Yeni konu yaratabilmek veya yazışma yapabilmek için lütfen üye girişi yapın. Üye değilseniz buraya tıklayarak ücretsiz üyeliğinizi başlatabilirsiniz.
User avatar

2 çocuk arasındaki yaş farkı ne kadar olmalı?

tubabilici - 02/02/2011 22:49

Oğlum 17şubatta 3 yaşını geride bırakacak.İkinci çocuğu artık düşünmeye başladık.Aslında güzel bir zaman.Araları 3bucuk yada 4yaş olacak..Ama henüz tam karar veremedim..Acaba biraz dahamı beklesek..Oğlum bebekleri çok seviyor..Kıskanmıyor.Ama tabi kardeş gelince fikri değişebilir..İdeal yaş farkı 4gibi geliyor bana..

Şikayet Et
Yazışmalar (20)
Sırala: 
User avatar    
Bush - 03/02/2011 00:23

Canım bence de 3-4 yaş fark ideal. Daha az olunca anne için çok yorucu olur ve annenin yorgunluğu, uykusuzluğu, ashabiyeti her tür stres unsuru çocuklara yansıyor. Çocuğun hiç bir suçu yokken negatif enerjilere maruz kalması haksızlık bence. 4 yaştan fazla olunca da hem çocuklar anlaşmakta zorluk çekebilir, hem anne rahata alışmış oluyor, tekrar bebek bakımı ve uykusuz geceler vs...çok zor olur gibi geliyor bana. Bir de yaşımız ilerliyor, hamilelik süreci ve doğum malum ne kadar genç yaşta olursa o kadar sağlıklı ve risksiz, artı yaşlandıkça enerjimiz tükeniyor, arayı açarsak ikinci çocuğa o açıdan da haksızlık etmiş oluruz. Yani tüm bunları düşününce 4yaş farkla kardeş yapmak mantıklı geliyor ama bi cesaretimizi toplayabilsek keşke. Ben de aynı senin durumdayım sonuçta, ilk çocuk 3 yaşına girdi bile ama başka çekinceler olunca (özellikle de maddi açıdan, her iki çocuğa da eşit şekilde ve gönlümüzden geçtiği şekilde eğitim ve gelecek sağlayabilecekmiyiz çekincesi) malum cesaretim kırılmıyor değil.

Şikayet Et
User avatar    
senemveirmak - 03/02/2011 15:25

merhaba,
ikinci çocuk düşünenlerin kafasındaki en büyük soru bu bence :) kızım henüz 26 aylık ama ikinci çocuk dendiğinde hep bunu düşünüyorum. aslında içimden arayı çok açmak gelmiyor. sevgili Bush sana katılıyorum. bana 4 yaştan fazlası çok olur gibi geliyor. etrafımda 5 yaş fark olan birkaç anne var. iki çocuğun birbiriyle pek alakası olmuyor, daha doğrusu minik bir kuşak farkı oluyor. abla-abi olmaktan ziyade birlikte büyüyüp birbirlerine oyun arkadaşı olmalarını daha çok isterim. yaş farkı 3-3,5 olunca birbirlerini doğal bir şekilde kabul ediyorlar diyorlar. ama anneye de zor. sanırım 3 yaşını doldurup yarım gün yuvaya başlayınca hamilelik düşünülebilir. 4 yaşı doldurduğu zamana ikinci çocuk denk gelirse rahat olabilir. öbür türlü sonu yok. anaokulunu bekle, onu bekle... bilemiyorum :( yıllar sonra herşeye yeniden başlamak zor geliyor, arayı çok açmadan henüz bebek temposunu çok unutmadan ikinci yapılabilir. zor bir karar :)

Şikayet Et
User avatar    
ArzuEnes - 08/02/2011 13:32

Benim 2 yaşında bir oğlum ve 4,5 aylık bir kızım var.. İnanılmaz yorucu ve stresli kesinlikle 4 yaş olması gerektiğine inanıyorum. Küçükken kıskanlığı bilmez dediler ama oğlum kızımı çok kıskanıyor.. 2. çocuğu hemen yapmakla oğluma ne kadar haklsılık yaptığımı düşünüyorum ama üzülmek artık bir çare değil zorda olsa büyütmek zorumdayım.. Kesinlikle kimseye tavsiye etmiyorum..

