Yeni konu yaratabilmek veya yazışma yapabilmek için lütfen üye girişi yapın. Üye değilseniz buraya tıklayarak ücretsiz üyeliğinizi başlatabilirsiniz.
User avatar

Bilfen Eğitim Sistemi hakkında

Ayşen - 13/06/2011 08:48

Kızım 3 yıldır Bilfen Suadiye'ye gidiyor ve yeni eğitim döneminde Bilfen Ataşehir'de 1. sınıfa başlayacak. Bu üç yıl içinde birçok şey öğrendiğini kabul etmekle birlikte genel kültür konusunda ki bunu hayata hazırlık olarak düşünüyorum çok fazla bir katkı sağlanmadığını düşünüyorum. Geçen üç yıl içinde tek bir müze, sergiye gidilmedi. Sebebi güvenlik. Güvenlik özellikle çocuklarımız sözkonusu olduğunda çok çok önemli olsa da Türkiye gerçeğini gözönüne alırsak bu şartlar altında çocukları hiçbir yere göndermemek gerekir. Merak ettiğim aynı sistem ilkokullar için de geçerli mi? Bilfen'de eğitimin çok zorlu olduğu söylense de okul yönetiminin yaptığı sunumda birçok sosyal faaliyet olduğu görülüyor. Üstelik altyapı da oldukça güçlü gibi. Bunların ne kadar gerçek ve uygulandığını bilmiyorum Görüş ve tecrübelerinizi paylaşmanızı rica ediyorum.

Şikayet Et
Yazışmalar (7)
Sırala: 
User avatar    
pinarsan - 13/06/2011 11:20

Merhaba, benim çocukların anaokullarından örnek vereyim. Duru yani büyük olan şu an 3. sınıfa geçti. Anaokulu olarak 2 sene Emirgan'da Elma anaokuluna gitti. Orada her hafta bir gezi vardı. Parka da gittikleri olurdu, ormana da bazen müze ve sergilere. Daha sonra bir sene Tarabya'da Woodsview anaokuluna gitti. (Bu okulun eğitimi ingilizce idi ve ingilizce öğrenmesi için göndermiştik çok da memnunduk) Bu okulda da at binmeye, müzelere, sergilere giderlerdi. Çok sık olurdu her hafta olmamakla birlikte.
Oğlum 2 senedir Açı okuluna gidiyor. Onlar da da geziler var. Daha çok o anki temaya göre düzenleniyor. Eğer ülkeleri işliyorlarsa örneğin çin lokantasına gidiyorlar. Bunun dışında arboretum vb gezileri de oluyor.

Tabi ki güvenlik açısından gezi okul kadar güvenli değildir. ama tedbir alınarak çok sayıda öğretmenii görevlendirerek bunu aşabilirler diye düşünüyorum. Acaba diğer veliler de sizin gibi düşünüyorsa bu politikasında bir değişiklik yapamaz mı okul?

Şikayet Et
User avatar    
KOKSU - 13/06/2011 12:10

Sayın Ayşen merhaba, Benim çocuğum geçen hafta karnesini alarak 4. sınıfa veda etti. Biz de evimize yakın olduğu için Bilfen yuvasına 3 yaşında vermiştik.Bilfen(İstanbul) yuvaları Bilfen okullarının vitrinidir. Basın ilişkileri de kuvvetlidir.Halka mal olmuş sanatçılar ya da ünlüler diyelim,bu kişileri okullarına davet ederek anne babaların gözünü boyarlar. Bu okul asla gezilere götürmez. Belki yılda bir kere belki hiç. Böyle bir okul güvenliği bahane ediyorsa çok büyük hata ediyor. Bizlere de ön görüşme sırasında; diyelim o hafta hangi konu işleniyorsa söz konusu konuyla ilgili geziler düzenlendiğini söylemişlerdi. Fakat böyle bir durum söz konusu bile olmadı. Benim anladığım belirli bir grup oluşturmuşlar sadece onlara bu imkanlar veriliyor.Maalesef bu sözde okulda ayrımcılık çok fazla.Oysaki dünyanın parasını veriyoruz.Bu okulda hizmette hep kusur vardır.Bu okulda sadece çok başarılı çocuklar önemlidir. Onun dışındaki çocukları görmezler bile.Komşumun çocuğu devlet okulunda okuyor. Gitmedikler müze kalmadı. Ayrıca sinemalara çocuk filmleri geldiği zaman çarşamba günleri sinemaya götürülüyor.Ayrıca çocuklar hangi dersi iyi anlamamışlarsa etüd yapılarak o konu tekrarlanıyor.
Biz annelere sorduğunuz için cevap vermeye gerek duydum. Belki siz memnun kalırsınız ben bilemem. Bizzat bu okulda çocuğum olduğu için sizinle paylaştım. Başkalarından aldığım duyumlara göre yazamam. Eğer başka okul hakkında bir şeyler sormuş olsaydınız cevap veremezdim. Bu etik olmaz.

