Yeni konu yaratabilmek veya yazışma yapabilmek için lütfen üye girişi yapın. Üye değilseniz buraya tıklayarak ücretsiz üyeliğinizi başlatabilirsiniz.
User avatar

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM NASIL OLMALI?PEDAGOG Halide K.

GamzeDuru - 18/10/2011 05:02

.”İyi bir anaokulu programı nasıl olmalı?”
- İyi bir anaokulu programı hazırlarken, okula hazır olmanın temel ölçütleri olan fiziksel, sosyal, duygusal, zihinsel gelişim evrelerinin aslında birbirinden bağımsız düşünülemeyeceği gerçeği hiçbir zaman akıldan çıkarılmamalı. Bu bağlamda da programın temel hedefi; her çocuk özel ve farklıdır gerçeğinden hareketle, çocuğu tanımak olmalıdır. Çocuğu, gelişim özelliklerini dikkate alarak yönlendiren, öğrenme konusunda merak ve istek uyandıran, ana dili eğitimine öncelik veren, oyunun eğitimin bir parçası olduğuna inanan, programında sosyal becerilerin gelişimine yer veren bir okul öncesi eğitim programı çocuğun gelecekteki eğitimi için de doğru bir başlangıç olacaktır.

- “Oyun eğitimin bir parçasıdır.” dediniz ama ben, pek çok anababanın “O okulda hep oyun oynatıyorlardı.” diyerek şikayet ettiklerini biliyorum. Bence de oyun eğitimin hatta yaşamın bir parçası, hele çocuğun olmazsa olmazı. Sizin okul öncesi eğitim ve oyun ilişkisi konusundaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyim?
-“Oyun”, sosyal ve duygusal gelişim sürecinin olmazsa olmazlarından birisidir ve en önemlisidir. Oyunla kazanılan beceriler sırasında çocuk da öğretmen de hiçbir zorlanma yaşamaz ve süreç kendiliğinden gelişir.
Oyun oynarken çocuk, kazanmayı, kaybetmeyi, sıra beklemeyi, sıra takip etmeyi, diğerlerini izlemeyi böylece izledikleriyle ve/ya da aldığı olumlu - olumsuz tepkilerle, bu konularda kendi tutumunu geliştirme, değiştirme ya da güncellemeyi kendiliğinden öğrenir. Bununla beraber oynanan her oyun çocuk için zihinsel bir uyarandır. Örneğin kızmabirader oynarken stratejiler geliştirmek, memory oynarken belleğimizi zorlamak gibi. Her oyun çocuğun zihninde bir şeyleri uyaracak ve dolayısıyla adım adım güçlendirecektir. Evcilik, doktorculuk gibi dramatik oyunlar hayal gücünü sonsuz destekleyecek etkinliklerdir.
- Biliyorum ki oyun örneklerini ve çocuğa yararlarını çoğaltabilirsiniz ama kısaca şöyle diyebilir miyiz? Oyun olmadan okul öncesi eğitim olmaz.
- Kesinlikle diyebiliriz. Oyun ve oyuncak, doğru seçilmek ve doğru kullanılmak şartıyla en önemli eğitim aracımızdır. Hatta sadece okul öncesi değil tüm yaşam boyu, bu gün büyük şirketlerin ciddi eğitim programlarında oyunlar kullanılmaktadır.
- Hemen burada bilgisayar oyunlarına değinmek istiyorum. Biliyorum bu başlıbaşına bir büyük konu. Hatta daha önce de bununla ilgili yazılar yazmıştım ama konuştuğumuz oyunlar bağlamında sizce bilgisayar oyunlarının yeri ne olmalıdır.
- Çok kısaca söylersem özellikle küçük yaşlarda geleneksel oyunların yerini hiç bir şey tutamaz. Bilgisayar oyunlarının şiddete yönlendirme, denetlenememe, müptelalık yaratma gibi olumsuzluklarının yanında çeşitli fiziksel zararları da vardır ama bence en önemlisi sosyal etkileşim üzerine olan zararıdır. Çocuk bunlarla ne kadar geç ve ne kadar kontrollü tanışırsa o kadar iyi olur.

