Hafta Hafta Hamilelik

18.Hafta Hamilelik


Uzman Görüşü:
Daha önce doğum yapmış anne adayları için bu hafta bebek hareketlerinin fark edildiği haftadır. İlk hamileliği olan anne adaylarının ise bu duyguyu yaşamaları için önlerinde yaklaşık 2 haftaları daha vardır.
Bebeğin gelişimi hızla devam etmektedir. Başından poposuna olan mesafesi (CRL) 140 mm’ye, ağırlığı yaklaşık 200 grama ulaşmıştır. Yumuşak olan kemikleri sertleşmeye başlamıştır. Erkek bebeklerde prostat neredeyse tamamen gelişimini tamamlamışken, kız bebeklerde yumurtalıklarda ilk yumurta hücreleri gelişmeye başlamış, uterus (rahim) normal şeklini almıştır. Bebeğin cildi verniks caseosa denilen kremsi koruyucu bir tabaka ile kaplanmaya başlamıştır. Bunun görevi bebeğin cildini sürekli maruz kaldığı sudan korumaktır. Bebeğin kalbinde dört odacık görüntüsü oluşmuştur ancak kalp gelişimini daha tamamlamamıştır. Bebeğin kalp atış hızı normal erişkin bir bireyin neredeyse iki katıdır (120-140/dakika) ve kendi vücuduna günde yaklaşık 25 litre kan pompalamaktadır.

Ortostatik hipotansiyon

Anne adayının kan hacmi artmış, bunun yanında damar duvarlarındaki kasları dahil düz kaslarında gevşeme belirginleşmiştir. Bu nedenle özellikle ikinci trimesterde (13.-27. haftalar arası) anne adaylarının tansiyonları normale göre düşük kaydedilir. Artmış kan hacmi nedeni ile kalbin iş yükü de arttığından ani vücut şekil değişikliklerine (yatar pozisyondan aniden oturur pozisyona geçmek, oturur pozisyondan aniden ayağa kalkmak gibi) kalbin vereceği yanıt gecikebilir. Ani tansiyon düşüklüğü nedeni ile baş dönmesi ve baygınlık hissi yaşayabilir. Buna ortostatik hipotansiyon denir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında uzanmak ve ayakları yüksek bir yere uzatarak istirahat etmek uygun davranış olacaktır. Bu şikayetler sık olmuyorsa ve bilinç kaybı gibi sonuçlar doğurmuyorsa gebeliğe zarar vermesi beklenmez. 
 

Hamileyken araba kullanmak

Anne adayının karın kasları, rahim kasları, bebeğin içinde yüzdüğü amniyon sıvısı, bebeği zararlı olabilecek dış etkilerden çok iyi korumaktadır. Hamilelikte araba kullanmayı, özellikle karnın iyice büyüdüğü haftalara kadar kısıtlamanın bir gereği yoktur. Son haftalarda karın artık iyice büyüdüğü için araba kullanımı sırasında direksiyona çok yakın kalmaktadır. Bu durumda normalde risk oluşturmayacak çok hafif kazalarda bile karnın direksiyona çarpma ihtimali artmaktadır. Bu nedenle bu dönemlerde çok gerek olunmadıkça araba kullanmamak önerilmektedir.
Araba kullanımı sırasında kesinlikle emniyet kemeri takılmalıdır. Emniyet kemeri takılırken kemer karnın üstünden asla geçirilmemelidir. Bir kolu kalça hizasından karnın altından geçerken diğer kolu kalça hizasından yukarı doğru karnın yanından ve üstünden geçmelidir. Böylece bir kaza durumunda emniyet kemerinin direkt karna basınç uygulaması ve bebeğe zarar verme ihtimali en aza indirilmiş olur.
 

