Hafta
Hamileliğinizin Haftasını

gozdedum
Normalde de tansiyonum cok dusuk olmasina ragmen benim tansiyonum cok dusuk seyretmiyor. Bu aralar en cok tekmeleri hissetmek icin sabirsizlaniyorum :))
08/10/2011 21:44
GamzeDuru
ortostatik hipotansiyon problemim varmış burdan öğrendim,çok faydalı bilgiler var hazırlayanlara çok teşekkürederim.
20/12/2011 15:21
maviufuk
büyük bir kanama geçirdim geçen ay uzunca hastane günleri iğneler serumlar,ilk öğrendiğimde çok nazlı bi bebeğimiz olacak diye verdim müjdeyi eşime,3. aydaki o korkunö kanama çok korkuttu bizi,ama bebeğim beni bırakmadı,çok güçlüydük,şimdiden sanki içimdeki ani dönüşlerini hisseder gibiyim,tekmelerini sabırsızlıkla bekliyorum küçük meleğim..
20/01/2012 15:22
cam12345
karnıma saankı iğne batırıyorlar gıbı oluyor. bır tarafıma yattıgımda uzun sure o tarafım uyusuyor.bebeği daha hıssedemedım.
11/02/2012 00:39
meri-ha
ilk hamılelıgım oldugu ıcın hıssettıgım seylerıde acabamı dıye dusunmekten algılayamıyorum bıle,arada bır pıt pıt gıbı hafıf dokunuslar hıssedıyorum ama ne kadar dogrudur bılemem :) ..2 hafta sonra tamamen hıssetmeyı beklıyorum bebegımı :)
27/02/2012 11:55
sulesoydan
bende bebeğimin hareketlerini hissetmeyi dört gözle bekliyorum.Doktorum 2 hafta sonra hissedersin dedi. Benim tansiyonum norma:)l
13/03/2012 13:39
yhyh
17.haftamdayım içinizde sizinden bir parçanın olusunu bukadar cok hıssettiğim ucuncu gun tarıif edılmeyecek kadar güzel bir duygu allahım bize kızımızı sağlıklı bi şekilde kucağımıza almayı nasip etsin insallah
08/04/2012 15:42
drsenem
18. haftamdayim, bazen kendimi misir patlatma makinası gibi hissediyorum, pıt pıt şeklinde hareketler, ancak bunlar bebeğimin hareketlerimiz ondan emin değilim. Bu arada, dun amniyonsentez sonuçlarımı aldım ve bebeğimizn sağlıklı olduğunu öğrendim. Sanırım hamileliğim boyunca en güzel his sağlık haberini almaktı.
19/09/2012 10:18
gulsah034
bu hafta bir erkek evladımın olacağını öğrendim. maşallah suphanallah allah herkesin evladını nazar bela bütün kötülüklerden korusun ve sağlıklı sıhhatli kucaklarımıza almayı nasip etsin benim ve benim gibi olan tüm kardeşlerimin... AMİNNN İnşallah Doğumlarımızı da bir nefeste veririz..
17/12/2012 12:50
mayy
bende 18.haftalık hamileyim ikinci hamilelik durumum olmasına rağmen duygularım çok farklı.allahım inşallah hayırlısıyla benim ve herkesin kucağına almayı nasip etsin.amin
02/02/2013 23:16
mavisevdamm
Bugün 18 haftalık olduk ne kadarda güzel içinde o kıpırtıları hissetmek seni hissetmek çok güzelmiş bebeğim :) şuana dek 1 kg aldım demek ki bebişe yaradı hepsi iri yapılı bir bebek dedi birde cinsiyetini göstereydin annem :)
25/03/2013 19:39
ahmetbusra
bızde 18 haftalıgız ve daha ıyıye gıdıyorum ama karnımda buyuyor ya :(yıne cınsıyetını ogrenemedım meraktan olecem ya bızımkı bayagı edeplı cıktı yanı
20/04/2013 19:24
eniseferhan
bende sevgili yavrumun cinsiyetini öğrenemedim ilk hamileliğim olması sebebiyle hareketlerinide hissedemiyorum umarım iki hafta sonra hissederim kelebeğimi..
05/09/2013 10:32
dream3
bende 18.hafta içindeyim şu an..kısmetse bir kızım olacak ve bebeğimin hareketlerini hissetmeye başladım geçen haftadan beri..oturduğumda düz yattığımda daha net hissediyorum pıt pıt diye minik vuruşlarını..mucizevi birşeymiş.çok şükür rabbime bana bunları yaşattığı için..herkese nasip eder inş.
02/01/2014 17:03
gaee
bnde 18 haftalık oldum bugün bi oglumuz olcakmış
Rabbime binlerce şükür bütün annelerin ve bninde
sag salim kucagımıza almayı nasip eder inşaallah
sabırsızlanıorm kime benziycek
nası olucak neler yapacagımızı hayal edip duruyorum dileyen isteyen herkeze nasip etsin Yaradan (amin)
15/04/2014 15:46
sulem4
bebeğimin ilk hareketlerini hissetmek nasıl eşsiz bi güzelliktir ya rabbim.. heyecandan ölebilirim
09/07/2014 09:54
tubaavci
bu durumda benımde ortostatik tansiyon rahatsızlığım var sanırım burdakı tanıma gore havalrda sıcak zorlanıyorum
04/08/2014 14:39
anneysen.com'un içeriği, sadece bilgilendirmeye yöneliktir ve bire bir olarak çözüm, sonuç, hukuki görüş, tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımamaktadır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemektedir. Uzmanlar’ın kendilerine sorulan sorulara verdikleri cevaplarla, diğer tüm yorum ve yazılarının sorumluluğu tamamen kendilerine aittir. Aynı konuda uzman olan kişilerin aynı konuda birbiriyle çelişik cevap verebildiği haller olabilir ve bu doğaldır. Bu gibi durumlar anneysen.com'u bağlamaz ve bu tür bir şart altında tüm sorumluluk tamamen ilgili uzmanlara aittir. Uzman görüşleri sadece tavsiye niteliğindedir, gerekli görüldüğünde ilgili uzmana başvurmanız önerilir.