- Yeniden okul öncesine dönersek, iyi bir ana okulu öğretmeninin özellikleri neler olmalıdır?
- İyi bir öğretmen öncelikle aşırı koruyucu tutumlardan kaçınmalı, çocuğun fiziksel bağımsızlığını kazanmasına, beceri ve yeterliliğini ortaya koymasına izin vermelidir. Öğretmen, çocuğun yapamadığı şeyleri onun yerine yapan kişi olmamalı, yardım istediğinde destek vermek için yakınında olan yetişkin rolünü üstlenmelidir. Ancak böyle bir tutum sergilendiğinde çocuk, “yanımda her zaman güvenebileceğim birisi var.” mesajını alarak, cesurca yeni girişimlerde bulunabilir.

- Bu dedikleriniz çok güzel ama nasıl olacak bilemiyorum. Şu anda benim gördüğüm kadarıyla ana babalar arasında aşırı korumanın fazilet, saçını süpürge etmenin iyilik olduğunu düşünme ve bunları yüceltme modası var. Bir yandan bu akımlar öğretmenlere sirayet ediyor bir yandan da bu akıma uygun olmayan okul ve öğretmen tutumu eleştiriliyor, beğenilmiyor. Okul - aile - çocuk etkileşimini yakından ve sürekli izleme şansı olan biri olarak siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
- Birçok anne baba son derece doğal olarak çocuklarını koruma konusunda oldukça hassas davranmaktalar. Ancak zaman zaman bu hassasiyet aşırıya kaçar. Çocuk 1.5-2 yaşlarında kaşığını eline alıp yemek yiyebilecekken nedense anne babalar bunu desteklemek yerine kaşığı elinden alıp yedirmeyi tercih ederler. Bu bazen çocuğun yavaş yiyeceği, bazen etrafa dökeceği, bazen az yiyeceği bazen de beceremeyeceği düşüncesiyle gerçekleşen bir müdahaledir. Aynı şekilde giyinmeye çalışan çocuğun etrafında birçok büyük seferber olup giyinmesine yardım etmeyi, merdiven çıkar ya da inerken peşinden koşup eline yapışmayı, tuvalete girdiğinde kapıda bekleyip poposunu silmeyi vazife edinmiştir. Çocuktan gelecek yardım taleplerinin dışında yapılan bu müdahaleler çoğunlukla yetersizlik duygusu ve yapamıyorum-yapamam düşüncesini oluşturur. Bu durum çocuk anaokulu dönemine gelinceye dek hatta bazen sonraki yaşlarda da sürebilir.
Anne babaların pek çoğu bu koruyucu tutumun öğretmen ve okul yönetimi tarafından da desteklenmesini bekler ya da talep eder. Gerçekte anaokullarının pek çoğunda da yönetici ve öğretmenler bunu bir görev addederek talepleri yerine getirmeyi taahhüt ederler. Anaokuluna başlayan çocuk hakkındaki ilk raporu verirken öğretmen çocuğun o gün kaç köfte yediğini, hatta bunu elleriyle yedirdiğini gururla anlatır. Burada amacımız öğretmenin ya da anne babanın iyi niyetle yaptıkları müdahaleleri eleştirmekten çok bu müdahalelerin çocuktan talep gelmeksizin yapıldığında yarattığı sonucu irdelemek.
Anasınıfını okulda ve evde çevresindeki koruyucu ordusu ile sağ salim geçiren çocuk artık sabırsızlıkla ilkokula başlayacağı günü beklemektedir. Ancak birinci sınıfa başlarken yapılan ilk toplantıda öğretmen, velilere öğrencilerin ödevlerine yardım etmemelerini salık verirken, öğrencinin her gün çantasını düzenli bir şekilde toplamasını, eşyalarını eksiksiz getirmesini istediğini de belirtir. Anne baba için de bu son derece olağan bir istektir. Zaten ilkokula başlayan bir çocuğun bu sorumlulukları yerine getirmesi gerekir. Artık çocuktan okuldan geldiğinde ödevlerinin başına oturması, sonra çantasını toplayıp ertesi güne hazırlanması beklenmektedir. Ama giyinip soyunma, temizlik, beslenme gibi öz bakım becerileri konusunda destek sürmektedir. Bu arada hem okul hem de aile özgüveni gelişmiş çocuk yetiştirmeyi amaçladıklarını bunun için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını belirtmektedirler. Bu durumda çocuk, yapabildiklerini yapmasına izin vermeyen ebeveyn ve yapabileceklerinden fazlasını bekleyen okul arasında gidip gelmektedir…
Ben burada bir önceki sorunuza dönüp öğretmeninin dışında, kurumun genel olarak çocuğa bakışının, değer yargılarının, hedeflerinin, çocuğa ve eğitime verdiği önemin de, iyi bir anaokulu programı oluşturmada önemli etmenler olarak ele alınması gerektiğini eklemek istiyorum. Hatta kurum bakışı daha da önemli diyebiliriz çünkü öğretmeni de, programı da dolayısıyla eğitimin kalitesini belirleyecek olan bu bakış olacaktır.