Hamileyken uzun süreli yolculuk yapmak

Daha önce erken doğum hikayesi bulunmaması, kanama şikayetinin olmaması, çoğul gebelik (çoğul gebeliklerde erken doğum ihtimali yüksektir bu nedenle daha dikkatli olunmalıdır) olmaması durumunda doğuma yakın son haftalar hariç (kesin bir hafta sınırı bulunmamakla birlikte 35. haftadan sonra kadın doğum doktoruna muayene olduktan sonra yolculuk kararı verilmesi uygundur) uzun süreli seyahatte ciddi bir sakınca bulunmamaktadır.
Hamilelerde damarlar etrafındaki kaslar dahil düz kaslarda gevşeme olduğundan, uzun süreli hareketsiz kalma durumunda özellikle bacaklarda yer çekiminin de etkisi ile kan toplanması gerçekleşir. Bu durum ayaklarda şişmeye ve ağrıya neden olur. Bu hareketsiz süre uzar ise bacaklarda damarlar içinde kan göllenmeleri ve pıhtılaşma olabilmektedir. Bu pıhtılar daha sonra koparak akciğer gibi hayati organlarda tıkanıklıklara ve ciddi problemlere yol açabilmektedir. O nedenle uzun süreli yolculuklarda kendi arabaları ile seyahat eden anne adayları 1.5-2 saatte bir durup mola vermeli ve kısa yürüyüşler yapmalıdır. Mola aralarında araç içerisinde de bacak hareketleri ve egzersizleri ile kan dolaşımını canlandırmalıdırlar. Otobüs yolculuklarında ise tüm molalarda otobüsten inmeli ve yürüyüş yapmalıdırlar. Yine mola aralarında araç içerisinde bacak egzersizleri ile kan dolaşımını canlandırmalıdırlar. İki koltukta tek başlarına oturmaları mümkünse ara ara bacaklarını diğer koltuğa uzatarak dinlendirmelidirler.

Hamileyken uçağa binmek

Hamilelikte uçak yolculuğunun da benzer şekilde doğuma yakın haftalar olmadığı (36. haftadan sonra birçok uçak firması hamileleri uçağa almamaktadır. Nedeni anneye veya bebeğe gelecek zarar değil, havada gerçekleşecek olası bir doğum nedeniyle risk almak istememeleridir), erken doğum hikayesi, kanama, çoğul gebelik (erken doğum daha sık gözlenmektedir) olmadığı sürece bir sakıncası yoktur. Yolcu uçaklarında kabin basıncı sabit olduğundan anne adaylarını basınç konusundaki endişeleri yersizdir. Ancak diğer ulaşım araçları ile benzer şekilde anne adayları 1.5 saatte bir kalkıp dolaşmalı, aralarda da oturdukları yerden bacak egzersizleri yapmalıdır. Uçak yolculuklarında bir diğer önemli husus havayolu şirketlerinin uygulamalarıdır. Birçok havayolu şirketi 7. aydan sonra (28. hafta) uçuş yapmakta sakınca olmadığına dair doktor raporu istemektedir. Ve bu raporun süresi 7 günden eski olmamalıdır.
 
anneysen.com tavsiyesi:
Bebeğinizin hareketlerini hissetmek için sabırsızlanıyorsunuz. Hareketleri hissetmenizle birlikte, bebeğinize odaklanmanız ve ilk haftaların sıkıntılarını unutmanız daha kolay olacak. İlk “tekme”yi hissettiğiniz tarihi hatıra olarak bir kenara not almayı unutmayın!
Dolaşım sisteminizdeki değişikliklerle birlikte tansiyonunuz daha düşük seyretmeye başlayabilir. Rahatsızlık verecek boyuta geldiğinde ölçüm yaparak bu değeri not alın ve ayaklarınızı yukarı kaldıracak şekilde uzanın.
Hafta Hafta Hamilelik 17.Hafta
Hafta Hafta Hamilelik 19.Hafta
Hamileliğinizin Haftasını

[CMSDataProperties.LoadTransformation]: http://server/CMSTransformations/c5e3bef2-01c4-4ef8-950c-b3f963e04ea4/Community/Transformations/MessageBoard.ascx(7): error CS0433: The type 'MyUserInfoFunctions' exists in both 'c:\windows\Microsoft.NET\Framework\v2.0.50727\Temporary ASP.NET Files\root\b303747a\2b2fdbde\App_Code.o0ad0zeu.dll' and 'c:\windows\Microsoft.NET\Framework\v2.0.50727\Temporary ASP.NET Files\root\b303747a\2b2fdbde\App_Code.9legszlo.dll'
anneysen.com'un içeriği, sadece bilgilendirmeye yöneliktir ve bire bir olarak çözüm, sonuç, hukuki görüş, tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımamaktadır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemektedir. Uzmanlar’ın kendilerine sorulan sorulara verdikleri cevaplarla, diğer tüm yorum ve yazılarının sorumluluğu tamamen kendilerine aittir. Aynı konuda uzman olan kişilerin aynı konuda birbiriyle çelişik cevap verebildiği haller olabilir ve bu doğaldır. Bu gibi durumlar anneysen.com'u bağlamaz ve bu tür bir şart altında tüm sorumluluk tamamen ilgili uzmanlara aittir. Uzman görüşleri sadece tavsiye niteliğindedir, gerekli görüldüğünde ilgili uzmana başvurmanız önerilir.
 