Şikayet Et
User avatar    
Ayşen - 13/06/2011 15:31

Çok teşekkürler. Tecrübenin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Amerika'yı tekrar tekrar keşfetmeye gerek yok. İnancım herkese uygun tek okul olmadığı. Ama araştırıp tecrübeleri dinlemek benim için çok değerli. Kayıt yaptırdığım için içimdeki huzursuzluk büyüse de en azından bir back up planımın olması gerektiği düşüncesi güçleniyor.


Şikayet Et
User avatar    
KOKSU - 14/06/2011 12:03

Sayın Ayşen Hanım günaydın. Amerika keşfedildiği halde her yıl yeni öğrencilere tekrar tekrar anlatılır. Onlar da öğrensin diye. Bu hep böyle olacaktır. Biz bu okulun ilköğretimini de gördük. Siz daha yuva kısmını gördünüz. Yuvalar zaten Bilfenin vitrinidir. Siz daha bu aşamada sıkıntılarınızı dile getirmişsiniz. Okulların hiç biri kendi hakkında olumsuz bilgiler vermez. Siz sordunuz ben cevap verdim.Tecrübelerimi paylaştım. Siz de güzel bir noktaya değinmişsiniz. Okul arayışı içinde olan anneler vardır. Bu okul hakkında bilgisi olmayan anneler için iyi bir bilgi alış verişi oluyor.Bu sitenin en güzel yanı tüm üye arkadaşlarla saygılı ve samimi bir şekilde paylaşımda bulunulması. Herkes her görüşü onaylamayabilir. Bu çok doğal bir durum. Ama herkesin fikrine saygı göstermek zorundayız.
Dilerim güzel kızınız için hayırlı olur. Önemli olan çocuklarımızın sağlıklı ve mutlu olmalarıdır. Biz onlar için varız.
Şunu da söylemeden geçemeyeceğim sayın pinarsanın kızının gittiği yuva hakkında verdiği bilgiler karşısında Bilfen yuvasında hiçbir şey öğretilmediğini anladım.
Çocuklarımızın bize en çok gereksinim duyduğu dönemlerde yanlarında bile yokuz. Çalışıyoruz. Onlara daha iyi koşullar verebilmek için. Çocuklarımıza değer vermeyen bir yerde işimiz olmamalı. Aşırı ayrımcılık var.Ticari endişe olduğu yerde eğitim - öğretim hep fire verir. Bizden aldıkları bu kadar ücret nereye gidiyor? Çocuklarımız için ne yapılıyor. İçindeki sosyal faaliyetlerden yararlanabilmek için ayrıca her ay para ödüyoruz.
Dikkatli olmanızı istiyorum. Çoğu çocuk sıkıntılarını içine atabiliyor. Sonra benim gibi geç kalmış olmayın. Buna da şükür diyorum. Allah kimsenin başına vermesin. Çekenler bilir. Ben diğer veliler gibi sessiz kalabilirdim. Ama buna benim vicdanım razı gelmezdi. Okul arayışı içinde olan ailelere seslenmiş oldum.
Amacı gerçek eğitim ve öğretim olan okulların önünde saygıyla eğiliyorum.

Okulun anlattıkları övücü şeyler anne babayı büyüleyebilir ama çocukları asla kandıramazlar. Onların küçük yürekleri her şeyin farkındalar.