- Eğitim kalitesi deyince; okullarda okul öncesi de dahil, çocuklara biraz fazla yüklenildiğini düşünüyor musunuz?
- Günümüzde birçok okulun gururla ortaya koyduğu erken öğrenme programları çoğu kez çocuklarda tüm eğitim sürecini etkileyecek olumsuz izler bırakmaktadır.
Burada Dr. Jane M.Healey’in yaklaşımı aslında fazla söze gerek duymadan gerçeği açıklamaya yarar niteliktedir. “…yoğun bir eğitimle belli becerilerin gelişimini zorlamak mümkündür, ne var ki çocuk bu alanda olgunlaşmamış ve uygun olmayan nöron şebekelerini kullanabilir ve doğal gelişim bozulmuş olur. Tamamlanmamış nöron sistemleri üzerinden öğrenmeyi hızlandırmaya çalışmak, bir limuzini ormandaki bir patikada son hızla sürmeye çalışmak gibidir. Bunu yapabilirsiniz, ama sonuçta ne araba ne de yoldan geriye iyi bir şey kalır. Dahası böylesi öğrenme ortamlarına eşlik eden baskı kalıcı duygular hasarlar bırakabilir.” Jane Healey / Çocuğunuzun Gelişen Aklı / Boyner Holding Yayınları

- Müzik, ingilizce, bale, bilgisayar gibi bir çok branş dersinin programlarda giderek artan bir şekilde yer almasını da bu bağlamda değerlendirebilir miyiz?
- Dediğiniz gibi pek çok anaokulu, programını daha cazip hale getirdiğini düşünerek sayıları gitgide artan branş derslerine yer vermektedir. Sizin saydıklarınıza satranç, drama, yüzme, basketbol, halk oyunları, aikido, buz pateni, modern dans, yoga, hatta ikinci yabancı dil gibi bir çok farklı etkinliği de ekleyebiliriz. İlk altı yılın öğrenme hızı açısından en kıymetli dönem olduğundan hareketle hazırlanan programlar aslında çocuğun bu çalışmaların hiç birini yeterince tanıyamaması ile sonuçlanır. Öyle ki bu çalışmalar sonucunda çoğu kez oyun oynamaya ki az önce söz ettiğimiz gibi sosyal ve duygusal gelişimin en önemli enstrümanı, ve ana dili çalışmaları yapmaya zaman kalmadığı olur. Her bir branş dersini tanımak, uyum sağlamak ve başarılı olmak için çabalayan çocuklar bu hengâmeden çoğu kez yorgun ve bıkkın çıkar. Üstüne üstlük dokuz yaş civarında da her şeyin bir parça tadına bakmış doyumsuz ön ergenler olarak karşımıza çıkarlar. Neredeyse her şeyi denemişlerdir ve artık merak edecek pek bir şey kalmamıştır.
Yani çocuğun neyi ne kadar yapabildiğini görmesini sağlaması gereken bu çalışmaların amacı bazen tersine dönmekte ve çocuğa neyi yapamadığını göstererek güvensizlik ve kaygı ortamına doğru sürüklemektedir.

