Yeni konu yaratabilmek veya yazışma yapabilmek için lütfen üye girişi yapın. Üye değilseniz buraya tıklayarak ücretsiz üyeliğinizi başlatabilirsiniz.
User avatar

Erken Doğumu Engellemek İçin Uğraşanlar

spakdil - 01/06/2011 20:36

Merhaba,
Ben 29. haftamdayım. Erken doğum teşhisiyle yatarak 32. haftaya ulaşmaya çalışıyorum. Çok sıkıntılı bir şeymiş. Benzer durumda olan kimse var mı?

Şikayet Et
Yazışmalar (12)
Sırala: 
User avatar    
pinarsan - 02/06/2011 09:03

Merhaba, kolay gelsin öncelikle.

Ben kızımın hamileliğinde yaşamıştım erken doğum riskini. 26. haftadaydım. Kasılmalarım oluyordu. Doktorum hem yatmamı istemişti 2 hafta hem de bazı ilaçlar vermişti.

Bazılarını hap olarak alıyordum. bir de iğne oluyordum. Bebeğin akciğerleri gelişsin ve kasılmalarım olmasın diye.

Neyse ki sonunda geçti ve ben 37. haftaya kadar bekletebildim. Umarım sizinki de daha uzun süre bekler. doktorunuzun önerileri neler oldu?

Şu anda yatak istirahati verdi mi?

Şikayet Et
User avatar    
spakdil - 02/06/2011 09:47

Merhaba,
37 hafta çok güzel bir gecikme, böyle haberler aldığımda çok mutlu oluyorum. İnternetten gecikme hikayeleri duydukça veya sıkıntısız erken doğum konuları duydukça içim rahatlıyor. Siz de biliyorsunuzdur, çok sıkıntılı şeyler.
Aslında başlangıçtan beri düşük ve erken doğum tehlikesiyle başbaşayım. 26. haftamda açılma olduğunu söyledi, o zamanki doktorum bebek doğarsa yaşatamam dedi, panik yarattı. Sonrasında doktorumu değiştirdim. 26. haftadan beri kesintisiz yatak istirahatindeyim, günlük 4 adet nidilat alıyorum. 1 hafta hastanede kaldım. Bu sürede serum prepar uygulandı. Bebeğimin ciğerlerinin gelişmesi için iğne yapıldı. Yalnız 2 kez yapıldı sadece. Ben progestan da kullandım, ama nidilat daha etkili oldu.
Sizin bebeğiniz şimdi kaç yaşında? 37. haftada doğum sonrası sıkıntı yaşadınız mı?
Benim hedefim şimdilik 32. hafta.
Keşke 2. hamileliğim olsaymış, en azından hangisi bebek hareketi ağrısı, hangisi doğum ağrısı ayırabilirdim.

Şikayet Et
User avatar    
pinarsan - 03/06/2011 20:23

Merhaba çok çok kolay gelsin. moralinizi bozmayın, umarım herşey iyi gidecek ve 32 ve daha pek çok hafta devam edecek hamileliğiniz. iyi ki değiştirmişsiniz doktoru size destek olması çok önemli
ben de nidilat kullanmıştım adını siz söyleyince hatırladım. iğne de akciğer geliştirmek içindi ama adını hatırlamıyorum:( Kızım şimdi 8 yaşında:)

doğum normal doğum ve sıkıntı yaşamadım. hızlı ve kolay oldu. son hafta kontrolümde zaten açılma vardı. doktor yakındır dedi ve gerçekten de ertesi günü doğurdum.

doğum sancısı ve yalancı sancıyı ben de çok merak ediyordum. doğum sancısını anlatmaya çalışayım. öncelikle çok çok dakik aralıklarla geliyor. saat tuttuğumuzda saniye ile bile şaşmıyordu iki sancı arası. yavaş yavaş da daha sık gelmeye başlıyor.

bir de doğum kasılmasında karnınız tam bir top gibi yusyuvarlak oluyor. sonra bitince eski haline dönüyor.

başka sorunuz olursa sorun elimden geldiğince hatırlamaya anlatmaya çalışırım. kolay gelsin sevgiler

Şikayet Et
User avatar    
spakdil - 03/06/2011 22:32

Tekrar merhaba,
Kızınız kocaman olmuş, dilerim mutlu ve uzun bir ömrü olur.
Ben iki gündür rahatsızlanmıştım. Daha önceden bebeğin hareketlerinden kaynaklanan ağrı denilen şeylerin, dün ultrason kontrolünde doktorum kasılmalardan kaynaklı olduğunu farketti. Heyecanlı bebeğimizin aslında heyecanlı bir rahim olduğunu farketmiş olduk:) Gerçekten sizin de söylediğiniz türde şeyleri gün içinde 20-30 kez yaşıyordum tabi periyodik değl, ama can yakıyor gerçekten. Şimdi biraz daha tedirginim, durumun o kadar masum ilerlememesi nedeniyle. Doktorum 28 haftanın önemli bir dönem olduğunu söyledi, 32 de bir diğer önemli haftaymış. Bakalım neler olacak? 1400 gr olmuş:) ;inşallah biraz daha sabredebilir. Ben yatak istirahatı, bol bol su, nidilat ve magnezyum tedavisine devam edeceğim.
Çok teşekkür ederim mailiniz için.
Size de kolay gelsin
Sevgiler