Sevgiyle Kalın

Şikayet Et
User avatar    
Bush - 08/02/2011 14:09

Arzu Hanım, kendinizle yüzleşmeyi başarıp dürüstçe yorum yaptığınız için teşekkürler. Bu verdiğiniz bilgi iyi oldu. Ben geç mi kaldım diye bazen hayıflanıyorum çünkü, ama sizin edindiğiniz tecrübe ve yaptığınız açıklama "keşke daha önce yapsaydım pişmanlığımdan" vazgeçmeme yardımcı oluyor. Aslında "az yaş farkı olunca daha güzel oynayıp birlikte vakit geçirirler", ya da "ikisi bir arada çıkar anne anlamadan ikisi de büyür, daha çabuk büyütürsün ikisini" gibi fikirler sanırım yetersiz kalıyor annenin geçireceği bitkin seneler ve zorlu günler karşısında. Hele bir de yardımcınız yoksa (örnek Ben!) Bu kez aşırı yorularak kendi sağlığımızla oynuyoruz, ben bir de yapı itibariyle herşey çok iyi olsun, tam olsun, diye kendini yırtanlardanım :) Her anne çok fedakârdır ama bazıları kişilik olarak kendine dert eder istediği gibi gitmeyince, işte öyle olunca ard arda çocuk sahibi olmak daha da ağır bi görev haline geldiği tartışılmaz. Ama evlat işte, ne pahasına olursa olsun, her şartta en iyi şekilde bakmak annelik içgüdümüzde olan birşey zaten. Siz de zor olanı yapıyorsunuz, Allah yardımcınız olsun. Sanırım 2 sene sonra biraz daha rahatlarsınız ve o zaman geriye dönüp baktığınızda kendinizle gurur duyarsınız. Allah bağışlasın çocuklarınızı.

Şikayet Et
User avatar    
senemveirmak - 08/02/2011 23:15

ArzuEnes, faydalı paylaşımınız için çok teşekkürler. zorlukları kadar avantajları da olacaktır, umarım herşey sizin için kolay haliyle ilerler. ben de bazen "battı balık yan gider" mantığıyla düşünüyorum, çok bekleyesim yok, ama sonra kendimde o gücü fiziksel olarak görsem de, psikolojik olarak göremiyorum. "bir arada çıkar" diye bakılınca, annenin 4-5 sene boyunca çok zor bir hayatı olup sonra da nispeten rahatlayacağını düşünebiliriz. ama bu 4-5 sene boyunca ciddi bir destek gerekiyor. ben de annem ve kayınvalidemden uzak oturuyorum, getirip götürmek gerekiyor. günlük hayat içinde yalnızım. herşeye kızımla gidiyorum, öğlen uykusu dışında hiç kendimle kalamıyorum ve ikinci bir çocuk için kesinlikle bir yardımcı tutmak istiyorum. günde 2 saat birisi gelse bile çok işe yarar.

kıskançlık konusunda ise geçenlerde bir arkadaşımın gözlemi de aynıydı. örneğin 2,5 yaş fark ve 5,5 yaş farkta, kıskançlık aynı boyuttaymış. sanırım kaçınılmaz. ben ikinci çocuk konusunda, ilk çocuğuma fazla (fazlanın ne olduğu da tartışılır) haksızlık yapmayacak kadar, ama benim hayatımı da kolaylaştıracak kadar bir yaş farkı olmasını istiyorum. yani biraz kendimi de düşünüyorum çünkü mutlu anne mutlu aile demek, mutsuzluğum herkesi etkiliyor. çok tahammülsüz olmaktan korkuyorum.

Şikayet Et
User avatar    
kaymak - 10/02/2011 16:15

bence 2 çocuğunarasında2veya3yaşolmalı,büyütürkenannelerbayağzorluk çekiyor ama çocuklar büyüdülermi iyikine peşpeşe olmuş diyecekler. Çünkü Ben çalışan anne olduğumdan 2 kızımın arasında tam 10 yaş var. 1.kızımda kayınvalidem baktı sağolsun 2.çocuğada gözümüz kesmedi ilk zamanlar anne baba çalıştığımız için. Birde 1.çocuğa kayınvalidebakınca 2.çocuğada sen bak diyemedik.onun için 2.çocuğuda 10 sene sonra benim isteğimle eşimi zorla ikna etmemleoldu.buarada 2 hamileliğin arasında 10sene geçince 2. hamileliğim 1.hamileliktemdaha kötü geçti. Hamilelik süresince 9 kilo aldım amahiç 9kiloaldım demezsinizsanki 20 30kilo almış gibi vücut şişliği olduğu,şişliğiğ verdiği ağrılar oldu. bunun yanı sıra oturduğumyerden birisi bana iğne batırsa, ağrılarım
geçecekgibigeliyordu.Vücudumunşişmesinden fazlada yürüyemezde olmuştum.
Tahlilsonuçlarıiyiçıkmasına rağmen neden olduğu anlaşımadı.hamilelikboyunca
100mereyürüsem o bile eziyet veriyordu bana ağlamaya başlıyordum.o derece. Tabii hamilelik her bünyede aynı olmaz.hamilelik süresinde herfısatınıbuldukça
yatmak zorunda kaldım, hele son 2ayı a��rılardan duramıyordum. Benim hamileliğim zor geçince 2. halmileliği düşünenlere herzaman diyorum aman arayı uzatmayın diye şimdi büyük kızım 20,küçük kızımda 10 yaşında

Şikayet Et
User avatar    
ArzuEnes - 10/02/2011 16:35

SenemveIrmak, bir annenin çocuğu ile yeteri kadar ilgilenebilmesi için yüksek moral ve enerjiye ihtiyacı vardır, bu da iki çocukla çok zor. 2.çocuğu kısa aralı yapmamda bir sürü sebepler var, birazda kayınvaldeme güveniyordum bizimle çok ilgili bir anneydi fakat kızım (2.çocuk) doğduktan 45 gün sonra kayınvaldem sizlere ömür aniden vefat etti. Hayatta birilerine güvenilerek çocuk yapılmıyor... Ben çalışan bir anneyim gece uykularını kaybettim vücdumun direnci kalmadı uykusuzluk ve yorgunluktan. Biri hastalanınca ister istemez diğerine bulaşıyor, Oğlum 2 yaşında fakat tuvalet alışkanlığını edinemedi. Sizin anlayacağınız 2.çocuk istiyorsanız ilk çocuğun bieşeylerden anlaması gerekiyor.. Sizi yıldırmak gibi bir niyetim yok ama acı gerçekler..