KAYNAK:http://www.doktordergisi.com/51/haberdetay.asp?id=17

Şikayet Et
Yazışmalar (0)
Sırala: 

Grubu İnceleyin

Grubu İnceleyin

 
klcgizem uzman sorusu cevaplandı: "uyku"
sisitoo anne sorusu sordu: "hamile olmaya bilirmiyim"
Hopecum anne sorusu cevapladı: "YNT:olumun atesi var"
emircik anne sorusu cevapladı: "YNT:ABANT, SAPANCA, IZNIK GÖLÜ ?"
emircik anne sorusu cevapladı: "YNT:olumun atesi var"
esraik anne sorusu cevapladı: "YNT:Bayram için tatlı tarifleriniz neler? "
esraik anne sorusu cevapladı: "YNT:eski anneysen sohbetlerini ozleyenler"
Azeynep2013 anne sorusu sordu: "İşe başlama acil cevap lütfenn"
simay000 anne sorusu cevapladı: "YNT:eski anneysen sohbetlerini ozleyenler"
simay000 anne sorusu cevapladı: "YNT:Bayram için tatlı tarifleriniz neler? "
simay000 anne sorusu cevapladı: "YNT:gorumcem misafirliye geliyor..."
simay000 anne sorusu cevapladı: "YNT:mamografi"
Hopecum anne sorusu cevapladı: "YNT:olumun atesi var"
dilek18 anne sorusu cevapladı: "YNT:gebelikte mide yanması "
TTUM anne sorusu sordu: "gorumcem misafirliye geliyor..."
byzprens anne sorusu cevapladı: "YNT:olumun atesi var"
AnnelikGuzel anne sorusu cevapladı: "YNT:olumun atesi var"
TTUM anne sorusu cevapladı: "YNT:olumun atesi var"
Hopecum anne sorusu sordu: "olumun atesi var"
AnnelikGuzel anne sorusu cevapladı: "YNT:ABANT, SAPANCA, IZNIK GÖLÜ ?"
prenses58 anne sorusu cevapladı: "YNT:eski anneysen sohbetlerini ozleyenler"
berra13 anne sorusu cevapladı: "YNT:gebelikte mide yanması "
prenses58 anne sorusu cevapladı: "YNT:Bayram için tatlı tarifleriniz neler? "
berra13 anne sorusu cevapladı: "YNT:gebelikte mide yanması "
Gokseny anne sorusu cevapladı: "YNT:gebelikte mide yanması "
Gokseny anne sorusu cevapladı: "YNT:ABANT, SAPANCA, IZNIK GÖLÜ ?"
levebru anne sorusu cevapladı: "YNT:tuvaletten sonra temizlik"
AnnelikGuzel anne sorusu sordu: "ABANT, SAPANCA, IZNIK GÖLÜ ?"
salin anne sorusu cevapladı: "YNT:gebelikte mide yanması "
Gokseny anne sorusu cevapladı: "YNT:gebelikte mide yanması "
salin anne sorusu cevapladı: "YNT:gebelikte mide yanması "
salin anne sorusu cevapladı: "YNT:gebelikte mide yanması "
sturm anne sorusu cevapladı: "YNT:gebelikte mide yanması "
Gokseny anne sorusu cevapladı: "YNT:gebelikte mide yanması "
esraik anne sorusu cevapladı: "YNT:Bayram için tatlı tarifleriniz neler? "
yakamozilgaz anne sorusu cevapladı: "YNT:Bayram için tatlı tarifleriniz neler? "
salin anne sorusu cevapladı: "YNT:gebelikte mide yanması "
sucoken anne sorusu cevapladı: "YNT:gebelikte mide yanması "
Gokseny anne sorusu cevapladı: "YNT:gebelikte mide yanması "
esraik anne sorusu cevapladı: "YNT:mamografi"
salin anne sorusu cevapladı: "YNT:gebelikte mide yanması "
sucoken anne sorusu cevapladı: "YNT:gebelikte mide yanması "
salin anne sorusu sordu: "gebelikte mide yanması "
sktg anne sorusu sordu: "fortini multi fibre "
simay000 anne sorusu cevapladı: "YNT:mamografi"