Her şey gönlünüzce olsun. Çocuğunuza başarılar diliyorum.

Şikayet Et
User avatar    
zehracim - 02/12/2011 12:56

Ayşen Hanım ve KOKSU Hanım merhaba,
İnternette gezinirken bir şekilde bu sayfa ile karşılaştım. Ve inanın hem çok şaşırdım hem de üzüldüm. Teknolojinin bu kadar gelişmiş olması bizlere fikirlerimizi sunma imkanı verirken, birşeyleri karalamak bu kadar mı kolay?
Ben de bu sene ile birlikte (kızım 8.sınıfta ) tam 10 yıldır Bilfen velisiyim. Ve inanın bunu her yerde gururla söylüyorum.
Başta Ayşen Hanıma cevap vermek istiyorum. Kızınızın Bilfen Anaokullarından bi çok şey öğrendiğini söylerken genel kültür açısından eksikleri olduğunu söylemişsiniz. Okulun bazı gezilere götürmediğini belirtmişsiniz. İnanın (uzun zaman oldu bazı şeyleri tam olarak hatırlamasam da ) kızınızın genel kültürünün nasıl geliştiğini okulun bunu çocuklara nasıl hissettirmeden verdiğini zaman içinde görecek ve diğerleri ile arasındaki farkları görünce çok gururlanacaksınız. Belki istediğiniz kadar gezi olmamış gibi gelebilir size ama okulla şunu konuşmak, açık olmak en doğrusu bence... Güvenlik sebebi ile denmiş sanırım. Mutlaka bir gerekçesi olduğuna inanıyorum ki zaten sizin içinde en önemli şeyin ilk önce çocuklarımızın sağlık ve güvenlikleri olduğunu tahmin ediyorum. Ha belki Bilfen Anaokulu planladığı geziyi güvenlik nedeni ile iptal etmiş olabilir ama sadece gezi olsun diye de bir şeyler yapmaması bir anne olarak beni daha mutlu ediyor...
Gelelim ilkokul dönemine... Biz anne ve babalar ne yazık ki kendi yapamadıklarımızı, kendi hayallerimizi genelde çocuklarımız üzerinde gerçekleştirmeye kalkar ve onların başka bir birey olduğunu unuturuz. Bu da çocuklarımızdan çok fazla bir şey beklememize ve farkında olmadan onlar üstünde baskı kurmamıza neden olur. Ve sonuçta ortaya çıkan mutsuzluklarımız içinse bir suçlu bulmak çok kolaydır ki bu da en kolay olarak okulumuz ve öğretmenlerimizdir.
Bu yüzden bence okul seçimi yaparken ilk önce çocuğumuzu iyi tanımalı, hayat beklentilerimizi ona göre saptamalı ve böylece okulumuzu seçmeliyiz. KOKSU hanım anladığım kadarıyla bazı problemler yaşamış. Ve bunu okula bağlamış. Bende 8 senedir Bilfen İlköğretimin bir parçasıyım. İnanın bu geçen sürede birçok olumlu şeyler yaşadım. Ha bu arada zannetmeyin ki benim kızım KOKSU hanımın dediği gibi çok başarılı ve ona özel davranıyorlar. Aksine Bilfen için belki de ortalamanın biraz altında bile diyebilirim. Ama inanın gene de ona çok özel davranıyorlar... Çünkü bunca yıldır gördüğüm kadarı ile her çocuğa aynı davranılıyor Bilfen'de. Yani özel... Eğer kızım şu an ( ki mecazi anlamda kulağı olmamasına rağmen ) bir müzik aletini çalabiliyorsa, Türkiye'de bir çok müzisyene bile nasip olmayacak bir şeydir ki kzım Türkiyenin en önemli sanatçıları olan Sezen Aksu'ya ve Ajda Pekkan'a eşlik etme fırsatını yakalamışsa inanın bu Bİlfen'in zaferidir. Ve ailesi olarak bunu seyretmek dünyanın en büyük keyiflerinden biriydi. Bu muhteşem deneyimden elde ettikleri acaba başka nasıl verilebilirdi kızıma bunu sormak isterim size?