ozlemrah54 anne sorusu cevapladı: "YNT:sat ile ultrason tarihi farklı"
dilek18 anne sorusu cevapladı: "YNT:tv frekansı"
KraLicee06 anne sorusu sordu: "Memelerde igne batmasi"
KraLicee06 anne sorusu cevapladı: "YNT:merhabalar.."
meleklerimm anne sorusu cevapladı: "YNT:memeden kesme ve uyku"
glsema anne sorusu cevapladı: "YNT:kızımın erkeklerden korkması"
babyface2711 anne sorusu sordu: "memeden kesme ve uyku"
emrelif anne sorusu cevapladı: "YNT:sorunlarla baş edebilmek"
meleklerimm anne sorusu cevapladı: "YNT:lutfen bana birseyler söyleyin"
meleklerimm anne sorusu cevapladı: "YNT:KAÇ AYLIK HAMİLEYİM"
meleklerimm anne sorusu cevapladı: "YNT:kızımın konuşması...."
Gokseny anne sorusu cevapladı: "YNT:sorunlarla baş edebilmek"
mlksbl anne sorusu sordu: "hamileyim"
emrelif anne sorusu cevapladı: "YNT:sorunlarla baş edebilmek"
YagmurKoca uzman sorusu cevaplandı: "Oğlum iÇİN Beslenme Listesi"
ebru05 uzman sorusu cevaplandı: "yemek secen cocuk"
keremcansu uzman sorusu cevaplandı: "anne sütü"
meraklikiz34 uzman sorusu cevaplandı: "Nasıl Kilo aldırabilirim?"
nerc anne sorusu cevapladı: "YNT:kızımın konuşması...."
sturm anne sorusu cevapladı: "YNT:sorunlarla baş edebilmek"
sturm anne sorusu cevapladı: "YNT:kızımın konuşması...."
Gokseny anne sorusu cevapladı: "YNT:sorunlarla baş edebilmek"
ceylincim anne sorusu cevapladı: "YNT:KAÇ AYLIK HAMİLEYİM"
haticeyup anne sorusu sordu: "KAÇ AYLIK HAMİLEYİM"
ceylincim anne sorusu cevapladı: "YNT:kızımın konuşması...."
zey123 anne sorusu cevapladı: "YNT:sorunlarla baş edebilmek"
deryatumay anne sorusu cevapladı: "YNT:sorunlarla baş edebilmek"
sturm anne sorusu cevapladı: "YNT:sorunlarla baş edebilmek"
ceylincim anne sorusu cevapladı: "YNT:sorunlarla baş edebilmek"
zey123 anne sorusu sordu: "sorunlarla baş edebilmek"
ceylincim anne sorusu sordu: "kızımın konuşması...."
zey123 anne sorusu cevapladı: "YNT:ben yapmadim o yapti"
ceylincim anne sorusu cevapladı: "YNT:tv frekansı"
prenses58 anne sorusu cevapladı: "YNT:kızımın erkeklerden korkması"
glsema anne sorusu cevapladı: "YNT:kızımın erkeklerden korkması"
prenses58 anne sorusu cevapladı: "YNT:tv frekansı"
DORUKEGEM17 anne sorusu cevapladı: "YNT:DİŞ FIRÇALAMA"
nerc anne sorusu cevapladı: "YNT:Grip aşısı "
duyquseln anne sorusu cevapladı: "YNT:kan damlası"
mih.k anne sorusu cevapladı: "YNT:kan damlası"
fatcan anne sorusu cevapladı: "YNT:lutfen bana birseyler söyleyin"
kaos302 anne sorusu cevapladı: "YNT:kan damlası"
Turanhalime anne sorusu cevapladı: "YNT:Bebek Beşiği Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler"
smvefa anne sorusu cevapladı: "YNT:kan damlası"
smvefa anne sorusu cevapladı: "YNT:lutfen bana birseyler söyleyin"
bikom anne sorusu cevapladı: "YNT:kan damlası"
nerc anne sorusu cevapladı: "YNT:kan damlası"
nerc anne sorusu cevapladı: "YNT:vücutta morluk ve kırmızı leke"
