Hafta Hafta Hamilelik

9 Aylık Bebek Gelişimi

9 Aylık Bebeğiniz Şunları Yapabilir

Bebeğiniz bu ayda rahatça emekler ve tutunarak ayağa kalkar. Bazı bebekler hiç emeklemez, başını dik  tutma ve desteksiz oturma zamanında olmuşsa emeklemiyor diye endişelenmeyin.

Nesneleri kolaylıkla kavrar. Oyuncaklarının içinden oynamayı istediği bir taneyi seçip alabilir, birini bırakarak bir diğeriyle oynayabilir. Baş ve işaret parmağıyla küçük nesneleri alabilir. Bardağı tutarak su içmeye çalışır. 

Heceleyerek konuşmaya çalışır. Çıkardığınız sesleri taklit eder. Aynı sesi defalarca çıkarır.  

Tanımadığı insanlar gördüğünde ağlayabilir. Sevindiğinde ellerini çırpar. Annesinden ayrıldığında ağlar. Bu nedenle uzun süreler ayrı kalmak zorlaşabilir. Aynı şekilde bebeğinizle seyahat de önceki aylara kıyasla zorlaşır. Evine ve düzenine alışmıştır, farklı ortamlarda zorlanabilir. Seyahati tam olarak algılamaz ama ortamı yadırgar. Alışık olmadığı bir şey yaşadığında annesine bakarak ne yapması gerektiğini öğrenir. 

Herhangi bir amaca ulaşmak için, daha önce öğrendiği çeşitli yolları dener. Ulaşamadığı bir oyuncak için önündeki engeli çekmek, kenarından dolaşmak gibi metotlar üretir ve en uygun olanı bulur. Oyuncaklarının yerlerini aklında tutabilir.  

Artık gözlerinin önünden kaybolan bir nesneyi arar. Onun göremese de var olduğunu idrak eder. Yani nesne devamlılığını öğrenir.  

Bebeklerde Tırmanma

Bu zamanlarda bebekler tutunarak ayağa kalkmayı ve tırmanmayı öğrenirler. Tırmanmak için ayakların koordinasyonu, yük kaldırma ve kolları kullanarak vücudu yukarı kaldırmak gerekmektedir. Bebekler genellikle merdivenleri çok severler. Ancak henüz merdivenlerden inip çıkabilmeleri için 2-3 ay daha gereklidir. 

Merdivenlerin bebeğiniz için tehlikeli olmaması için merdivenlerin başına ve sonuna düşmeleri önleyici kapılar koyulması gereklidir. 

9 Aylık Bebeklerde Ek Gıda

Bebeğinizin tercih ettiği besinler olabilir, neyi beğendiğinin ve neyi beğenmediğinin farkındadır. Ayrıca bebeğiniz bazen çok aç gibi olup, bazen de zorla yemek yemektedir. 
Katı yiyecek yemenin bebeğe kattığı bir tecrübe de yiyeceğin incelenmesidir. Yiyecekleri hissetmek için parmakları ve hatta tüm elini kullanabilir, yiyecekleri bir bütün olarak ağzına götürebilir. Bu beslenme tecrübesinin doğal bir parçasıdır. Daha rahat yemesini sağlamak için büyük boy bir önlük takabilir ve mama sandalyesinin altına büyük bir örtü serebilirsiniz.

Bebeğin Emmemesi

Bebekler daha bağımsız oldukça, vücudunu daha iyi kullandıkça ve daha farklı tatlara alıştıkça daha fazla meme emmek istemeyebilirler. Bebeğinizi yeniden emzirmeye çalıştıkça o sizi itebilir ve bu sizin için üzücü olabilir. Aslında bu durum her iki taraf için de özgürlük demektir. Bebek size katı gıdalardan aldığı besinlerin ona yettiğini ve emmek istemediğini ifade etmektedir. 

9 Aylık Bebeğinizin Gelişimini Nasıl Destekleyebilirsiniz?

Ona bir bardak alın ve bardakla su içmesine izin verin. Başta dökecektir ama denemeden öğrenemez. 

“Kaybet bul” oynayabilirsiniz. Herhangi bir oyuncağını kutuya koyarak, nerede olduğunu sorabilir ve bulması için teşvik edebilirsiniz. Yüzünüzü kapatıp “anne nerede?” diye sormanız ve “anne burada!” diyerek açmanız bu yönünün gelişimini destekler. Oyuncakları saklayın ve birlikte arayarak bulmasına yardım edin. 

Farklı boylarda ve renklerde oyuncaklar alın. Yan yana, üst üste dizin, birlikte oynayın. Daha küçük oyuncakları tutmayı ve kavramayı öğrenir. Oyuncakları birbirine vurarak ses çıkartın. Parmak kuklaları kullanarak masallar anlatın.  

Şekillerin takılıp çıkarıldığı oyuncaklar bu dönemde onun sevdikleri olacaktır. Birlikte takın, çıkarın. Onu yüreklendirin ve doğru şekli bulmaya teşvik edin.

Bebekler ve Mutfak

Mutfakta çalışırken bebeğiniz de sizinle olmak isteyebilir. Kendisi için zararsız araç gereçleri (plastik tabaklar, tavalar, ölçme kapları, vb) oynaması için verebilirsiniz. Bu dönemde ufak boyutlu eşyaları daha büyük boyutlu eşyaların içine yerleştirmek ve boşaltmak bebeğizin gelişiminde önemli bir süreçtir. Plastik bir kaşıkla tencere ve diğer araç gereçlere vurarak ses çıkarmak da bebeğinizin hoşuna gidecektir. 