Sadece müzikte değil. Kızım şu anda dört çeşit stilde de gayet iyi yüzebilirken ( bu arda belirtmek isterim ki benim yüzme ile ilgili büyük bir fobim var ) bunu da beden derslerinden öğrendi.
Ayrıca seramik, kısa film kulübü, moda tasarımı, buz pateni şu anda aklıma hemen gelen seçmeli dersleri ... Bütün bunları okuldaki derslerden öğrendi. Ve inanın hiç bir para da ödemedim.
Bu arada ne yazık ki Türkiye gerçeği olan ve istemeseniz de içine gireceğiniz bir sınav sistemi var .Şu an adı SBS , değişebilir kalkacak diyorlar ama ne olursa olsun eğer Galatasaray, Robert, Üsküdar Amerikan ,Kadıköy Anadolu gibi bazı hedefleriniz varsa bugün adı SBS olan sınav bir şekilde hayatınızda olacaktır. Bunun çözümü inanın yok. Bu arada daha önce belirttiğim gibi kızım genel olarak Bilfen ortalamasının altında bile olsa Türkiye standartına bakıldığında belli bir çizginin üstünde oluyor her zaman. Bunu nasıl sağlıyorlar bir türlü anlamadım ama çeşitli yolları olduğu muhakkak. Gerek çocuklara özel uyguladıkları testler sonucunda onlara nasıl daha iyi öğrenebildiklerini öğretiyorlar, gerekse birebir eksiklerini takip edip etütlerle bunu kapatmaya çalışıyorlar, gerek çeşitli sınavları SBS şeklinde yaparak dershaneye bile gitmeden teste alıştırıyorlar. Ama inanın ki ben 7.sınıfın ortasından beri fazlasıyla yaşadığım için gayet iyi biliyorum ki bunları yaparken çocukların ruhsal durumlarını, ergenlik problemlerini de aileleri ile birlikte çözmek için deli gibi uğraşıyorlar.
İşte daha önce yazılan yazıları okuduğumda çok üzüldüm. Bir kurumu karalamak bu kadar kolay olmamalı dedim kendi kendime. Ve inanın tüm içtenliğimle düşündüklerimi yazdım.
Tabi ki her kesin bazı anlarda bazı problemleri olabilir. Bizlerde ailemizle, eşimizle bile birlikte aynı çatı altında yaşarken bazı problemler yaşamıyor muyuz? Önemli olan iyi niyet içinde bunları çözmek. Karalayıp, kesip attırmak çözüm olsaydı inanın hayatta tek başımıza yaşamak zorunda kalırdık. Bu nedenle KOKSU Hanımın yazdıklarını okuyunca çok üzüldüm. Ve başta da dediğim gibi velisi olmaktan her zaman mutlu olduğum Bİlfen Okullarına bir de benim gözümle bakmanızı istedim. En azından bundan sonra bu sayfaya girenler bu yazıyı da okuyup Bilfeni öğle değerlendirsinler istedim.
Sonuç olarak şuna eminim ki bizler anneler olarak her zaman çocuklarımız için doğru olanı isteriz. Önemli olan doğruyu bulmak… Sevgi ve saygılarımla
Teşekkürler ...

Şikayet Et
User avatar    
kepi - 26/06/2012 15:29

Arkadaşlar mrb ben de bu sene Kosuyolu Blfen e kızımı okul öncesine kaydettirdim.inşallah memnun kalırım
Teşekkürler

Şikayet Et
User avatar    
nergiselin - 24/08/2012 14:01

Selam,ben de bu sene ilk defa Bilfene katılıyorum, 2008 doğumlu oğlum ve 2004 doğumlu kizimla.Cevreden çok olumsuz seyler duymama rağmen esimin kararıyla yolluyorum, yaşayıp göreceğim.Zehracim isimli yazı beni bir nebze rahatlatti ama o kadar çok korkutuldum ki halen endişelerim devamediyor, buradan sizlerle yazışmam isterim..
Şikayet Et
Önceki 1 Sonraki

Grubu İnceleyin

Grubu İnceleyin