anneysen Günlüğü

Çocuklar için hafta sonu etkinlikleri


 
Bilgi ve tecrübelerini paylaşmak için
 

Çocuklar için hafta sonu etkinlikleri


Çocuklar için hafta sonu etkinlikleri

Hafta sonu çocuklar için çok çeşitli aktiviteler var. Çocuğunuz bu etkinliklerde eğlenerek öğrenmenin keyfine varacak!

Borusan Çocuk Atölyesi

8 Aralık Cumartesi

Heykel Kukla Çalışması

Kısa müze gezisinde müzede yer alan üç boyutlu çalışma örnekleri ile ilgili sorgulama yapılır. Gazetelerin, konstrüksiyonların, kumaşların, boyaların kullanıldığı eğlenceli üç boyutlu bir kukla ve heykel çalışmasıdır.
Saatler: 10.30-12.30 / 13.00-15.00 / 15.30-17.30
Yaş aralığı: 7-11

9 Aralık Pazar

Telden Heykeller

30 dakika süren rehberli, anlatımlı kısa müze gezisinden sonra farklı yaş gurupları için zorluk dereceleri ayarlanmış çalışmaya geçilir. Koleksiyonda yer alan Daniel Canogar’ın çalışmasından yola çıkılarak telekomünikasyon tellerin, iplerin ve pipo temizleyicilerinin kullanıldığı, bol kesmeli, bükmeli eğlenceli bir soyut heykel oluşturma çalışmasıdır.
Saatler: 10.30-12.30 / 13.00-15.00 / 15.30-17.30
Yaş aralığı: 5-8
İletişim: Baltalimanı Hisar Cad. Perili Köşk No:5 Rumeli Hisarı/Sarıyer
Telefon: 0 212 393 52 00


İstanbul Modern

8 Aralık Cumartesi

Bize Bizi Anlatan Portreler

Bu etkinlikte çocuklar müzenin sergi salonlarındaki portre çalışmalarını inceliyorlar. Gerçek ya da hayali birini, sanatçıların kendilerini ya da başkalarını anlatan portre ve otoportreleri  yorumlayarak resimde gördükleri kişilerin fiziksel özelliklerini tanımlıyor, karakterleri hakkında fikir yürütüyor, bu kişilerin gündelik yaşamlarını nasıl geçirdikleri, mesleklerinin ne olduğu konularında tahminlerde bulunuyorlar.
Saat: 13.30 -14.30
Yaş grubu: 5-7

Renklerin Sihirbazı - Fahrelnissa Zeid'i Tanımak

Etkinlik, İstanbul Modern’in Yeni Yapıtlar, Yeni Ufuklar sergisinde yer alan Fahrelnissa Zeid’in yapıtlarına odaklanıyor. Çocuklar bu programda sanatçının yaşamı ve çalışmaları hakkında bilgiler ediniyor, yapıtlarındaki renk kullanımını değerlendiriyorlar. Renkler, aralarındaki ilişkiler ve çağrışımları üzerine bilgilerini paylaşan çocuklar, Fahrelnissa Zeid’in çalışmalarında esinlendiği vitray ve mozaik sanatından örnekleri de inceliyorlar. Program çocukların renk kullanımı konusunda seçim yapmalarını teşvik eden, kullandıkları renkler arasındaki ilişki üzerine düşünmelerini sağlayan bir sanat çalışması ile tamamlanıyor. Uygulamanın bu son aşamasında çocuklar kalın çizgilerle alanlara ayrılmış kağıtlar üzerine sırayla boyamalar yaparak kolektif bir çalışma gerçekleştiriyorlar.
Saat: 15.30-16.30
Yaş grubu: 8-10
Bilgi ve rezervasyon için: egitim@istanbulmodern.org veya  0212 334 73 41


Faber-Castell atölyeleri

8 Aralık Cumartesi

Rahmi Koç Müzesi 

 “Hediyeler Çoraba” Tasarım Atölyesi 

Rahmi M. Koç Müzesi Eğitim Birimi ve uzman eğitimciler eşliğinde çocuklar, yılbaşı hediyelerini toplamak için çorap hazırlıyorlar. Hazırladıkları çorapların içini ailelerinden ve arkadaşlarından alacakları yılbaşı hediyeleri ile doldurma fırsatı yakalayacaklar.
Saat:13.00-14.00
Yaş grubu: 4-6
Atölye için kişi başı katılım ücreti 50 TL’dir.