Şikayet Et
User avatar    
ArzuEnes - 10/02/2011 16:38

Kaymak Hanım, görüşlerinize özür dileyerek katılmıyorum... Hamilelik kesinlikle fiziksel bir değişim ve her bünye aynı değil, iki hamileliğim arasında 19 ay var ve ben 2.hamileliğimi inanılmaz kötü geçirdim bunun zamanla alakalı olduğunu sanmıyorum... Saygılar..

Şikayet Et
User avatar    
tubabilici - 10/02/2011 22:14

ArzuEnes,çok haklısınız.Ben kendimde yüksek moral ve enerjiyi hissetmiyorum.Oğlum 3yaşında...Acaba nezman kendimi hazır hissedecem onuda bilmiyorum.Mantıgım,artık 32 yaşındasın,şimdi hamile kalsan araları 4yaş olur çok ideal diyor....Ama vücudum sanki şarjı bitmiş telefon gibi...3yıldır okadar yorgunumki...Hep uykusuzum..Kendime gelemedim.Tuvalet alışkanlığınıda kazanamadık.Uyku düzenimiz hiç yok...gece 2de 3de yatıor oğlum...Gündüz ise hiç uyumuor artık...Ben hep yorgunum...Birde hamilelik ve yeni bir bebek düşünemiyorum...Ama düşünmem gerektiğini biliyorum...

Şikayet Et
User avatar    
Bush - 10/02/2011 22:42

Tubacım bu arada ben "düşünüyorum "deyip duruyorum da, fark ettim ki sadece "düşünüyorum". Sanırım biz bi taneyle kalacaz. Benim gönlümden geçiyor ama kocam çok ürkek yaklaşıyor konuya, o da istiyor, yani kardeş fikrine karşı değil, kendisi tek çocuk ve kendi çocuğunun öyle olmasını istemiyor, bizim kalabalık aileye özeniyor hep, ama her iki çocuğa maddiyat sağlayamayacağından korkuyor, şu anda bile anca yetirirken iki taneyle ne yaparız diye uykuları kaçıyor ben konuyu açınca. Anlıycağın biz sadece "düşünüyoruz" başka da hiç bir şey yapmıyoruz, ben de hiç sevmem öyle iki arada bir derede, sürümcemede bırakmayı! hayatta ne istediğimi bilip planlayarak yaşamam lazım, madem öyle dedim tamam benim için daha kolay dedim konuyu kapattım, tartıştık yane biraz :/ daha doğrusu ben tartıştım (hiç yapmam ya !!!) hakikaten asıl ben zorlanacam, 9 ay taşı, sıkıntısını çek, doğur, emzir, yatır,.....Kocama nooluyo ki, benden daha çok korkuyo. Üffff tamam para önemli, kabul ediyorum da, "olur, düzelir, bişeeler yaparız" gibi olumlu düşünmek varken, "yok olmaz, olacağı bu, bu devirde bööle" gibi yaklaşımlarla hiç biyere varmayız ki, aşırı tedbir alayım derken zaman akıp gidiyo, en çok ta ona yanıyorum, o yüzden bende ya şu sıralar ya da hiç dedim, arayı daha fazla açıp, örn. 9 yaşına gelmiş çocuğa kardeş yapıcağıma yapmayayım, artık o saatten sonra daha çok problem olur, hiç olmasın daha iyi, hem zaten ben öyle "belki"lerle, ya da "bir gün" lerle yaşamayı sevmiyorum. Ne istediğini bilcen hayatta. Tamam her şey planladığımız gibi gitmez hayatta ama ertelemek ve kaçmak çözüm değil bence, biraz net olmalı insan, hayatımda aldığımız her kararın, ya da hayatımıza giren her yeniliğin bize hem getirisi var hem götürüsü var, bunları tartıp, makul br denge sağlayarak karar vermeli. Noolcak bilmiyorum, sonuçta onun işine geldi, kurtuldu stresten ama çocuk büyüdüğünde niye "kardeşim yok diyecekse", tek hissedecekse, ne anlamı kaldı ki? Suçlu aramanın ne önemi var. Önemli olan ilerde biz bu hayattan göçüp gittiğimizde çocuğunu kendi kanından bir kardeşle bırakmak. Bencilliğimizden ve korkaklığımızdan bunu beceremiyorsak çocuğun ne suçu var. Herkesin kafasını ütüledim. Kusura bakmayın. Kafam çok karışık. :(

Şikayet Et
Önceki 1 2 Sonraki

Grubu İnceleyin

Grubu İnceleyin