ozlem2304 anne sorusu cevapladı: "YNT:lutfen bana birseyler söyleyin"
hiwda anne sorusu cevapladı: "YNT:ben yapmadim o yapti"
Kovski anne sorusu cevapladı: "YNT:lutfen bana birseyler söyleyin"
dream3 anne sorusu cevapladı: "YNT:lutfen bana birseyler söyleyin"
zey123 anne sorusu cevapladı: "YNT:ben yapmadim o yapti"
bikom anne sorusu cevapladı: "YNT:kızımın erkeklerden korkması"
duyquseln grup yazışması yaptı: "ankarada bebek süsü yapan yerler"
hiwda anne sorusu sordu: "ben yapmadim o yapti"
duyquseln anne sorusu cevapladı: "YNT:kızımın erkeklerden korkması"
egesedaemir uzman sorusu cevaplandı: "5yasındakı oglumla bas edemıyorum"
derio uzman sorusu cevaplandı: "Babasız 16 yaşında erkek çocuk psikolojisi"
wxly uzman makalesi beğendi: "Sorumluluğumu biliyorum"
hiwda anne sorusu cevapladı: "YNT:Kaç yaşında anne oldunuz? "
ceylincim anne sorusu cevapladı: "YNT:kızımın erkeklerden korkması"
seiss anne sorusu sordu: "vücutta morluk ve kırmızı leke"
glsema anne sorusu cevapladı: "YNT:kızımın erkeklerden korkması"
burcu3428 uzman sorusu cevaplandı: "kızım kakasını wc yapmıyor"
semagokhan anne sorusu cevapladı: "YNT:Kaç yaşında anne oldunuz? "
semagokhan anne sorusu cevapladı: "YNT:Kaç yaşında anne oldunuz? "
bikom anne sorusu cevapladı: "YNT:kızımın erkeklerden korkması"
smteslanur anne sorusu cevapladı: "YNT:nasıl bir annesiniz "
smteslanur anne sorusu cevapladı: "YNT:Kaç yaşında anne oldunuz? "
Candankan anne sorusu cevapladı: "YNT:Kaç yaşında anne oldunuz? "
Nemka anne sorusu cevapladı: "YNT:Kaç yaşında anne oldunuz? "
byzprens grup yazışması yaptı: "YNT:kız bebek için cok şirin model"
byzprens grup yazışması yaptı: "kız bebek için cok şirin model"
glsema anne sorusu cevapladı: "YNT:kızımın erkeklerden korkması"
esraik anne sorusu cevapladı: "YNT:tv frekansı"
Nemka anne sorusu sordu: "Günlük beslenme programı"
simay000 anne sorusu cevapladı: "YNT:tv frekansı"
can_ates anne sorusu cevapladı: "YNT:Amway"
esraik anne sorusu cevapladı: "YNT:tv frekansı"
simay000 anne sorusu cevapladı: "YNT:tv frekansı"
duyquseln anne sorusu cevapladı: "YNT:tv frekansı"
simay000 anne sorusu cevapladı: "YNT:tv frekansı"
simay000 anne sorusu cevapladı: "YNT:tv frekansı"
prenses58 anne sorusu cevapladı: "YNT:kızımın erkeklerden korkması"
bikom anne sorusu cevapladı: "YNT:kızımın erkeklerden korkması"
Didemia anne sorusu cevapladı: "YNT:kızımın erkeklerden korkması"
bikom anne sorusu cevapladı: "YNT:kızımın erkeklerden korkması"
mih.k anne sorusu cevapladı: "YNT:tv frekansı"
glsema anne sorusu cevapladı: "YNT:kızımın erkeklerden korkması"
bikom anne sorusu cevapladı: "YNT:kızımın erkeklerden korkması"
bikom anne sorusu cevapladı: "YNT:kundakkkkk"
Byyas anne sorusu cevapladı: "YNT:kundakkkkk"
glsema anne sorusu cevapladı: "YNT:kızımın erkeklerden korkması"