İstanbul Oyuncak Müzesi

Hayvanlardan Öyküler

Çocuklar, her ay kendi hayal ürünü kahramanlarıyla farklı dünyalar yaratacaklar. Aralık ayındaki ilk atölye çalışmasında çocuklar, öykülerin kahramanları olan hayvanlara kulak verecekler. İnsanlar ve hayvalar arasında geçmişte günümüze gelişen hikayeler işlenecek. En sevdikleri hayvalarla ilgili çalışmalar yaparken, onlarla ilgii bilmedikleri şeyleri öğrenecekler. 
Saat: 11.00-12.00 (4 – 6 yaş grubu) /12.30-13.30 (6-10 yaş grubu)
Yaş grubu: 4-10
Faber-Castell’in İstanbul Oyuncak Müzesi’ndeki “Hayvanlardan Öyküler” adlı atölye çalışması müze ziyaretçilerine ücretsiz. Tam giriş ücreti 10 TL, indirimli giriş ücreti 7 TL. Katılım için rezervasyon yaptırmak gerekiyor.
Tel: (0216) 359 45 50 – 51

S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi

 “Kâğıt Animasyon Atölyesi: Monet Bir Gün Bahçesinde”

Çocuklar, Monet tablolarındaki ayrıntıları hareketlendirecek bir animasyon çalışması gerçekleştirecekler. Japon köprüsünde gezen bir Monet, şemsiyesi uçup giden Camille, sallanan söğütler, uçan kelebekler ve kuşlar… Bu atölyede her şey mümkün olacak.
Saat: 11.00- 13.00
Yaş grubu: 12-14

’Doğaya Başka Bir Gözle Bakmak”

Atölye çalışmasında çocuklar, Sakıp Sabancı Müzesi’nde renkli camlı gözlükler, renkli, desenli, farklı dokularda kâğıtlar ve filtrelerle bahçeyi inceleyecek. Böylece, Monet’nin doğayı görme biçimi, renk algısı ve ışığın doğa üzerindeki etkisiyle ilgili farkındalık yaratan eğlenceli görme alıştırmaları yapacaklar. Monet gibi doğaya bakıp, kendi izlenimlerini resimleyecekler.
Saat: 14.00 -16.00
Yaş grubu: 6-7

9 Aralık Pazar

Faber-Castell atölyeleri

S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi

”Doğaya Başka Bir Gözle Bakmak”
Saat: 11.00 -13.00
Yaş Grubu: 6-7

 “Fırçam Kendimden Büyük”
Özel olarak tasarlanan atölye çalışmasında çocuklar, Sakıp Sabancı Müzesi’nde Monet’nin tablolarındaki ışığı, çok renkliliği ve fırça darbelerini fark edecekleri oyunlar oynayacak. Büyük boy fırçalarla, büyük boy kâğıtlara kendi bahçelerini resmedecek katılımcılar, bu sırada, özel olarak bestelenen Monet şarkısını söyleyecek.
Saat: 14.00- 16.00
Yaş Grubu: 4-5
Faber-Castell’in ürün sponsorluğunda SSM’de düzenlenen ücretsiz çocuk eğitimlerine kayıt olmak için (muze.sabanciuniv.edu/sayfa/guncel-programlar) adresini ziyaret edilebilir veya 0216 550 97 62 numaralı telefondan detaylı bilgi alınabilir.

Mini Aktivite

8 Aralık Cumartesi

Karatahta Atölyesi

Minikler, atölyede karatahta ve silgilerini kendileri yaparak süslüyorlar. Eve dönerken yanlarında kendi yaptıkları yeni oyuncakları bulunuyor.

Ücret: 35 TL
Ayrıntılı bilgi için: www.miniaktivite.com

Comments
Bu yazıya ait herhangi bir yorum bulunmamaktadır.www.anneysen.com'da onbinlerce anne ve anne adayı hep beraber paylaşıyor, araştırıyor, öğreniyoruz. Her annenin görüş, düşünce ve deneyimlerinin, ayrıca çocuklarının durum ve ihtiyaçlarının farklı olduğunu göz önüne alarak, paylaşımların birebir çözüm ve tedavi özelliği taşımadığını paylaşmak isteriz. Annelerin görüşleri sadece tavsiye niteliğindedir. Bire bir çözüm gerektiren konularda mutlaka hekiminize, avukatınıza, psikologunuza, diyetisyeninize ve diğer uzmanlara başvurmanızı öneriyoruz.