simay000 anne sorusu cevapladı: "YNT:mamografi"
simay000 anne sorusu cevapladı: "YNT:eski anneysen sohbetlerini ozleyenler"
burcumutlu83 anne sorusu cevapladı: "YNT:özel okul mu devlet okulu mu ? "
burcumania anne sorusu cevapladı: "YNT:eski anneysen sohbetlerini ozleyenler"
burcumania anne sorusu cevapladı: "YNT:iki yaş sendromu ve çalışan anne olmak"
burcumania anne sorusu cevapladı: "YNT:tuvaletten sonra temizlik"
Dilek1975 uzman sorusu cevaplandı: "Boğaz yarası"
zehra0000 uzman sorusu cevaplandı: "burun amaliyatı"
HELBESTSEMRA uzman sorusu cevaplandı: "BOĞAZ KAŞINTISI"
selenefe anne sorusu cevapladı: "YNT:karar vermeliyim "
ozlemde anne sorusu cevapladı: "YNT:izmir de Oyun grubu"
levebru grup yazışması yaptı: "tuvaletten sonra temizlik"
sturm anne sorusu cevapladı: "YNT:tuvaletten sonra temizlik"
k.eren anne sorusu cevapladı: "YNT:Gazze için sadece 5 liralık yardım"
levebru anne sorusu sordu: "tuvaletten sonra temizlik"
klcgizem uzman sorusu cevaplandı: "beslenme"
sturm anne sorusu cevapladı: "YNT:sütum yetmiyor mu?"
emrelif anne sorusu cevapladı: "YNT:ekmek"
sturm anne sorusu cevapladı: "YNT:özel okul mu devlet okulu mu ? "
Hopecum anne sorusu cevapladı: "YNT:ekmek"
elifemel uzman makalesi beğendi: "Yaz aylarında bebek bakımındaki 15 önemli nokta "
elifemel uzman makalesi beğendi: "Çocuğunuz konforlu bir yaz geçirsin"
Gokseny anne sorusu cevapladı: "YNT:özel okul mu devlet okulu mu ? "
esraik anne sorusu cevapladı: "YNT:mamografi"
esraik anne sorusu cevapladı: "YNT:karar vermeliyim "
esenkaya99 anne sorusu cevapladı: "YNT:oyun ablası"
byzprens uzman makalesi beğendi: "Çocuğunuz konforlu bir yaz geçirsin"
byzprens uzman makalesi beğendi: "Yaz sıcakları çocuğunuzun kabusu olmasın"
Gokseny uzman makalesi beğendi: "Yaz sıcakları çocuğunuzun kabusu olmasın"
Gokseny uzman makalesi beğendi: "Çocuğunuz konforlu bir yaz geçirsin"
Gokseny uzman makalesi beğendi: "Yaz aylarında bebek bakımındaki 15 önemli nokta "
kaos302 anne sorusu cevapladı: "YNT:karar vermeliyim "
burcumutlu83 anne sorusu cevapladı: "YNT:özel okul mu devlet okulu mu ? "
kaos302 anne sorusu cevapladı: "YNT:oyun ablası"
kaos302 anne sorusu cevapladı: "YNT:oyun ablası"
elifutku anne sorusu cevapladı: "YNT:ekmek"
kaos302 anne sorusu cevapladı: "YNT:ekmek"
emirac anne sorusu sordu: "ekmek"
esenkaya99 anne sorusu cevapladı: "YNT:oyun ablası"
esenkaya99 anne sorusu sordu: "oyun ablası"
Gokseny anne sorusu cevapladı: "YNT:mamografi"
elifutku anne sorusu cevapladı: "YNT:sma 3"
elifutku anne sorusu cevapladı: "YNT:OGLUMUN GOZ YASİ GELMİYO :((("
sturm anne sorusu cevapladı: "YNT:iki yaş sendromu ve çalışan anne olmak"
sucoken anne sorusu cevapladı: "YNT:karar vermeliyim "
tufanalim anne sorusu cevapladı: "YNT:sma 3"
elifemel anne sorusu cevapladı: "YNT:iki yaş sendromu ve çalışan anne olmak"
Hopecum anne sorusu cevapladı: "YNT:bebeğim çok huzursuz ne yapabilirim?"