Şikayet Et
User avatar    
pellinii - 26/06/2011 15:34

slm bende 19 haftalık gebeyim ilk bebeğim olucak 24 haziranda saglık ocagına gittim ebe bebegin çok asagıda oldugunu ve akıntımın fazla oldugunu söledi korkmaya başladım ne yapıcagımı bilemiorum sadece dinleniorum suan sancılarım var bi fikriniz varmı acaba

Şikayet Et
User avatar    
pinarsan - 26/06/2011 21:52

Umarim hersey yoluna girer bol bol yatin ve dinlenin. Doktor kontrollerinizi ihmal etmeyin.

Şikayet Et
User avatar    
spakdil - 27/06/2011 11:58

Merhaba pinarsan merhaba pellinii,
Dilerim iyisinizdir. Ben bugün 32+3 oldum. Her geçen gün daha bir yuvarlak oluyorum. Dün ellerim ve ayaklarımı görüntülerinden dolayı reddedebilirdim, çok tombullardı. Geceleri sıkıntı ve sancılar oluyor, özellikle şu sola yatma meselesi, hatta sağa yatma hatta herhangi bir tür yatma tam bir sıkıntı haline geldi. Ha gayret diyorum.

Pellinii öncelikle geçmiş olsun. Hamilelikte akıntı sanırım tüm kadınları kuşkuya düşüren bir şey. Çünkü neredeyse tüm forumlarda konuyla ilgili yazılmış. Ben hamileliğin başlangıcından beri çok miktarda akıntı problemi yaşadım. Hatta hala devam ediyor. Su gelmesi denilen şey olup olmamadığını da ilk hamilelik olduğu için bilemeyip korktum sadece. Aslında sorunun cevabı bende halen bilinmez listesinde. Yalnız doktoruma güveniyorum ve bu akıntılar varken yaptığı hem karın hem vajinal ultrasonda amniyon sıvı miktarı iyi diyor. Bu kadar akıntı eğer su olsa, bebeğe birşey kalmazdı sanırım. Havaların dengesizliğinden de idrar yolları enfeksiyonu kolay hale geliyor, hamileliğin karakteristiği ayrıca. Bendeki aşırı akıntı için idrar yolları iltihabı tedavisi oluyorum ara ara. bebeğe zarar veren bir şey değil, ama tabi doktorun buna karar vermesi gerek. Bu tür enfeksiyonlar da ağrılara neden olabilirmiş.
Bu sürecin başından beri öyle korkutucu şeyler duydum ki, hatta bazen sağlık çalışanlarının ağzından.
İçini rahat tut fakat bir doktora görün, doktoruna güven, yallnız doktorunu güzel seçmen gerek . İstirahat ve bol su çok çok önemli.
Her an doğum durumum var, ama sıkılırsan, sıkıntın olursa yaz, geçecek tüm sıkıntılar:)

Görüşmek üzere

Şikayet Et
User avatar    
pinarsan - 27/06/2011 12:22

Merhaba Spakdil, devam devam devam diyorum. Haberlerini aldığıma çok sevindim.

İdrar yolu enfeksiyonları hamilelik döneminde sık rastlanıyor ben de duyuyorum. Hatta bir uzman makalesinde doğum yol açabildiğini ve amniyon zarı iltihabına yol açabileceğini okumuştum. Allah korusun bu konuda tüm anne adaylarının çok dikkatli olması lazım.

Doktorunuz basit bir idrar tahlili ve gerekirse idrar kültürü istiyor ve bu şekilde tespit edilebiliyor.

Pellinii umarım sizden de güzel gelişmeleri alırız pek yakında, güveneceğiniz, iyi bir doktorunuz var mı? Doktor görüşmelerinde sorularınızı sormaktan çekinmeyin. Ben bir sayfa dolusu yazıyor ve görüşme sırasında hazır ediyordum. Yoksa insanın aklından uçup gidiveriyor. Anneniz veya eşiniz de takibinize destek olabilseler çok iyi olur.

Kolay gelsin....

Şikayet Et
User avatar    
spakdil - 27/06/2011 12:27

Pınarsan, çok muy tombul bilmiyorum bebek, ama sanırım boynuma bir askı alacağım, karnımı tutsun diye:)

Şikayet Et
User avatar    
pellinii - 13/07/2011 15:27

cvp larınız için çok tşk 19 temmuzda doktor kontrolum var umarım hyrlı haberle gelir yazarım size.
Allah hepimize kolaylık versin inş

spaktil dilerimki kolay dogum yaparsın sende sıkıldıgında yaz görüşmek üzere ...

Şikayet Et
Önceki 1 2 Sonraki

Grubu İnceleyin

Grubu İnceleyin