Mutfakta dikkat edilmesi gereken noktalar:  

• Mümkünse fırını kilitleyin. Bebeğiniz ayağa kalkmak için fırın kapağına tutunup düşebilirlşer ya da içine bakmak için fırın kapağını açabilir.  

• Keskin aletleri bebeğinizin ulaşabileceği yerlerden uzakta tutun.  

• Kucağınızda bebek varken sıcak bir tenecere veya tava karıştırmayın. 

• Soba ve ocak üzerinde sapları dışarıda kaplara dikkat ediniz. Sap kısımlarını bebeğinizin ulaşamayacağı iç tarafta tutun. Ocakların önüne bu tür kazaları önleyici bir koruma da takabilirsiniz. 

• Temizleyicileri ve plastik torbaları kilitleri dolaplarda saklayın. 

Bebekle Restorana Gitmek

Bebeğinizle bir restorana gidecekseniz bazı öneriler:

  • Sizi bekletmeden oturtacak ve siparişlerinizi hızlı alacak bir restoran seçin
  • Mama sandalyeleri olmasına dikkat edin
  • Erken gidin, geç vakit yenen akşam yemekleri çoğu zaman bebeği rahatsız edebilir.
  • Pencere kenarına veya mevsim ve hava uygunsa dışarı oturmayı deneyin. Etrafta dolaşan insanlar veya caddede gezinen arabalar bebeğinizi rahatsız edebilir. Çeşme, şelale ve havuz gibi su kaynaklarının yakınına oturmaya çalışın.
  • Bebeğiniz katı gıdaları yiyorsa, oturur oturmaz bir çeşidin hazır olmasını sağlayın. Parmak oyuncakları (ayına uygun) bebekğinizin iyi zaman geçirmesini sağlar ve onu meşgul eder.
  • Tabaklar, çatal, bıçak, tuz ve biberlikler gibi araç-gereçlerle ilgili dikkatli olun.

9 Aylık Bebek Aşı Takvimi

 Bu ay bir aşı bulunmuyor.

9 Aylık
Bebeğinizin Ayını

Bebeğinizin fiziksel, sosyal, algısal gelişimini bu bölümde inceleyebilir, aşı takviminde olması gereken aşılarını takip edebilirsiniz. Bebeğinizle ilgili diğer annelere sorularınızı Annelere Sor bölümümüzde, uzmanlara sorularınızı ise Uzmanlara Sor bölümünde sorabilirsiniz.


fatcan
benim oğlum emekleyebiliyor yaklaşık bir aydır. kanepe kenarından tutunup kalkmayı çok seviyor.asla sırt üstü yatmıyor. hemen dönüp emekliyor. emekleme halinden oturmaya oturmadanda emeklemeye devam edebiliyor. bazen yemeğini hiç zorlamadan yiyor bazen de ağzını asla açmıyor. ama dişiçıkcak sanırım onun sıkıntısından sürekli ağlamaklı modda:(
04/12/2013 15:51
ttuuggbbaa
benim kızım emeklemiyor kolundan tutup adım attırmaya calısıyorum am adaha zorlanıyor dişlerini çıkardı sanırım emeklemeden yürücek...
20/12/2013 12:06
halenurderin
Benim kizim emekliyor bir kac adimda atiyor ve yukaridaki tum bilgilerle ortuşuyoruz
30/01/2014 17:09
sulealhan
Oğlum hala emeklemiyor, yüzüstü koyunca hemen sırtüstü dönüyor, yüzüstü çok sinirleniyor. Kızım da hiç emeklememisti. Emekleyen bebeklere bayılıyorum :-)
09/03/2014 12:39
HamideAhmet
benim oglum 3 diş cıkartı yere koydugumda yuzustu koydugum yerde bulamıyorum ama hızlı emeklemiyor
17/03/2014 20:47
HamideAhmet
bide oturuyor
17/03/2014 20:47
dogukan2014
normal
18/03/2014 11:14
nurahsen
Elinden tutunca ayağa kalkmaya çalışıyor yürümeye cok hevesli uzaktaki nesneye uzanmak için adeta kendini paraliyor ama hala emekleyemiyor.iki tane alt dışı cikti. Çekmece karistirmaya ve elinden tutulup yurutulmeye bayılıyor
16/04/2014 04:56
sema_can
oğlum 1 haftadır emekliyor önceleri kucakta kalmayı istiyordu ama şimdi yere inmek için can atıyor.dişlerimiz henüz yok ama huzursuzluğumuz oluyor zaman zaman yakın zamanda çıkar sanırım
23/05/2014 17:10
duyquseln
Hepsini yapıyor benim kızım da ama dişimiz yok
26/08/2014 17:26
idem
3 tane dis cikardi emekliyor ve koltuklara tutunup siraliyor ve merdivenden uc basamak cikiyor
17/09/2014 10:59
aymbug
Oturuyor emekliyor ayaktada durabiliyor 4 tane dişimiz var
16/11/2014 14:25
anneysen.com'un içeriği, sadece bilgilendirmeye yöneliktir ve bire bir olarak çözüm, sonuç, hukuki görüş, tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımamaktadır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemektedir. Uzmanlar’ın kendilerine sorulan sorulara verdikleri cevaplarla, diğer tüm yorum ve yazılarının sorumluluğu tamamen kendilerine aittir. Aynı konuda uzman olan kişilerin aynı konuda birbiriyle çelişik cevap verebildiği haller olabilir ve bu doğaldır. Bu gibi durumlar anneysen.com'u bağlamaz ve bu tür bir şart altında tüm sorumluluk tamamen ilgili uzmanlara aittir. Uzman görüşleri sadece tavsiye niteliğindedir, gerekli görüldüğünde ilgili uzmana başvurmanız önerilir.